Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Анкета: Колко време имат купувачите?

Публикувано от dragula 
Re: Анкета: Колко време имат купувачите?
16-01-2009 - 13:56:14
gogo84 Написал:
-------------------------------------------------------
> Не съм спортист - програмист съм и след 30 сигурно
> ще съм доста изперкал. При програмистите го има
> този момент. Като минат 30 и нещо хептен се
> побъркват. Да не говорим, че ако ме изгонят от
> сегашната ми работа вече няма кой да ме вземе на
> друга 30 годишен на добра заплата.
> Иначе дано да сте прави и да паднат цените с доста


Глупости. На 30 г. може и вече да имаш някаква по-реална представа за нещата, но още ще имаш да учиш. Сега сам не знаеш колко много не знаеш smoking smiley
Re: Анкета: Колко време имат купувачите?
16-01-2009 - 19:22:37
Какви са тия глупости за падане на цените два пъти, пет пъти и сто пъти в тази тема и в другата, за "времето на продавачите"?
Никой ли не може да разбере, че падането на цените има граница и тя е до около 30-40% над себестойността на новото строителство, но като готов продукт, с включени и разходи за покупка на терена или за обезщетение. За София това означава себестойност със земята от 480 до 580 евро за среден южен квартал или около 100 евро по малко за по-краен квартал.
Ако предприемачът не може да продава с печалба, просто няма да има ново строителство, а това ще намали предлагането. Както виждате нови проекти не се започват, така че още тази година цените ще се задържат.
Няма нужда от спорове и драми дали ще бъдат 100 евро на кв.м. повече или по-малко, няма никакво значение. То на който цепи стотинката, винаги ще му бъде трудно за си купи жилище.
Re: Анкета: Колко време имат купувачите?
16-01-2009 - 20:22:10
това че цените вечно ще са по-високи от разходите за построяване го забрави.
цените на строителните материали са паднали в световен мащаб 3 пъти откакто започна кризата. пазар, като няма търсене, цената отива надолу.

при криза имота може да се продаде и на 30 процента от себестойността на построяване. колко според теб струва строежа на тази къща дето се продаде за 1 долар в Детройт, 50 цента ли?

гледай какво става като се засилят като лавина фалити на строители, закъсат банки, инфлират лева и прочее. лавината сега започва, ще има 3-4 години през които ще минем през всички кръгове на ада.


Re: Анкета: Колко време имат купувачите?
16-01-2009 - 21:18:46
avatar
kuku987 Написал:
-------------------------------------------------------

> при криза имота може да се продаде и на 30
> процента от себестойността на построяване. колко
> според теб струва строежа на тази къща дето се
> продаде за 1 долар в Детройт, 50 цента ли?

Строежът на къщата в Детройт колкото и да е струвал, амортизацията му е била шамара отдавна. Такова къще, емисия 1928г., дървено, изядено от времето, всъщност не струва нищо. Парцелът може и да струва- зависи къде се намира и става ли за нещо. Доколкото си спомням, беше към 600кв. м., но никъде не пишеше, че и той се продава. Няма да се учудя, ако е суперфиция.
Едно не можеш да разбереш- при криза някой закъсал може да продаде и на себестойност, че и под нея. Въпросът е, колко са закъсалите, останали без друга алтернатива? Нямаш никаква представа. Вече половин година толкова изпаднали продавачи не са се появили........
И друго- кой е толкова побъркан да започне сега да строи, ако знае че ще продава под себестойност?

Re: Анкета: Колко време имат купувачите?
16-01-2009 - 22:55:47
partzalev Написал:
-------------------------------------------------------
> Моят съвет е да купиш веднага каквото и да е но в
> ЦЕНТЪРА.
> Още до края на тази година цените в центъра ще
> скочат двойно!

> Щом си програмист, се надявам да помисличш
> логически, при сегашната ситуация накъде ще се
> насочат инвестициите, на тези които ги имат- в
> сигурното или в новото?

Парцалев, да не си станал брокер. Такива скверни слова от твоята уста. winking smiley

Re: Анкета: Колко време имат купувачите?
17-01-2009 - 02:29:04
dragula Написал:
-------------------------------------------------------
> partzalev Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Моят съвет е да купиш веднага каквото и да е
> но в
> > ЦЕНТЪРА.
> > Още до края на тази година цените в центъра
> ще
> > скочат двойно!
> > Щом си програмист, се надявам да помисличш
> > логически, при сегашната ситуация накъде ще
> се
> > насочат инвестициите, на тези които ги имат-
> в
> > сигурното или в новото?
>
> Парцалев, да не си станал брокер. Такива скверни
> слова от твоята уста.
>
>

Не съм станал брокер, въпреки, че уважавам тази професия. И те като всички се трудят и си искат, но ако не се трудят - нищо няма да се промени!
Въпроса е в друго.
Анализирам си аз стандатртите, по които са строени сградите в центъра и останалите - по соц. време и напоследък. По мои груби сметки строителството през последните 15 г. по квадратура надхвърли ж.к. комплексите. Вярно! Не е еднитипно! Но това е така само на пръв поглед и от вън. Отвътре - като по калъп!
Та си мисля......онези, които продадоха квадратните метри от последните 15 г. дали пък няма да си купят нещо от центъра! Те си имат хотели по морето, на планината, на реката, на язовира, на езерото....абе навсякъде! Защо пък да не си купят сграда в центъра на която стените са дебели 75 см., а мазето е на три нива и да си имат хотел ТЕЖКА КАТЕГОРИЯ !

Re: Анкета: Колко време имат купувачите?
17-01-2009 - 06:13:36
Изпратено от: dragula (IP съхранено)
Дата: January 16, 2009 10:55PM


partzalev Написал:
-------------------------------------------------------
> Моят съвет е да купиш веднага каквото и да е но в
> ЦЕНТЪРА.
> Още до края на тази година цените в центъра ще
> скочат двойно!
> Щом си програмист, се надявам да помисличш
> логически, при сегашната ситуация накъде ще се
> насочат инвестициите, на тези които ги имат- в
> сигурното или в новото?

Парцалев, да не си станал брокер. Такива скверни слова от твоята уста.




Не е брокер, но има терен. Нали така Парцалев? smiling smiley

Моите наблюдения от няколко световни града показват ,обаче, обратната логика.

Сериозните инвеститори закупуват терени с най -ниски цени и строят на чисто. Абсолютно нова и модерна инфраструктура, нова модерна архитектура. Гомеми и модерни обществени пространства... В малкия сбутан и остарял център това е невъзможно. Така на практика най-модерната, най-скъпата, най -посещаваната част на града не е старият център.
Разбира се Бг. е специален случай и може това да не се случи. *pardon*



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-01-17 06:20 от Оноре.
Re: Анкета: Колко време имат купувачите?
17-01-2009 - 11:08:35
Съгласен съм с теб Оноре 100% ! *ok* Само ако се замислим как се сваля себестойност ... Ами така е , тя започва от терена ! При терен от 1.000.000 евро и сграда 4-5000 м2 РЗП себестойността стартира от 200-250 евро/м2 точно в мига , когато се е родила идеята за строежа !
Центъра на София ...... за мен това е мечтата на някой който не иска да живее истински! Ама нека да си ходи в центъра , няма лошо . София ще се развива както другите европейски градове - няма друг начин . Сигурно след 150 години и ние ще си имаме 5-6 околовръстни пръстена като други столици , развита метро-мрежа и Бойко пак да ни е кмет :] .... Аз не разбирам мазохизма да живееш в центъра !? *xxx* В Лондон , хората си оставят колите на първа метростанция и хоп на метрото , защото е скъпо да си в центъра с кола , не само заради таксите и цената на престоя . Ами задръстванията и чаканиците тук и там !?
Много се изглезихме май с тези коли паркирани точно под прозореца на офисите ни !?
Ами ако строителя не е предвидил инфраструктурата или се е стиснал по-скоро !? Такъв имот ще се срине като цена !
Струва ми се обаче , че баба и дядо няма да отстъпят без парички земицата си , за да може "изгладнелия" предприемач" да построи нещо стартиращо от ниска себестойност и така да поусредни цените си със строежа с висока себестойност !?
Не го вярвам туй нЯщо !
Само не искам , да ми казва никой , че банките в БГ , дъщерни на големи световни банки са били изненадани от финансовата криза и едва ли не заварени по бели гащи! На мен лично винаги такива кризи или подобни са ми намирисвали на сценарии от нейде ...
*pardon* *pardon* *pardon*
Re: Анкета: Колко време имат купувачите?
21-01-2009 - 12:26:01
Днес като се поразрвоих какво ново е излезнало в районите където търся апартамент, цените много ми харесаха.

Явно продавачите почват да проумяват кризата, а аз почвам да се замислям за тристаен smiling smiley

Е ще се наложи да почакам още 20% спад, но като гледам как за една седмица някои цени са паднали с по 50 EUR/m2, явно чакането няма да е дълго.
Re: Анкета: Колко време имат купувачите?
21-01-2009 - 13:24:06
avatar
@gogo84 в кои квартали гледаш?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход