Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Проблемите на Гърция – изненада или предизвестен факт ...а ПРИ ИМОТИТЕ ?!? ......а Посоката след Пушилката ?

Публикувано от прУфесУр тъпарон 
Япония миналата година постави рекорд за най-нисък лихвен %.
Още пазарът на имоти там е в застой.
От близо 20 години насам.
Аз пак да подесетя за пунди, защото явно забравя - в Латвия когато лихвеният процент пада, имотите най-много се сриват. Така че явно въврим 1:1 по стъпките на Латвия. По-добре пунди да се моли лихвите да не падат, особено на тези по влоговете, защото след това следват 2-3 неща, не особено приятни за хората с проблемни ипотеки. Както и за продавачите - едно е да продаваш нещo и никой да не те търси (и тайно се надяваш, че цените не били падали), друго е да те търсят, но да ти казват "давам с 50% по-малко от обявената цена" - така на десетото обаждане нервичките ти се късат и смъкваш от цената или отиваш на психоконсултация :]
Quote
прУфесУр тъпарон
Чета днес , че Нов лихвен рекорд обяви БНБ [money.ibox.bg] , което ме кара да си мисля,че това е поСледната пързалка за депозитарите (щото депозита е обвързан с ОЛП , ) щото от 0,18 % май нема накъде по надолу !

Ха, за радост на пунди, проблем всъщност няма - лихвите не само, че не падат, а растат...

"Новата година тръгна с по-високи лихви по заемите"

"За тенденция към сваляне на лихвите по кредитите у нас изобщо не може да се говори. Редица кредити не само че не са поевтинели от началото на 2010 г., а дори са поскъпнали, става ясно от лихвената статистика на БНБ за януари, обявена вчера. С по-високи цени от предишния месец са главно фирмените заеми и жилищните кредити в евро."

Така че засега вървим по стария план. "Нежно надолу". (пунди какво е усещането?)
Че няма къде в момента банките да вложат ресурса си е постановка,с която 100% се съгласявам.Рязкото удряне на спирачките създаде тоя ефект-взелите кредити си ги изплащат и се борят със свития пазар на ЕС,а другите ги е страх да направят следващата стъпка.Така сме в парадоксалната ситуация да сме сред най-малко засегнатите от кризата държави (на макроикономическо ниво),а в същото време банките ни да няма какво да кредитират.
Quote
salvador
Че няма къде в момента банките да вложат ресурса си е постановка,с която 100% се съгласявам.Рязкото удряне на спирачките създаде тоя ефект-взелите кредити си ги изплащат и се борят със свития пазар на ЕС,а другите ги е страх да направят следващата стъпка.Така сме в парадоксалната ситуация да сме сред най-малко засегнатите от кризата държави (на макроикономическо ниво),а в същото време банките ни да няма какво да кредитират.

--------
точно този въпрос зададох на единия от двамата нормални тук през зимата на 2008 - какво ще правите,ако 10 % от това , което се говори е истина !
всъщност....въпроса ми беше следният:ако всичко което се пише за офцете е вярно - затваряйте на малка загуба - защо да чакате 2009 да фалирате ! (писан е с ник Пунди - който иска-да търси и ще се увери)
Банките има какво да кредитират и ЩЕ кредитират защото това им е занаята , но явно реколтата е предостатъчно богата,та не им стига време да ожънат всичко засято !
а дори тъпанарите знаят,че след жътва идва оран и сеитба !
----
драги прости момчета (без Салвадор) - ще узреете когато започнете да различавате Чуто от Видяно и пипнато , както и когато разберете ,че НЕ вие поръчвате музиката.........но пък имате право да я платите !
и ако се чудите защо непрекъсното ви нашоквам тъпите качнета - защото имате граждански права като моите и ми докарвате периодично правачи на кризи , които и аз трябва да плащам !Прости сте защото гласувате безплатно а циганите получават по 50 лв ....оттук започнете и може да стигнете до извода,че във ВУЗа се продават образУвания,които тежат понякога цял живот ! ОбразОванието е на тепиха,ринга,пистата , Пазара.........Един познат , когото "обгрижвах" добре си купи тапи за уши и сега се чувства добре -това което Не чува приема за даденост и печели !

.......................................
Подпис: когато някой умен е като вас ,
не му трябва враг - он сам че си е враг !
Quote
salvador
Че няма къде в момента банките да вложат ресурса си е постановка,с която 100% се съгласявам.Рязкото удряне на спирачките създаде тоя ефект-взелите кредити си ги изплащат и се борят със свития пазар на ЕС,а другите ги е страх да направят следващата стъпка.Така сме в парадоксалната ситуация да сме сред най-малко засегнатите от кризата държави (на макроикономическо ниво),а в същото време банките ни да няма какво да кредитират.

Досега се говореше, че някои банки могат да имат ликвидни проблеми, че гръцките банки (които държат голям пазарен дял у нас) ще си изнесат парите в Гърция, сега какво излезе - банките нямало какво да си правят ресурса! Е ако имаха толкова излишен ресурс дали щяха да дават такива лихви по депозитите? И дали щяха така да се стискат за кредити? Къде го този ресурс?
Quote
zlostyr

Досега се говореше, че някои банки могат да имат ликвидни проблеми, че гръцките банки (които държат голям пазарен дял у нас) ще си изнесат парите в Гърция, сега какво излезе - банките нямало какво да си правят ресурса! Е ако имаха толкова излишен ресурс дали щяха да дават такива лихви по депозитите? И дали щяха така да се стискат за кредити? Къде го този ресурс?
-----------
когато "нещо се говори" - то е за такива като теб , нали знаеш титлата,която ви давам *smiley_ahh*!
това,че имат излишен ресурс не означава,ча ще го подаряват на тъпаци като........
.Банките са търговци , които следват правилото: щом една цена се плаща-значи е нормална
някой да е отказал да плаща (под някой разбирам квартал,град,гилдия.........) .отделната оФца няма стойност - реже й се главата и на пазара на месо !
Ако си си (а ти най-вероятно НЕ си) задавал въпроса за надписа на Парламента - щеше да знаеш защо сме най-слаби...........защото сме със съществен принос в световната съкровищница по предателства , липса на общи каузи , тези и пр...........
лихвите отразяват съзнанието на оФцете - никакви числа няма тук !
никой не го вкарва до половина,ако може целият (това е за теб,защото едва ли разбираш другите аргументиwinking smiley)

.......................................
Подпис: когато някой умен е като вас ,
не му трябва враг - он сам че си е враг !
Ми...не знам къде ги видя тия пари,дето изкарвали и тия банки с ликвидни проблеми:

Общата капиталова адекватност на системата е 14. 6% (при 13. 3% година по-рано) което е показател за добрата й капитализация. Доходността на банковата система остава изключително висока. Към 31. 12. 2008 г. печалбата е 1387 млн. лв. (най-високата за последните десет години) като спрямо 2007 г. размерът й е увеличен с 243 млн. лв. (21.%. Следва да се отбележи нарастването на лихвените нива. Средногодишният основен лихвен процент се повиши от 3. 3% за 2007 г. до 5. 2% за 2008 г. В края на 2008 г. ликвидността на банковата система се запазва добра. Коефициентът на ликвидните активи е 21. 1% а делът на паричните средства в общата сума на активите е 9.%

[www.prizmaplus.com]

Определено банките нямат ликвидни проблеми и кредитирането малко се улесни в сравнение с преди половин година.Пак подчертавам обаче,че от горните данни не могат да се правят никакви изводи за пазара на имоти.Поне аз не мога.
Quote
salvador
Ми...не знам къде ги видя тия пари,дето изкарвали и тия банки с ликвидни проблеми:

Общата капиталова адекватност на системата е 14. 6% (при 13. 3% година по-рано) което е показател за добрата й капитализация. Доходността на банковата система остава изключително висока. Към 31. 12. 2008 г. печалбата е 1387 млн. лв. (най-високата за последните десет години) като спрямо 2007 г. размерът й е увеличен с 243 млн. лв. (21.%. Следва да се отбележи нарастването на лихвените нива. Средногодишният основен лихвен процент се повиши от 3. 3% за 2007 г. до 5. 2% за 2008 г. В края на 2008 г. ликвидността на банковата система се запазва добра. Коефициентът на ликвидните активи е 21. 1% а делът на паричните средства в общата сума на активите е 9.%

[www.prizmaplus.com]

Определено банките нямат ликвидни проблеми и кредитирането малко се улесни в сравнение с преди половин година.Пак подчертавам обаче,че от горните данни не могат да се правят никакви изводи за пазара на имоти.Поне аз не мога.

---------
не би трябвало да не можеш - кредити трябва да се дават -колкото повече-толкова по-големи печалби !
износ на капитал - невъзможен - там лихвите са два раза ниже !
всяка банка има диверсиф- на капитала: облигации,акции , валутни операции, и НАЙ - сигурните експозиции - тези-които осигуряват най-безопасна връщаемост.....кредитите за имоти !
Не случайно се внушава вече много често (снощи имаше интервю със Зам Предс. на СРС) че Кредитополучателят следва да търси споразумение с кредитора за д апродължи плащането !
Жилищата на Тези които НЕ могат да плащат ще бъдат основа за следващо ипотечно финансиране на следващият купувач-който практически със самоучастието си изплаща жилището на 100 %......остава само да се прибират допълнителните печалби !
очаквам РЪСТ в новините за ОБИРИ на частни домове , частни трезори и пр
прост бизнес но НЕ за всички !

.......................................
Подпис: когато някой умен е като вас ,
не му трябва враг - он сам че си е враг !
ПрУфесоре, много си ми забавен с фанатично- маниакалната си привързаност към тезата за вечният ЪП на имотите(ипотеките) .
Категорично отказжаш да приемеш реалноста а тя е ,че след развихрилата се спекулация с НИ през последните години е напълно нормално това което се случва сега - неизбежно кредитно свиване и болезнени кризисни последствия .
Иначе принципно си прав , банките все НЯКОГА ще започнат да надуват отново имотния балон , но не сега............, не сега..........
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход