Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Кеш и инфлация

Публикувано от Пламен Николов 
Re: Кеш и инфлация
08-06-2009 - 16:32:47
др. Иванов Написал:
-------------------------------------------------------
> Спестовник или спестител, това е на български.
> Защото вие говорите за тях, за хората, които имат
> спестени пари по някаква причина. тях ги
> интересуват само нивата на лихвите, а не на
> инфлацията, защото инфлацията е обективна величина
> и да я мислят и да не я мислят все тази. Сега
> лихвите са над инфлацията, но и да бяха отдолу
> същата работа, защото нищо не може да се направи.

незнам Вие докторе, що за доктор сте, но със сигурност сте Иванов.


*sos*
Re: Кеш и инфлация
08-06-2009 - 16:34:29
Когато се раздаваха пари, банките, жиповете с котленски певачки с рейбани и строежите никнаха като гъби след дъжд.
Въпросът е какво става, когато парите започнаха да ги прибират?
Re: Кеш и инфлация
08-06-2009 - 16:35:25
Няма битки между кешовици и ипотекари - така ти се струва , просто се обменят мнения и в общия случаи -в спора се ражда истината ...
Всички сме в кюпа и това е ясно на пишещите и четящи форума
Въпросът е как да си помогнем сами , избягваики капаните на финансовата криза
На мен лично ми е наи-гадно като видя някои да си изгуби къщата , заплатата и тн. или да спре да плаща ипотеката
Защо ми е гадно , след като аз нямам ипотека ? Ами много просто - искам да живеем всички в добра социална среда не постоянно да се сблъскваш с негативизъм и нацупени физиономии .............
Сега надеждите на кредитополучателите е да гърмят банки , а на тях да им опростяват кредитите - надяват се хората .........
Някои стягат куфарите ......
Ввече изобщо не стои въпроса за имотите - на кои му пука за тях ...?
Re: Кеш и инфлация
08-06-2009 - 16:40:04
Пламене,
Прецакани ще бъдат всички, които са в Бг и доходите им идват изцяло от Бг. Тук си прав. По простата причина, че строителството, което беше основното през изминалите години и формираше голям процент от БВП, ще замре... От там отиват и всички останали. Нищо, че не са свързани пряко със строителството. Въртим се вече в един омагьосан кръг - по-точно спирала надолу. ...
Това ще се отрази като драстично падане на оборотите на всички, още безработица, още задлъжняване (вътрешно)...
Мен лично, въобще не ме радва този срив... Защото никой няма да гледа себестойност...
Загубите на едните, ще се пренесат като загуби върху останалите, в най-добрия случай - пропуснати ползи.

Въпросът, който ти поставяш с инфлацията в евро, $... ,според мен е по-късен етап. Ако все още остане някакъв кеш...
Re: Кеш и инфлация
08-06-2009 - 16:46:11
Не е д-р, а другар, доколкото "виждат ушите ми".

И аз като неразбирач и неикономист съм на мнение, че кеша предпочитам да го вложа в имот, а не в банка, защото още си спомням виещите се опашки пред банките.
Не ми звучи много убедително да си държа парите във финансова институция, при положение че от финансовите институции започна кризата, а не от имотите, строителите, брокерите и т.н. Но все пак не съм разбирач, може някои да се нагушат яко на борсата, но аз няма да съм от тях, така че.........гарсониерка .........после ще си я давам под наем...100-200 евро на месец, пък и имот накрая

Re: Кеш и инфлация
08-06-2009 - 16:46:27
И според мен кешовик е обикновен човек спестил пари 50-100К евро.Може би теорията на Пламен е насочена именно към тези хора.Има разбира се и други кешовици, хора разпродали активи в удобния момент (имоти, акции и т.н.).По принцип не са много, но ги има.Някои са с големи суми в кеш, действително големи.Питате се какво ще направят.Казвам ви го от опит, ще накупят нещата които са разпродали на много по-ниски цени.
Говорим за голям кешовик по Бг стандарта с портфейл от 10 милиона $.Подчертавам че това са много малко хора и реално не могат да повлияят в голяма степен на един пазар.

Може да направят малко преразпределение-примерно ако си имал 40% имоти, 40% акции , 10% облигации или ДЦК и 10% кеш, да направиш така 50% имоти , 35% акции и 15% кеш.Или 50% имоти, 30% акции, 10% кеш, 10% ценности (злато, диаманти, паладий, сребро, платина и т.н.) .
Обикновено има една зависимост, колкото по-голям е портфейла от имоти, толкова по-високорисков е останалия актив.Това е така защото имота като сигурен макар и трудно ликвиден актив, носи твърди доходи от наем и тотален крах на останалите активи, ще изправи инвеститора на крака след 3-4 години само с прихода от наеми.
Тук искам пак да подчертая че инвестиционните имоти в над 90% от случаите са офис-сгради или няколко етажа от офис-сграда, големи магазини, или по-малки но на топ места, склодови и индустриални площи.

Големия въпрос е кога тези кешовици ще си върнат продаденото в пика.От сега ви казвам че няма да го разберете, нито пазара ще го усети.Няма да се изненадам ако някои вече си е върнал активите.

Дребния кешовик ще излезе на пазара когато кризата свърши, безработицата отново поеме надолу, работодателя му почне да наема повече хора и вдига заплатата и той се почувства сигурен че няма да остане без работа, няма да се мине и да купи по-скъпо и когато започне да усеща че лихвата по депозита му е по-ниска от инфлацията.

До тогава не разчитайте в промяна на сантимента у дребния кешовик, които е основния мотор на пазара.
Re: Кеш и инфлация
08-06-2009 - 16:50:31
avatar
Абсолютно съм съгласен с това
Quote

Дребния кешовик ще излезе на пазара когато кризата свърши, безработицата отново поеме надолу, работодателя му почне да наема повече хора и вдига заплатата и той се почувства сигурен че няма да остане без работа, няма да се мине и да купи по-скъпо и когато започне да усеща че лихвата по депозита му е по-ниска от инфлацията.
- да не забравяме все пак, че сега мнозина гледат на своите спестявания като на бели пари за черни дни, а черните дни вече си чукат на вратата и докато не отминат, последното за което ще се мисли е покупката на имот.

За какво ти е имот, ако в същото време си безработен и примираш от глад?!
Re: Кеш и инфлация
08-06-2009 - 16:56:33
optimistko Написал:
-------------------------------------------------------
гарсониерка .........после ще си я
> давам под наем...100-200 евро на месец, пък и имот
> накрая
>
>


И аз бих затворил едни 10 - 20К в гарсониерка. Даже няколко...
Кой каза, че нямало купувачи и пазарът бил умрял? winking smiley
Re: Кеш и инфлация
08-06-2009 - 16:57:27
Дребният кешовик и въобще кешовик, не е само наемният работник. Тук влизат и работодателите. Все пак, под кеш се разбира сума, която може да бъде заделена настрани. Може работодателят да има големи обороти - в кеш, по банков път, но не не и кеш в този смисъл...
Re: Кеш и инфлация
08-06-2009 - 17:03:44
Scyther Написал:
-------------------------------------------------------
> optimistko Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> гарсониерка .........после ще си я
> > давам под наем...100-200 евро на месец, пък и
> имот
> > накрая
> >
> >
>
>
> И аз бих затворил едни 10 - 20К в гарсониерка.
> Даже няколко...
> Кой каза, че нямало купувачи и пазарът бил умрял?
>
>
>
> "Ледът се пропука, господа съдебни заседатели!
> Ледът се пропука!"
> Остап Бендер

Когато затвориш 10-20 к. в гарсониерка, наемът и ще е наемче, а доходите ти, както и моите, разбира се, ще са доходчета.
Нали не очакваш кризата да удари имотите и да подмине всичко друго?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход