Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Спадът на имотите в София е 34% според НСИ

Публикувано от Znae6t 
Re: Спадът на имотите в София е 16%
23-10-2009 - 19:57:13
na Написал:
-------------------------------------------------------
> acen1975 Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
>
> > при апт от 50 кв,дори и на 200 евро да
> падне
> > цената,ти пак ще си на далавера
>
> обърни внимание, че аз ще ти върна парите от
> опцията и ще ти купя апартамента; аз не искам да
> търгувам опции, а да купя на $100 над прогнозата
> на Куку; така е най-обективно
===================================================
ОК,ти искаш да купиш за 400 евро,но това не значи,че смяташ,че цените ще паднат до такива нива,нали?
всъщност,няма значение,защото така и така не се познаваме и няма как да си "изплатиме" облога.......
но мисля,че цените не само,че ще паднат до 400 евро,но като паднат,тогава ще си си променил мнението и пак няма да купиш,а ще чакаш по ниска цена.......
така че,не само съм готов да се обзаложа с теб,че ще паднат под 400 евро,но и че ти пак няма да купиш........залагам не само на цифри,но и на ПСИХИКА :]
само ще ти дам един пример-в лас вегас преди 3 години апт 60 кв беше 150 000$,в момента е 45 000-50 000$....и когато ги купуваха по 150 000$,смятаха,че е невъзможно дори до 100 000$ да паднат........
а дори и да работиш в макдоналдс,може да си позволиш да изплащаш заем от 50 000$........и пак продължават да не се купуват и на тези цени..........
ето кво прави един балон-дори и под цената за наем,предлагането продължава да е повече от търсенето и срива продължава..........
във варна цените може да останат 500-600 евро само,ако бат ти бойко мине и събори 500 сгради,за да балансира пазара.......или майкрософт си пренесе глобал хедкоутърс в бг и дойдат 10 000-30 000 нови китайчета да работят там.......
na
Re: Спадът на имотите в София е 16%
23-10-2009 - 20:57:17
аз не виждам причина цените да скачат, но не смятам, че ще паднат до $179/кв; според мене 500-600е/кв средно за Варна; за $279/кв бих купил без никакъв проблем, защото макс риск не е голям; единствения фактор, който би ме спрял е това дали искам да живея в Бг; просто за този район , за който говорим няма много спекулативни сгради, които да сринат цените и повечето собственици са сравнително заможни, за да тръгнат да продават масово; Ако нещата се влошат, може цените на панелите във Владиславово да доближат цените на Куку, но не и топ локейшън
Re: Спадът на имотите в София е 16%
23-10-2009 - 22:31:11
изходната точка ви е грешна драги.

Варна и София се разрастнаха изключитело много заради бясното строителство в последните 20 години.

Варна сега не е това което беше преди 1989. точно така татко Барба, не е. ти си живей със спомените и все пак се разходи да видиш какво представляват сега и Варна и София и после приказвай за цени. изтърси се куцо и сакато в големите градове, населението се увеличи с по 20-30 процента. голяма част от препитанието обаче идваше от строителството. и от кредитирането - на фирми и граждане.
сега и двете спряха.
за Варна специално и туризмът умря. а много хотели са построени с кредит. който сега трябва да се връща.

моите очаквания са безработицата в София и Варна да достигне 30-40 процента. тук не говоря за стъкмистиката (дето броят само регистриралите се в бюрата по труда и то само ако активно си търсят работа) а за реалната беработица.
започна се от строителството и производството, ще се мине през услугите и търговията.

хората в малките градове с мама и тате на село може и да изкласят. за храна ще има.
обаче в големия град.... какво ще правят тези безработни ума ми не го побира. а какво ще се случи като престъпност.... обратно на село, това ще се случи.

в основата на всичко е задлъжняването. това ще обърне каруцата. наличните пари в Бг няма да стигнат да се изплатят задълженията към външни банки.
откъде ще дойде платежоспособното търсене? откъде ще се намерят млади хора с пари или банки да им отпуснат заеми (и къде бяха тези хора че още нямат имоти, няма да имат такива по наследство или не са си купили в кредитната експанзия през последните години)?

да не говорим за масата пишман инвеститори дето си мислят че инвестицията в имот е сигурна и няма да загубят... кой ще купува от тях че да им гарантира печалбата?

ако има някой с пари да се излъже да купи на 500-600 евро особено след като се обърне каруцата, това ще са единици. всякаво моментно задържане ще обуслови още по-голям спад след това защото най-важният фактор обусловаващ цената - търсенето ще е безвъзвратно изчезнал. сублимирал.

ще видим заплати по 150-200 евро за големите градове в Бг. ако си късметлия.
работещите за чужбина ще се изключение но това са единици. те ще си живеят живота.

глобал ресет-а е точно това - изчезването на средната класа. или минимизирането й до 5 процента от населението. останалите.....

тук за демографията в Бг изобщо не говоря. за пенсионерите дето ще освободят стотици хиляди жилища през следващите 10 години, който ще се заемат от?...

това с пенсионерите и демографията ще спомогне спада да премине в перманентен.
15-20 години като за отскок.

П.С. цените на имотите след краш никога не скачат рязко след платото, а плавно - с години. с много малък растеж за година. дъното е очевадно. като купуваш имот с инвестиционна цел винаги се цели дъното. въпреки че възвращаемостта от тази инвестиция в Бг ми е малко съмнителна. кой ще купува после да осигури печалбата
на инвеститорите? и защо да купува, че 2-3 имота по наследство са малко ли?

та това кой щял да купи и кой не и на какви нива ще го говорим пак.

*xxx*
Re: Спадът на имотите в София е 16%
23-10-2009 - 22:35:06
на продаващите във Владиславото/Кайсиева градина им препоръчвам да играят усилено на тото. шансът им е по-голям там отколкото да намерат купувач за панелката (ако още стои)
Re: Спадът на имотите в София е 16%
23-10-2009 - 23:03:56
2-3 имота по наследство не са много или малко,но точно за това строителството никога не спира-защото вече не вършат работа.Нямам какво да търся в плетарката на дядо ми.Бутам я и правя нова къща.След 50-60 години наследниците ми като нищо ще я бутнат пак,за да направят своя къща.Дядо ми е живял в София-център.Сградата до НОИ.Още си е там сградата де,и апартамента още си е наш...ама питай ме кога ще ида да живея там точно...айде няма нужда...На другия ми дядо като са бутнали къщата заради строежа на метрото,са раздали апартаменти на него и на наследниците му.Тоя блок е на 30 години и се нуждае от сериозен ремонт,за да отговори на съвременните стандарти.Топлоизолация най-малкото.
Няма вечни неща и ако наистина смяташ,че строителството ще спре тотално заради кризата-си в грешка.Няма начин.Нуждата от жилище е най-реалната нужда веднага след храната.А сградния фонд подлежи на известно обновяване.Бавно,ама статистически,след 50-60 години по-голямата част е обновен.
Re: Спадът на имотите в София е 16%
23-10-2009 - 23:08:34
Мисля че спора за това колко евра ще е м2 е интересен но е маловажен.Няма никакво значение дали един апартамент ще е 20 000 или 40 000 евра разлика 20 000 замислете се това не са кой знае колко много пари.За мен е по важен въпроса Кога най сетне ще излезем от блатато за съжеление не виждам светлина в тунела.Поне още 10г според мен няма да стигнем икономически това което беше 2008г.макар че това беше лъже икономика.Наляха се едни милярди в БГ и си помислихме че всичко де хвърчи се яде.Дано поне да започнем да усвояваме евро парите и да живне малко европа че и малкото износ дето имаме да тръгне.

Re: Спадът на имотите в София е 16%
23-10-2009 - 23:10:21
едно строителство икономика не прави.

а ако искаш да кажеш че качеството на строителството в Бг е съмнително и трябва постоянно да събаряш/строиш и ремонтираш можеш ли да ми обясниш следното:

-защо такива боклуци като качество дето трябва да се бутат постоянно и да се строи наново струват каквото и да е
- как може една дървена къща в Америка да изтика 100 години и и да изглежда по-добре от 20 годишна тухла в Бг?
- като говорим за европа можеш ли да ми дадеш пример в кой европейски град имат същата практика? Виена? Женева? Париж?


*xxx*
Re: Спадът на имотите в София е 16%
23-10-2009 - 23:13:22
морски, тези пари дето ще ни ги 'дават' от европата сме ги изяли за десетилетия напред. да не говорим че вноската ни в евросъюза е по-голяма от парите които ни дават обратно.

реалното за Бг занапред е икономиката на 1996-97.

лесните пари назаем много лесно ни вкарват в заблуждение че сме 'богати'





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-10-23 23:15 от kuku987.
Re: Спадът на имотите в София е 16%
23-10-2009 - 23:16:58
Отрицателния прираст и той дава отражение! Годишно 140000 наследодатели отиват в по-добрия свят,раждат се 114000 деца и според едно изследване на ТУ годишната нужда от жилища е 60000! На пазара,в страната се предлагат повече от 300000 жилища!Не твърдя ,че това е вярно!
Re: Спадът на имотите в София е 16%
23-10-2009 - 23:35:12
Прав си куку така е станахме роби като страните от третия свят но ми писва вече от тая държава писна ми да бачкам все в чуждо писна ми да чакам тая държава да се оправи че да работя в нея.Не ми достигна смелост да се изнеса от тук преди 15г.
20 пропиляни години за БГ а последните 5 се осраха тотално седя и им гледам сеира на политици и не знам ощи какви медийни измислени звезди и ми писна от всичко.
Не остона ни образование ни мдицина ни правораздаване/тук на мода е магистратите да си говорят с Косьо от Плевен някаква си мутра/.Дано поне за моите деца малко се оправи положението.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход