Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Повишението на цените на жилищатат в София за последните години

Публикувано от 4ovek 
Joan, я пак си помисли...
По твоята логика излиза например, че тия пари дето ще ги вложиш на Оборище ти ги е дал чичо ти на заем и ти е казал " Я мойто момиче, квото си изкараш твое си е" И ти купуваш с тях един имот на 2000 пари квадрата за 2 мио и гониш да вземеш 1 процент - 20 000 пари за 1 година - тоест 1 процент върху голямата сума.
Я си представи, че не купуваш там, а в Злокучене един къмпинг с 20 дка земя и барачки - милион за кооперацията, милион подкуп на търга и след една година идва алчен испански (да сме актуални) инвеститор и ти го селваш къмпинга за 2.5 мио тоест правиш едни 25 процента , връщаш парите гушваш 500 к пари и завеждаш мъжа си на околосветско за две години...
Не знам дали трябва да си икономист, но да кажеш, че търсиш абсолютната сума, без да те интересува процента не е сериозно, ами че тази абсолютна сума винаги при инвестиция е резултат на процента постигнат от доходността на инвестицията - старата приказка "Взел Колю-дал Колю"
Това, че си говорим на тези теми в този форум е резултат именно на факта, че именно процента на възвръщаемост на инвестицията свързана с недв. имоти е висок (все още)
През 96-97 всеки втори беше дилър и купуваше и продаваше долари. Днес е същото, но с имоти и апартаменти. Говоря за средната класа, големите правят всичко, защото вече са напред с материала.
Но и те, уверявам те първото за което питат е процента на възвръщаемост, това е азбучна истина...
Re: Повишението на цените на жилищатат в София за последните години
07-04-2006 - 17:42:27
Stefan,

Не съм казала, че не ме интересува процента на печалба. Точно за такива като теб съм написала по-горе:

"Да не бъда грешно разбрана, моля - нормата на печлаба естествено има значение. Но в твоя пример - не бих се захванала със инвестиране в запалки за такава сума, дори и да е 200 % пеочалбата. Ако има мегдан да продамм 1 милион запалки при такава норма на печлабата - тогава да. Ама за една запалка за 10 ст срещу 10 ст печлаба - не! "

И нормата на печалба обикновено е право пропорционална на риска от начинанието - т.е. риска да не упееш да реализираш продажба на продукта от инвестицията си . А тия, дето питат САМО за нормата на печалба, си е техен проблема. Те явно не са чували за риск при инвестицията и за управлние на риска.

Я си помисли ти - какъв е риска да не дойде алчният испанец точно в злокучене? Или ако дойде, да е единственият, дето изобщо има интерес от Злокучене и да ми предложи не 2,5 милиона, ами 1 милион, и аз даже рушвета при търга да не мога да си изплатя? И да се чудя откъде да върна на чичо тоя милион, като съм го дала вече за рушвет. И да ми каже - толкоз, Джоун, за злокучне, ако не щеш - дръж си го! Докато на Оборище ти гарантирам, че ще го продам поне с минимална печалба.

И ние тука си говорим за НИ повече, защото са нискорискова инвестиция, а не защото е висок все още процентът на възвръщаемост. И какво значи "висок" - когато се взема решение за инвестиране, се сравняват варианти. И се избира (при рвани други условия) най-високият процент. НО в случая с НИ това няма да е най-високия, защото се оценявва и риска и се разделят инвестициите - някои в НИ с по-нисък процент възвръщаемост и по-малък риск, други в акции на златодобивна компания в Челопеч - при висок процент на възвръщамост, ама и висок риск да се окаже, че там няма злато smiling smiley




Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход