Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Анкета:..

Публикувано от анита 
Re: Анкета: С колко ще паднат цените на парцелите за къща до 1 година
01-10-2009 - 11:27:16
Quote

Не е проблема в математиката, а в икономиката, и в това, че едно време инженери като Муза (и като мен) учеха "История на БКП" и "Диалектически материализъм", а "Макроикономика" и "Микроикономика" мислеха за реакционни буржоазни теории

Инж. Муза не вижда проблем да работи и с двете функции:
(1) p(x) = (x - x0) / x0 * 100
(2) f(x) = (x - x0) / x * 100
Математически грамотният икономист знае, че само първата функция съответства на дефиницията на "Процентно изменение на дадена величина по отношение на начална стойност х0".
Така че ако х е "цена" и варира от 0 до 99999999999..., тогава
p(x) се изменя от -100% (спад) през 0% до +999999....%

А втората функция (функцията на Dodo2) - тя е математически психопат (Dodo2 не е, той е академик), защото при цена 0 е неопределена

Програмистите ще открият и в двете по един бъг, но ясно ли е сега дори и за инженерите, и за академиците ?
Камелия и Иванов - няма да ги питам

Барба,smiling smiley
Така го обясни, че даже и на мен ми стана ясно, какво исках да кажа.smiling smiley

Все пак, ако не възразявате, ще се пробвам да кажа какво съм разбрала и какво съм искала да кажа, практически, но не от програмистка гледна точка. smiling smiley

p(x) показва изменението в % на х0, което е началната цена, цена на придобиване. Бъгът(не съм програмист), тук е ако х0=0. Ако х е по-малко от х0 или х=0, тогава изменението спрямо х0 е отрицателна величина до -100%. Купуваш нещо на х0, за да го продадеш на х, но по пътя е изчезнало, няма го - продажна цена 0лв и изменението е -100%. Влязъл си форекс с 200 $, занулил си ги.

f(x) показва изменението в % на х. Тук трябва да важи условието, че х е винаги по-голямо или равно на х0. Което от своя страна онагледява защо в този случай, този % не може да бъде по-голям от 100, отразяващ изменението на х

f(x) не е нонсънс и си има своето практическо приложение. Когато имаш приходи от марж, х-х0, знаейки колко ти е средният процент или конкретният - можеш бързо да се ориентираш колко е моментният марж от крайната цена х, колко можеш да намалиш х, за да не продадеш на загуба. Докато p(x) показва, например, изменението на парите с които си влязъл. Те могат да бъдат увеличени, намалени или занулени.

Просто, в практиката, често срещано явление е неправилен начин на смесване на 2-те функции, което винаги води до загуби.



Re: Анкета: С колко ще паднат цените на парцелите за къща до 1 година
01-10-2009 - 13:15:16
[www.luximoti.bg]

тази къща е строена 96 година колко е струвал тогава парцела за нея?
Re: Анкета: С колко ще паднат цените на парцелите за къща до 1 година
01-10-2009 - 13:31:35
barbaron Написал:
-------------------------------------------------------
> salam medven Написал:
> > тази къща е строена 96 година колко е струвал
> тогава парцела за нея?
>
> Виждам, пестелив българин е построил и обзавел
> тази къща . От много банички се е лишил.
> Лесно ще се продаде, ако духовете на тези които
> тежат на съвестта му са го последвали там, където
> е сега


абе аз те питам за цената на парцела ,не за къщата колко е струвал 96 година
Re: Анкета: С колко ще паднат цените на парцелите за къща до 1 година
01-10-2009 - 15:30:05
barbaron Написал:
-------------------------------------------------------
.
>
> Не е проблема в математиката, а в икономиката, и в
> това, че едно време инженери като Муза (и като
> мен) учеха "История на БКП" и "Диалектически
> материализъм", а "Макроикономика" и
> "Микроикономика" мислеха за реакционни буржоазни
> теории
============================================================
Барбароне,едно време,когато говорех за това,точно Муза бе единствения човек по форумите на инвестора,който знаеше за диспропорциалността на процентите!!!!!
НИКОЙ ДРУГ..........а тва,че там са само икономисти и нматематици,може да си правиш заключения за кво иде реч........ако не се лъжа,и ти беше НЕсъгласен с мен.....
и тва не е проблем само за бг "математиците",но в целия свят хора,които не са се занимавали със сериозни изч1исления на проценти,бъркат....колкото и странно да звучи....защо?
ами защото ВИНАГИ имаш две процентни изменения,а не едно!а е прието,че е едно-ако се качва,тогава се взима долното ниво на дадения ъндърлайн,а ако пада,се взима горното ниво.........
икономистите и те бъркат там и то много.......акциите винаги се обявяват точно по този начин,който си има плюсовете,но и минусите.....
ако ПИБ е 5 лева и скочи на 10 лева,тогава казват,че е скочила със 100%,но ако падне от 10 лв,на 5 лв,тогава казват,че е паднала със 50%..........
всъщност при качването имаш 2процентни изменения-макар и да е прието да се казва,че е 100%,имаш и 50%-това е ако вземеш горната граница(10лв)....и при падането също ги имаш АБСОЛЮТНО същите изменения,защото движението е еднакво-от 10 лв,се връща на 5 лв,но тогава е ПРИЕТО да се казва 50%-взима се изменението спрямо горната граница......
грешката на "математиците" идва от това,че си мислят,че акцията е едно и също нещо......и то е,но те не изчисляват акцията ,а цената й,която в случая е различна-единия път е 5 лв,другия 10 лв........
Re: Анкета: С колко ще паднат цените на парцелите за къща до 1 година
01-10-2009 - 15:33:22
асенчо кажи за парцела?
Re: Анкета: С колко ще паднат цените на парцелите за къща до 1 година
01-10-2009 - 17:07:48
Асене, smiling smiley
Благодаря ти за подкрепата, че и тук ме пратиха в четвърти клас. Макар, че само с това се разминах, за разлика от тогава- мелето беше по-голямо... :]

Вероятно, причината да е в мен - неточен изказ и да се е получило подвеждане. smiling smiley
Re: Анкета: С колко ще паднат цените на парцелите за къща до 1 година
01-10-2009 - 17:31:49
salam medven Написал:
-------------------------------------------------------
> >
> тази къща е строена 96 година колко е струвал
> тогава парцела за нея?


?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход