Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Какво става в Гърция, и как ще повлияе ситуацията на банките с гръцко участие

Публикувано от OwnerBG 
Re: Какво става в Гърция, и как ще повлияе ситуацията на банките с гръцко участие
06-04-2010 - 20:10:57
Готина тема става, с интелигентни хора. Така е, като не се говори за имотите........... Само така.
Re: Какво става в Гърция, и как ще повлияе ситуацията на банките с гръцко участие
06-04-2010 - 21:11:03
Жоро,точно тва е проблема на евро съюза-кой колко да дръпне от ЕЦБ и кой колко помогнал на ЕС,и кой колко загубил от ЕС........
това ще бъде вечния въпрос,дорде всички накрая не се изпокарат-няма нищо по лошо от това на различни пазарни икономики да им се налага единна валутна единица и политици да определят кой кво и колко заслужава.......евросъюза в момента е нищо повече от един руски колхоз.
от как е създадена ЕЦБ имаше конкуренция между банките,коя пповече пари да заеме,което доведе до огромна парична маса без покритие и кат се почна от инвестиране на евро пари в сащ чрез деривативс върху ипотеки,мине се през източна европа и испания и се стигне дори до финансирането на дубай,където за изненада на всички излезна,че не петролни арабски долари са финансирали бума,ами европейски банки.........
тва е един колхоз,участниците в който се надпреварват как да го ограбят....и те ти до къде се стигна......
аз за тва време че ще дойде говорех по тези форуми още преди 2 години,когато ужким европата щеше да е новата световна доминантна икономика,а сащ щели да фалират и да се сдухат.....
тепърва предстоят проблемите в ЕС,както вече ти казвах гърция е изкупното агне,има държави,които са много по зле........ама е "тайна".......
сега е ред на прехвърляне на вината-кой ще бъде виновен.....тук вече имаме политическа игра на измиване на ръцете.......
цирка тепърва започва.........само че,играта ще е другаде-да видиме бернанки как ще се сравя с предстоящото рухване на еврото,защото ако не успее да задържи долара на тези нива,ще има поредната световна рецесия.
истината е,че не само гърция,ами цялата европа в момента е за спасяване,гърция е само една политическа прелюдия.....
изходите са 2-или сащ да оставят европа да се срине,еврото да рухне и да се получи виденов вариянт в ЕС на девалвация с колосална криза,или сащ да продължат да наливат долари на нулева лихва в ЕС за да не позволят това да стане,но тогава пък тези долари ще са подарък-няма да има как ЕС да ги върне обратно дори и след дълги години.
кой вариянт ще избере сащ-ако оставят да рухне ЕС,ще си загубят маркетите там-европееца няма да има пари да купува телефони,компютри,коли,телевозири и т.н......което ще се материялизира като срив и в американската икономика като свиване на БВП,рецесия и безработица......
ако продължат да помагат на ЕС с безлихвени долари,тогава пък реално подарят на ЕС по същия начин,както и трише подарява на държави като гърция????
при конкуренция в девалвиране на валутите,че сащ да спасят ЕС маркета,тогава пък има опасност от изригв3ане на цената на петрола и другите къмодитис до небесата,което също ще доведе до стагнация в глобален аспект.
доста трудно ще е да се намери къде е баланса и оптимално да се решат проблемите,които дедо ти трише насра за едно десетилетие.......
европата са 1/2 милярд човека...ако рухне,целия свят влиза в колосална рецесия -не само сащ,ами и китай и япония.......ако не рухне,тогава къмодитис ще скочат,което пак може да доведе до рецесия,от където масово да падне тяхното потребление и от там и къмодити износителките да рухнат.......
просто всички трябва да се съберат и да преначертаят тотално нови икономически и монетарни норми,защото вече няма парарни икономики-има една ГЛОБАЛНА икономика,а тук икономическите норми са други и който играе по старите правила ще бъде наказан,както виждаш вече става........
скъпото евро(тришовата политика) доведе до временно "възхваляване" на европата,което бе грешка-изстината е вече видна-когато една валута е дълго време изкуствено държава висока над фундаменталните си нива,това води до колосално задлъжняване над нивата,на които държавата може да си позволи...
примера освен ЕС е и държавите,които са в борд към еврото-бг за 5 години задлъжня с 300% .....от 8 милярда дълг през 2000,в момента са 37 милярда......че дори и война да имаше през тези години,бг нямаше да задлъжнее толкова,отколкото в това,че е в борд и че се ОПРАВлЯва,вместо Управлява...
същото е и с останалите държави,имали неблагоразумието да се вържат за еврото-прибалтийците......
същото и с гърция и с германия и франция и австрия и т.н.......
тия държави имат по 100% годишен ръст на дълга си в последните години.......
защо?
ми защото банковите им инвестиции в тухли и бетон сега носят колосални загуби,а дедо ти трише е приел политика за НЕфалиране........за разлика от бернанке......в сащ фалираха вече над 150 банки.....в ЕС нито една още?????
е от къде мислиш,че идват милярдите за НЕфалиране на евробанки?
отделно пък скъпа валута води до увеличение на търговския дефицит-европа почва да внася повече,отколкото да изнася,от там намаляват и работните места,защото производствената цена се вдига.....защо мерцедес преди 3 месеца си изнесе завода от дюселдорф,в алабама?
от тук и се трупа все по голям търговски дефицит,който няма как да бъде балансиран,освен с задлъжняване.........
та кат сложиш търговския дефицит,после спасяването на банки с емитаж на ДЦК или доларови суапове от сащ,после и бюджетните растящи дефицити в следствие на падналата производителност и намалелиете работни места заради оскъпена валута....и те ти го и момента дойде,когато ЕС и всички вързани към еврото ще трябва да се спасяват........
Re: Какво става в Гърция, и как ще повлияе ситуацията на банките с гръцко участие
06-04-2010 - 21:31:05
Quote
acen1975
Жоро,бъркаш за германия-тя е най ощетената държава от европейския съюз-издържа цялата еврозона и на всичко отгоре трише поддържа еврото високо,с което помага на сащ,а ощетява точно германия.
аз лично ако бях министър председател на на германия още преди 3-4 години да съм я извадил от еврозоната.
германиците е нормално да са им изпънати нервите до дупка,защото го осъзнават вече това и им е дошло до гуша.в момента те са прави и за гърция-защо да дават помощи,след като гърция отдавна е една пирамида.само ще отлагат неизбежното и то с техни средства,защо?къв е смисъла?
германия е единствената държава,която нито балонира безбожно имотите си,нито финансира балона в източна европа -а точно от там издват сега проблемите,началото на тази финансова криза,която се превърна в икономическа!
точно гръцки,френски,италянски и австрийски банки направиха този абсурд,с помоща на трише-топ идиота,на който е поверена монетарната политика на ЕС......французин.......
не само че германците са единствените,които имат акъл в главите си,но не мога да разбера как още имат нервите да седят в еврозоната под командването на един изкуфял французин,който буквално им еба майката.....
гърция вече е пирамида-германия ...

Асене,
определено допускам да бъркам, както и допускам да съм прав. по принцип гледам да не излизам от сферата на политиката, въпреки че съфорумците ме тикат в икономиката. Мисля на глас и...
Преди време, мисля че може да има и година, ти беше писал, че политиката на Трише е вредна за Германия. Аргументите ти определено ми се сториха логични, но те по никакъв начин не се връзваха с политиката на стройната Меркел. Това което виждам аз е, че Германия през цялото време натиска за силно евро! Не просто натиска, ами обвинява и партньорите си за отслабването му. Възможно ли е някой да се натиска за нещо което му вреди, свива му износа и пр...? Да не би Орешарски да е станал немски министър? Обяснението, което съм чел по медиите е, че стройната Меркел се плашела повече от Ваймарска инфлация отколкото от спад в износа....
Аз пък си намерих друго обяснение. Износа на немците от европейските им предприятия е главно за европейските им партньори. Мерцедес не се изнася за щатите - той се прави там! Износа за останалия свят от предприятия извън Европа, в Турция и др...Нещо повече, германия беше страната с най-консервативна политика по отношение на заплатите, което засили още повече конкурентността и на европейските пазари. Не разполагам с някакви статистически данни. Възможно е да греша. Но как да си обясня немското настояване за скъпо евро?
Скъпото евро обаче е.а мамата на страни като Гърция, че даже и Испания, която до него нямаше и 30% дълг. Смятам, че това беше съзнателно избрана политика на икономическо доминиране. Навсякъде балансите внос-износ са в полза на Германия... Но се стигна дотам, че партньорите и стигнаха до невъзможност да си обслужват дълговете - не съвсем предвиден резултат!
Разбира се, не това е единсвената причина за кашата в Гърция, а и извън нея, но за неол... вече 100 пъти го повтарям и ще се въздържа...
Не мога да се съглася и че Германия е едва ли не жертва на ЕС и че го издържа, ама после, че трябва да правя салатата...

чи-чов-ци
дори и на йота не си мисля, че гърците са по-малки мошеници, но мащаба им е много по-малък и едно нещо не биха направили. Не биха работили за разпад на ЕС. Поне не така гаменски като немците.
Пък знам ли?
Поздрави.
Re: Какво става в Гърция, и как ще повлияе ситуацията на банките с гръцко участие
06-04-2010 - 22:31:23
@goro - и в двата линка, които съм дал БГ е нетен получател на средства от ЕС, тоест получените средства са повече от вноската. погледни ги по-внимателно.

@асен - да вечната дилема! Повечето ми приятели реагират точно като теб - сакън недей ще съжаляваш. Явно някои грешки човек трябва да направи собственоръчно, за да се убеди че наистина са грешки. Много е лично решението в смисъл че много лични фактори играят роля. Да не спамя хубавата тема с глупости де. Мерси за съвета smiling smiley

за еврото и ЕС - не ми е очевидно защо фалита на една държава от валутния съюз трябва да доведе до дългосрочна обезценка на еврото. по-скоро безапелационното спасяване с новонапечатени евра би трябвало да е проблем. краткосрочно ок - фалира да кажем испания (да не ядосам жоро smiling smiley ) ясно е че малко от малко и френските износители ще пострадат, но това е по-скоро краткосрочен проблем.
Re: Какво става в Гърция, и как ще повлияе ситуацията на банките с гръцко участие
06-04-2010 - 23:11:26
Вярно е неарвана,
Моя е грешката. Това няма как да промени мнението ми за крайния джоб на парите, поне засега а и ме мързи да търса информация - друг е въпроса, че е вероятно тя умишлено да е разпръсната . Като знам, че всяко финансиране е по някаква програма и кои са от консултанти до производители на техниката, кръговрата на парите завършва там откъдето е започнал с дребни трохи за страната получател.
Бях се хванал да пиша 10 мита за гърците, пък те станаха 10 истини за немците :]
и една безспорна: немците се оказаха толкова достойни да бъдат лидери на ЕС, колкото навремето гърците способни на тяхната Мегали идея... Крайният резултат беше че днес на Балканите имаме 2 гръцки държави (едната с ляво, другата с дясно движение), две български (едната не си го признава), две румънски, две албански, а сръбските не съм ги броил... И... европейска мозайка от всякакви тарикати, дето едните ги свързва печатницата на чичо Трише а другите желанието да се доберат до нея...
И в двата случая приноса на стройната Меркел се свежда единствено до покровителстването на едните тарикати за сметка на другите.
Наздраве!
*beer*
Re: Какво става в Гърция, и как ще повлияе ситуацията на банките с гръцко участие
06-04-2010 - 23:16:33
абе и не само Жоро ( споко, уравновесен и обективен *ok*)
Re: Какво става в Гърция, и как ще повлияе ситуацията на банките с гръцко участие
07-04-2010 - 00:47:12
аааа кръговрата на парите след получаването на парите, в случая безвъзмездни субсидии от ЕС, е друго нещо и наистина зависи от много работи.

Например необходимо, но не достатъчно условие, за да станеш доставчик на техниката е да я произвеждаш ... Все пак германия допреди година беше най-големия износител и явно brent crude oil не е сред експортната им листа.
Веднага се съгласявам, че като най-голям донор са получавали и по едно рамо за спечелване на някои от поръчките и това не е съвсем правилно. Ясно е и че даймлер и сименс са давали подкупи - борба за пазари, която на нашите дължини се води по този начин. Това го знаем печално добре, но то е по-скоро наша балканска черта, на която жадния за пазари и печалби дойчо се е наложило да се напасне.

Добър пример е Щрабаг - в Берлин строяха едни тунели и нямаше никакви забележки, докато в БГ каквото са пипнали се са се изложили. Щрабаг май са австрийци ама то все от бермудския триъгълник ...
Re: Какво става в Гърция, и как ще повлияе ситуацията на банките с гръцко участие
07-04-2010 - 01:03:39
жоро, описанието на европа от последния ти пост е в десятката. Това ме дразни в европата - стоим и се надлъгваме на едно смешно малко парче земя. То не са държавички, етносчета, история. На едните проблема им е името македония на другите езика. Едните спорят за някакви бежанци, други за секвестирани имоти. В ЕС като заспорят кой да стане външен министър резултата е най-бозавата кандидатура евър и така до всяко ъгълче.

Страхотна дребнавщина е това. Например Гоцето като беше в Австралия успя да се сдърпа с македонския президент (който също беше там по това време) на тема пиринска македония. На фона на тази шарена откъм култури, етноси и нрави страна това сдърпване беше толкова смешно дребнаво че няма накъде. В европа има много потенциал но засега отива нахалост в дърпане на чергата всеки към себе си. Дано станем някога малко по-задружни ...

наздраве
*drunk*
Re: Какво става в Гърция, и как ще повлияе ситуацията на банките с гръцко участие
07-04-2010 - 09:44:06
avatar
Кредитите за банките в еврозоната може да поскъпнат

Паричният ресурс за банките в еврозоната най-вероятно ще поскъпне до края на годината, прогнозира членът на управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марко Краниец пред "Ройтерс". "Предвид мерките на ЕЦБ да ограничи изгодното кредитиране паричният ресурс ще стане по-оскъден и банките ще трябва да търсят финансиране от пазарите", заяви Краниец пред агенцията.

Той посочва, че това вероятно ще натисне нагоре банковите лихви. ЕЦБ предостави на няколко пъти едногодишни кредити на банките. Първата партида от тези кредити трябва да стигне матуритет в края на юни.

ЕЦБ може да представи многостъпкова система за оценка на обезпеченията, които търговските банки в еврозоната дават, за да получават кредити от ЕЦБ. Това пък е преобладаващото мнение сред 82 икономисти, до които "Ройтерс" се е допитала преди традиционната месечна среща на ЕЦБ в четвъртък.

Според икономистите има голяма вероятност да бъде въведена многостъпкова система и тя да пресява по-трудно държавните облигации на страни с фискални проблеми като Гърция, Италия и Португалия. Това би означавало, че банки, които притежават такива книжа, може да имат проблеми с получаването на заеми от ЕЦБ.

"Ройтерс" посочва, че такaва система за оценка на обезпеченията има поддръжници сред част от ръководния състав на монетарната институция. В момента основното изискване за обезпеченията е да покриват необходим праг. Президентът на ЕЦБ Жан-Клод Трише заяви преди две седмици, че този праг няма да се вдига от следващата година, както се очакваше по-рано.

Това успокои пазарите, тъй като гръцките държавни облигации нямаше да покриват по-високия праг. Никой от икономистите не очаква ЕЦБ да повиши основната си лихва - според тях това може да стане едва следващата година.

dnevnik.bg
Re: Какво става в Гърция, и как ще повлияе ситуацията на банките с гръцко участие
07-04-2010 - 20:01:18
avatar
Докато плюете византийците, те ни закупуват!
.....................................................................
Инвеститорът в The Mall в София се готви за нови сделки в Югоизточна Европа
07.04.2010 10:53
Гръцката компания за инвестиции в имоти в Югоизточна Европа Assos Capital разглежда няколко нови проекта в региона след предстоящото откриване на търговския център The Mall в София този месец. „Имаме няколко проекта в процес на развитие, въпреки че още не сме натиснали спусъка, защото се фокусирахме върху откриването в София“, казва в интервю пред PropertyEU създателят и главен изпълнителен директор на компанията Алекс Папагеоргиу.

Откриването на новия мол на столичния булевард „Цариградско шосе“ е планирано за 21 април. Търговският център разполага с 66 хил. кв. м брутна отдаваема площ и в него ще бъде първият хипермаркет от френската верига Carrefour в София.

Assos Capital е създадена преди четири години с цел да се възползва от ръста в ритейл сектора и експанзията на търговските вериги на развиващите се пазари в Европа. Инвеститорът, който се фокусира особено върху търговски площи, планира да участва в проекти, чиито предприемачи срещат затруднения с получаването на финансиране заради променените условия на кредитния пазар.

„Вече има ситуация, при която местните предприемачи трябва да участват с повече капитал. Ние можем да предоставим нужния капитал и да осигурим няколко хиляди квадратни метра предварително отдадени търговски площи чрез силните си връзки с наематели“, обяснява Папагеоргиу.

Въпреки че централата на компанията е в Гърция, Assos Capital не развива дейност в страната и се фокусира вместо това върху „по-привлекателни пазари в Югоизточна Европа“, където компанията вярва, че има конкурентно предимство.

„През последните няколко години много от западноевропейските търговски вериги създадоха съвместни дружества за франчайзинг, за да оперират на гръцкия пазар. Днес, когато се оглеждат за експанзия в Югоизточна Европа, тези големи търговци често разчитат на своите гръцки партньори за тази експанзия“, казва той.

За пример за подобна стратегия Папагеоргиу дава партньорството на групата Marinopolous и Carrefour в Гърция и България. Други търговски вериги, които ползват гръцките си бизнес партньори за експанзия в Югоизточна Европа, са Marks and Spencer's, Banana Republic, Starbucks, Gap, Intersport и Ikea.

Assos Capital купи проекта The Mall през 2008 г. за над 200 млн. евро. В България е собственик на още два офис и търговски комплекса в столицата. Инвеститори в Assos Capital са членове на фамилията Рестис, която развива бизнес в морския транспорт, финансовите услуги, недвижимите имоти и индустрията.

SERDICA MEA ROMA EST!!!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход