Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Една от причините да падат цените е..*black eye*

Публикувано от valsodar 
Re: Една от причините да падат цените е..*black eye*
26-02-2010 - 10:04:54
Quote
фло
Quote
Пламен Hиколов
Това с ДДС-то се очертава много интересен казус. Да приемем, че лицето Х е придобило имот за 120 000лв. (и го е изповядало на тази стойност). В този случай строителя си плаща 20 000лв. ДДС към бюджета. Х решава след две години, че трябва да си продаде имота на 132 000лв. и го продава (не че е възможно ама) и автоматично се регистрира по ДДС. Х трябва да внесе 22 000лв. ДДС, но вземайки си ф-рата за покупката и възстановявайки си ДДС-то сумата за внасяне е само 2000лв. Тази сума не би трябвало да го спре да продава. Още по-интересно става ако го продаде в кризата за 60 000лв. В този случай, регистрирайки се по ДДС трябва да отиде на възстановяване на 10 000лв. от бюджета. Министър Дянков едва ли е осмислил този вариант и най-вероятно имотните сделки няма да предизвикват автоматично регистрация на физическите лица по ДДС.

Няма такъв филм и в Холивуд!Приспадане на данъчния кредит е валидно и се осъществява в рамките на 3 месеца! Купеното имущество или стока се завежда в регистрите на стойността на данъчната си основа тоест без ДДС!

След като се регистрираш по ДДС ползваш данъчен кредит на всички ДМА, закупени преди това. Тъй като апартамента ми прилича на ДМА няма проблем да му ползваш ДДС-то.
Re: Една от причините да падат цените е..*black eye*
26-02-2010 - 10:28:23
Току що,разговарях с НАП и на въпроса ми:
Апартамент закупен 2008г. и с получено разрешение за ползване същата година,ако го продам сега за цена над 50000 лв.като физическо лице трябва ли да се регистрирам в 14 дневен срок по ДДС.
Служителката ми отговори с едно ясно и категорично ДА,след като не са минали 60месеца от придобиването на разрешението за ползване.
Повече не смятам да разисквам темата,а всеки може да не ми вярва както на мен,така и на НАП.
Лек и успешен ден на всички smiling smiley
Re: Една от причините да падат цените е..*black eye*
26-02-2010 - 10:31:40
Quote
regataco
Току що,разговарях с НАП и на въпроса ми:
Апартамент закупен 2008г. и с получено разрешение за ползване същата година,ако го продам сега за цена над 50000 лв.като физическо лице трябва ли да се регистрирам в 14 дневен срок по ДДС.
Служителката ми отговори с едно ясно и категорично ДА,след като не са минали 60месеца от придобиването на разрешението за ползване.
Повече не смятам да разисквам темата,а всеки може да не ми вярва както на мен,така и на НАП.
Лек и успешен ден на всички smiling smiley

Аиде да ни е честито !smiling smiley
Re: Една от причините да падат цените е..*black eye*
26-02-2010 - 10:48:33
avatar
Quote
regataco
Току що,разговарях с НАП и на въпроса ми:
Апартамент закупен 2008г. и с получено разрешение за ползване същата година,ако го продам сега за цена над 50000 лв.като физическо лице трябва ли да се регистрирам в 14 дневен срок по ДДС.
Служителката ми отговори с едно ясно и категорично ДА,след като не са минали 60месеца от придобиването на разрешението за ползване.
Повече не смятам да разисквам темата,а всеки може да не ми вярва както на мен,така и на НАП.
Лек и успешен ден на всички smiling smiley

Правилно ти е отговорила ама ти не си я чула.
Регистрираш се до 14 та дата на месеца следващ сделката от която е оборота и дължиш ДДС за оборот СЛЕД РЕГИСТРАЦИЯТА.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Подбрани статии за собственици на имоти.За купувачи и продавачи си има други места.
[www.sobstvenik.com]
Re: Една от причините да падат цените е..*black eye*
26-02-2010 - 10:59:11
Quote
regataco
Току що,разговарях с НАП и на въпроса ми:
Апартамент закупен 2008г. и с получено разрешение за ползване същата година,ако го продам сега за цена над 50000 лв.като физическо лице трябва ли да се регистрирам в 14 дневен срок по ДДС.
Служителката ми отговори с едно ясно и категорично ДА,след като не са минали 60месеца от придобиването на разрешението за ползване.
Повече не смятам да разисквам темата,а всеки може да не ми вярва както на мен,така и на НАП.
Лек и успешен ден на всички smiling smiley

Регистрираш се след като си го продала!Това не значи,че към момента на продажбата си начислила и взела ДДС!Няма ли да се разбере,че нерегистрирано лице не може да начислява ДДС?! Това ,дето са ти казали в НАП означава,че не си права ,че при първа продажба дължиш ДДС! Ще го кажа по-ясно! Не дължиш ДДС при продажба на апартамент над 50000 лв. ако не си регистрирано данъчно задължено лице. След като си прибрала парите в 14 дневен срок подаваш декларация за регистриране.От това нищо не следва,ако по нататък не сключваш имотни сделки в следващите 12 месеца!
Re: Една от причините да падат цените е..*black eye*
26-02-2010 - 11:06:38
Quote
Пламен Hиколов
След като се регистрираш по ДДС ползваш данъчен кредит на всички ДМА, закупени преди това. Тъй като апартамента ми прилича на ДМА няма проблем да му ползваш ДДС-то.


Къде го видя това ,бе колега!Не ползваш данъчен кредит на ДМА преди регистрацията! Нещо повече ако продаваш стоки отпреди регистрацията си задължен да им начислиш ДДС и да го внесеш до 14 календардни дни от следващия месец.Това не е кредит а задължение!
Re: Една от причините да падат цените е..*black eye*
26-02-2010 - 11:17:53
avatar
Quote
фло
Quote
regataco
Току що,разговарях с НАП и на въпроса ми:
Апартамент закупен 2008г. и с получено разрешение за ползване същата година,ако го продам сега за цена над 50000 лв.като физическо лице трябва ли да се регистрирам в 14 дневен срок по ДДС.
Служителката ми отговори с едно ясно и категорично ДА,след като не са минали 60месеца от придобиването на разрешението за ползване.
Повече не смятам да разисквам темата,а всеки може да не ми вярва както на мен,така и на НАП.
Лек и успешен ден на всички smiling smiley

Регистрираш се след като си го продала!Това не значи,че към момента на продажбата си начислила и взела ДДС!Няма ли да се разбере,че нерегистрирано лице не може да начислява ДДС?! Това ,дето са ти казали в НАП означава,че не си права ,че при първа продажба дължиш ДДС! Ще го кажа по-ясно! Не дължиш ДДС при продажба на апартамент над 50000 лв. ако не си регистрирано данъчно задължено лице. След като си прибрала парите в 14 дневен срок подаваш декларация за регистриране.От това нищо не следва,ако по нататък не сключваш имотни сделки в следващите 12 месеца!

Тъй де.
А ако имаш 30 апартамента и ги продадеш в един календарен месец, ЙОК ДДС.*drunk*

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Подбрани статии за собственици на имоти.За купувачи и продавачи си има други места.
[www.sobstvenik.com]
Re: Една от причините да падат цените е..*black eye*
26-02-2010 - 11:24:05
avatar
Фло, едни малко странни въпроси, и може би елементарни но нямам категорично мнение.

Апорта на имот от физическо лице във фирма води ли се оборот.
Замяна на имот за предмет води ли се оборот.
Дарението като как ще се отчете ако е на физическо лице и ако е на ЮЛНЦ.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Подбрани статии за собственици на имоти.За купувачи и продавачи си има други места.
[www.sobstvenik.com]
Re: Една от причините да падат цените е..*black eye*
26-02-2010 - 11:38:35
Хора,честно да ви кажа само се моля никой от тук пишещите да не е продал нов имот през 2008 и 2009г.,защото както категорично се разбра е бил длъжен в 14 дневен срок да се регистрира по ДДС / за това нали вече не спорим/
И в този ред на мисли,предполагам,че нито OwnerBG,нито Фло,няма да възразят,че има глоба за това,че регистрацията не е извършена,както и,че всички последващи търговски,консултански др. дейности,както и получаване на наеми вече като данъчно регистрирано лице си длъжен да начислиш ДДС.
Е и ако това не е заложен капан,здраве му кажи!!!
И да не забравя да помоля всички брокери,предупреждавайте клиентите си,че след такива продажби са длъжни в 14 дневен срок да се регистрират по ДДС.Както и да имат впредвид ,че от тук натам се длъжни да го начисляват по всички свой сделки.
А,би било хубаво и да се даде съвет на хората,които са извършили такива продажби и не се регистрирали по ДДС до сега какво да направят.
smiling smiley
Re: Една от причините да падат цените е..*black eye*
26-02-2010 - 11:46:02
avatar
Quote
regataco
Хора,честно да ви кажа само се моля никой от тук пишещите да не е продал нов имот през 2008 и 2009г.,защото както категорично се разбра е бил длъжен в 14 дневен срок да се регистрира по ДДС / за това нали вече не спорим/
И в този ред на мисли,предполагам,че нито OwnerBG,нито Фло,няма да възразят,че има глоба за това,че регистрацията не е извършена,както и,че всички последващи търговски,консултански др. дейности,както и получаване на наеми вече като данъчно регистрирано лице си длъжен да начислиш ДДС.

Вече си напълно права.
Глоба има.
Но кьорав карти не играе.
Семеен лекар, счетоводител и адвокат са задължителни за разумния човек.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Подбрани статии за собственици на имоти.За купувачи и продавачи си има други места.
[www.sobstvenik.com]
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход