Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Ръст, спад или задържане?

Публикувано от javcho 
Re: Ръст, спад или задържане?
23-04-2010 - 01:37:13
Е ти искаш от всякакви такси да избягаш. Не става така. Банкерите и те деца хранят, че и някое куче, пък и колата харчи доста... При междубанкови преводи дерат сериозно. Особено във валута. Международни аз не съм правил, но предполагам, че е още по-сериозно НО ако се наложи да "евакуираш" някоя сметка спешно - нещата отиват по-скоро към минимизиране на загубите, така че таксата ще ти е най-малкия проблем.
А при нормални условия (ако не е спешно) все ще можеш да измислиш някакъв друг вариант.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-04-23 01:49 от Panther1.
Re: Ръст, спад или задържане?
23-04-2010 - 01:56:25
За "евакуация" - ясно. Става въпрос за преводи при "нормални" условия. smiling smiley Точно за тези такси не са прави. Независимо, че банковия превод минава понякога през повече от една банка - посредник, в основата си е все едно пращаш пощенски запис или куриерска пратка - или таксата се заплаща от подателя или от получателя. Нашенските банки, освен, че се заплаща от подателя, пак си вземат такса за получаването (сякаш парите не влизат при тях и не си ги отчитат в статистиката като "привлечени средства"winking smiley. :]

Иначе какъв друг вариант? Western Union, дето ако изпратиш 20 Е, ще ти вземат 30 такса? Travellers Checks? Или да си теглиш от банкомат с чуждестранна карта (там пък как дерат, да не говорим за играта с валутните курсове+лимит на трансакция и на ден)? Измислили са го хората, нашите поне за момента дават добри лихви, зер са на зор... ама и с това требе да се внимава и да не се прекалява. smiling smiley

P.S. Сетих се нещо забавно - виждал съм човек да слага 50 000 $ в плик и да ги изпраща по FedEx (не, че има нещо да крие, просто да спести такси). :] Каза ми, че го правел от време на време :]



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2010-04-23 02:09 от BulCan.
Re: Ръст, спад или задържане?
23-04-2010 - 03:12:05
Quote
BulCan
За "евакуация" - ясно. Става въпрос за преводи при "нормални" условия. smiling smiley Точно за тези такси не са прави.

Хммммм, френската ми банка взема 0,09% върху превод в чужбина с минимална цена на таксата , мисля, около 13 евро. Таксуването в българския й клон е, ако се не лъжа, около 8-9 евро за суми до 50 000.
Това ли са "кожодерските такси", които се обсъждат тук?
Най-големият ми личен превод е бил за около 40 000 евро. Цялата операция ми струваше приблизително 50 евро. И считам тази такса за напълно поносима, с оглед сигурността и удобството на услугата.
Който не е доволен от това - може да се обърне към знаменитата фирма "Уестърн Юнион" - там за същото нещо ще плати хиляди!
Та, не разбрах - за кои такси иде реч?
Или коментиращите имат навика да превеждат по 100-200 евро, при което минималната такса наистина става значим процент от сумата? Та да има и подобни оплаквания....
Странно!....



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-04-23 03:16 от ivorad.
Re: Ръст, спад или задържане?
23-04-2010 - 08:48:47
Евала, ивораде, ти си мъж. Преводите ли ще си мерим? Е твоя превод е най-големия!
А иначе точно това е проблема. При превод 4000 евро бг банките прибират по 10-15 евро
(и от двете страни), щото има фиксиран минимум на таксата на превода и за получаване и от двете страни.
Разлика 10 пъти в размера на превода, и разлика в 2 пъти в размера на таксата. Като измислят и някое безумие като такса закриване на влог и стават почти едни и същи такси за 10 пъти разлика в превода.
Значем че ти такива мизерни преводи не правиш, ама и ние сме хора...
Е след като ме светна сега другия път ще внимавам да правя преводи само над 50 К - "далавера" си е определено. Пък и после ще мога да се хваля по форумите. winking smiley
Re: Ръст, спад или задържане?
23-04-2010 - 08:56:45
avatar
Quote
TZARS
Влогар е човек с поне 20.000 евро в банка.
Хора с 4 - 5.000 евро не са влогари - това не са пари дори за един гараж.
Кешовик - човек, който може да си закупи със свои пари (без нужда от кредит) двустаен тухлен апартамент в широкия център на някои от големите градове

Поради факта, че това е форум за имоти, естествено е да пресмятаме всичко в "пари - имоти".
Влогаря трябва да е минимум с 20,000 евро в банка, за да бъде евентуален участник на пазара на имоти.
Той чака лихви, допускаме, че спестява и някой друг лев и ето - във времето отива към 25.000 евро.
Допускаме, че имотите падат и стигнат неговите 25.000 и ето - сделката може да е факт без кредит.
Другия вариант - плаща кеш 25.000 и кредит 10 - 15.000, и отново е в играта (има сделка).
Кредит 10 - 15.000 евро не е бедствие.
Огромния дял на сделките е с имоти до 40.000 евро и затова там е насочено вниманието.

Тези с по 200.000 евро влог какво да ги мислим - те могат по всяко време да купят каквото си пожелаят.
Re: Ръст, спад или задържане?
23-04-2010 - 09:00:52
Сега погледнах тарифата на СИ банк и направих една бърза сметка - при превод на евро под 10К евро винаги си набутан, т.е. хитваш фиксираната такса. При превод 2000 евро плащаш същата сума както при 10 К, т.е. излиза ти 5 пъти по-скъпо процентно.
Re: Ръст, спад или задържане?
23-04-2010 - 09:15:39
avatar
Quote
TZARS
Quote
TZARS
Влогар е човек с поне 20.000 евро в банка.
Хора с 4 - 5.000 евро не са влогари - това не са пари дори за един гараж.
Кешовик - човек, който може да си закупи със свои пари (без нужда от кредит) двустаен тухлен апартамент в широкия център на някои от големите градове

Поради факта, че това е форум за имоти, естествено е да пресмятаме всичко в "пари - имоти".
Влогаря трябва да е минимум с 20,000 евро в банка, за да бъде евентуален участник на пазара на имоти.
Той чака лихви, допускаме, че спестява и някой друг лев и ето - във времето отива към 25.000 евро.
Допускаме, че имотите падат и стигнат неговите 25.000 и ето - сделката може да е факт без кредит.
Другия вариант - плаща кеш 25.000 и кредит 10 - 15.000, и отново е в играта (има сделка).
Кредит 10 - 15.000 евро не е бедствие.
Огромния дял на сделките е с имоти до 40.000 евро и затова там е насочено вниманието.

Тези с по 200.000 евро влог какво да ги мислим - те могат по всяко време да купят каквото си пожелаят.
..........................................
Проблема тук на много хора е че забравят факта че форума е за имоти и се опитват да издигнат в култ влога сам по себе си като инвестиция! Тук напълно отхвърлят инвестицията в имот, а в същото време зорко следят цените на имотите и очакват ли очакват да се срутят за да закупят познайте какво? Разбира се имот.
Re: Ръст, спад или задържане?
23-04-2010 - 10:35:10
Quote
Panther1
Евала, ивораде, ти си мъж. Преводите ли ще си мерим? Е твоя превод е най-големия!
А иначе точно това е проблема. При превод 4000 евро бг банките прибират по 10-15 евро
(и от двете страни), щото има фиксиран минимум на таксата на превода и за получаване и от двете страни.
Разлика 10 пъти в размера на превода, и разлика в 2 пъти в размера на таксата. Като измислят и някое безумие като такса закриване на влог и стават почти едни и същи такси за 10 пъти разлика в превода.
Значем че ти такива мизерни преводи не правиш, ама и ние сме хора...
Е след като ме светна сега другия път ще внимавам да правя преводи само над 50 К - "далавера" си е определено. Пък и после ще мога да се хваля по форумите. winking smiley

E, сигурен бях, че ще има подобен коментар!
За да успокоя автора му, нека кажа:
1. Само ВЕДНЪЖ в досегашната си практика съм правил превод на подобна сума. Другите ми преводи са за занчително по-малки суми.
2. 40 000 евро са доста пари, особено за стандартите в България, но в никакъв случай не са нещо огромно. Дори у нас при получаване на наследство, покупко-продажби на собственост, инвестиции или определени стокови разплащания се правят подобни / и на много по-висока стойност/ преводи. Извинявам се, че говоря за такава сума пари - дадох примера, за да подчертая разумността на таксите при банкови преводи.
3. Така и не сте разбрали, че таксите на българските банки са аналог на тези в Европа.....Понеже и аз не искам да се набутвам с излишни плащания, съм приел за себе си, че цената от десетина евро за банков превод става напълно разумна при стойности на сумата над 1500-2000. Това е и минималния размер на банков превод, под който се стремя да не падам, за да не плащам излишни пари.Не виждам причини и Вие да не възприемете подобна философия. Само за сравнение - една килограмова пратка с несъществени документи от Франция до България ми излиза 28 евро. Поради което съм преценил, че 22 евро за 1500-2000 / и нагоре, до 15000 евро/ са нещо напълно разумно.
4.Минималната такса на банките цели именно това - да ограничи съвсем дребните суми в транзакциите. Това има смисъл, защото да превеждаш суми от стотин евро чрез системата на банките е близко до това да наемеш багер, за да ти окопае розовия храст в градината.
Това е логиката ми. Не виждам смисъл да се иронизираме по този повод.
Re: Ръст, спад или задържане?
23-04-2010 - 11:26:07
Ivorad, не става въпрос за колко "огромна" е таксата. Нашите банки просто вземат такса за получаване на превода, което не е нормално при условие, че таксата вече е платена напълно при изпращането. Примерно на 6000 $ вземат около 30 $ такса, при положение, че вече съм я платил от банката, от която изпращам. Става въпрос за принципно положение. Като пускаш банков превод те питат за чия сметка става прехвърлянето, ако "подателя" го плаща, банките в "цивилизацията" не вземат нищо от "получателя".
Re: Ръст, спад или задържане?
23-04-2010 - 11:32:45
валсодарчо, сладурче, аз темата на човека прочетох, отговорих на теб, на базата на ежедневните, ежечасни лични наблюдения върху пазара на имотите,твоите са на базата на това, което си прочел тук-там по пресата. Пиши си, твоя си работа, дано някой ден научиш нещо.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход