Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Какво точно правят брокерите на НИ ?

Публикувано от drakkar 
Re: Какво точно правят брокерите на НИ ?
29-09-2009 - 23:33:03
vivic Написал:
-------------------------------------------------------
> Броки,
> дано да си искрен.
> само успехи мога да ти пожелая.
>

vivic,
Предполагам, че Броки, е поне на 99% искрен. Тези неща дето ги е описал няма как да ги знаеш, нищо че са най обикновена рутина...

brotarius Написал:
-------------------------------------------------------
> За много хора, не правят достатъчно и не смятат, че е нормално от една сключена
> сделка да се изкарват пари за една средна годишна заплата.

Бротарие, ами за тези 80% дето Броки добре знае, че нямат пари да си купят имот, но въпреки всичко ги консултира и разхожда и му ядат времето кой ще му плати? Ако ви поиска такса оглед ще се разсърдите пак?
Значи, няма сделка няма пари, но може да има работа по нея. Има сделка - има пари, ама защо са толкова много?
Ами защото не са много! Много са, ако го гледаш само от твоята камбанария.
Формираният процент комисион на агенциите е една от най-свободно формираните цени в Българи и факта, че приблизително при една и съща цена на услугата едни агенции хлопват кепенците, а други просперират показва, че е оптималната цена...

> Познавам човек, на който му писна да му звънят по 20 брокера
> на ден след като беше пуснал обява като частно лице и
> накрая подписа договор с АНИ.

А клиенти на тоя човек не му ли звъняха? Що така само брокери?
Направо си мисля, че този човек те е излъгал - видял е че продажбата не е толкова лесна и евтина (много си мислят, че ще пуснат една обява и ще продадат) и отишъл където трябва.
То и хляб не е трудно да си месиш - на една четвърт ще ти излезе от цената дето го купуваш, ама тичаш до фурната.

> строител, който беше подписал договор за изключителни права с АНИ,
> при което въпреки, че клиент беше открил сам имота и беше установил
> контакт дирекно със строителя му се наложи да плати комисионна
> за услуги, които не е искал да ползва

Това, даже не си заслужава да се коментира!
Аз с двама строители, даже договор за изключителни права не сключвам, (работим 11години вече заедно), но като им дойде клиент директно на обекта, го пращат директно при мен.
Точно така е трябвало да постъпи и твоя строител, а не да се прави на тарикат и да бяга от договорните си задължения...
За да продаваш сам, се иска да си много, много мощен строител! Особено в тия времена. Но даже и сред най-мощните фирми тук не ми се е случвало някой строител да ми се отметне, включително и в случаите, в които не се познаваме лично и нямам договор. Достатъчно е да му звънна, че след два часа г-н brotarius ще мине през обекта му!

Хайде стига сме писали глупости.
Ако не можете да приемете брокерството като занаят и не ви харесва, просто не го ползвате. Това е достатъчно.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-29 23:35 от goro.
Re: Какво точно правят брокерите на НИ ?
29-09-2009 - 23:56:54
avatar
brotarius Написал:
-------------------------------------------------------

> Може би точно тук е разковничето на проблема и
> причината защо има такива теми, но вече се чуват
> гласове в тази посока за лицензиране и т.н. Да не
> се засягат брокерите от форума, но при тоя бум на
> строителството и съответното развитие на пазара,
> брокери ставаха куцо и сакато. Лошото е, че според
> личните ми наблюдения, може би 90% са куцо и
> сакато. Като чета тука всичките брокери са добри
> професионалисти, ама реално се вижда какво е
> нивото като прегледаш страница като тази и обявите
> в нея.
> Другата основна причина е очевидна също, пак
> поради неяснотата, какво аджеба правят брокерите.
> За много хора, не правят достатъчно и не смятат,
> че е нормално от една сключена сделка да се
> изкарват пари за една средна годишна заплата.
> И последно: факт е, че никой не те задължава да
> използваш брокер, но понякога те задължават
> обстоятелствата. Познавам човек, на който му писна
> да му звънят по 20 брокера на ден след като беше
> пуснал обява като частно лице и накрая подписа
> договор с АНИ. (може и това да е част от
> стратегията на брокерите знам ли ). И втория
> пример е за строител, който беше подписал договор
> за изключителни права с АНИ, при което въпреки, че
> клиент беше открил сам имота и беше установил
> контакт дирекно със строителя му се наложи да
> плати комисионна за услуги, които не е искал да
> ползва.


Лицензирането ли е панацеята? Какъв % сред продавачите в магазините са "куцо и сакато"? А сред адвокатите, нотариусите, инженерите.........ако щеш и политиците, за които гласуваш? "Лиценза" им, пресява ли ги, или качеството на работата им?
Какво, "аджеба" прави един нотариус? За невежия, нищо- изчита ти един нотариален акт, подписваш и взима куп пари............. :]
Кои обстоятелства те задължават да ползваш брокер?
Същите ли, които да си купиш домати от пазара, щото не искаш да отидеш на село, че да си произведеш? Или тия- да си купиш телевизор, щото нямаш собствен завод?
Май болката е от "големите пари", които брокерът взима. А да си се запитал, плазмата, която си купуваш, на каква цена е внесена? И какво "аджеба" прави тоя вносител, че туря в джоба си половината от платеното от теб? :]
Ако кажеш какво работиш и колко получаваш, знаеш ли колко нелицеприятни мнения от " хората" ще чуеш? И те, като теб, без да познават в детайли работата ти, ще преценят, че хич не си заслужаваш възнаграждението.
Ако не вярваш и ти стиска, пробвай........ smiling smiley
Re: Какво точно правят брокерите на НИ ?
30-09-2009 - 00:09:45
goro Написал:
-------------------------------------------------------
> brotarius Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > За много хора, не правят достатъчно и не
> смятат, че е нормално от една сключена
> > сделка да се изкарват пари за една средна
> годишна заплата.
>
> Бротарие, ами за тези 80% дето Броки добре знае,
> че нямат пари да си купят имот, но въпреки всичко
> ги консултира и разхожда и му ядат времето кой ще
> му плати? Ако ви поиска такса оглед ще се
> разсърдите пак?
> Значи, няма сделка няма пари, но може да има
> работа по нея. Има сделка - има пари, ама защо са
> толкова много?

Ами в стила на "Кой ви кара да ползвате брокер?", кой го кара да ги консултира тия 80% като знае, че няма да купят. Консултира ги, защото той не е 100% сигурен, че няма да купи никой от тях и ако един купи той пак си е изкарал парите. А ако не е така както казвам, реално излиза, че хората купуват имоти, плащат и за тези, които не го правят, което предполагам сам схващаш колко е абсурдно. За таксата оглед няма да коментирам smiling smiley. jores има някой добри идеи в това направление, който иска може да ги ползва.

> Ами защото не са много! Много са, ако го гледаш
> само от твоята камбанария.

Ти от коя камбанария гледаш!? Дълго ще се обяснявам, защо според мен % от сделката е грешно заплащане в случая, но ще те попитам лично според теб, ако разбиеш на часове чист труд работата си по една сделка и после разделиш спечеления комисион на тези часове, малко пари ли се получават? Естествено не очаквам да калкулираш в нея и всичките си празни огледи, които си направил, защото както турбото е написал по-рано той с хора без пари не се занимава. Като видиш колко ти излиза на час възнаграждението пак ми отговори от твоята камбанария как стоят нещата?

> Формираният процент комисион на агенциите е една
> от най-свободно формираните цени в Българи и
> факта, че приблизително при една и съща цена на
> услугата едни агенции хлопват кепенците, а други
> просперират показва, че е оптималната цена...

Не знам кое точно го прави свободно формиран този % ама щом казваш сигурно е така. Аз само ще попитам пак: като количество колко се различава работата на едно АНИ в Севлиево примерно и в София, защото като заплащане се различава в пъти поради разликата в цената на имотите.

>
> > Познавам човек, на който му писна да му
> звънят по 20 брокера
> > на ден след като беше пуснал обява като
> частно лице и
> > накрая подписа договор с АНИ.
>
> А клиенти на тоя човек не му ли звъняха? Що така
> само брокери?
> Направо си мисля, че този човек те е излъгал -
> видял е че продажбата не е толкова лесна и евтина
> (много си мислят, че ще пуснат една обява и ще
> продадат) и отишъл където трябва.
> То и хляб не е трудно да си месиш - на една
> четвърт ще ти излезе от цената дето го купуваш,
> ама тичаш до фурната.
>
Спред мен правилния въпрос не е дали са му звъняли клиенти, а защо са му звъняли брокери. С публикуването на обявата като частно лице според мен той ясно е изразил желанието си да продава сам. Какво тогава искат брокерите от него? Това естествено е риторичен въпрос. А по отношение на това, колко е трудна една продажба мисля, че е смешно да се спекулира, защото от продажба до продажба може да има колосална разлика.

> > строител, който беше подписал договор за
> изключителни права с АНИ,
> > при което въпреки, че клиент беше открил сам
> имота и беше установил
> > контакт дирекно със строителя му се наложи да
> плати комисионна
> > за услуги, които не е искал да ползва
>
> Това, даже не си заслужава да се коментира!
> Аз с двама строители, даже договор за изключителни
> права не сключвам, (работим 11години вече заедно),
> но като им дойде клиент директно на обекта, го
> пращат директно при мен.
> Точно така е трябвало да постъпи и твоя строител,
> а не да се прави на тарикат и да бяга от
> договорните си задължения...
> За да продаваш сам, се иска да си много, много
> мощен строител! Особено в тия времена. Но даже и
> сред най-мощните фирми тук не ми се е случвало
> някой строител да ми се отметне, включително и в
> случаите, в които не се познаваме лично и нямам
> договор. Достатъчно е да му звънна, че след два
> часа г-н brotarius ще мине през обекта му!
>
Това ти с колко и какви строители работиш не променя факта, че има случаи, в които те принуждават да ползваш АНИ без да си искал подобна услуга. Това го написах във връзка с правото на избор, което изтъквате като аргумент.

> Хайде стига сме писали глупости.
> Ако не можете да приемете брокерството като занаят
> и не ви харесва, просто не го ползвате. Това е
> достатъчно.

Ако уточниш и кое от нещата, които съм написал до момента класифицираш като глупост и защо ще е добре като за начало.
Re: Какво точно правят брокерите на НИ ?
30-09-2009 - 00:12:22
avatar
Похвала за всичко, което правиш. Стои винаги обаче последният въпрос (който съм сигурен, че е причината за всички подобни теми):

Обажда ти се клиент (който си има примерно адвокат). Посрещаш ли го с въпроса "Вие колега ли сте?". Искаш ли му след това комисиона (без реално да си му вършил услуги)? Отказваш ли да предлагаш имотите на клиентите си продавачи, на такива купувачи, които не желаят да им вършиш услуги? Ако са три пъти "не", определено клиентите ти са щаствливци.

clap:


Broki Написал:
-------------------------------------------------------
> Мога да пиша и още, но и това стига


Re: Какво точно правят брокерите на НИ ?
30-09-2009 - 00:21:13
avatar
Тук си в голяма грешка. В почти всеки бизнес е така и това е съвсем нормално! От това клиентите на такъв продавач само печелят.

Пример за неразбиране на този факт са самите брокери, които искат такса оглед, за да могат да си платят градския транспорт или там каквото ползват за придвижване. Хем тази такса вероятно не покрива разходите, хем клиентът си тръгва с чувство, че е ял нещо неприятно. smiling smiley
Ако бизнесът е нерентабилен (заради некадърно управление и привличане на клиенти), да затварят кепенците и да сменят професията.


brotarius Написал:
-------------------------------------------------------
> реално излиза, че хората купуват
> имоти, плащат и за тези, които не го правят
, което
> предполагам сам схващаш колко е абсурдно.
Re: Какво точно правят брокерите на НИ ?
30-09-2009 - 00:27:17
камелия Написал:

> Лицензирането ли е панацеята? Какъв % сред
> продавачите в магазините са "куцо и сакато"? А
> сред адвокатите, нотариусите,
> инженерите.........ако щеш и политиците, за които
> гласуваш? "Лиценза" им, пресява ли ги, или
> качеството на работата им?

Не знам дали лицензирането е панацея, но според мен е едно добро начало и показва поне малка степен на компетентност на притежателят му.

> Какво, "аджеба" прави един нотариус? За невежия,
> нищо- изчита ти един нотариален акт, подписваш и
> взима куп пари.............
Ами общо взето така, но тук нотариусите поне са прависти и носят някаква отговорност. Не е случаен фактът, че далеч не всеки правист може да стане нотариус и е само обществена тайна за какви рушвети става дума там, когато искаш да станеш нотариус. Да не коментираме, какво лоби си имат. С две думи не виждам по какво точно може да ги сравняваме с брокерите.

> Кои обстоятелства те задължават да ползваш брокер?
Вече писах за такива, ако имаш желание отговори по това, което написах така ли е или не.
>
> Май болката е от "големите пари", които брокерът
> взима. А да си се запитал, плазмата, която си
> купуваш, на каква цена е внесена? И какво "аджеба"
> прави тоя вносител, че туря в джоба си половината
> от платеното от теб?

Аз болка нямам, защото не съм давал "големите пари", а ти ако искаш може да ми отговориш директно според теб малко ли са. Колкото до сравненията с плазмата, преди време имаше такова и с цената на кока-кола, вие сериозно ли?!

> Ако кажеш какво работиш и колко получаваш, знаеш
> ли колко нелицеприятни мнения от " хората" ще
> чуеш? И те, като теб, без да познават в детайли
> работата ти, ще преценят, че хич не си заслужаваш
> възнаграждението.
> Ако не вярваш и ти стиска, пробвай........

Ами няма да кажа, какво точно работя, но това което работя за мое щастие не го могат много хора и реално продавам know-how, а това винаги е по-добре платено. Хората, на които им трябва това know-how определят заслужавам ли си възнаграждението.
Re: Какво точно правят брокерите на НИ ?
30-09-2009 - 00:36:46
avatar
brotarius ,
Ти като влезеш в магазин, консултират ли те? А задължават ли те да купиш? А когато купиш, правят ли ти разбивка на цената, че да разбереш дали плащаш и за безплатната консултация на този, дето е влязъл само да огледа?
Ти, като разбиеш на часове чист труд работата си, имаш ли представа, колко печели шефа ти? Щото, за твоя изненада, брокерът не си слага комисиона в джоба, а от него взима процент. Останалото отива за издръжка на фирмата и печалба на собственика.
Като количество, може работата в София и Севлиево да е еднаква по една сделка, но като разходи по издръжка и на фирмата, и на хората- сравнение не може да става. Затова и цените в двата града не са еднакви, нищо че все за тухли и бетон иде реч. Но, виж- процентът е еднакъв. Явно е оптимален за всички населени места.smiling smiley
Re: Какво точно правят брокерите на НИ ?
30-09-2009 - 00:55:00
brotarius,

Не съм искал нито настоявал за въвеждане на такса оглед. Дадох пример.
Що се касае до несъстоятелните аргументи на Додо, че и в другите бизнеси хората показвали стоката си, това са като аргументите му срущу идеалните площи - глупости на умен човек непознаващ материята.

чичко Чърчил навремето казал, че демокрацията е изключително несъвършена система, но за съжаление по-добра не е измислена.!
Ако ти можеш да измислиш по-добър продукт, който да замени брокерите - действай! Можеш да бъдеш сигурен, че ще направиш пари, а съм сигурен, че и Додо ще те подкрепи! Имам един млад колега, дето си въобразява, че онлайн реал естейт теливизията ще замени посредниците и сега "учи" за оператор *beer*

Ако питаш къде си питал глупости - ще ти кажа на момента ! Примера с твоя строител който сключил договор с изключителни права, пък после се сърдел и не искал да плати. Ако не знаеш какво предвиждат такива договори и при какви условия някой дава и получава изключителни права питай - не е срамно.

Не се обиждай. Всъщност, нарекох глупости не само твоите писаници - ами и моите! Просто исках да кажа, че разговора става безмислен. Тези неща са твърде много дърлени в този форум - има сигурно 20 теми - чети. Ако имаш нещо конкретно да питаш - питай - ако някой може, включително и аз - ще ти отговоря.

п.п.
Представи си че влизаш в някой магазин и казваш на собственика:
- А бе, много скъпо взимаш!
Той ти кима с глава.
- Всички дюкенджии сте мошеници и не си заслужавате парите!
После си помисли в колко магазина можеш да го кажеш докато те изритат.

Долу горе това е поведението на много от питащите тук, за съжаление.
И това, тази крайност и ожесточеност на мненията я констатирам единствено в бг форуми.
Бог да ни е на помощ!
Re: Какво точно правят брокерите на НИ ?
30-09-2009 - 01:07:30
avatar
Нямах това предвид, а че плащащите клиенти покриват реално разходите и за тези, които само са гледали или са им предоставяни други безплатни услуги под някаква форма.

Все едно на мен някой като ми звънне на 0800 номера от GSM и след 2 минути да му кажа "ааа повече няма да говорим, стига си ме вътрил" smiling smiley


goro Написал:
-------------------------------------------------------
> Що се касае до несъстоятелните аргументи на Додо,
> че и в другите бизнеси хората показвали стоката
> си
Re: Какво точно правят брокерите на НИ ?
30-09-2009 - 01:09:57
Ето коментара на един купувач на имот,превърнал се в жертва на агенции за недвижими имоти.Човека иска да даде гласност на измамата .
цитат:
Миналото лято купих апартамент във Варна, чрез агенция СД Реяна - Янков и сие. Същата агенция ми издаде уверение подписано и подпечатано от управителя, че има сключен договор за съвместна дейност с агенция за недвижими имоти Капитал, което беше потвърдено и от брокерката на Капитал Ренета Нанева и офис мениджъра Петя Копчева. Това беше необходимо тъй като продавачката на апартамента имаше сключен договор за екслузивни права с Капитал, съгласно който им дължи две комисионни, а според т.нар. договор за съвместна дейност между двете брокерски фирми, купувача(в случая аз) дължи комисион на СД Реяна- Янков и сие. Платих си 1520 ЕВРО комисион на СД Реяна - Янков и сие при сключване на предварителния договор, въпреки, че единственото, което направи брокерката им Галина Гичева беше да ми покаже жилището заедно с брокерката на Капитал Ренета Нанева. Междувременно ме накараха да подпиша и договор с Капитал, който уж бил само формалност за да си оформели документите по сделката, като изрично ме увериха, че от мен няма да търсят комисион, тъй като вземат две комисионни от продавача на жилището. Три месеца след като закупих апартамента, получих искова молба от Капитал за 3000 ЕВРО(заедно с лихвите) за комисионна, която според тях дължа. Оказа се, че брокерката на Капитал, Ренета Нанева, която ме убеждаваше да подпиша уж формалния документ е напуснала. Отидохме на съд, където в хода на делото се оказа, че СД Реяна-Янков и сие не могат да представят т.нар. договор за съвместна дейност с Капитал, съгласно който аз като купувач не дължа на Капитал комисион. Поради това на първа инстанция загубих делото и до днес съм дал 1500лв за адвокатски хонорар и съдебни разноски. Сега се чудя кой по цялата верига ме измами?!?! Дали брокерката на СД Реана-Янков и сие, Галина Гичева, която преди това е била служител на Капитал, или пък съвместно с брокерката на Капитал Ренета Нанева, която и до днес им е свидетел по дела срещу клиенти, които вероятно като мен са били лъгани. Питам се агенция Капитал като прибира по три комисионни от сделка дали ги декларира??? С решението от съда си потърсих платената комисионна на СД Реана-Янков и сие, но от там ми казаха;"търси си я от ония мошенници в Капитал". И така омагьосания кръг няма край... Затова реших да дам гласност в медиите, за да няма други измамени като мен.

takeship2009 [pozvanete.bg]
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход