Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Re: Една от причините да падат цените е..*black eye*
25-02-2010 - 00:32:28
avatar
Quote
фло
Quote
ekoflex
Съгласен съм. В такъв случай дори е най-добре според мен, да се работи с фирма, просто прехвърля имотите на фирмата си, и ги стопанисва чрез нея. Основната ми мисъл е, че ДДС-то, не е чак толкова страшен проблем, то всъщност преди да се въведе закона за ДДС мисля, че имаше някакъв друг подобен данък на негово мяста, май че "Данък оборот" се казваше, който е аналогичен, но не си спомням точно и какъв му беше % - както и да е.

Първо се регистрира фондация,която се управлява по пряка наследствена линия,заложено в учредителния акт!После фондацията регистрира на свое име фирма или група фирми!Така всички ползи за управителното тяло/семейството/ са на фондацията и освободени от данъци!
Преди ДДС имаше данък оборот и той се прилагаше по групи стоки,например хляб -3 %,месо 5 % и т.н.Ставките са различни и стигаха до тъй-наречените луксозни стоки от 40% доколкото си спомням!


Ясно, това за фондацията не го знаех изобщо, на мен бизнеса ми не е свързан с имоти, и не съм светнат за всички врътки. Та значи, преди ДДС, данък оборота е бил по-блага работа, както би трябвало да е и ДДС в момента (по-групи стоки с различни ставки), но както и да е, нали държавата трябва все от някъде да закрепи бюджета.

italinea.net



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-02-25 00:33 от ekoflex.
Re: Една от причините да падат цените е..*black eye*
25-02-2010 - 00:50:52
Данъка върху оборота е по-добър за фирмите,както и за крайния потребител,докато сега има огромна междуфирменна задлъжнялост ,защото държавата не връща ДДС на време,задържа го и вкарва в много неприятности износителите например.А те са дето крепят курса на лева! ДДС-то в една такава умряла икономика като нашата само поддържа агонията! То е оправдано в много развитите и прегрели икономики,за нас е мъка!
Re: Една от причините да падат цените е..*black eye*
25-02-2010 - 10:07:28
Quote
ekoflex
Закона за ДДС е от 1994 година и до момента е претърпявал леки изменения, но като цяло това което си го говорим по отношение на доходите на физически лица е същото, каквото е било преди 16 години, тъй че, не виждам защо някой си мисли, че това го е измислило новото правителство или е в следствие на кризата, то просто си съществува много отдавана. Друг е въпроса по отношение на контрола, но ако вземем пример, че някой е много имотен и има доходи от наем около 120 000 лв./годишно, и не му се дават по 20 000 лв. всяка година на държавата, толкова ли е трудно да раздели тези имоти на 3-ма членове от семейството, като по този начин никой от тях няма да надхвърли границата от 50 000 и няма да подлежи на регистрация по ДДС !?

Закона за ДДС,толкова много е променен през годините,че буквално няма почети нищо общо със закона от 1994г,особено драстични са промените през 2008г.
Моля ви,не бъркайте закона за ДДС със закона за облагането на доходите.
Примерите с Петър,не са коректни,защото ако Петър е придобил ап./акт 16/ преди по-малко от 5год.и го продаде дължи ДДС,но не дължи данък общ доход.
Има един пост на Муза,който е много точен и с които хората който имат доход близък до 50000 лв.трябва много внимателно да се съобразят.
Давам пример пак с Петър:човека купува апартамент,магазин или офис през 2004г. на зелено примерно за 50000 лв.,през 2006 г. имота вече е построен и получава разрешение за ползване.Поради имотния балон този имот вече е повишил стойноста си и струва да речем 90000 лв./ цените са измислени,няма да споря дали е трябвало да са по-високи или по-ниски/ . Петър решава да го продаде през 2008г. и да спечели 40000 лв.,но ако никой не го е предупредил за промените в закона за ДДС той не знае,че дължи ДДС,защото не са минали 5 г. от акт16 и да Петър не дължи данък общ доход,но е длъжен да начисли ДДС по закона за ДДС,независимо,че е продал един единствен имот през годината.
Аз заради това написах,че има заложени много мини,защото Петър може и в момента да не знае,че е нарушил закона за ДДС,но ако данъчните направят една проверка то Петър ще бъде глобен и задължен както да се регистрира по ДДС така и да го плати,независимо,че той от незнание не го е начислил,не го е калкулирал в своята цена.
Някой беше написал,че при първа продажба над 50000лв. не се дължи ДДС,а се дължи и начислява ако има последваща продажба - няма такъв филм за жалост ДДС се дължи още на първата / ако на са минали 5 г. от придобиването или акт 16/
Това не ми беше приятно да го пиша,но за жалост е истина.
Re: Една от причините да падат цените е..*black eye*
25-02-2010 - 11:55:07
Въпрос:

Лицата А и Б практикуват свободни професии. Лицето А има годишен оборот от 49,000 лв, а лицето Б - 51,000 лв.
Това означава ли, че лицето А няма да плати никакво ДДС и ще си остане с 49,000 лв минус останалите дължими данъци, а лицето Б ще си остане с 51.000 - 20% = 42,500 лв минус останалите данъци?

Ако отговора е "Да", се образува една "дупка" в порядъка 50-60,000 лв, където няма никакъв смисъл да извършваш дейността си, защото само ще се набуташ.
Re: Една от причините да падат цените е..*black eye*
25-02-2010 - 12:21:09
Quote
regataco

Някой беше написал,че при първа продажба над 50000лв. не се дължи ДДС,а се дължи и начислява ако има последваща продажба - няма такъв филм за жалост ДДС се дължи още на първата / ако на са минали 5 г. от придобиването или акт 16/
Това не ми беше приятно да го пиша,но за жалост е истина.

Не може да е истина!!!!
Ако това беше вярно закона щеше да се нарича Закон за данъка върху стойността ,а не Закон за данъка върху добавената стойност!:]
Не може да начислява и събира ДДС лице, което не е данъчно задължено и регистрирано по ЗДДС ,още повече,ако е физическо лице,на което търговията и услугите не са му занятие!
Re: Една от причините да падат цените е..*black eye*
25-02-2010 - 12:35:06
Може,и е истина,а щом минеш 50000 лв. няма значение,че си физическо лице ти / не лично ти де / си задължен в 14 дневен срок да се регистрираш и да платиш ДДС.
м/у другото и аз се "кълнях" като теб март 2008г. докато не разбрах,че и не логично е вярно.
Re: Една от причините да падат цените е..*black eye*
25-02-2010 - 12:56:12
Това с ДДС-то се очертава много интересен казус. Да приемем, че лицето Х е придобило имот за 120 000лв. (и го е изповядало на тази стойност). В този случай строителя си плаща 20 000лв. ДДС към бюджета. Х решава след две години, че трябва да си продаде имота на 132 000лв. и го продава (не че е възможно ама) и автоматично се регистрира по ДДС. Х трябва да внесе 22 000лв. ДДС, но вземайки си ф-рата за покупката и възстановявайки си ДДС-то сумата за внасяне е само 2000лв. Тази сума не би трябвало да го спре да продава. Още по-интересно става ако го продаде в кризата за 60 000лв. В този случай, регистрирайки се по ДДС трябва да отиде на възстановяване на 10 000лв. от бюджета. Министър Дянков едва ли е осмислил този вариант и най-вероятно имотните сделки няма да предизвикват автоматично регистрация на физическите лица по ДДС.
Re: Една от причините да падат цените е..*black eye*
25-02-2010 - 13:03:49
ndachev,отговора е ДА и си абсолютно прав в съжденията си,според мен.

Пламен Николов,и аз смятам,че много казуси не са домислени,но за съжаление до сега не съм чула да са променени или отменени.
Re: Една от причините да падат цените е..*black eye*
25-02-2010 - 13:05:05
Quote
ndachev
Въпрос:

Лицата А и Б практикуват свободни професии. Лицето А има годишен оборот от 49,000 лв, а лицето Б - 51,000 лв.
Това означава ли, че лицето А няма да плати никакво ДДС и ще си остане с 49,000 лв минус останалите дължими данъци, а лицето Б ще си остане с 51.000 - 20% = 42,500 лв минус останалите данъци?

Ако отговора е "Да", се образува една "дупка" в порядъка 50-60,000 лв, където няма никакъв смисъл да извършваш дейността си, защото само ще се набуташ.

Това не е вярно. Като стигнеш оборота от 50к това отиваш и се регистрираш.
След регистрацията от ПОСЛЕДВАЩИТЕ извършени услуги и плащания започваш да начисляваш ДДС. Така че на тези 1к, които висят ще трябва да начислиш / внесеш ДДС.
Този годишен оборот се смята не на календарна година , а на последните 12 месеца.
Така например ако за периода м.Фев 09 - м.Дек. 09 имаш оборот от 49к. , и през Януари 2010 получиш 10к. плащане - оборота ти не се занулява и тогава да почнеш да смяташ на ново , а е 49к. + 10к.
Re: Една от причините да падат цените е..*black eye*
25-02-2010 - 13:07:19
Quote
regataco
ndachev,отговора е ДА и си абсолютно прав в съжденията си,според мен.

Пламен Николов,и аз смятам,че много казуси не са домислени,но за съжаление до сега не съм чула да са променени или отменени.

Хмм, сигурна ли си за това ?
Аз мисля, че можеш да почнеш да ползваш данъчен кредит (това възстановяване на ДДС) само за плащания настъпили след регистрацията.
В случая, покупката евентуално е настъпила 2 години преди регистрацията по ДДС, така че се съмнявам, че държавата ще ти опрости ДДС-то.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход