Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

ревизирана прогнозна цена на квадрат топ локейшън: 149 евро

Публикувано от kuku987 
Re: ревизирана прогнозна цена на квадрат топ локейшън: 149 евро
17-12-2009 - 10:44:05
Quote
BulCan
Иначе Куку си заслужва уважението като "пионер-предупредител" за имотния балон в БГ. Преди година си играх да ровя в архивите на форума от преди 2 години и тогава са го засипвали с подигравки. Ето, че тренда, за който е писал е налице от една година, а
Да, издържа стоически и демонстрира едно безгранично търпение.

Единственото тежащо (поне субективно за мене) сходно мнение от ония времена беше статията на проф. Кр. Петров за имотните балони, но той просто деликатно даде знак, че чете форума и пусна статията при нас около 2 дни преди да се публикува в пресата. Той реално никога не е участвал в дискусиите.
Re: ревизирана прогнозна цена на квадрат топ локейшън: 149 евро
17-12-2009 - 12:15:51
avatar
момчета и момичета колко мислите ще е спада (официално) при имотите Януари-Февруари 2010(JF2010)?
В проценти спрямо Дек2009?

Имам чувството че в края на малък сечко ще имаме стойности от -30% (колкото за цялата 2009)
Re: ревизирана прогнозна цена на квадрат топ локейшън: 149 евро
17-12-2009 - 12:33:10
avatar
Quote
palamud
момчета и момичета колко мислите ще е спада (официално) при имотите Януари-Февруари 2010(JF2010)?
В проценти спрямо Дек2009?

Имам чувството че в края на малък сечко ще имаме стойности от -30% (колкото за цялата 2009)

Нищо чудно ако е вярно че банките все още задържат масово публичните продажби на имотите за обезпечаване на лошите си кредити.Може би не искат да вгорчават Коледа и Нова Година на длъжниците си !?
Но след нова година .....*xxx*
%
Re: ревизирана прогнозна цена на квадрат топ локейшън: 149 евро
17-12-2009 - 12:47:30
avatar
Quote
кратункьо
Нищо чудно ако е вярно че банките все още задържат масово публичните продажби на имотите за обезпечаване на лошите си кредити.Може би не искат да вгорчават Коледа и Нова Година на длъжниците си !?
Но след нова година .....*xxx*

Ами, пука им на банките за коледата на длъжниците. Не е това, а се надяват дядо Коледа да направи чудо с цените на НИ.
Пак казвам, пригответе се за интересна 2010та година във финансовият сектор в БГ.

====================================================================
А портрета ми от аватара строго ви следи. Кой съм аз, че да се съмнявам в себе си? ====================================================================
Re: ревизирана прогнозна цена на квадрат топ локейшън: 149 евро
17-12-2009 - 13:12:51
avatar
Не, такъв рязък спад няма от къде да се генерира, банките задържат вторичният пазар, за да не обезценят съвсем раздадените поголовно на калпак кредити.
Става малко като в Параграф 22 - банките имат едни кредити които не се обслужват, нуждаят се от парите по тях, а в замяна имат едни имоти, които не покриват кредитите и на половина от стойноста им.
Хем им се иска да се освободят от лошите си кредити, ама и хем не им стиска да го направят, защото с едно по-широко излизане на пазара на банкови имоти, цените ще тръгнат още по-рязко в посока надолу и още в по-лоша ликвидност ще се окажат самите банки.

Това, което се вижда към момента е тенденция за сплашване на всички решили да пазаруват имоти от банките, чрез поръчкови статии в медиите за спорна собственост на придобитото и ... опит от страна на самите банки да отложат момента си на гърмеж.

Така че, до края на тази зима очаквам сравнително плавен спад в цените, с не повече от 20 % за тримесичие.
Големият гърмеж ще настъпи в момента, в който се изгуби доверието в която и да е банка у нас - процесът ще е рязък, лавинообразим и невъзвратим.
Re: ревизирана прогнозна цена на квадрат топ локейшън: 149 евро
17-12-2009 - 13:16:26
Quote
valsodar
.......................
Така че, до края на тази зима очаквам сравнително плавен спад в цените, с не повече от 20 % за тримесичие.
Големият гърмеж ще настъпи в момента, в който се изгуби доверието в която и да е банка у нас - процесът ще е рязък, лавинообразим и невъзвратим.

Кое те кара да мислиш, че този момент е след зимата?
%
Re: ревизирана прогнозна цена на квадрат топ локейшън: 149 евро
17-12-2009 - 14:35:56
avatar
Quote
valsodar
Хем им се иска да се освободят от лошите си кредити, ама и хем не им стиска да го направят, защото с едно по-широко излизане на пазара на банкови имоти, цените ще тръгнат още по-рязко в посока надолу и още в по-лоша ликвидност ще се окажат самите банки.

Ясно и недвисмислено описано от Валсодар.

Само да допълня, че този т.нар. "кур-капан" банките сами го заложиха и след това сами скочиха в него. А от такъв капан се бяга само с крачка назад, като при този тип капани отзад стои един дълъг, дебел и яко надървен...

Дето се казва за депозиралите пари в банките в БГ (чужди или западноанадолски) сега е 12 без 5. Последен шанс да си вземат парите без ходене по мъките както ще е при фалит.

====================================================================
А портрета ми от аватара строго ви следи. Кой съм аз, че да се съмнявам в себе си? ====================================================================
Re: ревизирана прогнозна цена на квадрат топ локейшън: 149 евро
17-12-2009 - 18:16:18
avatar
Quote
nacheff
dodo,
Чувал бях да употребяваш този коефициент, но до сега не съм попадал на обяснение.
От горното не успях да разбера еднозначно как извеждаш формулата.
В медиан мълтипъл ползват годишен доход на домакинството, а ти очевидно вкарваш в изчислението

средномесечния разход за живот за дадена страна/град. Умножен по 12?

Сори, че съм пропуснал!

Аз го бях писал на майтап, ама то във всеки майтап си има истина...

МДНЦЖ = Метод на Додо за Нормална Цена на Жилище

Допълнение към Метод на Додо за Нормална Цена на Жилище. МДНЦЖ2

Коефициент на Лъжата


По принцип смятат приход/цена, а аз смятам (приход - необходим разход за живот)/цена. Тогава за 3 дърважи (мисля бяха Германия, UK, Франция) ми излизаха съвсем близки резултати (поне за градовете, които гледах и за които намерих данни). За София смятах средна заплата 700 лева чисти и излизаше нормална цена за жилище 17000 - 18500 EUR. Делим това на средните цени според НСИ на които се сключват сделки и се получи Коефициент на Тъпота = 3.5 (това след спада до лятото тази година) smiling smiley

Коефициент на Наглост = същото, но за офертните цени (мери наглостта на продавачите)
Re: ревизирана прогнозна цена на квадрат топ локейшън: 149 евро
18-12-2009 - 08:46:53
Нямам представа как е в Пловдив, Тинки. НЕ познавам пазара - кои са скъпи и желани места, кои са недолюбвани и т.н.
Имам представа колко излиза строителството и дали си заслужава поемането на риск в София. Мнението ми е, че при обезщетение над 30%, поемането на целия риск от инвеститора, без той да се споделя от собственика на земя е глупаво начинание, независимо от пазарните цени. Както и смятам, че при сделките на зелено изискванията от страна на клиентите за 100% гаранции граничат с безумието. Занапред съм убеден, че пазарът за ново строителство ще се състои от продажби предимно на готови жилища, които са били финансирани чрез банкови кредити предоставени на инвеститора и съответно цените ще бъдат по-високи от тези на които са се добили голяма част от хората "на зелено" по време на пика на цените. Мисля, че това което правихме досега няма да се върне. С две думи - свършиха възможностите за евтини нови жилищаsmiling smiley
Re: ревизирана прогнозна цена на квадрат топ локейшън: 149 евро
18-12-2009 - 09:57:09
Какво ще кажете за следния песимистичен сценарий: Задълбочаване на икономическата криза в България. Нарастване на регистрираните безработни, не регистрираните просто се множат като зайци. Границите са отворени и това дава нова емигрантска вълна от 200 000 - 300 000 българи в трудоспособна възраст. Нарастване на м/у фирмената задлъжнялост съответно верижни фалити. Трясване на финансовата система - фалити на банки, но кредитите не се губят само се прехвърлят задълженията към ново образувани лешоядни банки, а депозитарите отиват държавата да ги черпи една студена вода. След цикълчето много хора са обедняли и загубили имущество и стандарт на живот, а едни хитретци отново са излезли сухи и с пълни джобове. А забравих да кажа: спад от поне 8-10% БВП и държавни финансии с почти нулева възможност за въздействие в/ху икономиката.Борд - ?

Нещо такова ми се върти из главата, незнам защо.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход