Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Схемата на инвеститора или защо цените не падат?

Публикувано от др. Иванов 
Re: Схемата на инвеститора или защо цените не падат?
02-08-2009 - 21:30:38
mmihov Написал:
-------------------------------------------------------
> Хубав спор се е разиграл в тази тема Полезен.
>
> Фактите:
>
> 1. Никой не иска да продава на ниски цени. Ако ще
> и 100 апартамента да има някой - няма смисъл да ги
> продава за малко пари, освен ако не е на адски
> зор.
>
> 2. Хора с кеш има, но чакат ниски цени. Купуват
> само хора, които са на адски зор.
>
> 3. Хора с апартаменти, които искат да продават
> има, но чакат. Продават само които са на адски
> зор.
>
> 4. Неяснота. Никой не знае какво става и кога ще
> се оправи. Или по-точно всеки е наясно, че нещата
> ще се оправят някога както и ще се влошат още в
> скоро време. И по-лошото никой не е наясно със
> собственото си положение - чуваме думи като
> безработица, дефицит и пр. Няма ли продажби - няма
> и реален пазар.
>
> Изводът: всичко зависи от "адския зор" и зависи от
> това колко е той.
>
> Явно зор има, но той в никакъв случай не е
> "адски".
>
> Малкото хора (продавачи и купувачи), които имат
> "адски зор" определят пазара - само такива
> продават и купуват.
>
> Цените ще се променят в зависимост от това дали
> този зор се увеличава или намалява.
>
> Според последни данни на БНБ лошите кредити ще се
> увеичат на около 16% (!), а лош кредит си е вече
> (почти) адски зор. Ако по-голямата част се опитат
> да продадат преди ЧСИ, то цените ще паднат. Такава
> е и тенденцията (за сега).
>
> След края на кризата (който не се знае кога ще
> бъде) възстановяването на имотния пазар ще се
> забави с няколко години. Т.е. който не е купил -
> не е закъснял, купувачът го знае много добре и не
> бърза. Топката в момента е в издръжливостта на
> продавачите.
>
>
>
> Редактирано 1 пъти, последният път 08/02/09
> 03:48PM от mmihov.


Всеки който използва това определение го питам какво разбира под тази дума и никой досега в този форум не ми е отговорил!
Re: Схемата на инвеститора или защо цените не падат?
02-08-2009 - 22:24:05
avatar
Тези които пишат за възстановяване, обикновено имат предвид "достигане отново до цена, на която се прецаках". За всеки е индивидуално.

"Възстановяване" трябва да значи обаче следното:

1. достигане на Коефициент на Тъпота от 1.0 (т.е. масовите цени да паднат до там колкото бях сметнал, май около 280-350 EUR/m2)
2. след това нормален растеж на цените заедно с инфлацията +/- 1-2%

По този начин до възстановяване на нива от 2006-2008 съобразено с инфлацията никога повече няма да се стигне. Има много студена вода за пиене, ще има за всички.

А когато производителността на масовия българин се вдигне (и евентуално с това и заплатите) ще има предпоставка за по-стръмно вдигане и на цените на масовите имоти.

Проблемът на 2007-2008 беше, че хората консумираха предварително надеждата, че хем няма да работят, хем ще получават колкото директор в Германия и паднаха в мъничко капанче за мечти.

Ето например пресен пример с Камелия, която била започнала да "работи" на един куп програми, ползвайки английски. Има светлинни години между това да се научиш горе долу къде като кликнеш какво става и това да си професионалист. Първият (ако изобщо успее) върши една работа за месец, а професионалистът - за 2 часа. Първият написва PHP, което го хакват на втория ден или задръства сървъра с лайнян SQL и спират хостинга на псуващия клиент, вторият го пише така, че клиентът има гаранция, че няма да има проблем.

Нито вишуто ни образование струва, нито самоуките самопреквалифицирали се маси от мързеливци могат да се надяват, че някога заплатите им ще стигнат тези мечтани в "Европата".

Тъй че ако изобщо някога се случи подобна простотия с имотите, ще е сигурно защото американците изпробват някакво ново облъчване за манипулиране на масите. Винаги като минавам покрай посолството, се чудя какво има в купола най-отгоре - ракета, радар или въпросното оръжие smiling smiley
Re: Схемата на инвеститора или защо цените не падат?
02-08-2009 - 22:31:13
др. Иванов Написал:
-------------------------------------------------------
>
> Боже, Боже! С какво го заслужих?
>
> Не! Графикта е надолу, защото се продават лоши
> имоти, които винаги са били лоши и евтини!

само да попитам:
А защо не се продават хубави имоти, които винаги са били хубави и скъпи?

(нали точно това следва от твоя пост?)
Re: Схемата на инвеститора или защо цените не падат?
02-08-2009 - 23:38:18
др. Иванов Написал:
-------------------------------------------------------
> Графиката е надолу, защото хубавите имоти
> свършили!!!
>
> Боже, Боже! С какво го заслужих?
>
> Не! Графикта е надолу, защото се продават лоши
> имоти, които винаги са били лоши и евтини!


Иванов, себестойността и инвестицията нямат никакво значение в момента. Хората не ги интересува кой колко бил дал и колко му било излязло. Хората казват едиколко си давам, инак йок! И това е пазарната ситуация, колкото и да е болезнена за някои. И щом се продават евтините имоти, значи са адекватни на доходите и възможностите на купувачите. А това, че някакъв си архитектурен шедьовър с топ локейшън седи непродаден 12 месеца означава, че не е ценово адекватен. С други думи надценен. Хайде иди обясни на човек, с 5 лева в джоба, че на теб ти е излязло 50 лева и той трябва да даде поне 100... Успех!
Re: Схемата на инвеститора или защо цените не падат?
02-08-2009 - 23:43:49
Хубави имоти не се продават, защото са изтеглени от пазара. Изтеглянето им автоматично води до падане на следната офертна цено. А са изтеглени, защото има стагнация, т.е. независимо от цените никой не купува. Стагнация има, защото от поне година и половина има бясна пропаганда да не се купува и защото банките дават големи лихви, кой е заинтересован парите да са в банките и да обслужват чужди икономики, а не в оборота всеки да решава за себе си.

Какво е възстановяване на пазар?
Това пазара да се изчисти от инзвънредните обстоятелства, а именно слухове и неадекватната политика на банките, разчитащи да ги спасява ЕС, след като осерат всичко. Защото е съвсем ясно, че в настоящият момент няма законова дейност, която да се е в състояние да върне кредити от 13-15%, обусловени от влогове по 8-10%.
Re: Схемата на инвеститора или защо цените не падат?
02-08-2009 - 23:46:54
Хората не ги интересува кой колко бил дал и колко му било излязло. Хората казват едиколко си давам, инак йок!

Глупоста из форума взе да ме изморява! Аз давам за карат брилянт 1000 далара, намери ми! А за Витошка отдавна давам 1000Е и никой не ми се обажда. Как не ви омръзна да сипете простотии?
Re: Схемата на инвеститора или защо цените не падат?
02-08-2009 - 23:58:05
др. Иванов Написал:
-------------------------------------------------------
> Хората не ги интересува кой колко бил дал и колко
> му било излязло. Хората казват едиколко си давам,
> инак йок!
>
> Глупоста из форума взе да ме изморява! Аз давам за
> карат брилянт 1000 далара, намери ми! А за Витошка
> отдавна давам 1000Е и никой не ми се обажда. Как
> не ви омръзна да сипете простотии?

Иванов, щом търсенето и предлагането за теб са простотии, желая ти успешен бизнес.
Re: Схемата на инвеститора или защо цените не падат?
03-08-2009 - 00:15:53
Иванов, Иванов... Днес се срещнах с един приятел от Ванкувър. Преди година е сключил договор за кондоминиум там на 28-ми етаж, от едната тераса изглед към залива, от другата към планината, дал е 40 000 канадски долара първа вноска, при положение, че НЯМА НИКАКЪВ начин проекта да не се изпълни, имайки предвид ситуацията на НИ в момента, пича "излиза" от сделката и губи 40 К, само и само да не изгуби повече по-късно. Става въпрос за супер престижна локация, всякъкви световни знаменитости имат имоти там, да не говорим, че икономиката е номер 3 в света за инвестиции. За какво пишем изобщо? За София и Слънчев Бряг, които са на "гъза на географията", в една бедна държава с НИКАКВА икономика, но със 2-3% годишна възвращаемост от инвестиции в НИ (при усповие, че имаш късмет-става върпос за цените от преди 2-3 години)???????? Алооооууууу, Враца....
Re: Схемата на инвеститора или защо цените не падат?
03-08-2009 - 00:31:00
Ванкувър е добро място, най-доброто в Канада. По-добро от София в много отношения. Но в сравнение със Сл. бряг е бедно село, въпреки че за някой може да има отделни предимства.

Може да направим следното - ти пускай снимки от там, аз от тук. Може и други данни. Аз залагам на Комплекса, вярно някой ще кажат, че не всичко е в лукса, парите и блясъка, щастието било в скомна вечеря в малък ресторант на брега на Тихи океан, в кола втора употреба и заспиване в 9 вечерта и т.н., но аз не им вярвам на канадците.
Re: Схемата на инвеститора или защо цените не падат?
03-08-2009 - 00:35:32
др. Иванов Написал:
-------------------------------------------------------
> Ванкувър е добро място, най-доброто в Канада.
> По-добро от София в много отношения. Но в
> сравнение със Сл. бряг е бедно село, въпреки че за
> някой може да има отделни предимства.
>
> Може да направим следното - ти пускай снимки от
> там, аз от тук. Може и други данни. Аз залагам на
> Комплекса, вярно някой ще кажат, че не всичко е в
> лукса, парите и блясъка, щастието било в скомна
> вечеря в малък ресторант на брега на Тихи океан, в
> кола втора употреба и заспиване в 9 вечерта и
> т.н., но аз не им вярвам на канадците.



"Богатата Моравия обърна вниманието на всички. Прекрасно обработените долини, разкошните градини, безчислените фабрики и заводи накараха даже и бай Ганя да допусне преимуществото на Моравия пред нашето отечество: "И ний работим, ама и тези синковци не падат по-долу, аа, не падат по-долу, пипат синковците." Но като се сети, че се е увлякъл в похвалата, прибави: "Ама всичкото нафиле. Те работят, пък немецът го яде."

цитат: Алеко Константинов - "Бай Ганьо на изложението в Прага"
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход