Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

когато всички чакат некакви ЧУДЕСА , се случват само ЧУДЕСИИ , демек ОБРАТНОТО *ok*

Публикувано от мерЪклия за еФтиния 
Re: Кога и как ще излезем от кризата?
02-05-2010 - 14:00:38
Quote
nearvana
доколкото сме махала в глобалното село ето и малко данни къде е селото в момента, сравнено с голямата депресия

[www.voxeu.org]

поздрави

мерси за линка
Re: Кога и как ще излезем от кризата?
03-05-2010 - 13:51:08
Бюджетният дефицит стигна 1.67 млрд. лв.

Бюджетният дефицит за първите три месеца на годината е 1.67 млрд. лв, което означава, че само за март той е почти 271 млн. лв., показват данните на Министерство на финансите (МФ). През втория месец на годината той беше 900 млн. лв., а през първия - 499 млн. лв.

Постъпилите приходи и помощи към края на март са 5.17 млрд. лв., а разходите са 6.84 млрд. лв.

Приходите от ДДС са 995 млн. лв., което е с 606 млн. лв. по-малко спрямо година по-рано.Според финансовото ведомство това се дължи на "постъпилите еднократно през януари 2009 г. приходи от косвения данък , свързани с огромните публични разходи през декември 2008 г."

Основните фактори за по-песимистичното развитие на динамиката в приходите се свързват с настъпили промени в структурата на БВП, свързани с отбелязания през последните няколко месеца ръст в износа и продължаващ спад на вноса; липса на еднократни ефекти в частта на косвените данъци през месец януари 2010 г.; намаленото потребление; спада във физическия обем на акцизните стоки; по-висок акциз за възстановяване от този за същия период на миналата година; по-ниски декларирани печалби на фирмите за финансовата 2009 г. и други, обясняват от финансовото министерство в съобщение на интернет страницата си. Напрежението в приходите и натиска върху разходите, свързан основно с по-високите социални и здравноосигурителни плащания, допълнителни разходи за разплащане на натрупаните задължения от предходни години, както и по-високите разходи по програмите и фондовете на ЕС, са основните причини за формирания дефицит по консолидирания бюджет към края на март 2010, казва още от МФ.

Приходите от акцизи са 702 млн. лв., а от други данъци - 191 млн. лв.

Фискалният резерв към края на февруари e почти на законовия минимум - 6.4 млрд. лв.

Quote
jores
Блогът за икономика
Кой затяга колана (държавата не, очевидно)?

Лъчезар Богданов – гост блогър


Данните за изпълнението на бюджета до март показват, че приказките за големи икономии и реформи си остават само това – приказки. Правителството се опитва да обясни дефицита с две основни причини: спадали приходите заради кризата, а предходното правителство завещало много неразплатени договори с приятелски фирми. Обаче данните сочат че:

1/ Само за м. Март, дефицитът е нараснал със 197 милиона спрямо март 2009г. От които, само 59 млн. се дължат на по-ниски приходи, а разходите са нараснали със 166 млн. лева.

2/ Ако разгледаме цялото тримесечие, правителството е похарчило с 957 млн. лева повече от 2009 г. Къде точно е затягането на коланите? Близо 1 млрд. за 3 месеца – а за 12 месеца? Социалните разходи са нараснали с 511 млн. – за какво мрънкат разните синдикалисти, медиите и т.н. радетели за повече преразпределение към бедните, слабите и онеправданите? Субсидиите са повече със 172 млн. Капиталовите разходи – със 156 млн. (нали фирмите се жалват, че нямало поръчки – тези къде отиват?). Заплатите растат с 64 млн., а текущата издръжка със 79 млн. – при гръмките приказки за разни писма от премиера до министерствата, дето забранявал да се харчи за това или онова с цел икономии.

Съвсем очевидно е, че големият проблем е в нарастването на разходите. Това не е дясна политика. Още повече, не е политиката, поддържана от „либералните икономисти”.
Re: Кога и как ще излезем от кризата?
03-05-2010 - 14:58:30
gogolcho, Дневник пропуска един много важен според мен момент:

"Учудващо, както през март, така и през цялото тримесечие има ръст на годишна база при приходите от данък върху доходите на физическите лица (ДДФЛ), в рамките на скромните 2%, но все пак ръст. "

[www.investor.bg]

това подкрепя данните за спадащата безработица. Сигурно има и някакъв изсветляващ ефект в цялата работа, но все пак поне на мене ми звучи добре.

Освен това: "През март 2010 г. има ръст на годишна база на приходите от ДДС от внос с 13,52% до 210,8 млн. лв.", което добре кореспондира с данните за намаляване на спестяванията - може би хората са развързали кесията и купуват, което е добре за икономиката като цяло (да не се бърка с добре за отделните потребяващи).
Това по-принцип говори за излизане от кризата!

Аз лично съм обнадежден от тези данни, макар и да има поне 20% вероятност това да е просто по-ясно изразен сезонен ефект - отлагана от дълго време консумация (има нарастването и на годишна база)! пу да не е на уроки smiling smiley
*drink1*
Re: Кога и как ще излезем от кризата?
03-05-2010 - 16:42:07
nearvana, в статията на инвестора погледнах таблицата. Януари-февруари 2010 спрямо същия период 2009 приходите от ДОД също показват ръст от 1,85 %. Та, според мен е от изсветляването. Другото би било доходите да са нарастнали за този период. За ДДС от внос - ок (макар че не е ясно колко ДДС предстои да бъде възстановен), но според мен това не показва още някаква тенденция. Иначе за април има и по-обнадеждаващи данни [www.investor.bg]



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-05-03 16:42 от gogolcho.
Re: Кога и как ще излезем от кризата?
03-05-2010 - 18:24:03
Българите не били бедни, но не харчели
- A + 03 май 2010 / News.dir.bg
Въпреки кризата българите не са бедни. Влоговете в банките се увеличават с по 1 милиард лева на месец.

Това каза по бизнес телевизията EBF тази сутрин премиерът Бойко Борисов, цитиран от БЛИЦ. (В действителност, средно за първото тримесечие на тази година салдата по срочните влогове, тоест като се вземат предвид и падежите, растат с по 482 млн. лв. месечно. При депозитите само на граждани ръстът е доста по-малък.)
Трябва да намерим начин да стимулираме потреблението, а не хората да се учат да живеят с лихвите и от това да спадат оборотите, защото парите трябва да влязат в икономиката чрез инвестиции", коментира министър-председателят.

В сряда правителството ще приеме нови мерки, които трябва да преборят кризата, а част от тях, според него, дори ще зарадват хората. Премиерът отказа да коментира дали ще се вдига ДДС или не, но обеща, че тези мерки няма да се отразят драстично на стандарта на живот на българите.
"Възложил съм да се потърсят всички варианти, за да се избегне увеличението на налога", коментира преди дни Борисов пред "Труд".

В сряда правителството ще актуализира и бюджета за тази година, но Борисов пред "Икономика ТВ" не се ангажира с цифри с мотива, че му е омръзнало “всеки ден различни анализатори да се упражняват по страниците на вестници и телевизиите”.

Страните се борили по различен начин с кризата. Едните били с висок имидж, защото затягали коланите и се борели заедно, а другите били корумпирани и крадливи.
"Това е като да ходиш на зъболекар - ако не го направиш навреме, знаеш че след това ще страдаш още повече", онагледи Бойко Борисов.

Той постави оценка много добър (5) по шестобалната система за управлението на ГЕРБ досега.
"Петица поставям и на себе си", заяви премиерът Борисов.
Re: Кога и как ще излезем от кризата?
03-05-2010 - 23:52:58
Българската икономика е дебалансирана заради развитието през последните години само на строителния сектор, а сега се готви нов “балон“ от спекулативни инвестиции.
Това каза днес председателят на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев и уточни, че има предвид изграждането на мощности от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Камарата представи днес изследване за нисковъглеродната енергетика, предаде БТА. Строителният отрасъл засмука кредитния и човешки ресурс и генерира съществен, но нездравословен икономически растеж, коментира той.

Заложена е бомба със закъснител във финансовата ни система, която все още не е избухнала, заложен е и двоен дифицит - по търговската сметка и по текущата бюджетна сметка, което е изключително опасно, тъй като се сринаха чуждестранните инвестиции, заяви Данев.

Сега поради погрешна икономическа политика готвим нов "балон" и това са ВЕИ, опитваме се да надуем този "балон", с което ще довършим българската икономика, категоричен е Данев.

Според анализа на БСК в областта на ВЕИ се привлича спекулативен капитал заради привилегиите, които се дават при изграждане на такива мощности. Би трябвало да се поощри и използването на ВЕИ за топлоснабдяване и охлаждане, докато сега това не се прави, коментира инж. Михаил Делийски, председател на Асоциация за екологичен инженеринг.

Сега основно се субсидират два вида производство от ВЕИ - производстото на електроенергия от вятър и от слънце и то за големи индустриални паркове, което е предпоставка за привличане на чуждестранни инвестиции с цел бърза печалба, обясни експертът.
Прогноза

Около 2% ръст на икономиката през третото и четвъртото тримесечие на тази година и 1% за цялата година очакват експерти на Центъра за икономическо развитие. Това каза междувременно на пресконференция председателят на центъра Георги Прохазки, цитиран от БТА.

Той съобщи, че се очаква ръстът на икономиката да спадне с още около 3% през първото тримесечие, а през второто - да има нулев ръст. През тази година се очаква инвестициите да бъдат 2-2,5 млрд. евро. Годишната инфлация, според центъра, ще бъде 2,5-3 на сто. Ако ДДС се увеличи с три на сто, инфлацията в края на 2010 г. може да надхвърли 4-5%.
Re: Кога и как ще излезем от кризата?
05-05-2010 - 12:35:39
Eврокомисията: Възстановяването на българската икономика ще започне в края на годината

Глобалната криза е имала "изключително лош" ефект върху българската икономика, но е довела и до "отдавна чакана корекция в някои от дисбалансите". Това гласи анализът на Европейската комисия за България, който е част от пролетната икономическа прогноза на институцията. Документът беше представен тази сутрин от еврокомисаря по икономически и финансови въпроси Оли Рен.
Анализът отчита резкия скок в бюджетния дефицит до 3,9% от БВП и посочва, че "приложените мерки за намаляване на разходите и повишаване на данъчната събираемост не бяха достатъчни за да компенсират значителния спад в приходите". Въпреки това европейските експерти сочат, че мерките за фискална консолидация са помогнали да се избегне натрупването на много по-голям дефицит. Прогнозата смята, че в края на тази година бюджетният дефицит ще е 2,8% (в рамките на Маастрихтския критерий) а в края на следващата ще падне още, до 2,2%.

Някои компоненти в българския бюджет са обвити в несигурност, сочи анализът. Социалните разходи може да надвишат отделените в бюджета пари, в случай на повишаване на безработицата. Намаляването на капиталовите разходи е отчетено като "важно за контрола на правителствените разходи", но пък може да се отрази негативно на растежа на икономиката в средносрочен план. Замразяването на заплатите и пенсиите също могат да се отразят негативно на и без това слабото вътрешно търсене и да намалят допълнително приходите от косвени данъци през тази година.

Българските власти показват "сравнително добри" резултати в постигането на фискалните си цели и са показали "силен ангажимент" да поддържат стриктна фискална дисциплина, сочи прогнозата. Това донякъде намалява рисковете за бюджета. "Правителството е в готовност да въведе нови мерки за фискална консолидация, ако се материализират някои рискове," завършва анализът.

[dnevnik.bg] - прогнозата на ЕК на английски



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-05-05 12:39 от gogolcho.
Re: Кога и как ще излезем от кризата?
05-05-2010 - 14:17:12
Кабинетът избързва с актуализацията на бюджета

Данък добавена стойност (ДДС) няма да се вдига, но с актуализация на бюджета ще се осигури допълнително финансиране за здравеопазването, тютюнопроизводството, транспорта и инфраструктурата. Това съобщи премиерът Бойко Борисов след заседанието на правителството. По думите му предложението за актуализацията ще бъде внесено в парламента още днес. Предварителните планове бяха тя да бъде направена през юли.

"Целта ни е България да стане най-доброто място за правене на честен бизнес в Европа", обясни вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков. Той съобщи, че правителството е избрало по-трудния път на реформи и икономии, вместо на вдигане на данък добавена стойност. Избраният план включва "рязко въвеждане на структурни реформи в здравеопазването, образованието, пенсиите и администрацията, допълнителни икономии на разходите от 20% и провеждане на активна икономическа политика в областта на инфраструктурата", допълни Дянков.

Общата полза от спестените разходи се очаква да достигне 900 млн. лв. до края на 2010 г. Освен това, кабинетът се надява да получи още 500 млн. лв. от цигари, алкохол и строително желязо, допълни премиерът. "Ако трябва ще сложим полицай до всяка будка за продажба на цигари и алкохол, но ще съберем парите", закани се Борисов.

"Неслучайно активната част от населението е гласувала за нас, през последните две седмици се занимавах с четене, слушане и гледане на всякакви интерпретации на антикризисните мерки", каза премиерът. Той обясни, че въвеждането на специализирани съдилища и промени в наказателно процесуалния кодекс, също ще дадат добър резултат. Прокуратурата също вече работи много активно, допълва премиерът.

"Сдружението на общините врече беше вкъщи, за да обсъдим как ще постигнат заложените 91 млн. лв. икономии, ще намерим регулатори и ще го постигнем", каза Борисов. Той обясни, че от началото на годината в страната "подплашени от кризата граждани и селяни са спестили над 5 млрд. лв. повече по банките", което говорило, че липсва какъвто и да е предприемачески дух в страната и се възползват от най-лесния начин. Премиерът допълни, че целта е всички лостове в държавата да бъдат включени и да не се пипат парите на населението.

Част от мерките, които са приети от правителството ще бъдат въведени и през 2011 г. Останалите, които ще сработят, "особено имитираният заем, ще отиде да попълнят фискалния резерв, за да може външните експерти да са спокойни, че бордът е стабилен, че левът е стабилен". "Цялата тежест, да не отидем до крайния потребител, го поемаме ние като държава, като не вдигаме ДДС", каза Борисов.

Борисов обясни, че трябва да се следи и какво става около нас, защото "когато мечката играе в комшиите, ще дойде и в твоя двор да играе". Той визира ситуацията в Румъния в момента, и изискването на Международния валутен фонд за вдигане на плоския данък и ДДС. "Същото става и с Гърция, акцизите им са отишли на 30%, вече прие, ДДС стигна 24%", каза Борисов. Той обясни, че трябва да покажем, че България има правителство, което не чака да му заповядват отвън и чак тогава да вземе мерки.

Премиерът определи подготвяните мерки за актуализация на бюджета по-скоро като леви, "но те са принудителни за нас и е невъзможно да не ги направим". Ще бъдат отпуснати допълнително пари за 116 млн. лв. за тютюнопроизводителите. "Ако не вкараме тези 116 млн. лв. днес да влезнат в бюджета, какво правим с тези хора?", каза Борисов и допълни, че пред тютюнопроизводителите няма друга алтернатива. "Осъзнаваме, че давайки тези пари, те ще засеят тютюн и догодина пак ще искат, но ако някой може да ми предложи по-човеколюбив вариант от този, аз съм готов да го изслушам", каза премиерът. Той допълни, че е чул идеи "за рози, за китки, за какво ли не, но докато махнат тютюна и ги засадят, те ще измрат".

След актуализацията на бюджета, допълнително пари ще получат министерствата на транспорта и на регионалното развитие. Ще бъдат отблокирани 220 млн. лв. от резерва на Националната здравноосигурителна каса. Премиерът допълни, че е обеден, че до края на годината "те ще ми икономисат толкова пари, защото безобразията по клиничните пътеки са такива, и с такива размери, че аз съм обеден, че този екип на министър Борисова, ще ми ги спести след това". Целта е касата не е не поставена непрекъснато под натиск за плащане.

Други 148 млн. лв. ще бъдат насочени към социалното подпомагане, а 10 млн. за заетост, посочи Борисов. "Това са пари, които отиват в най-, най- крайно нуждаещите се, най-слабите, най-неможещите, най-поставените в тази ситуация по различни причини хора, които ние искаме да им помогнем да оцелеят в кризата", каза Борисов.

Премиерът припомни, че предстоят 20-процентни съкращения на разходите за администрацията. На 15 май ще се събере съвета по изпълнение на административната реформа и всеки министър ще предложи мерките, които ще предприеме. "Ако искат лампи да гасят, ако искат да съкращават секретарката си, както предложат. Аз съм разпоредил да бъдат освободени личните шофьори, който както иска да се предвижда, има достатъчно начини. София има "метро слънце", допълни премиерът.

Борисов каза, че ще се дадат допълнително пари на инфраструктурата и строителството, за да може "да гарантираме на туризма по-добра инфраструктура, на икономиката - по-добри железници, съответно по-добър достъп като комуникации". Ще бъдат отпуснати 50 млн. лв. за магистрала Люлин, като изпълнението на проекта трябва да бъде дадено на прокурор.

"Ако не е дадена, да бъде дадена веднага след празниците, или още днес, за да знаят всички български граждани, че три години умишлено или не, не ми е работа аз да го казвам, не е осъществен контрол", каза Борисов като се обърна към строителния министър Росен Плевнелиев. Премиерът допълни, че по магистралата, "не е работено както трябва и сме изправени пред следната дилема - да дадем още 50 млн. лв., за да довършим строителството до края на годината, или да загубим вложените досега 250 млн. лв."

"Сложили сме 24 часа служители на агенция "Пътища" да строят на строителството на магистралите. Всеки ден, седмица, месец, те трябва да докладват на министъра как върви изпълнението, по график ли е?", каза Борисов. "Не когато изтече срокът, да отидеш и да кажеш, а ама тя магистралата я няма, както отишла г-жа Плугчиева, и застава там на Банкя на баира и гледа магистралата спряла в планината, няма я", обясни премиерът.

Борисов припомни, че трябва да благодарим на Брюксел, че ни удължи срокът за усвояване на парите за "Дунав мост ІІ". "Изключетелно важно, изключително наш успех", каза Борисов, като допълни, че Брюксел не го е правил досега.

Допълнително правителството ще отпусне над 30 млн. лв. за изграждането на магистрала "Марица", както и кофинансиране на "Тракия". Отделно ще бъде ремонтиран столичния мост "Брюксел" водещ до летище София с 15 млн. лв. "След всеки дъжд се отварят такива дупки, че хората катастрофират, изпопребиха се маса народ", каза премиерът. Ще бъдат отпуснати пари за граничните пунктове на Видин и на българо-турско-гръцката граница, както и за северната и южна тангенти на София и кръстовището на бул. "Черни връх".
Re: Кога и как ще излезем от кризата?
11-05-2010 - 00:31:39
Правителството посегна на фискалния резерв

Фискалният резерв на страната ще падне от сегашните 6.4 млрд. лв. на 4.5 млрд. лв. в края на годината. Това предвижда проектът за актуализацията на държавния бюджет, внесен от правителството в Народното събрание, с който "Сега" разполага.

Сега в Закона за държавния бюджет за 2010 г. е записано, че фискалният резерв на страната не може да пада под 6.3 млрд. лв.

Първоначално се предвиждаше недостигът в бюджета да се финансира чрез емитиране на външен дълг, което бе една от 60-те антикризисни мерки, одобрени от тристранната комисия. От правителствения законопроект обаче личи, че парите ще дойдат за сметка на намаляване на фискалния резерв с около 2 млрд. лв....
Re: Кога и как ще излезем от кризата?
11-05-2010 - 02:06:46
Quote
gogolcho
Правителството посегна на фискалния резерв

Фискалният резерв на страната ще падне от сегашните 6.4 млрд. лв. на 4.5 млрд. лв. в края на годината. Това предвижда проектът за актуализацията на държавния бюджет, внесен от правителството в Народното събрание, с който "Сега" разполага.

Сега в Закона за държавния бюджет за 2010 г. е записано, че фискалният резерв на страната не може да пада под 6.3 млрд. лв.

Първоначално се предвиждаше недостигът в бюджета да се финансира чрез емитиране на външен дълг, което бе една от 60-те антикризисни мерки, одобрени от тристранната комисия. От правителствения законопроект обаче личи, че парите ще дойдат за сметка на намаляване на фискалния резерв с около 2 млрд. лв....

Добре де, нали са поискали от ЕС 1 млрд. евро. Тези пари къде отиват?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход