Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Анкета: В какво бихте инвестирали 100 000 евро

Публикувано от Muza 
Re: Анкета: В какво бихте инвестирали 100 000 евро
21-05-2009 - 23:09:10
Ако имам 50 000 Е кеш - повод за паника няма, ако нямам - какво ми пука, няма какво да загубя! smiling smiley Познавам хора, за които 50 000 Е са джобни, познавам и такива, които не са виждали 5000 лева накуп/дори и чужди/ и знам, че това не е най-важно! Важно е да си доволен от себе си и живота, другото са подробности!
Re: Анкета: В какво бихте инвестирали 100 000 евро
21-05-2009 - 23:13:00
Аз познавам 2 човека с 100 000 кеш и двамата си държат парите в банки единя има заведение другия държи в съдружие 3 бензиностанции.Моите пари този месец ги вкарах в 2 трезора смятам че идва труден период за банките.Бях в преговори за един магазн за 105 000 евро с наематели 850 евро наем на месец но се отказах.Цената на магазина беше обявена за 160 000 само да вметна.Купиха го наемателите за 100 000 евро.Преди време почнах произвоство 95 год.Произвеждах царевични пръчици тогава беше по лесно да се започне нещо бях от първите след завода в Свищов.Себестойността на едно пакетче ми излизаши 1 лев давах го за 2 в търговия на едро а магазините го продаваха 5-6 лева направете сметка кой е печелил най-много.Сега може би ситуацията е различна но навремето това ме ядоса и след 7 месеца баща ми продаде оборудването и закри производството.Аз бях вече на път.
Re: Анкета: В какво бихте инвестирали 100 000 евро
22-05-2009 - 00:15:37
В момента най-доходната инвестиция си остава депозит на сумата в България при средна лихва около 9.2% което никак не е малко. За сравнение ще кажа че обикновено реалната нормата на печалба в производството или частния бизнес след приспадане на данъците и всички разходи чисто е около 10% (понякога е малко повече, а понякога е по-малко)от вложените средства, без да броим рисковете(от фалит например).
Това обаче не е повод за радост а само показва колко изкривена е нашата държава - щото това позволява на лентяите които по една или друга причина разполагат с свободни парични средства да получават същия доход като хора които години наред са се борили да създават бизнес от нищото.
Колкото до банките за тях не идва труден период по простата причина, че те са си обезпечили вземанията още от миналата година - да не забравяме , колко ипотекари(тука май им викахте баламурници) наливат средствата си в тях-и ще продължат да наливат средства в банките през следващите години освен ако не искат да си изгубят имота.И това до известна степен ще покрие обезценката на парите .Между другото инвестиция извън България също е вариант-например тук в Москва лихвата по банкови депозити е 11-12%. Миналата година когато лихвата в България беше 8% в Русия беше 10 и все още никоя банка не е фалирала. Просто ситуацията на пазара в момента е такава че на банките им трябва национална валута и използват всички начини да си я набавят.
Re: Анкета: В какво бихте инвестирали 100 000 евро
22-05-2009 - 14:13:11
Ето и мое предложение какво да правите със 100 000евро.

Преди около 3 години, в офиса ни дойде един млад момък от Пазарджик и заяви че желае със 100 000евро да купи 2 апартамента в София 3-стаен и 2-стаен, тухлени в престижни квартали и да му останат достатъчно пари в брой за да живее само от лихви. clap:
Повечето ми колеги с усмивка го изслушаха, аз обаче го взех на сериозно и му казах че по принцип няма невъзможни неща. :]
Единственото условие което му поставих е да има добре платена работа с доказан доход към момента на началото на изпълнение на инвестиционната схема.Другото беше че със 100 000 няма да стане, а ще трябват 120 000 spinning smiley sticking its tongue out .Като може и за 110 000 в краен случаи.Заяви че ще осигури 20 000 хиляди в повече и да действаме.
Сигурно се питате как е възможно.През 2006-та цените бяха горе-долу близки до днешните и това което цитирам са реални цифри, реални банкови лихви по депозити и кредит.

Първата покупка беше за 3-стаен апартамент в Бели брези.Цената беше 80 000евро за 95кв/м площ , допълнително надземен гараж за 10 000евро.Всичко 90 000евро, от които 65 000евро бяха кредит и 25 000 самоучастие.Апартаментът се отдаде под наем за 500евро почти същия ден в които беше обявен на пазара.Лихвата по 30 год. кредит беше 6.5% от Банка ДСК, а вноската 410евро на месец.Препоръката ми беше задължително 20% буфер наем/лихва заради ситуации като днешната.
Така на нашия юнак му останаха 75 000евро в брой.Към онзи момент 2 банки даваха лихви по евров влог тип рент (ежемесечно плащане на лихва) над 7%.Това бяха Сибанк и Инвестбанк.Тъй като имал близък в Инвестбанк, цялата сума беше вложена там, но на 4 отделни депозита, тъй като гарантирания минимум тогава бе 40 000лв.Точната лихва бе 7.5% и сумата щеше да носи по около 450-500евро на месец.

Въпроса беше как да купим втория апартамент.Инвестбанк , както и всяка банка отпускаха кредит срещу залог на пари в самата банка.Така изтеглихме 50 000евро за втората покупка.Лихвата разбира се ужасна с 2% над лихвата по депозита или 9.5%!Как се отървахме от нея?Със 50 000евро към които добавихме 10 000 от 20-те допълнително които казах че трябват се закупи 2-стаен апартамент 55кв/м за 60 000евро в района на Семенираята в кв.Лозенец.Покупката беше без кредит и това ни позволи да направим следващата врътка.Изтеглихме кредит срещу ипотека в размер на 50 000евро от банка ДСК , около 6.3% годишна лихва за 30 години.Идваше 310евро на месец.Апартамента беше даден моментално за 350.Тук не успяхме да постигнем 20% буфер , а около 10-12.
С изтеглените 50 000евро веднга погасихме високата лихва от Инвестбанк, предсрочното погасяване беше без наказателна лихва.
Питате се какво стана с последните 10 000евро от всички 120 000.Това също сума с цел буфер която да предпази наемодателя от периоди на липса на наемни постъпления.С лихвите от нея пък при 5-6%, ще погасявате данъците по имота-сгради смет и т.н.По-добре е обаче да стои в лева заради по-висока лихва.

Дори и при сегашния ръст на вноските по кредит и при старите наемни нива схемата издържа.Ако калкулираме ръст на наемите, заради много по-голямо търсене вследствие на отказани покупки нещата са железни.

След 30 години ще имате 2 апартамента които със сигурност ще бъдат доста по скъпи от момента на покупката.Ще си имате и пари в брой, които ще са ви носили чудесна лихва.Разбира се не е препорачително да не работите smiling smiley тъй като в крайна сметка трябва да сме полезни някому с нещо продуктивно.Все пак всичко това ви позволява ако ви дразни началника да му кажете майната ти мой човек.Ще сте осигурили 2 апартамента на всяко от децата си и няма да слушате подмтания, ама на моя приятел тяхните му купиха , а ти ......Или пък да се терзаете какво сте оставил.
Все пак това е ултраконсервативна нискорискова схема "тип лентяй".
Средно рисковата е да участвате със 120 000евро на търгове и където стане.Почти сигурно е че ако на два не успеете на третия ще стане.
Разбира се има как 120 000евро при един бичи пазар точно за 3 години да станат 1 000 000, но това включва инвестиции в акции, използване на деривативни инструменти, репо-сделки, къси продажби и т.н, това схема тип "Биче".
Все пак това е форум за имоти и няма да агитирам за други работи spinning smiley sticking its tongue out
Горната схема не е препоръка за вземане на инвестиционни решения. spinning smiley sticking its tongue out



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-05-22 14:20 от ivo_1.
Re: Анкета: В какво бихте инвестирали 100 000 евро
22-05-2009 - 15:10:26
дотук добре. Ама откъде ги взехте тия 30-35 хил. евро за комисионни, такси и обзавеждане. Нещо май издиша теорията (практиката, де ) winking smiley
Re: Анкета: В какво бихте инвестирали 100 000 евро
22-05-2009 - 15:22:35
за какво е изобщо цялата тази хамалогия , пълен батак. по добре да си купи само двустаиния и останалите пари на депозит същата работа
Re: Анкета: В какво бихте инвестирали 100 000 евро
22-05-2009 - 15:25:30
Има някои подробности които съм спестил.Това което питате например.Апартамента в Бели Брези се продаде на тази цена с обзавеждането.Вярно е нотариалната такса беше голяма защото минахме на истинската цена.Това е единствения ми пропуск.Апартамента в Лозенец беше по данъчна оценка,прехвърлянето беше разделено и дейде под 500 лева на страна.
Апартамента там се отдаде на тази цена неозаведен , но беше доста луксозен и с кухненски уреди.Все пак май занесе някакво собствено излишно диванче, но не съм сигурен.Комисионни за брокер нямаше тъй като моя човек пращаше свои приятели по огледите, които му даваха местонахождението на имота winking smiley
И някой може да пита защо правихме каваците със залог на парите в брой , а не сме купили директно с 2-ри жилищен кредит.Ами просто банките не му даваха втори кредит.Докато когато имота беше вече собствен бяха сколонни да дадат кредит срещу ипотека.Няма много логика в поведението им, но такава беше хавата и за това въртяхме и сукахме.
bate dimo, така искаше човека и не даваше друго да се продума.Иска 2 апартамента 3-стаен и 2-стаен и не възприема друго.А и 2006-та борбота беше да имаш колкото може повече апартаменти.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-05-22 15:34 от ivo_1.
Re: Анкета: В какво бихте инвестирали 100 000 евро
22-05-2009 - 15:35:52
E-e-ee така вече може. Щом е довършен или се продава с обз. е супер
Re: Анкета: В какво бихте инвестирали 100 000 евро
22-05-2009 - 15:37:35
ivo_1 Написал:
-------------------------------------------------------
> Ето и мое предложение какво да правите със 100
> 000евро.
......
> Все пак това е ултраконсервативна нискорискова
> схема "тип лентяй".



Ако правилно съм разбрал, човекът е профукал 100000 Е свои пари плюс 20 000Е чужди (предполагам, че ще ги връща), отделно има да дава всеки месец (с повишението на вноските) поне още по 900 Е, а наемите падат със свистящ звук, като той разчита на наемите, за да покрива вноските. Освен това цените на тези два ап. вече са с по 30% по-ниски, а скоро време се очаква да са паднали още. И остава да помислим за добре платената работа - има ли в момента гарантирана добре платена работа в България? Ако остане без работа и без наематели, колко време ще издържи човекът преди да се пусне на пързалката? Какви са му масрафите - жени, деца... или е мачо?

Това не е нискорискова инвестиция... Съвсем друга е думата, приятелю. Да започнеш със 100 000 Е, да се задължиш за следващите 30 години с още над 320 000Е и да имаш в замяна активи - 150 кв м. (нереални и с падащи цени) плюс гараж на открито... Извинявай, ама 120 хилки на някой читав чейнчжаджия да ги дадеш, ще ти влизат поне 1800 кинта на месец и парите са все в ... пари,а не в левове.

В Пловдив табелите "дава се под наем" са повече от пътните знаци. Не знам как е в София, но предполагам, че ще е по-зле... Поне 700 000 "мароканци" ще се върнат по роднте си места, а още около 300 000 ще се върнат при ... мама и тате. Цифрите подлежат на коментар, но тенденцията се запазва...


Аз за 100 000Е ще си купя нова лаборатория за безразрушителен контрол. Не знам що го отлагам вече 2 години. Дано цените и на лабораторната техника да паднат, че да изкарам и аз късмет...
Re: Анкета: В какво бихте инвестирали 100 000 евро
22-05-2009 - 16:14:39
ivo_1 Написал:
-------------------------------------------------------
> Има някои подробности които съм спестил.Това което
> питате например.Апартамента в Бели Брези се
> продаде на тази цена с обзавеждането.Вярно е
> нотариалната такса беше голяма защото минахме на
> истинската цена.Това е единствения ми
> пропуск.Апартамента в Лозенец беше по данъчна
> оценка,прехвърлянето беше разделено и дейде под
> 500 лева на страна.
> Апартамента там се отдаде на тази цена неозаведен
> , но беше доста луксозен и с кухненски уреди.Все
> пак май занесе някакво собствено излишно диванче,
> но не съм сигурен.Комисионни за брокер нямаше тъй
> като моя човек пращаше свои приятели по огледите,
> които му даваха местонахождението на имота
> И някой може да пита защо правихме каваците със
> залог на парите в брой , а не сме купили директно
> с 2-ри жилищен кредит.Ами просто банките не му
> даваха втори кредит.Докато когато имота беше вече
> собствен бяха сколонни да дадат кредит срещу
> ипотека.Няма много логика в поведението им, но
> такава беше хавата и за това въртяхме и сукахме.
> bate dimo, така искаше човека и не даваше друго да
> се продума.Иска 2 апартамента 3-стаен и 2-стаен и
> не възприема друго.А и 2006-та борбота беше да
> имаш колкото може повече апартаменти.
>
>
>
> Редактирано 2 пъти, последният път 05/22/09
> 03:34PM от ivo_1.


Ми за това пазар ще има винаги - българинът, като види 100 000 и не знае какво друго да ги прави, затова ги влага в недвижим имот - хляб и вода не иска - стара БГ поговорка.



Грижил се за децата си - подсигурил на всяко по един апартамент. ВЕрно схемата е тип "лентяй".


Но пък казват,че всичко на този свят се връща - пращал по огледи негови приятели, та да не плати комисионна!

Само да попитам, ти ГОРДЕЕШ ЛИ СЕ с това?

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход