Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Преглед на печата 2

Публикувано от Imotenbalon 
Re: Преглед на печата 2
14-06-2009 - 10:07:59
Спиридон Тепавичаров Написал:
> ... "Всичко на този свят се заплаща, но най-скъпо се заплаща собствената глупост"
> Г-н Тепавичаров

За новаците тук: Спиридон ТЕПАВИЧАРОВ е класик на форумната литература smiling smiley
Re: Преглед на печата 2
14-06-2009 - 10:31:07

Barbaron,

тъй като не съм на нивото на икономистите тук (сферата ми е друга) наблягам на развлекателната част.....

както беше казал един истински класик: "кой с каквото може да бъде полезен...."

А Димитър Попов без никога да съм му бил съпричастен политически, струва ми се, беше абсолютно прав за момента......, което се доказава 15-на години по-късно.
Re: Преглед на печата 2
14-06-2009 - 11:25:29
barbaron Написал:

За новаците тук: Спиридон ТЕПАВИЧАРОВ е класик на форумната литература.

Той е един от форумците, чиито постове си струва да се извадят от архива и оформят наистина като форумна литература.... smiling smiley


Re: Преглед на печата 2
14-06-2009 - 11:35:29

Муза......

......просто нямам думи.....

Коленопреклонно твой:

Г-н Тепавичаров
Re: Преглед на печата 2
14-06-2009 - 11:41:17
Спиро, smiling smiley
Недей така, твоите постове наистина са уникални, поне за мен. Не са само развлекателни... Начинът по който пишеш... нещо, което аз не мога.

И когато не мога, винаги съм респектирана... smiling smiley
Re: Преглед на печата 2
14-06-2009 - 11:51:20

Муза, ако ти пишеш като мен , нямаше да бъдеш нашата Муза...

Приятен ден !
Re: Преглед на печата 2
14-06-2009 - 12:05:49
avatar
KTPK Написал:
-------------------------------------------------------
> Между другото материалът е мой и не е написан с
> лоши чувства. Ех, примечта ми се, както написа
> OwnerBG, да съм пак на 19 години...
> Със скромния си журналистически стаж в изданийца
> като "Класа" и "Капитал" все пак съм си направил
> някои добри контакти, за да разполагам с
> достатъчно вътрешна информация за много неща.
> Освен това съм и работил в строителството от 1996
> до 2000 г. и мога да направя една елементарна
> калкулация на вложения труд, материали и други
> екстри, за да се завърши една сграда. Това което
> съм го написал, макар и в шеговит тон, заставам
> твърдо зад него.
> А най-малко покрай неколкомесечното ми търсене на
> апартамент се нагледах на достатъчно примери както
> на пазарно, така и на антипазарно поведение.
> Например като един брокер от една агенция срещу
> Съдебната палата, който го домързя да се обади на
> собственика на апартамента, който бях харесал, за
> да се уточни за чия сметка ще бъде прехвърлянето
> при сделката. В същото време не го домързя да си
> поиска блок капаро. Или на друга брокерка, която
> така и не знаеше какво ми предлага, но държеше да
> правим огледа в работно време за да и е
> по-удобно.
> В същото време работих и с брокери, на които им
> свалям шапка. Които действително успях да ги
> почуствам като МОИ брокери. И независимо, че не
> успяхме да стигнем до сделка, рано или късно
> такава ще има. И най-малкото ще ги препоръчам на
> мои приятели и познати, които се допитват до мене
> за съвет чрез кого да купуват или да продават.
> И няма какво да си заравяме главите като щрауси.
> Балонът е продупчен и в момента, в който БНБ спре
> да рефинансира банките, те ще изкарат имотите си
> на пазара. Е тогава ще се върнем на нивата от 2003
> г. За съжаление от пазара ще отпаднат някои
> по-малки строителни фирми. Но тогава действително
> пазарът ще се раздвижи доста и специално брокерите
> ще могат да живнат, тъй като независимо от
> по-ниските цени ще се увеличи броя на сделките. В
> крайна сметка очаквам до една, максимум две години
> да се достигне една точка на равновесие и
> стабилизиране на цените. Лично моите прогнози са,
> че през есента ще настъпи един хубав масов срив на
> цени, като ще се достигнат нива на продажби при
> луксозно ново строителство от около 450-500 евро
> на квадрат. Това ще активизира търсенето и до
> пролетта очаквам да се получи една постоянна цена
> от около 550-600 евро в крайните квартали и около
> 650-700 евро в по-престижните. Даже видях, че
> някой от съфорумците беше обвързал цената на
> квадратен метър със средната заплата, в което има
> сериозна икономическа логика. Защото действително
> пазарът се намества съобразно покупателната
> способност на населението.
> Нека да се опитам да преведа на по-прост език това
> обяснение - през 2003 г. (когато пазарът беше
> действително много раздвижен) си купих гарсониера
> 55 квадрата във Варна за 8700 долара, което по
> тогавашния курс беше около 9к евро. Което прави
> приблизително 163 евро на квадрат. Тогава взимах
> около 300 евро заплата. В момента взимам 750 евро
> заплата плюс други допълнителни доходи стават
> около 900 евро на месец. Тоест покупателната ми
> способност (без да отчитаме инфлацията), се е
> повишила близо 3 пъти. Ако приемем, че ситуацията
> на пазара е като през 2003 г., то аз за подобна
> гарсониера бих платил 3 пъти повече. Или 489 евро
> на квадрат. Което прави около 27000 евро. В същото
> време през лятото на миналата година имах оферта
> от 55 хиляди евро за него. А в момента по груба
> оценка сделка може да се постигне на около 40к, а
> ако бързам с продажбата в най-лошия случай за
> 37-38к. Въпреки това, за да се постигне
> съотношението от 2003 г., трябва гарсониерата да
> се обезцени с още около 10-13 хиляди.
> Така че, ако пазарът у нас следва икономическите
> закони, спокойно можем да кажем, че се очаква едно
> обезценяване с около 1/3. Лошото е, че заради
> опитите по български да се задържат изкуствено
> цените ще се получи точно ефект на срив вместо
> плавно спускане до нивото на пазарно равновесие.

То бива да преписваш прогнозите на 19 годишни журналисти, но всичко трябва да има граници.За хонорарче от 50лв. колко ли глупости поже да спретне човек.

Повтарям за да ме разбереш.Все пак два реда са.
Преписването от 19 годишни е опасно.
Имот със заплата не може да се купи а ако не вярваш питай някой който е повярвал в противното и сега се чуди от къде да подхване ипотеката.
Така нареченото самоучастие със собствени средства се оказа самоубийство.
А вътрешната информация е дъвка за неуспели борсови играчи.
Re: Преглед на печата 2
14-06-2009 - 12:51:11
Чудно нещо е нашенеца! Не се учи от грешките на другите, а и своите повтаря та и потретва. Максимата "пари ми дай , а не ме учи" се е загнездила във всички слоеве. Свга пари няма , а с акъла сме на "Вие".
Вторачили са се хората в ежедневието и не могат да видят общата картина и да я сравнят. То и новинарските емисии са направени не за да те информират и да можеш да си правиш изводи и сравнения. Приличат на жълти хроники- крака на Б.Б., рожден ден на Б.Б., подаръци за Б.Б, нов депотат за 2 часа и т.н. и т.н. Изобщо живеем в сапунка с лош сценарий и още по-лоша режисура, но моного доходна за създателите.
Колеги, тръгнали сме надолу в икономиката/ моралът май не може да е по-зле/ и за сега никой не знае как се включва спирачката. Мнението ми е, че изборите няма да изменят ситуацията към добро. Изгибихме си морала, държавността и това доведе до куп простотии и тотални непоправими грешки в икономиката и политиката. Сега трябва да чакаме Галеви от парламента да ръководят страната. eye popping smiley :-[ Оправянето отново трябва да стане с начало морала и държавнистта, а следствието отново ще е доверие и развитие на икономиката. Като гледам , обаче кандидатите...... Даааа.. поростотията и лошото възпитание не са само за бедните.
Та мисълта ми е , че ако някой си мисли да си задържи стоката-имот за по-добри времена , трябва да е много търпелив. Зная, че всеки собственик мисли, че неговия имот е уникален и много ценен, но истината , че у нас уникални имоти няма!!! Има имоти построени с разточителство по наши стандарти, но не са нищо особено по принцип. За средата у нас си знаете.... Няма и хора готови да плащат охолството на инвеститорите и строителите, та "бизнеса" е на етап спасение поединично, колкото и да бяха " няма да си паднем от цената" smoking smiley *smiley_ahh*
Re: Преглед на печата 2
14-06-2009 - 14:21:57
Цитат (строитела): "Как според теб БНБ рефинансира банките в момента. Нали според закона за валутния борд - няма право на това. Ако имаш в предвид намалението на задължителните минимални резерви преди близо година - то това не би следвало да се разглежда като рефинансиране.
Колкото, че балона в момента издиша и ще се спука - и аз съм на това мнение, но като основна причина аз считам свръхпроизводството и намалено търсене на стоката апартамент. Аз разглеждам тази стока в следните аспекти:
- апартамента не може да се използва за друго, освен за живеене
- апартамента, не може да се изнесе зад граница, като много други стоки
- 96% от домакинствата имат поне един собствен апартамент или къща
- тези, които са вложили пари в апартамент - като актив, скоро ще бъдат разочаровани, защото разходите са повече от приходите /дори да са платили кеш/ => апартамента е пасив или поне в скоро време ще стане пасив.
- живота на един апартамент е между 50 и 100 години, но като се има впредвид, че в Б-я се карат коли втора употреба до разпадането им, носят се дрехи втора употреба, черна и бяла техника втора употреба =>, че и апартаментите ще ги експлоатираме над 100 г. С темповете 100 000 апартамента на година - за 100г. ще построим над 4 пъти повече апартаменти, отколкото хора могат да живеят в тях /и това при положение, че населението се запази и всички цигани и клошари ги настаним в апартаменти/ "

Извинявам се за неточният израз, ти си прав. Не рефинансирането, а задължителните минимални резерви имах предвид (обвинявам за грешката бутилката уиски, която 19-годишният журналист ми купи с 50-те лева хонорар, обещавам вече ще поствам само на абсолютно трезва глава). Защото по този начин банките им се даде глътка въздух и не им се наложи да обръщат имотите, които притежават в пари (тоест масови продажби). Целта на тази мярка беше да се задържат масовите продажби точно преди парламентарните избори. Защото срив на който и да е пазар сваля с много пунктове доверието към правителството. Така че се получи едно изкуствено задържане на цените, но в крайна сметка се заложи бомба със закъснител. Вместо преходът към нормални цени да стане плавно, ще се получи сгромолясване, защото управлението на държавата действа на принципа "След мен и потоп". Лошото е, че при това положение ще пострадат и честни хора и търговци, които няма да имат възможност да реагират на срива, при положение че при един плавен преход са имали възможност да действат по различен начин.
Колкото до останалата част - и там си абсолютно прав. В условията на свръхпредлагане и липса на търсене самият пазар ще намести цените си, независимо от опитите това да стане с административни методи. Единственият вариант за оцеляване на строителните компании го виждам единствено в преминаването към ниско строителство и то при условие, че Европа ни разблокира парите за инфраструктурни проекти. Но просто трябва да е ясно, че времето на жилищното строителство с 300-400% печалба вече е безвъзвратно отминало.
Re: Преглед на печата 2
14-06-2009 - 17:05:13
КТРК,
не мога да разбера защо гледате колко е номиналната цена за застрояване?тя вече няма значение...има значение в нормален маркет.
мисля,че си в грешка,че цените ще паднат до 400-500 евро и после ще качат до 500-600 евро........напротив точно края на тази година ще има тотален срив под 300 евро.
знаеш ли защо?
защото в момента пазара е много по зле,отколкото изглежда,защото увеличиха гратисния период преди конфискуване на 6 месеца.
с други думи,последните 3 месеца,хората спрели да плащат вноските си,имотите им не са стигнали до съдия изпълнителя още........в момента на търг се дават имоти отпреди 6 месеца,но в последните 4 месеца са замразени тези търгове,поради увеличаване на срока на изчакване от банките.
пример-ако 2009,януари си спрял да плащаш вноските си,2009 април имота ти се конфискува и май излиза на търг,но ако си февруари,март,април,май-тези лоши кредити още не са дошли до съдия изпълнителя,а те се трупат като опашка за хляб по времето на луканов.
за това забавиха срива с няколко месеца,но тва не значи,че няма да го има-напротив -по зле ще е.
това натрупрване ще доведе до огромно количество имоти продавани на търг тази есен и зима и само конфискуваните имоти,пускани на търг ще надхвърлят в пъти търсенето.
понеже бг банкерите нямат нужния опит,ще се опитват да ги продадат на минимални загуби,търговете ще пропадат и още тази зима ще видиш цени от 300 евро и надолу.
всичко се прави заради изборите ....после ще си ебе путката лелина всичко.
брокерска професия-такава вече не съществува-продажби на конфискувани имоти ще са единствените сделки в бг в близките 2-3 години.съответно ще имаш към 20 000 човека,които до вчера са изкарвали хубави пари и харчели и помагали на икономиката,изведнъж ще се окажат безработни.....после и строителите и спиралата на рецесията вече почна,но това е само началото.......за първото тримесечие на 2009 имаш намаляне на ръста с 7%на БВП и свиване от 3,5%.........
ето ти как се материялизира това в икономиката.дойде виденово време.и тепърва се почна.имотите в софия ще паднат дори и под 200 евро до 2 години,нищо,че е "ужким" невъзможно,защото са под цената на застрояване......
ако кремиковци не бъде отворен отново и никой западняк не влезне да направи някакъв завод покрай софия в близките години,и под 100 евро може да стане цената.съвсем сериозно ти говоря-над милион човека няма да имат с кво да се изхранват.в последните 4 години се изхранваха със 25 милиярда евро отежняване на външен дълг,повече на бгетовицата никой няма да дава пари.
с кво ще се изхранват софиянци и нарастналото население в последните години,подтикнато от външно задлъжняване?
да знаеш,че трафика който така ви притеснява по улиците,също ще намалее драстично,ако вече и не е намалял.......
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход