Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Средната цена на жилище пада до ?800 на кв. м

Публикувано от Znae6t 
Средната цена на жилище пада до ?800 на кв. м
28-11-2008 - 14:01:20
Средната цена на жилище пада до ?800 на кв. м
28 ноември 2008 / News.dir.bg
Средната цена на жилищата в столицата реално ще падне наполовина, твърдят брокери.
Само допреди половин година апартамент в квартал от среден клас се движеше около 1300 евро за кв. м. Същите имоти сега са паднали до 1000 евро за квадрат и въпреки това сделките се броят на пръсти, кахърят се посредниците. Развитието на пазара показва, че след половин година средната цена на апартаментите ще е около 800 евро за кв. м. В момента толкова вървят продажбите на зелено в квартал като "Манастирски ливади". "Някои брокери се надяват, че паниката, създадена от световната финансова криза, ще отмине и цените отново ще тръгнат нагоре, макар и по-плавно. Това обаче едва ли ще се случи", коментират под сурдинка служители в агенциите за имоти. Отливът на чуждестранните инвеститори, високите банкови лихви по ипотечните заеми и все по-трудното кредитиране са фактори, които ще влияят дългосрочно на пазара, категорични са търговците. Според тях купувачите и инвеститорите изтрезняха от имотното опиянение, което ги тресеше през последните години. Сега идва ред на махмурлука. Световната криза всъщност ще се окаже благотворна за всички кандидат-новодомци. Не само цените ще паднат, но ще се увеличи и качеството на строителство. Апартаментите вече ще се предлагат завършени, в цените няма да се калкулира толкова голям процент общи части, ще се появят изгодни схеми за изплащане. Това твърди регионалният представител на "Ремакс" за България Илиян Николов. Хиляди апартаменти в София в момента стоят празни и търсят своя нов собственик. Заради намалелите в пъти сделки предприемачите се принудиха да преговарят за всеки имот поотделно и да правят компромиси не само с цената, но и със схемите на разплащане. Хора, които са закупили жилища с инвестиционна цел, също са склонни да ги продадат с минимална печалба, за да развържат парите си в момент на криза, коментират брокери. Продавачите дори са склонни да предлагат по-високи комисиони на брокерите, за да се отърват от апартамента, който предлагат. Купувачите от своя страна се ослушват, искат големи отстъпки и значително по-дълго изчакват, преди да изберат бъдещия си дом, описаха пазара експерти от бранша. smoking smiley
Re: Средната цена на жилище пада до ?800 на кв. м
28-11-2008 - 14:14:09
Тристайните апартаменти в Букурещ са поевтинели с 15% от началото на годината, като средната цена за жилище, построено между 1980-90 г., е достигнала 1 686 евро на кв. м през ноември, сочи индекс на Ziarul Financiar за недвижимите имоти.
Izliza,che nie sme 2X po-zle ot rumuncite,niama nachin *bow*
Re: Средната цена на жилище пада до ?800 на кв. м
30-11-2008 - 21:10:32
249 евро. казах.
Re: Средната цена на жилище пада до ?800 на кв. м
30-11-2008 - 21:22:20
kuku987 Написал:
-------------------------------------------------------
> 249 евро. казах.


Куку, не че не те уважавам, но си прекалено краен в прогнозите. Радикален бих казал (ислямист) smiling smiley
Средната цена ще е около 550-650 евро (за панелките, тъй като те са най-масовият
сегмент от пазара в София).


Re: Средната цена на жилище пада до ?800 на кв. м
30-11-2008 - 21:25:21
ще видим.

аз съм сигурен че ще е по-малко от 249. досега не е имало случай Бг да не ме надмине в прогнозите ми (в отрицателен смисъл).

за всичките други фактори като безщетенията, цените на строителните материяли и прочее ще говорим напролет.

как имаше цени от по 100-150 долара в София преди 10-на години, сещаш ли се?
сега ми приакваш за 600 евро, това са 750 долара и то за панелка.

но уей.




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-11-30 21:28 от kuku987.
Re: Средната цена на жилище пада до ?800 на кв. м
30-11-2008 - 21:30:53
avatar
Средната цена ,за да има сделки ще е такава,че да може фърст тайм байера да може да си позволи да си плаша кредита и да живее.Нещо като 3-4 годишни заплати ипотека.Знаете каква е заплатата в България и какъв процент от стойността на имота се дава като ипотека.
Даже и да се сетят строителите за парт-ексчейнджа,пак всичко зависи от тези фърст тайм байъри и техните възможности.Както и от факта,че 90% са в собствени жилища, и от предстоящия отлив на хора от София,Варна и другите големи градове.Поне емиграцията ще е незначителна този път,което не е чак толкова лошо.
Re: Средната цена на жилище пада до ?800 на кв. м
30-11-2008 - 21:43:27
avatar
Ехххххх какви сте умници.Нали не се купуват готови жилища.какви цени на зелено сънувате.Събудете се и излезте на въздух. winking smiley
Re: Средната цена на жилище пада до ?800 на кв. м
30-11-2008 - 21:56:38
kuku987 Написал:
-------------------------------------------------------
> ще видим.
>
> аз съм сигурен че ще е по-малко от 249. досега не
> е имало случай Бг да не ме надмине в прогнозите ми
> (в отрицателен смисъл).
>
> за всичките други фактори като безщетенията,
> цените на строителните материяли и прочее ще
> говорим напролет.
>
> как имаше цени от по 100-150 долара в София преди
> 10-на години, сещаш ли се?
> сега ми приакваш за 600 евро, това са 750 долара и
> то за панелка.
>
> но уей.

А нещо за себестойност да си чувал ? Ако строиш на своя земя , вземеш бригада на 40-50 лв/ м2 и ти доставяш материалите , сложиш своите разходи - тогава излиза тази цена . А ако обезщетяваш собственици на земята +25-35% отгоре . Печалба ?
Единствено съм съгласен за цена на панели , строени преди хххх години . Такава цена няма да видиш ! Знаем за кои "преди 10-на години " говориш . Забрави таз песен любовна ! Тогава имаше и много други фактори намесени !
>
>
>
>
> Редактирано 1 пъти, последният път 11/30/08
> 09:28PM от kuku987.


Re: Средната цена на жилище пада до ?800 на кв. м
30-11-2008 - 22:17:50
avatar
gamper Написал:
-------------------------------------------------------
> Средната цена ,за да има сделки ще е такава,че да
> може фърст тайм байера да може да си позволи да си
> плаша кредита и да живее.Нещо като 3-4 годишни
> заплати ипотека.Знаете каква е заплатата в
> България и какъв процент от стойността на имота се
> дава като ипотека.
> Даже и да се сетят строителите за
> парт-ексчейнджа,пак всичко зависи от тези фърст
> тайм байъри и техните възможности.Както и от
> факта,че 90% са в собствени жилища, и от
> предстоящия отлив на хора от София,Варна и
> другите големи градове.Поне емиграцията ще е
> незначителна този път,което не е чак толкова лошо.


Език свещен на моите деди! Що не удариш направо на английски?
Мога ли да попитам- защо реши, че предстои отлив от големите градове? Забрави ли, защо всъщност хората сътвориха "прилива"? Или сега, изведнъж, провинцията ще цъфне и върже, та ще предложи работни места? Или "селяните" ще се приберат да мрат в родния край? :]
Добре поне ,че с емиграцията си наясно, само дето премълчаваш нещо съвсем немаловажно- възможността сега да станете имигранти............в собствената си страна.
Re: Средната цена на жилище пада до ?800 на кв. м
30-11-2008 - 22:21:12
avatar
камелия колко си права clap:
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход