Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Началото на възхода ?

Публикувано от 2010 
Re: Началото на възхода !
23-01-2010 - 12:13:32
Quote
razbivach
Начало на възход може да има , но това ще бъде възход на попарените надежди на дребните спекуланти на НИ.
Строители който са закъсали с продажбите сигурно има , но има и такива който успяха да затворят цикъла си преди кризата и да натрупат значителни печалби( браво на тях !!!) . Това са тези строители, който множеството манипулатори(в този и други форуми) изнесоха на гърба си и ги направиха богати . Същите тези строители най безцеремонно ще забият нож(мистрия) в гърба на довчерашните си съмишленици - Пунди , Тъпарон,др. Иванов, 2010 и т.н
Как точно ще стане това ли ? Ето как : както по-горе споменах строителните фирми който са успели да се измъкнат от лапите на кризата( а те хич не са малко) са тъпкани с кеш . Мислите ли, че този кеш ще седи някъде на мизерен банков депозит(бил той дори и 10%-ен) ?Въпроса е риторичен. Тези пари ще бъдат впрегнати да работят за своите собственици , а именно ще бъдат вложени в стройтелство на нови жилищни и офис сгради . Във това дори няма смисъл да ви убеждавам, достатъчно е да погледнете през прозореца или да се огледате внимателно сутрин на път за работа . Някой биха възприели това като лудост, но кога ако не сега можеш да фалираш закъсалите си конкуренти,кога ако не сега можеш да се пребориш за по-добър пазарен дял.А и строителите какво друго умеят освен да строят.Само да направя уточнение,че тези строители ще работят със собствени средства и никакъв кредит.Имайки на предвид новите икономически реалности на вас оставям да определите себестойноста на това ново стройтелство . Ако включим в уравнението и склонноста на предприемача да продава "само" на 30-40% печалба(след време такава норма на печалба ще печели респект и блясък в очите на всеки български строителен предприемач), се получава такава продажна цена , че сегашните пишман инвеститори ще ги свие под лъжичката .Ще се създадат нови стандарти за себестойност който ще дадат тласък към немислими до вчера-ниски ценови равнища. Тогава ще виждате и чувате рекламни слогани от типа: Евтиното винаги е на мода .
Накой от вас се сещат за маркетинговият трик на "FLORYMONT".Е, това е само началото.
Тук е мястото да попитам тези който твърдят, че не може да се продава под себестойност, коя себестойност по точно имат в предвид - старата или новата ?
Няколко такива реализирани проекта ще направят собствениците още по-богати, а дребните индивидуални инвеститори ще............
Като казвам няколко проекта,имам в предвид,че първите няколко,който първи направят промоцията ще бъдат продадени много бързо,защото те ще оберат натрупаното напрежение породено от купувачи чакащи ниски цени и продавачи отложили продажбата за "по-добри времена". С две думи ще оберат каймака .Както се казва: Добре дошли в дивият капитализъм, където един умира, а друг му го......Тогава ще стане ясно,че може да се печели и на падащ имотен пазар.
Те така,докато вие четете статистика други ще забогатеят .
Не е много кратко но е обосновано,аргументирано и предстоящо

Ех мечтиии.... ами какво чакаш? започваи да строиш на 150 евро и после да продаваш 200, да видим дали и комшията дето сега иска 500 няма да свали и той на 200
Re: Началото на възхода !
23-01-2010 - 14:57:10
Quote
2010
Според данните от НСИ, цените се повишават в градовете:
Благоевград, Велико Търново, Видин, Габрово, Кърджали, Кюстендил, Силистра, Търговище, Хасково, Шумен, Ямбол.
Тук съм сгрешил, аз очаквах в тези градове посоката да е плавно надолу.
Според мен темпото и тенденциите ще се определят от
София, Варна, Пловдив, Бургас и донякъде Русе и Стара Загора.
Не, не си сгрешил. Живея в един от градовете с "повишаващи" се цени и мога да те уверя, че цените падат. За данните от НСИ: верни, но на базата на много малък брой сделки, оттам и грешните им изводи. От лятото следя пазара в града, почти всички имоти си стоят непродадени. На най-централната улица четиристаен апартамент 130 кв (вярно, вътре бомба падала) на първи търг от ЧСИ цена 75000 ЛЕВА, не се продаде, втори търг с цена 60 000 лева (за резултата от втория търг нямам информация).
Re: Началото на възхода !
23-01-2010 - 15:11:04
Quote
Svetlio
Разбивач, нищо няма да направят. Този трик не важи за имоти, още по-малко тук, още по-малко в този момент. натрупаното напрежение няма да доведе до бум в продажбите при едно сваляне 20-30% на цената - каквото се цели там. Защо си мислиш, че новата себестойност ще е по-ниска от старата. Тука е заигравката.
Още не може да се проумее, а и май никой не желае, че щом няма търсене, такова не може да се породи с "някакво" сваляне на цената. Такава е спецификата на продукта. Логиката: ако имаше някакво търсене, което да е обусловимо с падането на цената, то с падането трябва да се увеличава прогресивно. Такова не се наблюдава, така че не може да се очаква БУМ дори и при БУМ-цена. Когато има насищане, цената не е от 1во значение. Ще е от значение само за спекулантите и далажераджиите.
Докато Вие ми говорите говорите голи приказки,аз говоря с факти. Повтарям, огледайте се и вижте с очите си, че стройтелството продължава , не само се довършват стари сгради, а се започват нови .
Относно себестойността ще кажа, че който и нейн компонент да хванете( от цена на земята до рушвети) в абсолютни стойности е силно редуциран.
Реално търсене ИМА, но НЯМА реално,чувствително понижение на цените( за сега). Купувачи има, но чакат значителни ценови понижения( не 5-10%), и по-търпеливите и хладнокръвни ще ги дочакат.
Позволете ми да ви дам един пример, и да разширя хоризонтите ви за НЕВЪЗМОЖНОСТ.
В началото на 2008 г на НИСКО-ЛИКВИДНАТА БФБ за един ден, голяма финансова институция извърши разпродажби по-оферти КУПУВА в размер на 11 мил. лева. Това беше нещо "нечувано и невиждано" по обем и последствия до този момент. Няма да обяснявам какво се случи с цените на БФБ след това(лесно е да се провери). Погледнато в ретроспекция на вас оставям да прецените дали тази финансова институция е загубила или спечелила . Сега ще кажете, че БФБ и НИ са несравними и .......................
Единственото важно нещо в кап. свят са РЕАЛИЗИРАНИТЕ печалби .
Re: Началото на възхода !
23-01-2010 - 15:46:40
avatar
razbivach, ако говориш за Allianz, кажи и как тогава всички им се подиграваха, че шефовете на ДФ са ги прецакали и са им изкупили след спад от 5%. А после какво стана smiling smiley
Re: Началото на възхода !
23-01-2010 - 16:50:30
Quote
Panther1
@steppenwolf
Аз си мисля че съм реалист, но знае ли човек ...
Ти явно смяташ че има доста свободни апартаменти. Какво значение има кой е собственика им?
Въпросите са:
1. Откъде ще дойдат хора които да живеят в тези апартаменти?
2. Откъде тези хора ще имат доход, който да им позволява да дават Е300 за наем?
Имаш ли разумни отговори на тези въпроси?

БТВ Средномесечния осигурителен доход за 2009 е под Е300. Прогнозите са за безработица през 2010 до над 15%. Неофициално и повече.

Дай сега няколко причини за оптимизъм да видим.
Явно не съм бил ясен. Собствениците на апартаменти ги разделям на 5 вида.
1. Не много богати хора имащи излишък от пари, купуващи или задържащи апартаменти
с цел "запазване на богатството"

Никой не е забравил инфлацията от 1997 г. Мерките предприети от FED и ECB със сигурност
рано или късно ще предизвикат инфлация. Купуването на имот за хора с малко пари е много по лесно
от инвестиция в злато и ценни книжа. Към тая група спадат и тези които купуват за внучето, или за децата,
емигранти (гурбетчии) имащи намерение да се приберат на старини, или за да се прибират от време на време
и наследени апартаменти.
Всички тези хора е възможно да отдават под наем, но не ги притеснява да оставят апартамента празен.
Могат да си държат апартаментите с години без да продават. Падането на цените ще ги притеснява, но ще
ги е страх да не се минат и ще продава само в краен случай, когато им трябва кеш.

(В нашият блок, старо ЕПК има 20% празни апартаменти.)

2. Сравнително богати хора купуващи апартаменти с намерение отдаване под наем, или на хотелски
начала с цел реализиране на доход. Могат за изчакат, но в момента в който приходите намалеят и стане
ясно че цените са надолу ще се опитат да продадат и да инвестират в нещо друго.

3. Големи инвеститори от класа на GRAWE. Големите инвеститори печелят от отдаване на площи под наем.
Те традиционно влагат парите си в недвижими имоти, основно офиси, логистични центрове, хотели, но също държат и жилищни площи

4. Купуващи за собствено ползване

5 Спекуланти гонещи бърза печалба. Могат да печелят само при качващ се пазар.

Не знам дали съм прав с горната класификация, но от нея се вижда че ако апартаментите се държат основно от
№1 не очаквам някакви драстични спадове в близките 2-3 години.
№2 Предполагам че са много малка част от пазара и няма да влияят
№3 няма да има промяна в цените, но наемите ще паднат леко.
№4 са ясни, те продават само ако напуснат страната.
№ 5 ще има сериозен спад, които успят да излезнат първи ще могат успешно да се включат в следващия балон.

Сега за оптимизма. Не съм оптимист, по душа съм песимист, но
1 Средномесечния доход не е 300Е. Ако в САЩ оценяват сивата икономика на 25% то при нас тя е повече от
50%. Аз лично не познавам човек в София с доход под 400Е. Освен това дори да е 300Е за двама човека са 600Е
т.е може да се скърпи бюджета, ако алтернативите за връщане на село са по непривлекателни.

2. В Европа условията за живот не са кой знае колко по привлекателни. Ако беше така до сега всички да сме се изнесли. Не е само езикова бариера. Ако си заслужава език се учи за 2-3 години. Това което ни отличава основно е, по ниска престъпност там , много повече чистота, гражданско съзнание и добри комуникации. Тези условия обаче ще деградират, ако продължава този социалистически уклон. (Това са мои наблюдения. Виждал съм напикани спирки, строшени бутилки, повръщано, кражби в метрото). Лично не виждам как ще се спре тази соц. вълна, така че като цяло Европа ще върви надолу. Накрая може те да ни стигнат нас не ние тях.

3. Предимството на София е че вече има построени жилища, проблемите с транспорта са поправими. Ако трябва ще се рушат къщи и ще се избиват нови булеварди. Построиха много нови офиси. Това е благоприятна среда и постепенно фирмите сами ще дойдат. По качествените българи ще отидат на по-добри места, но по-некачесвените французи могат да дойдат насам. Ще има някакъв баланс.

4. Ако все пак инфлацията дойде, тия 300Е след време ще имат покупателната стойност на сегашните 150Е. Въпроса за такива големи като GRAWE е има ли къде по печелившо да си сложат парите. Става въпрос за милиарди не за 100,000 Е. Освен това тия чичковци просто никога не губят защото са много големи. Ифлацията даже ще ги направи по богати.

Ей цял ферман изписах. Чакам сега да ме разкатаете от критики.
Re: Началото на възхода !
23-01-2010 - 16:52:59
Quote
dodo2
razbivach, ако говориш за Allianz, кажи и как тогава всички им се подиграваха, че шефовете на ДФ са ги прецакали и са им изкупили след спад от 5%. А после какво стана smiling smiley
После стана така, че дребните спекуланти "увъртяли се" с репа- еквиваленти на сегашните ипотекари бяха разорени за броени дни .
Re: Началото на възхода ?
23-01-2010 - 17:03:25
avatar
23.01.2010: Илиян Михов: Защо да не станем богати, като Сингапур.
Ако един ден България стане толкова богата, колкото Сингапур на глава от населението ще сме изпълнили целта си. Това е много трудна задача, но защо не. Преди 30-40 години Сингапур е била по-бедна от Ангола. Но с мобилизация, иновации е възможно и сега Сингапур е по-богата държава от САЩ. Сингапур доказва, че е възможно. За България няма проблем след 20-30 години да бъде страна на високи технологии и иновации, каза бъдещият вицепремиер Илиян Михов. Една държава е богата, когато има висока производителност на труда. Хората, фирмите бизнесите са по-ефикасни. Това значи, че трябва да се махнат пречките пред бизнеса, да се улесни предприемачеството. Еврото трябва да се въведе, като минем през цялата процедура, не бива да се бърза, посочи Илиян Михов. Аз не казвам, че бюджетният дефицит трябва да бъде на нула, но когато стигне 3% е много трудно да се върне. Пример е Гърция, тогава е трудно „котката да се върне в торбата”. Ако ние успеем тази година да излезем от кризата ще може до 2013 да влезем в еврото. Аз въведох темата за гъвкав борд, но ако няма консенсус, ако разумни хора като Иван Костов и Георги Ганев не го приемат, няма да се случи, аз не съм женен за тази идея. По повод дали България трябва да иска заем от МВФ, Михов каза, че не е необходимо, имаме завиден нисък дълг и „мои колеги дори не вярват как е възможно”, отбеляза видният икономист. Финансите са ни стабилни. По-ниски данъци са добри, но ако можем да си покриваме разходите, ако можем да си го позволим. Според него в края на 2010 година кризата ще бъде овладяна.
........................................
Щом кризата бъде овладяна в края на 2010 и пазара на имоти ще е стабилен - ще сме опрели дъното.
Re: Началото на възхода ?
23-01-2010 - 17:49:11
докато не се случи е с пожелателен характер
то и швеицария на балканите щяхме да ставаме по едно време
Re: Началото на възхода ?
23-01-2010 - 20:51:48
avatar
Като държави в Европа спрямо кризата сме в златната среда
Отличниците са Полша, Скандинавците, Австрия
България е посредата
На дъното са Гърция, Португалия, Испания, Прибалтийските републики
Теоретично, имаме добри шансове да излезем от кризата по-бързо *bow*
..........................
Гадното е, че безработен в Гърция, Португалия или Испания, живее по-добре от работещ у нас.
Re: Началото на възхода ?
23-01-2010 - 21:21:52
@steppenwolf
Човек, няма хора които да наемат. До какво ще доведат мерките на централните банки все още предстои да видим. Все пак там не работят глупаци.
Данъците върху имоти в момента са ниски, ама при проблемите с бюджета като нищо на някой ще му хрумне да ги дигне. Голяма борба ще е наистина, щото в парламента много хора са яко нагушени с имоти ама има голям шанс данъците все пак да се вдигнат. От НИ бягане няма. Да видим после дали ще приказват "храна и вода не ще". И като тръгнат всички да махат празните имоти сещаш ли се какво ще стане с цените?
Аз ти казах, пак ще ти повторя. Няма значение какви са собствениците. Проблема в момента е:
1. Наемателите са малко. Ситуацията е подобна на тази при офис сградите, само че при жилищните имоти инерцията е по-голяма. Но вълната ще ги залее и там.
2. Кандидат наемателите нямат пари.

За да инвестират големи акули в сферата трябва да има:
1. Ниски цени с потенциал за растеж. Цените още са високи а потенциала е за спад...
2. Висока доходност. Няма и тенденциите са неясни.
3. Много купувачи/наематели и тенденция поне да се задържа нивото им (а реалността е -40-50 хилки на година).

Добре, приемаме че кризата свършва - да кажем това лято. Възстановяването едва ли ще е бързо ама да кажем - парите за наеми/покупки се увеличават.
Обаче хора откъде ще намерим? Няма. Всяка година намаляват.
Варианти тук:
Вълна от гурбетчии връщащи се с много пари. Не очаквам да има такава. Въпрос на лично мюнение.
Вълна от емигранти от други страни към Бг. Емигрантите първо нямат пари щом емигрират в страна като Бг. Второ или нямат квалификация, или нямат акъл за да спрат в Бг, като могат примерно в Чехия, Словения, Полша. Малко изключение са средна класа руснаци, но и там броиката е ограничена. А и купуват заради паспорт и малко заради морето (бедните те не знаят в какво се забъркват). Други какви - македонци, молдованци (повечето май ходят в Румъния), бесарабци. Или са хора бедни, или са средна класа дето искат ЕУ паспорт. Иначе с Бг не им се занимава.
Бизнес модела в Германия, Франция и ГБ с наемите с голям брой общински, държавни и/или корпоративни собственици даващи под наем могат да го поддържат богати държави с голямо количество нови емигранти. Ние нито сме богата държава, нито има перспектива да се появят емигранти. Другия вариант е населението да има традиции в живеенето под наем и да има доверие на наемодателите/законите/държавата. Бг населението няма такива традиции, смята рентиерите за нагляри (болшинството), а държавата е тотално абдикирала от почти всичките си задължения и е обект на посмешище на собствените си граждани. ...
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход