Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Как се манипулират глупаците

Публикувано от др. Иванов 
Re: Как се манипулират глупаците
01-02-2009 - 11:03:52
"освен телевизия има и Гугъл мап, отваряш, спираш над английски град и гледаш"

мисля, че форумната аудитория току що разбра как другаря е посетил 15те държави с което така парадира.

с малко повечко цъкания с мишката може да посетиш още много, другарю! пожелавам ти попътен вятър в амплато на пътешественик!

... предполагам и Слънчев бряг така го посещаваш, затова не виждаш мутри и курви по алеите :]
Re: Как се манипулират глупаците
01-02-2009 - 11:10:23
Аз имам професионално заболяване: "търси винаги логиката".
Та и тук, срещайки двата редки документа: др.Иванов и Пунди Келепирски, от месеци се питам - откъде тази енергия и настойчивост в отстояване на абсурдните за момента техни позиции. Ето тук ми се струва, че Иванов е дал в концентриран вид мотивите си - [наивна] борба с идване на кризата:

"Какво да направим, че и в България да дойде кризата? Мисля, че Парламента трябва да приеме нарочен закон. Иначе кризата идва, както е казъл Лимона. Такава криза имаше преди десетина години в Белгия. В един момент всички започват да говораят за криза, спират да купуват, веригите затварят част от магазините си, предприятията също и след няколко месеца кризата е реалност.

Хубавото е, че нас не ни засяга. В смисъл такива като мен. Тези дето ще изгърмят са лехорките горе, дето са на заплата. А апартаментите може и да паднат, може и да си останат същите, а могат и да се качат. Защото като има криза предприемача не бърза да продава. Досега бързаше и продаваше и на по-ниски цени за да може да отиде колкото се може по-бързо на следващият обект или да купи нови парцели.

Правилно е забелязъл нашият по-прост другар на държавна заплата Коце, че само се довършват сгради. И като остане с 20 непродадени апартамента какво ще прави предприемача? Ще ги продаде на безценица, т.е. само със 100% надценка и ще си вкара парите в банка за да живее с тръпката дали ще ги загуби? Или насред кризата ще започне нов блок, за да се чуди как да го продаде. Или ще си каже, абе аз съм на 50 г., с това пиене и курви я изкарам 70, я не. Дали да не вдигна цените на 300% или апартамента по 100 бона, да продавам по един на година и да си живея с 8-9 хил. евро на месец? А който иска да строи, пък може и аз да строя като мине кризата. "
Re: Как се манипулират глупаците
01-02-2009 - 11:17:17
Драгула написал:
> ...ако има ясни и прозрачни правила за бизнес, ако законите се прилагата бързо и неотвратимо, то икономиката ще се развива много по-добре...<

Определено е така , но прилагането на правилата зависи от тези, на които се плаща да ги прилагат. Както виждаме че ги прилагат в Сърбия. Както ги приложиха, макар и по малко или повече спорен начин в Румъния по време на прехода. С което обаче си спестиха появата на организирана престъпност. Обикновена има наввсякъде. Корупция също. Но когато те са натиснати в рамките на нормалното, както е в Сърбия , икономиката си върви нагоре с нормални темпове. Ако обаче върховна роля в управлението има Нейно Величество Корупцията и Далаверата, държавата загива. Така е при нас. В Сърбия не се поколебаха да поставят под запор цялото имущество на Драган Джаич-нещо като национален символ, съизмерим с Гунди и Стоичков в БГ, а в БГ не могат или не искат да се разправят с няколко малограмотни, нищо свястно не можещи да правят мафиоти - кой с трето незавършено, кой тракторист, кой заварчик...по образование , държащи в ръцете си градове и области...
От лайната, в които сме затънали се излиза само с подвизи. Вижте фотографиите на рзарушените Дрезден и Берлин след войната , сравнете ги със сегашните и ще видите за какви подвизи става дума. За да стане възможно това, първото условие е да се създаде чувство за социална справедливост. Докато прокуратурата флиртува с отявлени престъпници и подписва споразумение с тях (при положение че разполагат с доказателства,с които всеки Щатски съд ще издаде поне 300-400 годишна присъда) и идеята на споразумението е да се даде символична присъда на изрода , зарибявал деца пред училищата, чувство за социална справедливост няма да има. Следователно продължаваме копаенето под дъното. Последното го стигнахме отдавна. Този измислен стндарт, който го цитира Иванов се отнася за 10-15% население, имали шанса да се родят на точните места. Не им завиждам, напротив, драго ми е, но това не е БГ народа. .Има още 10% мафия и политици-умишлено не ги разделям ....От моя квартал излязоха двама политици. Нарочно не цитирам цветове. Заедно сме расли. Преди промените единия имаше имаше видеотека( даваше видеокасетки под наем) . За друго не ставаше. Другият и това не можеше. Водеше се някъде на работа. При Тато беше популярен този израз: водят ме на работа, т.е за нищо не ставам, нищо не правя , стажа си върви.
След промените точно тези двама келеша дръпнаха здраво в управата на София, просто защото наистина за друго не стават. Това е симптоматичното на нашия преход. Качествените хора много рано се отдръпнаха , защото имат и други възможности и защото не им харесва компанията. И затова сега сме тук!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-02-01 11:27 от Спиридон Тепавичаров.
Re: Как се манипулират глупаците
01-02-2009 - 11:28:36
Вивик, вивик....

Барбо,
Заболяванията вече не са професионални , а то ЕГН-то.

Кое точно е наивно за Бълтария? Кажи: ето това изречение е грешно, нали темата е как се манипулират такива ката тебе.


Пропуснал си нещо друго полезно:

Много глупав народ се навъди. Единствените дето са на сметка от кризата са предпримачите, най-зле са клиентите. Теоретично може да спечели само този, който купува апартамент за себе си със собствени, вече спестени пари. И това е условно. Всички други са вътре. Ако купуваш с кредит губиш апартамента по неизменен икономически закон. Банката има право при намаляване на обезпечението да иска предсрочно издължаване или да увеличиш обезпечението. А това се получава при падащ пазар. Цената на обезпечението/имота/ пада и банката иска или втори имот или да се издължиш веднага. И просто ти взима апартамента. Не само, че не печелиш, а губиш всичко. Тези които купуват като инвестиция са вътре, защото цените падат. На нула са тези, които продават имот, за да купят по-добър. Тези, които уж печелят, купувайки със спестявания апартамент пак са вътре, защото кризата води безработица и мизерия и най-вероятно едва ли ще се решат да купят нещо, защото спестените пари ще им отидат за да преживяват.

Както казах единствените на делавера са предприемачите. Първо защото имат пари и им е все тая дали няколко години ще има застой. Второ, цената на земята и обезщетението пада. Трето както пише с 40% пада и труда. С падането на суровините покрай кризата, падат и материалите. И разходите стават толкова ниски, че не "тежат" с лихви. Така предприемача е на кяр от себестойност, без кредити и няма никаква причина да сваля цените. Което се наблюдава и сега. Уж кризата е световна, уж надценките са 200-300%, а цените паднаха със страшните 1% за Стрелбище и 3% за Лозенец. След като от януари 2007 г. се качиха със средно 50%.

Примерът с морето. Ами там банките не кредитират от 3 години. И кого го е грижа, строи се като за световно. Като не се продават, предприемачите ги дават под наем. И цените не само не падат, а започнаха постепенно да се качват. И то при още по-евтино строителство от вътрешноста.

Единственият шанс да се вземе евтин апартамент е да се дебне за сграда на малък предприемач, когато започне да я продава още на идеен проект, без разрешително за строеж, за да плати на архитекта и общината. Обикновенно продава 1 апартамент за това и така квадрат може да се купи за 750-800 евро на замазка и шпакловка. Но може и да се простиш с парите. Има и продажби на още по-голяма сметка, но те са на етап "градоустройство", т.е. без виза за проектиране. Там можеш да се уредиш и под 700 евро. Проблемът е, че може никога повече да не видиш строителя.


И защото тезисите на др. Иванов се препечатват и цитират, ще си позволя и аз да се цитирам:

Което се наблюдава и сега. Уж кризата е световна, уж надценките са 200-300%, а цените паднаха със страшните 1% за Стрелбище и 3% за Лозенец. След като от януари 2007 г. се качиха със средно 50%.


Това е писано преди два месеца и половина. От тогава цените паднаха с още 1-2 процента до средно 4% за страната.

А последният абзац да ви подсеща за други постове, където се коментираха цени на отделни закъсали предприемачи? Накой друг да е свалил забележимо цените?

Затова отваряте на цитираният сайт и започвате да наизустявате!
Re: Как се манипулират глупаците
01-02-2009 - 12:04:20
Иванов,
Тук не пиша почти поради разни причини. Само дето ти ме караш да се чудя откъде ти идва вдъхновението. Да, по морето няма кредитиране отдавна. Друг е въпросът, че често се теглят кредити от фирми, които не ипотекират бъдещия хотел и т.н. Схемата на българския предприемач ми е ясна- намираш земя на обезщетение, правиш проект и се надяваш да продадеш на проект и зелено докъм 50% от апартаментите, за да довършиш и без кредит при възможност. И това минаваше известно време. Сега, обаче, никой не ще да дава за нещо, дето може и да не стане, та има бая предприемачи, които нямат и по 1-2 от 50 продадени апартамента на зелено, та няма с какво да довършват. Има куп други, дето довършват със сетни сили, но остават с жилища, дето ще им тежат с данъци, ако минат на акт 16, а никой не е сигурен, че и напълно готови ще се продадат. Бях писал във форума на Капитал за познат, който довършва кооперация на супер локация в Пловдив, но се чуди дали да продължи и да налива още в нея, защото остава с куп апартаменти и никой не му гарантира, че още 2-3 години данъците ще са ниски, та да ги плаща, докато се появят пак желаещи да купуват. Цените в района/около Новотела/ по едно време бяха адски високи, а сега няма желаещи и на по 700-800 евро. Та какво си ревнал, че имаме куп пари? Човеко, по селата не изкарват по 1000 на месец. Ако държиш бакалията освен куп ниви, може да докараш 500-600 на човек от домакинството.Хората ги спасява това, че почти не харчат за храна, отопляват се на дърва и т.н. В София средната заплата сега е към 1000лв. Да, има хора с по 2,3,4000, даже и по 10000 взимат, но това не пречи да има заплати по 300-400лв. България е станала кочина, където живееш мизерно, доходите ти нямат нищо общо с нормалните по света за същата работа, хората не са мотивирани да работят/и производителността е адски ниска/, образованието вади неграмотници/Това идва и от идеята, че ВУЗ е едва ли не търговско дружество за продаване на дипломи./. Цените ни не са никак ниски. Хлябът бил евтин, ама пекарите казаха, че е боклук и затова е с такава цена. Иначе нищо друго не ни е по-евтино от ЕС, ама и няма как, щом 90% е внос. Това, че много хора на принципа "На гол тумбак с чифте пищови." купуваха на изплащане телефони да ги гледат по улицата какви са баровци, търчаха за плазми/Супер е да я набуташ в хола и 3-4 години да мизерстваш заради вноските./, вече е история. Идва моментът на осъзнаване. И в този момент цените на имотите ще падат и под равновесната стойност спрямо доходите, която е 600-700 евро за София/За толкова при нулев кредит се изплаща имот за 10-15г от наеми и това е световният стандарт за оценка на имот. И при 600 евро не смятам нормални за света фактори като амортизации, високи данъци и т.н., та може да смъкнем равновесната цена и към 500./. Спри се малко. След 10-15 години може да има скок, когато доходите догонят нормалните за големите в ЕС, а икономиката ни тръгне. Дотогава най-тъпото е да сравняваш най-скъпите градове в света- Лондон и Париж, с кочината София. Нито доходите ни са техните, нито богаташите от цял свят приемат нашата столица като място, където е престижно да живееш, нито имаме централи на най-големите световни корпорации тук, в които заплатите са в пъти над тези от клоновете, а всяко юпи търси как да се измести на позиция точно там даже заради престижа.
Re: Как се манипулират глупаците
01-02-2009 - 12:14:40
barbaron Написал:
-------------------------------------------------------
> Аз имам професионално заболяване: "търси винаги
> логиката".
> Та и тук, срещайки двата редки документа:
> др.Иванов и Пунди Келепирски, от месеци се питам -
> откъде тази енергия и настойчивост в отстояване на
> абсурдните за момента техни позиции.
-------------------------------------------------------------
твоето проф. заболяване е "бъди сляп за логиката " !!!
понеже си зле информиран - ще ти дам насока за разсъжедние (ако можеш)
намери отговор на въпроса-откъде УСА извади 860 млрд долара за стабилизиране на положението ????
от сейфовете на ФЕД - глупаво предположение!
онези хора знаят, че необезречени пари в системата ще я сринат !
търси развръзката в цената на петрола през лятото , времето на възходящия тренд на Еврото !
ако пак не се сещаш - навлото е около 15-20 % от стойността на контракта !
при равни навла - ЕВРОПА-САЩ - ще търгува онзи-чиято стока е по евтина !!
ако един пирон ,произведен в УСА при курс 1 към 1 (евро долар) не е можел да се продава то при курс 1.603 този пирон-произведен в УСА е свръхпродаваем (ликвиден) докато произведен в Европа при този курс е НЕПРОДАВАЕМ ! ПРИ РАВНИ ЦЕНИ НА НЕФТА сещаш ли се кой на кого продава - сещаш ли се откъде дойдоха тези 860 млрд ????????
а дали за тези 4-5 год възходящ тренд тези пари не са пет пъти повече ???
естествено е такива като теб да не ги разбират тези неща - да говорят небивалици и да са .............
на 12.07 след корекцията н адолара КРИЗАТА свърши , сега кризата е за празните глави на сходните ти , за да говорите глупости и да наливате вода в чужда мелница !за да се знаят тези неща е било необх. да си носил главата по предназначение-задника е за друга цел ! ясно е какви сделки си правил (ако си правил изобщо)...сещаш ли се всички платихме къщите на американците (НЕ ИЗНАСЯХМЕ НИЩО ОТ ЕВРОПА-САМО ВНАСЯХМЕ)- сега всички ще платим къщите на българите,необслужващи ипотеки
вдигна се много пушилка , шум -но за такива като теб (сещаш ли се точно какви сте)
тълпата трябва да се храни със зрелища - да има мателиал за прости приказки ...

в този алъш - вериш нещата са прости-но не са за такива като теб *angel*

.......................................................................
Който се смее последен......... *ok* *angel*
как беше продължението ??????
--------------------------------------------------------
Re: Как се манипулират глупаците
01-02-2009 - 13:37:14


Ето малко материал за тези които сравняват София с Париж. Огромно количество сгради в Париж са като тези на снимката - масивен камък, стените над 50 см, височина на етажите - 4 / 5 метра, и атомна бомба да падне, пак ще останат. Сравнявайте си без да се притеснявате. Заплатите ги знаете.

Ето, разходете се малко там: [maps.google.fr]



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-02-01 15:23 от barbaron.
Re: Как се манипулират глупаците
01-02-2009 - 14:41:44
Барбароне , обясни ми моля те защо свалиха ОЛП с 2 % и какво следва от това
Оказва се че ако кредита е обвързан с ОЛП би трябвало лихвата да падне което е добре за хората .....обаче не е ли зле за банките и не се ли увеличава вероятноста от фалити - защото гледам се надпреварват да бухат лихв по депозити - разясни ми моля те че не мога да го схвана , а утре ще излязат и ще кажат че това е метод за справяне с кризата - на мен ми прилича на замажи очи
Re: Как се манипулират глупаците
01-02-2009 - 15:09:05
ОЛП е резултатна величина Дивале. Отразява сделки от предходния период. Какви са последствията - ще видим.

1. Размерът на основния лихвен процент (ОЛП), в сила от първо число на всеки календарен месец, е равен на средната аритметична величина от стойностите на индекса ЛЕОНИА (LEONIA: LEv OverNight Interest Average, справочен индекс на сключените и изпълнени сделки с депозити овърнайт в български левове) за работните дни на предходния календарен месец (базисен период).
2. ОЛП е в сила за периода от първия до последния ден на календарния месец, за който се отнася.
3. ОЛП е при бройна конвенция “реален брой изминали дни / 360”. Форматът на основния лихвен процент е с 2 знака след десетичната запетая.
4. След изчисляването и публикуването на индекса ЛЕОНИА за последния ден от базисния период, упълномощеното за изчисляването на ЛЕОНИА лице изчислява размера на ОЛП съгласно т.1 и 3.
5. Стойността на ОЛП се одобрява от директора на дирекция “Банкова политика” и се утвърждава от подуправителя, ръководещ управление Банково, след което се публикува на страницата на БНБ в Интернет и в медиите посредством прессъобщение и чрез дирекция “Правна” се подава за обнародване в “Държавен вестник”.
Re: Как се манипулират глупаците
01-02-2009 - 15:12:26
dival Написал:
> Барбароне , обясни ми моля те защо свалиха ОЛП с 2 % и какво следва от това
> Оказва се че ако кредита е обвързан с ОЛП би трябвало лихвата да падне което е добре за хората
> .....обаче не е ли зле за банките и не се ли увеличава вероятноста от фалити - защото гледам се
> надпреварват да бухат лихв по депозити - разясни ми моля те че не мога да го схвана , а утре ще
> излязат и ще кажат че това е метод за справяне с кризата - на мен ми прилича на замажи очи

За България нищо не мога да кажа - там действат някакви непознати за мен закони, създавани от др. Иванов и Пунди Келепирски.
Но за Франция е точно така, както казваш. След намаляването на лихвените проценти от Европейската банка последва намаление и на процентите на заемите (на новите и на тези от старите, които са с променлива лихва). Това се прави с цел стимулиране на икономиката и е безопасно в случай на спадаща инфлация.
barbaron Написал (5/12/2008):
> Франция, фиксирани (за целия период) лихви за
> ипотечни заеми [www.meilleurtaux.com] :
> 15 години - от 4.85% до 5.05%
> 20 години - от 4.95% до 5.15%
> 25 години - от 5.10% до 5.35%
> 30 години - от 5.40% до 5.65%

40 дни по-късно (21/1/2009):
Франция, фиксирани (за целия период) лихви за
ипотечни заеми [www.meilleurtaux.com] :
15 години - от 4.55% до 4.75%
20 години - от 4.60% до 4.85%
25 години - от 4.75% до 5.00%
30 години - от 5.15% до 5.40%

Разбира се, намалиха се и лихвените проценти на депозитите и разните спестовни сметки (например за Спестовната книжка А падна от 4% на 2%)

Така че, както виждаш, маржът все си го има = Цена на заеми - Цена на депозити.

P.S. Но не ми обръщай внимание, аз съм най-обикновен инженер, не съм икономист smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход