Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Много се проточи тоя спад

Публикувано от дами и господа 
Re: Много се проточи тоя спад
05-03-2010 - 17:24:18
Според мен във форума понятието 'спад' се разбира различно.
Някой който следи пазара да каже дали сега има 'добри' тристайни за 70 или 80к евро, според мен няма или ще са единици.
В балона тези апартаменти са били по над 100к. Просто някой си мислят че ще си купят такива за 40к (само че поне един от тях ще остане на сухо, защото като станат по 45 ще се включа аз smiling smiley а пък по тая логика ако тръгнем, на 50 пък ще се включи някой и друг и така... и не знам кога баш ще ги огрее). Естествено ще може да се купи на доста по приемлива и нормална цена от балонната ама тя според мен се бърка с 'абсурдно ниска'.
Просто падането на цените се бърка с това да станат евтини и достъпни за всички, което няма как да стане, щото както знаем благата са ограничени, като е без значение номинално колко ще струват. И да паднат като цифра масата хора просто няма да разполага с тези средства.
Re: Много се проточи тоя спад
05-03-2010 - 17:27:11
Quote
Пламен Hиколов
... Значи вземаме среден доход за семейството 1500Евро на месец, 18 000 годишно. Това го умножаваме по 3 и получаваме 54 000Евро цена на жилище. . .

Ако средния доход в София е по голям 2 да не кажа 3 пъти повече от този в останалата част на страната, в провинцията няма да остане никой и той съответно ще падне - все пак Пирдоп или Враца не са в Африка ...
Та средния доход на домакинство съгласно НСИ е 812,90 лв заедно с доходите извън заплатата! Хайде да допусна, че той е два пъти по-голям в София - на практика това означава 800 евро или по 3 по 12 = 28.800 евро за средно жилище в среден квартал за средно семейство...
Всъщност - на това отговаря и на живата картина на София - много ми е трудно да повярвам, че средното семейство има 1500е месечен доход, кара тези коли и живее по начина който се вижда, дори да си сложа слънчеви очила...
Re: Много се проточи тоя спад
05-03-2010 - 17:35:12
Колеги, благодаря за мненията, инфото и за подкрепата!
Потвърждава се подозрението ми :-)))), че във всяка ситуация колегата имотенбалон може да извади вярната графика от ръкава clap:

Истината е, че твърдението на иворад е от важно значение и макар, че се готвех да излизам, не можах да се сдържа и набързо написах становище - твърде напоително :-))), както обикновено.

Не знам дали съм успял в бързината да се изразя достатъчно ясно и категорично. Тъй като сега имам време, искам да се спра с няколко реда на съотношението цена/брой годишни наеми. Засегнах го набързо и вероятно неубедително. В зората на демокрацията за кратко време деляхме един голям апартамент като офис с една агенция за недвижимости. Тогава това все още беше екзотично занимание и услуга, но прохождаха. Шефът беше любознателен мъж и доста четеше по темата, която се беше превърнала в негова професия (по стечение на обстоятелствата). От него за първи път чух за това съотношение и той обяснаваше за изследвания в САЩ и Европа и изведени т. н. "здравословни" съотношения, които бяха средно, както следва: Европа - 8-9 годишни наема, САЩ - 9-11 годишни наема. Откъде точно имаше тази информация, не помня да е коментирано, но стана дума, че съотношенията са изведени на база дългогодишни наблюдения и при съобразяване на специфики на конкретния пазар. В предния пост засегнах бегло тази тема.

Тук нямам никакво намерение да правя анализ и критика на свободния пазар, но знаем, че в там започнаха едни негативни явления, чиито плодове се берат сега, а в областта на имотите през 90-те и особено в годините на бума имаше случаи на тотални изкривявания, които доведоха до съотношения дори повече от 20 за този показател.

Ясно е, че в условията на пазар всеки гледа да придърпа благинки към себе си и да отбута неприятностите към останалата публика - по този въпрос няма да спорим.
Мисля, че е важно да успеем и с цената на свободното общуване (нищо, че понякога е анонимно), да придобием систематизирано познание по темата.
Re: Много се проточи тоя спад
05-03-2010 - 17:48:50
Quote
sashe
Според мен във форума понятието 'спад' се разбира различно.
Някой който следи пазара да каже дали сега има 'добри' тристайни за 70 или 80к евро, според мен няма или ще са единици.
В балона тези апартаменти са били по над 100к. Просто някой си мислят че ще си купят такива за 40к (само че поне един от тях ще остане на сухо, защото като станат по 45 ще се включа аз smiling smiley а пък по тая логика ако тръгнем, на 50 пък ще се включи някой и друг и така... и не знам кога баш ще ги огрее). Естествено ще може да се купи на доста по приемлива и нормална цена от балонната ама тя според мен се бърка с 'абсурдно ниска'.
Просто падането на цените се бърка с това да станат евтини и достъпни за всички, което няма как да стане, щото както знаем благата са ограничени, като е без значение номинално колко ще струват. И да паднат като цифра масата хора просто няма да разполага с тези средства.

Да точно така си е . Примерно хипотетично след 2 год. са стигнали 40к. 'добри' тристайни.
Тогава ще са достъпни точно толкова колкото и преди 2год. когато са стрували 100к..
А те си падат защото няма достатъчно хора да се включат с покупка при спадането
Re: Много се проточи тоя спад
05-03-2010 - 18:19:12
Quote
nacheff

Горе си извел европейско съотношение 1:5 1:6. На това ще му кажа : Юнашки и "на ангро".
Откъде ти е информацията не знам. Няма да се изненадам ида си го прочел някъде нещо подобно, което сега едва ли не трябва даприемем за аксиома..
Разсъждавайки по въпроса и като съобразявам споделеното, стигам до извода, че това не може да е вярно.
Склонен бих бил да се съглася, че в някой от силно балонираните пазари, където нивото на възнагражденията е било по-скромно е възможно при върха на бума де се стигнало до съотношения от този порядък.
ТОВА НЕ ЗНАЧИ НИЩО !

Естествено, че след като не ти знам източниците поемам риск с подобно твърдение, но ще се радвам да ме обориш мотивирано и категорично.

Като оставим настрана специалното отношение към събеседника, няколко уточнения:
1. Никъде не твърдя, че съотношението 1:5 и близките му вариации е вечно, непроменливо и със силата на закон.
2. Онези, които познават европейския пазар отблизо знаят, че това завишено съотношение се формира чрез един процес на увеличение на цените, протекъл през последните 10-15 години. За да е наясно с това, обаче, човек трябва да е живял поне няколко години на Запад. Така би могъл да си спомни, например, че до около 1996-7 година във Франция бе напълно мислимо да се купи Т3 или Т4 за сума между 60 и 80 000 сегашни евро /т.е. - за 500 000 и под 500 000 франка/. А в сравнение с тогавашните доходи на французите това бе именно около 2,5 - 3 годишни дохода на домакинство.
3. Днес, обаче, подобен апартамент за средностатистически французин в средностатистически / добър/ квартал трудно може да се намери за по-малко от 220 - 250 000 евро. Като се има предвид, че доходите на средното домакинство във Франция днес се колебаят между 40 и 55 000 евро годишно - сметката е повече от ясна.
4. Постнатата диаграма на английската статистика показва подобно развитие и на техния пазар, мога да приведа числата и в Германия.
.........................................

Това е - съвсем накратко казано.
Може да ни харесва или не - въпрос на вкус. Важното е, че посочените цени и съотношения са коректни, т.е. - статистически близки до действителното положение на нещата. Истината е, че в Европа цените на НИ поскъпнаха много повече, отколкото в САЩ и това е статистически доказуемо.Именно този факт, междувпрочем, предпази европейците от такова залитане по спекулативни сделки с недвижимости - ето защо големите фалити на банки и инвестиционни фондове се случиха в Америка, а не в Европа
Най - лошото е, че в страни с висока класова сегрегация жилищата са "луксозна" стока и цената им се определят не от покупателната способност на 70-80% от населението / както е в развития свят/ , а само на ония 15-20% платежоспособни потребители, които могат да си я позволят. Това означава, че цените в България се базират не на доходите на ония, които изкарват по 500 и по-малко месечно, а на доходите на хората с четирицифрени заплати.
Ако приемем, че месечните доходи на едно домакинство от българската средна класа са около 2500 лв, то при съотношение като в САЩ от 1:3 цените на масовите жилища следва да се въртят около 90 000 лв, а ако допуснем, че съотношението по-скоро е 1:5 - тогава цената отскача някъде към 150 000 лв.
Т.е. - платежоспособното търсене у нас би понесло цени от порядъка на 45 - 75 000 евро.
Е, въпреки доскорошния балон , масовите цени в големите градове днес са именно в тези дименсии.
Това е и причината пазарът да е в относително равновесие в последните месеци, въпреки очакванията на хора с ниски доходи те да паднат до 100-150 евро/кв.м.
Истината е, че минималните доходи у нас влияят не на цените на НИ, а на наемите. Които са относително ниски спрямо цените на жилищата. Просто получаващите минимални заплати са извън пазара на имотите, но пък са най-важният играч на пазара на наемите.
Re: Много се проточи тоя спад
05-03-2010 - 18:32:08
Quote
goro
Quote
Пламен Hиколов
... Значи вземаме среден доход за семейството 1500Евро на месец, 18 000 годишно. Това го умножаваме по 3 и получаваме 54 000Евро цена на жилище. . .

Ако средния доход в София е по голям 2 да не кажа 3 пъти повече от този в останалата част на страната, в провинцията няма да остане никой и той съответно ще падне - все пак Пирдоп или Враца не са в Африка ...
Та средния доход на домакинство съгласно НСИ е 812,90 лв заедно с доходите извън заплатата! Хайде да допусна, че той е два пъти по-голям в София - на практика това означава 800 евро или по 3 по 12 = 28.800 евро за средно жилище в среден квартал за средно семейство...
Всъщност - на това отговаря и на живата картина на София - много ми е трудно да повярвам, че средното семейство има 1500е месечен доход, кара тези коли и живее по начина който се вижда, дори да си сложа слънчеви очила...

Жоро, никъде не съм казал, че средната заплата в София е 1500лв. Според мен средната в София е около 800лв., ама с 800лв. освен да живееш под наем друго не ти остава. Мнението ми бе, че ако нямате доход поне 1500Евро в семейството не можете да купите нещо добро без критично понижаване на стандарта ви на живот.
Re: Много се проточи тоя спад
05-03-2010 - 18:36:23
Quote
Пламен Hиколов
Това, което искам да вметна е, че не е задължително всеки да има собствен дом. И ако се гледат средните цени за страната формулата ще излезе вярна. Т.е. включваме един апартамент в София за 60000Евро и къщата на баба Цонка от Горно Нанадолнище за 1000Евро. Средна цена на жилище 30500Евро. Ако говорим само за София, семейство с доход под 3000лв (общо) месечно не би трябвало да живее в собствено жилище (ако иска да живее нормално). Значи вземаме среден доход за семейството 1500Евро на месец, 18 000 годишно. Това го умножаваме по 3 и получаваме 54 000Евро цена на жилище. Предполага се жилището да е поне тристайно. В този сайт има в момента 90 обяви в този диапазон, в конкурентния са 774. Според мен дъното ще бъде около 42-45 000 Евро за нормален апартамент 80кв.м. чисто (110 с общите части). Това дъно го смятам, отчитайки лихвите, които трябва да се платят на банките по ипотечен кредит. Дори в момента има 50-60 тристайни на тази цена, вярно че не са на топ локация, ама с тия доходи топ локация не би трябвало да е приоритет.
Пламене, за доста неща съм съгласен с теб, само не съм сигурен, че разбирам правилно твърдението ти, че домакинство с доход под 3000 лв не би трябвало да живее в собствено жилище.
Нормално е за нас хората все да гледаме нагоре, да искаме повече, но според мене тези с доход от 3000 лв. са далеч над средните и ако не го виждаме, то вероятно отказваме да видим хилядите човеци, които едва свързват двата края. Тези дни покрай асансьорните трагедии дават масово картинки от цялата страна и от София, разбира се. Няма начин да не си го забелязал и ти: тъжната истина е, че живеем в гето, а разни специалисти продължават да ни убеждават, че това е супер лукс. Това е повод да си задам въпроса, дали наистина е нормално като живееш в една грозна среда, постепенно да загубиш дори вярната оценка за заобикалящата действителност. Не знам как го оценяваш ти.

Истината за мене е, че тези с доход 3000 лв. би трябвало да могат да имат собствен дом, защото това е висок доход по местните стандарти, но имотите у нас са все още несъразмерно скъпи. Разчитам много на младите хора, които да са по-отворени от нас, да имат висока финансова култура, да могат бързо и вярно да смятат и да кажат категорично : купуването на имот в Бг при тези доходи е неподходящо. Ние не участваме.
Средните и по-старите поколения имат традиционно един дребнобуржоазен и леко еснафски маниер на оценка и са склонни да преувеличават стойността на един апартамент в София. Какво да се прави, хората по света мечтаят за нови светове, за международни кариери и какво ли не, а у нас едно от най-големите социални достижения е притежаването на апартамент в София.
Банките се възползваха от това и в мига, в който макросредата стана що-годе удачна им набутаха пари в ръцете.
Ясно е къде отидоха тези пари.
Re: Много се проточи тоя спад
05-03-2010 - 18:46:03
Quote
nacheff
т. н. "здравословни" съотношения, които бяха средно, както следва: Европа - 8-9 годишни наема, САЩ - 9-11 годишни наема. Откъде точно имаше тази информация, не помня да е коментирано, но стана дума, че съотношенията са изведени на база дългогодишни наблюдения и при съобразяване на специфики на конкретния пазар.

Nacheff, както винаги чета с особено удоволствие постовете ти, както тук, така и в "инвестора". Без да претендирам, за задълбочени познания в материята, мисля, че този брокер е "обърнал" сметките за Европа и Северна Америка. По-скоро в САЩ и Канада се изплащат по-бързо жилищата от наем. Това, което аз съм чел, както и обсъждал с приятели, притежаващи НИ там, 8-10 години възвръщане е много добре, 10-12 е ОК, от 12 нагоре вече цената започва да изглежда балонирана. За западна Европа е с около 2 години съответно повече - т.е. 10-12 е много добре, 12-14 - бива, от 14 нагоре - балониране. В БГ в момента по тази формула "цена-наем" за "добри" жилища говорим м-у 23 - 30 годишна възвращаемост. Уговорката е, че не се включват в сметките данъци собственност и смет, ДОД в-у наемите, както и поддръжка и ремонти на жилището. Освен това се смята съотношението цена-наем в момента на покупката (без проекции за в бъдеще, защото тогава всичко може да се "разтегне" в която и да е от двете посоки). Подчертавам, че тези формули са за ориентация за плащаната цена, независимо дали се купува с инвестиционна цел или с цел лично ползване.

Естественно, че при огледи на жилища е безполезно да се убеждава продавача в истинността на тези зависимости, но според мен могат да се споменат ако се стигне до пазарлък и най-вече да служат като guideline за купувача.

Поздрави.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-03-05 18:51 от BulCan.
Re: Много се проточи тоя спад
05-03-2010 - 19:02:42
Quote
BulCan
Quote
nacheff
т. н. "здравословни" съотношения, които бяха средно, както следва: Европа - 8-9 годишни наема, САЩ - 9-11 годишни наема. Откъде точно имаше тази информация, не помня да е коментирано, но стана дума, че съотношенията са изведени на база дългогодишни наблюдения и при съобразяване на специфики на конкретния пазар.

Nacheff, както винаги чета с особено удоволствие постовете ти, както тук, така и в "инвестора". Без да претендирам, за задълбочени познания в материята, мисля, че този брокер е "обърнал" сметките за Европа и Северна Америка. По-скоро в САЩ и Канада се изплащат по-бързо жилищата от наем. Това, което аз съм чел, както и обсъждал с приятели, притежаващи НИ там, 8-10 години възвръщане е много добре, 10-12 е ОК, от 12 нагоре вече цената започва да изглежда балонирана. За западна Европа е с около 2 години съответно повече - т.е. 10-12 е много добре, 12-14 - бива, от 14 нагоре - балониране. В БГ в момента по тази формулата "цена-наем" за "добри" жилища (говорим м-у 23 - 30 годишна възвращаемост. Уговорката е, че не се включват в сметките данъци собственност и смет, ДОД в-у наемите, както и поддръжка и ремонти на жилището. Освен това се смята съотношението цена-наем в момента на покупката (без проекции за в бъдеще, защото тогава всичко може да се "разтегне" в която и да е от двете посоки). Подчертавам, че тези формули са за ориентация за плащаната цена, независимо дали се купува с инвестиционна цел или с цел лично ползване.

Естественно, че при огледи на жилища е безполезно да се убеждава продавача в истинността на тези зависимости, но според мен могат да се споменат ако се стигне до пазарлък и най-вече да служат като guideline за купувача.

Поздрави.

Чудесни коментари въпреки, че темата е дъвкана отдавна.
Това подчетраното показва действителното състояние на нещата. Изразява отношение, което е особено важно за всеки инвеститор. Кой ще инвестира средства в актив, който ще се изплати за 23-30 години, без да слагаме амортизации и други разходи? Само един пълен безхаберник би го направил. Ето защо имотите в България са балонирани в пъти, а не в някакви мижави 20-30% и моите очаквания са за драстична липса на всякакъв вид инвеститори в сегмента за дълго време. Очевидно и строителите са го разбрали по един или друг начин, за да се наблюдава такъв драстичен спад в новите проекти. Причината за стагнацията на пазара се дължи не само на кредитите или безработицата, а е комплексна и следва да се разглежда като такава. Разбира се, това е само за информация на интересуващите се. Пазарът рано или късно винаги намира равновесна точка, която определено все още е твърде далеч. Подчертаното по-горе ясно го посочва.
Re: Много се проточи тоя спад
05-03-2010 - 19:13:42
Quote
ivorad

Истината е, че минималните доходи у нас влияят не на цените на НИ, а на наемите. Които са относително ниски спрямо цените на жилищата. Просто получаващите минимални заплати са извън пазара на имотите, но пък са най-важният играч на пазара на наемите.

Не само минималните, а по принцип доходите влияят и на наемите и на цените на НИ. При наемите също си има наематели вариращи от такива с минимални до други с високи доходи, т.е. на скъпото жилище му се взема и съответния скъп наем и като се умножи по съответния брой месеци/години пак се гледа съотношението "цена-наем". Ако на скъпото жилище наема е евтин, то тогава за евентуалния купувач е по-изгодно да го наема, поне докато не се промени съотношението "цена-наем". Ако не се промени е по-изгодно да се наема, а парите да се инвестират някъде другаде с по-висока възвращаемост. Нещата са си натурално свързани и изкривяванията на пазара водят само да катаклизми.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход