Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

опит за анализ на термина топ локейшън или уникално местоположение

Публикувано от sobstvenik 31 
Re: опит за анализ на термина топ локейшън или уникално местоположение
16-03-2010 - 00:47:54
Quote
sobstvenik 31
Така кажи бе "Приятел", кажи че си от там дето няма българска жилка, а сте само византийци/ небългарии/. Така кажи ще те разбера.
Естествено сетих се, че моите прогнози за цунамитата по морето наводненията и свлачищата сигурно са те подразнили защото съчетано с глобалното затопляне може твоите земи да останат завинаги под вода и да се преселиш под наем в Стара Загора. Тогава Аугуста Траяна ще бъде твоят РИМ!
Кажи твоята местност до 2005г. към град ли се водеше или към село?

П.П. Няма да се наложи да прибягвам към Гугъл поради простата причина, че както казах в един мой пост : Аз съм измислил Географията и Икономиката, но да те посветя и теб неразумни - и Етнологията!

Нито съм византиец, нито съм от Бургас (нищо против града, ходил съм един път в командировка, докато бях в казармата). Иначе последните 20 години когато не съм в западна Европа или по тропически плажове си разделям времето предимно м-у Варна и една много голяма провинция (по територия горе-долу десетина пъти колкото БГ), казва се Онтарио. Е, за София - световния център на културата и финансите мога само да си мечтая, ама провинциалистка съдба, какво да правиш...:]
Re: опит за анализ на термина топ локейшън или уникално местоположение
16-03-2010 - 00:56:09
avatar
Quote
granit
Quote
sobstvenik 31
П.П. Няма да се наложи да прибягвам към Гугъл поради простата причина, че както казах в един мой пост : Аз съм измислил Географията и Икономиката, но да те посветя и теб неразумни - и Етнологията!

Църквата "Света София" е катедрала на Софийската митрополия. Тя заема мястото на стария площад Коручешме, който се славел със свой извор, засенчван от вековни дървета. Днес площадът се нарича "Света Неделя".

Ти знаеш ли колко такива местности по време на османското присъствие са се наричали така в България? Плюс това църквата "св.София" драги СЕЛТИКО не се намира на площад св."Неделя", а се намира до катедралата св."Александър НЕВСКИ". Мога да те светна, че това е най-старата Църква в София, аз съм се венчал там и също съм бил допускан в подземията където се намират уникални археологически разкопки. Понеже си прост ще те оставя ти да се поровиш в Гугле. Сигурен съм, че пак няма да можеш да ми отговориш кой първо е ползвал материалите на църквата и после кой я е изградил!

SERDICA MEA ROMA EST!!!
Re: опит за анализ на термина топ локейшън или уникално местоположение
16-03-2010 - 01:05:56
Абе тука да не ПУЦ да те образовам [bg.wikipedia.org])



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2010-03-16 01:15 от granit.
Re: опит за анализ на термина топ локейшън или уникално местоположение
16-03-2010 - 01:08:30
avatar
Е, кво ето я си провери линковете бе безимотен дрипльо!!!:}

SERDICA MEA ROMA EST!!!
Re: опит за анализ на термина топ локейшън или уникално местоположение
16-03-2010 - 01:14:25
avatar
Quote
granit
Абе тука да не е ПУЦ да те образовам [bg.wikipedia.org]%

Казах ти да си провериш линковете безимотний дрипльо - комплексар!!!
Май ти и ПУЦ не си завършил. Какво ми се правиш на отворен бе пейзан от коручешме, ебати смешника. Сега ако те питам къде е гроба на Иван Вазов, ПАК ли ще се ровиш в Гугъл???:]

SERDICA MEA ROMA EST!!!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-03-16 01:18 от sobstvenik 31.
Re: опит за анализ на термина топ локейшън или уникално местоположение
16-03-2010 - 01:17:52
Нещо не ми се получава с линка .



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-03-16 01:44 от granit.
Re: опит за анализ на термина топ локейшън или уникално местоположение
16-03-2010 - 01:22:56
avatar
Quote
granit
Оправих линка,но информацията им се разминава с 200 метра !

Тебе някой трябва да те оправи ВИЖ къде е Св."Неделя" и Св."София", после пак ще си гукаме, защото съм те записал да не се излагаш. Ще те водя на кафе в ДАНС!

SERDICA MEA ROMA EST!!!
Re: опит за анализ на термина топ локейшън или уникално местоположение
16-03-2010 - 01:25:44
Quote
sobstvenik 31
Quote
granit
Оправих линка,но информацията им се разминава с 200 метра !

Тебе някой трябва да те оправи ВИЖ къде е Св."Неделя" и Св."София", после пак ще си гукаме, защото съм те записал да не се излагаш. Ще те водя на кафе в ДАНС!

Що не спреш да пиеш ментета на първо време !
Re: опит за анализ на термина топ локейшън или уникално местоположение
16-03-2010 - 01:33:15
avatar
Веднага спирам, ако ми кажеш къде е Св."София" и къде е Св."Неделя" "Софиянецо", ХА ХА ХА ХА, ти ще се окажеш най-дивия пастир!!!:} Айде лека нощ, че вече не търпя псевдо грагьани!:}

SERDICA MEA ROMA EST!!!
Re: опит за анализ на термина топ локейшън или уникално местоположение
16-03-2010 - 01:34:40
Местоположение, история, архитектурни и художествени особености
Църквата "Света София" е катедрала на Софийската митрополия. Тя заема мястото на стария площад Коручешме, който се славел със свой извор, засенчван от вековни дървета. Днес площадът се нарича "Света Неделя".

През XIX и първите десетилетия на XX век храмът се нарича и "Свети Крал", тъй като в него се съхранявали мощите на сръбския крал Стефан Урош II(1282-1321).Около 1460 г. по време на чумна епидемия Софийският митрополит Силваний ги пренесъл от селището Трепче, северно от Прищина, в днешния Люлински манастир "Св. Кирил и Методий" (наричан и "Св. Крал"winking smiley. Впоследствие те били пренесени последователно в ротондата "Св. Георги", в храма "Св. Безплътни сили" (или "Св. Архангели"winking smiley, в митрополитската църква "Св. Марина". Вероятно в началото на XVIII в. храм "Св. Неделя" станал митрополитски и мощите на сръбския крал били пренесени в него.

Вероятно първоначалната църква е била построена през X в. и както други тогавашни софийски храмове е била с каменни основи, а нагоре с дървена конструкция. В този си вид храмът просъществувал чак до средата на XIX в.

В началото на 50-те години на XIX в. Софийската митрополия и Софийската градска църковна община решили да изградят нов катедрален храм. На 7 май 1856 г. започва строежа на новата църква. Тя е трикорабна базилика с дължина 35,5 метра и ширина 19 метра.

През есента на 1863 г. строежът на новата църква е завършен. Украсяването й се проточва още няколко години и това забавя освещаването й. От 1863 до 1865 г. резбарят Антон Станишев изработва иконостаса. Част от иконостасните икони изписва големият живописец Станислав Доспевски. Освещаването на храма се извършва през 1867 година на празника 11 май.

При временното руско управление (1877-1879) княз А. М. Дондуков-Корсаков подарява на храма комплект от 8 камбани с различна големина. Малките камбанарийки се оказват непригодни за тях и през 1879 г. се изгражда нова камбанария в южната част на храмовия двор.

В края на XIX век във връзка с мащабните градоустройствени промени в центъра на столицата църковното настоятелство решава да укрепи околния терен и да придаде по-представителен външен вид на храма. Проектирането е възложено през 1898 г. на архитект Никола Лазаров. За три години е извършено грандиозно преустройство. От западната страна на храма изграждат величествена камбанария. Постепенно били свалени трите купола и покривът, като на тяхно място били поставени пет нови купола - един голям централен, фланкиран от четири по-малки. Всички храмови стени били облицовани с тухлена зидария. Укрепена била и терасата, на която се оказала църквата след регулиране нивото на околните улици. Били изградени широки стълбища откъм север, запад и юг.

На 20 юни 1915 г. умира екзарх Йосиф I. Той е погребан от южната страна на храма, в близост до страничната олтарна врата. Три години по-късно почива Софийският митрополит Партений, който е погребан от северната страна на храма.

Църквата е разрушена на 16 април 1925 г. при атентата по време на опелото на генерал Константин Георгиев. Убити са 193 души, а ранени - около 500.

След този кървав терористичен акт църковното настоятелство възлага отново на архитект Н. Лазаров възобновяването на храма. Ремонтът започва през юни 1927 г. До пролетта на 1933 г. е изграден един почти нов, огромен централно-куполен храм с дължина - 30 метра, ширина - 15,50 метра и височина с купола - 31 метра. В храма е върнат оцелелият двуредов позлатен иконостас. Олтарната част на новия храм била значително разширена, като отново били оставени три престола. Централен - в чест на света великомъченица Неделя; северен - в чест на св. архангел Михаил и южен - на св. първомъченик и архидякон Стефан. Пред този южен престол е поставена раклата с мощите на св. Стефан Милутин. В близост до нея се намира дърворезбеният архиерейски трон, изработен от Иван Травницки. В западната част на храма били разположени притворът, кръщелната, канцеларията на храма и свещопродавница. Под купола на камбанарията били окачени 11 камбани - 8 подарени от княз Дондуков-Корсаков през 1879 г., две изработени в Сърбия и една отлята в България.

Храмът е тържествено осветен на 7 април 1933 г. Стенописната украса е направена от 1971 до 1973 г. от художествен екип с ръководител Николай Ростовцев.

През 1992-1994 г. е извършен ремонт на пода в храма и остъклена северната колонада. А през 2000 г. външната фасада на храма е изчистена цялостно. През 2002 г. в камбанарията е монтирано устройство за автоматично биене на камбаните.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход