Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

валутен борд

Публикувано от kuku987 
Re: валутен борд
04-02-2009 - 16:39:53
др.Иванов , дръж се прилично
Re: валутен борд
04-02-2009 - 16:46:46
др. Иванов Написал:
-------------------------------------------------------
> спред мен,ще има и цени от 100 евро на кв в
> софия-такива на зелено и на шпакловка и замаска.
> защо?
>
> Ами защото ти е празна тиквата, бе Асенчо. Няма
> друга причина.
>
=======================================================
ще видим......пари в бг вече няма,няма и да има..........да не говорим,че дори и отново има нови спряни евро субсидии.
в бг се продават според мен над 100 000 имота.и има още поне 20 000 незавършени и започнати.
за единте трябва 5 милиярда евро,за другите още половин милиярд за завършване и после още 1 милиярд за продаване.
според мойте изчисления,в бг трябва да има увеличение на кредит експанзията с по още 10 милиярда и то само в застроени имоти,за да се балансира маркета и да се осмислят отново пазарните норми.
докато тези пари не се появят,цените ще падат само надолу,за да се постигне баланс.
такива са сметките от макроикономическа гледна точка.
обясняват ти пазарните норми по начин,който никой в бг няма да ти ги обясни,поради простат причина,че не гио знаят тези подробности.
ако ги знаеха,бг банкерите отдава да са намалили кредитирането ,а не в в последния момента,когато се усетиха,че балона пука.

ако си мислиш,че в бг в близката година ще се налеят към 7-10милиярда евро в имоти,тогава ще задържите тези цени.
аз обаче друга картинка виждам-не само няма да го има този ресурс,ами и важен ресурс за икономиката на бг ще излиза от бг и резервите ще намалят не с дни,ами с минути.
спомняш ли си времето,когато в бг 50 000$ долара бяха много пари?
същото време се задава в момента
Re: валутен борд
04-02-2009 - 16:58:37
МВФ и неоправданият ентусиазъм
04.02.2009 13:53
Източник: Георги Ангелов за Investor.bg

Изключително странен е всеобщият ентусиазъм около идеята да се вземе заем от Международния валутен фонд (МВФ). Той е толкова странен, колкото и ентусиазмът около харченето на излишъка – който не можа да бъде спрян дори от рисковете, създадени от световната финансова криза. За съжаление, колкото и странни да са такива идеи, те са традиция за българската политика.

„Доброто“ старо време

След Освобождението например много често проблемите се „решават“ по един единствен начин – взима се голям държавен заем, който се раздава или похарчва и всички са доволни. Подобно замазване на проблемите обаче се оказва изключително вредно. Увеличаването на държавния дълг в крайна сметка води до дългови, валутни и икономически кризи – които се повтарят през няколко години.

Периодът на комунизма не променя с нищо този начин на действие – проблемите не се решават, а всеки път се искат пари от СССР за спасяване на положението, под формата на заеми или доставки на по-евтини суровини. Към края на комунизма СССР си има собствени проблеми и комунистическата власт просто се обръща към западни кредитори с искане за пари. Поради тази причина излязохме от комунизма с огромен външен дълг и дългова криза (последвана от валутна и икономическа). След като дълги години изплащаме тези дългове, би трябвало да сме си взели поука.

Заем от МВФ

Гледах по телевизията един коментатор, който заяви, че трябва да вземем заем от МВФ от 2 милиарда евро (4 милиарда лева) и да го похарчим. По този начин сме щели да спрем кризата; иначе щяло да стане много лошо.

Интересно е, че удобно се забравя, че само преди броени седмици правителството вече похарчи голяма сума пари - и то точно 4 милиарда лева от фискалния резерв. Може ли седмици след похарчването на огромна сума да се иска похарчването на още толкова? Ако тръгнем по този път, бързо ще стигнем до тежка криза.

Между другото горното показва и непознаване на това как действа МВФ. Наистина ли някой смята, че МВФ ще даде 2 милиарда евро на една страна и ще й позволи просто да ги похарчи? Няма такъв случай в историята. Да не говорим, че МВФ дава парите на малки траншове в продължение на 1-2 години, а не наведнъж. При това всеки транш е обвързан с изпълнението на тежки реформи, сред които неизменно е намалението на държавните разходи (а не тяхното увеличение). Всеки може да прочете програмите, които МВФ е подписал със страни, които наскоро са взели кредит. И в Унгария, и в Сърбия, и в Латвия те включват затягане на фискалната политика, замразяване на пенсии, намаляване на заплати (в Латвия – с 25%).

Има и други идеи за споразумението с фонда. Предлага се например България да сключи предпазно споразумение, от което да тегли пари само при нужда – нещо като кредитна линия. Тук идеята е, че споразумението с МВФ ще успокои инвеститорите, ще постави знак за „качество“ върху България и нейната икономическа политика.

Тук има един проблем, който ще бъде забелязан от всеки, който е погледнал чуждите медии през последните няколко месеца. Всеки намек или дори слух за разговори с МВФ се приема като знак за проблеми в съответната страна. Съответно започването на разговори за споразумение с фонда няма да засили доверието към страната, а ще създаде съмнения, че има някакъв проблем. Точно обратното на целта за успокояване на инвеститорите.

В крайна сметка е ясно, че ако се наложи, България винаги може да сключи споразумение с МВФ. Засега такова не се налага – нито има криза във финансовата система, нито бюджетът е фалирал, нито има атака срещу борда, нито криза на платежния баланс. Вместо да се говори по измислени теми трябва да се съсредоточим върху неща, които ще стимулират икономиката, като благоразумна фискална политика, спиране на харченето на резервите, подобряването на инвестиционната среда, намаляване на данъците, увеличаването на конкурентността, реформиране на неефективния държавен сектор и т.н. Време е да преодолеем грешките на нашите предци и да решаваме проблемите, а не да се опитваме да ги замазваме и отлагаме.

Анализът е изготвен за Investor.bg от Георги Ангелов - старши икономист в Институт „Отворено общество“. Той е основател на Блога за икономи
Re: валутен борд
04-02-2009 - 16:59:37

Станишев категоричен, че не ни е нужно споразумение с МВФ
04.02.2009 16:56

В момента на България не е необходимо предпазно споразумение с Международния валутен фонд (МВФ), смята премиерът Сергей Станишев. Идеята за такова споразумение „за милиарди евро“ дойде от НДСВ, откъдето също смятат, че няма належаща нужда от това, но презумпцията е, че „пари се искат, когато нямаш нужда от тях“.

„Ние и сега имаме много активно партньорство с МВФ. В края на миналата година имахме дискусия с нашите партньори от МВФ, в която се включиха министрите на финансите и на икономиката“, коментира Станишев.

„Мерките, които предприемаме, и анализът на МВФ за ситуацията са идентични“, заяви Станишев. „Искам да ви припомня, че за три години увеличихме двойно финансовия резерв на държавата и това е котвата за стабилност за доходите на хората, за валутния борд и за стабилността на банковата система“.

Той припомни, че прогнозата на Европейската комисия е, че само България и още две страни от Евросъюза ще имат икономически ръст тази година, за останалите се чака рецесия.

В понеделник министър-председателят ще има среща с ръководството на Българска банка за развитие (ББР), за да се обсъди дейността по антиркизината програма на правителството в частта й за отпускане на кредитни линии чрез ББР от общо 500 млн. лв. за малките и средни фирми. Един транш от 150 млн. лв. вече е отпуснат на търговските банки.

„Това се прави за първи път в подобен мащаб и искаме да осигурим паричен ресурс за фирмите, след като банките свиха даването на кредити“, посочи Станишев.

Re: валутен борд
04-02-2009 - 17:02:06
Другарю Иванов ,
ше ти шопна на ушенце една голяяма тайна... от няколко дена я знам...
Че днес пак наминах по работа в районния съд на един голям морски град.
и кво да видя - опашка от юрисконсулти на банки ,с купища бумаги в ръце .
Знайш кво праят - носят извлечения по сметките на необслужваните кредите с искания за незабавно изпълнение /ще рече принудително събиране на борча чрез съдия-изпълнител/.
Заринали са съда с таквиз бумаги - съдиите в чудо са се видяли последните седмици.
Ама тихо другарю , съкън да не излезе приказка ,че снежната топка се е затъркаляла надолу. Щото както каза серГей - банки с вестници/слухове се убиват.
*beer* :cry:
Re: валутен борд
04-02-2009 - 17:03:28
Асене аз друго се бях замислил! Да предположим, че някой наш политик се сети и отиде по Европата и каже "гледайте сега при нас нещата ще се взривят заеби EMR2 и не знам си кво, трябва час по рано да влезем в еврозоната". От там ЕЦБ-то да речем, ще каже ОК, обаче инфлирате лева с разликата в акoмулираната инфлация между зоната и България и понеже вашите данни са малко изопачени, да закръглим съотношението на 1:4! Нашичкия казва "Застреляйте се, курса остава 1:1,95583". Прави политическа совалка, в резултат става ясно колко точно трябва да се бръкне Европата за да стане това чудо, да речем едни 10-11 милиарда евро. Става всичко ОК на пръв поглед, и тук нищичко ама нищичко няма да се промени. Просто онези ще ни платят масрафа за последните 10 години и ще заложим нов цикъл, който ще приключи много по-бързо, ясно е как! Навремето Хелмут Кол се натовари с политическото решение 1 западногерм.марка= 1 източногерм. марка и на немците това им струваше милиарди, не се сещам точно колко!
Разбира се нашата сметка ще си я платим ние!



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-02-04 17:12 от hrabar.
Re: валутен борд
04-02-2009 - 17:03:41
др. Иванов Написал:
-------------------------------------------------------
> спред мен,ще има и цени от 100 евро на кв в
> софия-такива на зелено и на шпакловка и замаска.
> защо?
>
> Ами защото ти е празна тиквата, бе Асенчо. Няма
> друга причина.
>

=========================================================

ха,другарю,сетих се как ще ти го обяся,че да ме разбереш :]
предстваи си,че в селото,от което си се пъкнал,сте произвели 1000 кила домати,но всичките там селяни имате едва 10 лева да заделите за тези домати.
миналата година сте имали достъп до пари и доматите са се продавали по 1 лев.
проблема е,че в момента имате само 10 лева за всичките тази домати и цената на долат,от 1 лев,миналата година,ще падна под 1 стотинка,като маскимално може да стигне до една стотинка.
вие-доматокопачите не искате да продавате доматите за по 1 стотинка,защото производството само ви е струвало 10 стотинки.и за тва не продавате.
но колкото и да задържате,в селото има само 10 лева.
и рано или късно доматите почват да падат,или се развалят.
сега ще кажеш-ама имотите не са като доматите-не могат да се развалят.
ами могат другарю-това са кредитите по тях-който има такъв,не може да издържи и е принуден да продава,или банката му го конфискува и те го продава за без пари.

разбираш ли сега,защо,ако в твойто село има само 10 лева,но и 1000кила домати,килото домати никога не може да струва повече от 1 стотинка?
Re: валутен борд
04-02-2009 - 17:07:10
Status каква снежна топка? Аз виждам страхотна лавина!
Re: валутен борд
04-02-2009 - 17:10:37
и аз така виждам ама гледам да съм по-умерен ...
щото иначе другарите се плашат и правят резки движения а пък резките движения са вредни - увеличават скоростта на лавината !
:] :] :] *stop*
Re: валутен борд
04-02-2009 - 17:12:24
acen1975 - хубаво обяснение, но ти от къде знаеш колко пари имат българите?
От скоро се учудих как кътат старите хора. И те не влагат парите си в банка, защото са преживели какво ли не и доверие на банката нямат, а ги държът под дюшега. Същите тези стари хора в повечето случаи имат деца, внуци и т.н. Когато някое от децата или внуците преписка, че иска апартамент, заделил е някой лев и ако се понапъне може да вземе тогава и тези стари хора ще изкарат кеша, за да му помогнат.
За това си мисля, че цените няма да паднат чак толкова много, защото примерно ако доближат 300 EUR/м2 то старите хора ще изкарат кеша и ще купят на всяко от внучетата по един апартамент в София.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход