Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Съвет

Публикувано от ivank 
Re: Съвет
05-11-2008 - 11:00:42
Muza Написал:
-------------------------------------------------------
> Наемите по пешеходните зони в областните градове
> са 30-60-80евро/кв.м, в зависимост от площта (ако
> е по-голяма, наемът на кв.м обикновено е
> по-малък).
> Аз бих го взела, по същите съображения, както
> Zrfv; по тези улици рядко излизат магазини за
> продажба.
> Моловете, според мен няма да окажат влияние, както
> върху оборота на фирмите, така и
> върху наемните цени. Това важи само за магазините,
> намиращи се на главната улица - пешеходната част,
> не и за нейните преки.

Много зависи от 'преките' winking smiley

> Ако теглиш кредит, съобрази данъците, както и:
> заложи половин наем като приход, като
> "застраховка", както Храбар те съветва.
> Успех!

Обикновено такива имоти се купуват кеш. Мисля, че такъв магазин е най-добрия пример за така често спрягания напоследък термин 'имот за инвестиция' smiling smiley
От човек, който е на пазара (но не като посредник smiling smiley) с точно такъв тип имоти (беше купил преди време магазин в центъра на Бургас за около 300-400 хил. евро и сега взема наем от 4000 /месец) знам, че играчите на този пазар не са толкова много, именно защото не са много хората, които биха бръкнали и извадили половин или четвърт милион евро от джоба си.

Re: Съвет
05-11-2008 - 11:47:25
Zrfv,smiling smiley
Мисля, че казваме почти едно и също. Разликата е единствено в частта, дали се купуват
кеш или с банков кредит - до сега. Оттук нататък, може би само с кеш, не знам. Това, вече авторът на темата си знае.smiling smiley
Ако, все пак ползва банков кредит, трябва наистина да си направи добре сметката за обслужване на дълга.
Re: Съвет
05-11-2008 - 14:09:11
Все пак е редно да се провери дали наемът е реален, както от сегашните наематели (много вероятно би било те да поискат да продължат да ползват помещението), така и от съседни магазини - техни собственици/наематели.
Във Варна съм чувал за цени от порядъка на 100-120 евро / м2, та 60 евро /м2 за главната улица на Пловдив биха били разумен наем сякаш :ami:
БТВ моят познат в Бургас също отдаваше на около 60-70 евро / м2 , ако не ме лъже паметта.
Re: Съвет
05-11-2008 - 19:44:51
Zrfv Написал:
-------------------------------------------------------
> Все пак е редно да се провери дали наемът е
> реален, както от сегашните наематели (много
> вероятно би било те да поискат да продължат да
> ползват помещението), така и от съседни магазини -
> техни собственици/наематели.
Мога да потвърдя,че за прилична локация наема е реален.Просто следя за себе си тези неща в Пловдив.
Към Zrfv:
Много правилно сте реагирали на закачката ми с банките.В недалечно бъдеще хора като вашия познат ще стават все повече и тогава декларирането и "избиването" на реалния наем ще се окаже проблем и за двете страни на барикадата.Е кво правим тогава с патентните фирми с луксозни магазини.....и т.н. и т.н.....
Задължително по-нисък наем в прогнозите,но ако аз бях пред тази дилема- бих купил!!!
Между другото защо всички сме така единодушни за моловете? И това ли беше балон?
Re: Съвет
05-11-2008 - 20:23:26
Аз също следя за себе си как се развива този пазар във Варна.
Според мен основната причина, поради която потокът клиенти по главната улица няма да се пренасочи към МОЛ-овете, е една основна: клиентите на магазините в един МОЛ трябва да отидат там с конкретната цел да пазаруват, докато в центъра на Варна, подобно на този в Бургас, например, е директно свързан с Морската Градина и в топли и подходящи за разходка дни половината град се изсипва там. Т.е. посещаемостта си идва съвсем естествено, докато за МОЛ-а си трябва нагласа да отидеш да пазариш, а и автомобил в 80% от случаите smiling smiley
В тази връзка, интересен факт за Варна е, че бул. "Сливница' , който не е 'главна улица' в пълния смисъл на думата, в частта си от входа на Морската Градина до градинката на 'Севастопол' е в пъти по-натоварен като човекопоток и закономерно би било там наемите да са по-високи дори и от тези на бул. 'Княз Борис'.
Re: Съвет
15-11-2008 - 19:48:49
smoking smiley smoking smiley smoking smiley smoking smiley smoking smiley smoking smiley каквото се обадило таков се обадило
Re: Съвет
17-11-2008 - 07:48:46
Само да кажа нещо за предполагаемите разходи. Помисли си за следното:
1. Ще бъдат ли необходими скоро ремонти? Това определено намаля доходността на наемодателя и спира приходите за много месеци. Представи си магазина празен за 6м и вложение от 20-30000 евро за сериозен ремонт. Не ми се вярва наемател да ти плаща по време на ремонта и да не гони да му се опростят бъдещи наеми срещу него.
2. При доход над 50000лв/година минаваш на регистрация по ДДС. Това означава, че наемът при нормален договор/Едва ли голяма фирма би искала да плаща под масата./ ще ти бъде 2500 евро. От тях си намаляш ДОО ок. 200евро, трябва да платиш осигуровки на осигурителния максимум от 1800лв, имаш данък на имота и т.н. Чистата сума ти отива може би под 2000 евро на месец. Май се налага и с тази регистрация да наемеш счетоводител, ако си нямаш, което в Пловдив е 150-200лв в кантора и може да падне до 100лв при някоя бабичка с домашна практика само заради регистрацията по ДДС...
Тези неща обикновено ти ги спестяват и ти казват само сумата на самия наем. Но в един момент се оказват важни. От тях дохдността ти е паднала с 30%. Провери и за колко време напред е договорът за наем. Да не се окаже, че сегашният наемател се изнася скоро и т.н.... Иначе % възращаемост е наистина голям за България, даже и при намаляне на дохода с всички данъци. Просто обмисли всички плюсове и минуси.
Успех в сделката и/или бъдещи такива.
Между другото, тук често смятат по правилото за 10 годишни наема. То е наистина използваното в цял свят за оценка, но пълният му вариант е:
Чистите приходи от имота за 10години напред плюс цената на терена/Част от парцел- апартамент или магазин в сграда, ти дава 0 влияние, защото иди я продай.../ ти дават реалната му цена. Чисти са приходите след намаляне на риска от оставане празен или неплатени наеми/5-10%/, данъци/Мисля, че добре се вижда колко е важно./, текуща подръжка/В България все още тя е оставена на наемателите./, амортизации/Заделяне на пари за бъдещи основни ремонти. Обикновено се ползват законовите, които са 5%, защото 10000 на 5 години за ремонт, примерно, са ок. тази сума./, но пак в правилото никога не се отчита влиянието на лихвите по заеми. Те променят доходността, но не влияят на оценката на цената. В най-пълната формула се отчитат и влиянието на инфлацията и предполагаемата промяна на наема.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-11-17 08:05 от dreamer79.
Re: Съвет
17-11-2008 - 08:48:58
dreamer79 Написал:
-------------------------------------------------------
> Само да кажа нещо за предполагаемите разходи.
> Помисли си за следното:
> 1. Ще бъдат ли необходими скоро ремонти? Това
> определено намаля доходността на наемодателя и
> спира приходите за много месеци. Представи си
> магазина празен за 6м и вложение от 20-30000 евро
> за сериозен ремонт. Не ми се вярва наемател да ти
> плаща по време на ремонта и да не гони да му се
> опростят бъдещи наеми срещу него.
> 2. При доход над 50000лв/година минаваш на
> регистрация по ДДС. Това означава, че наемът при
> нормален договор/Едва ли голяма фирма би искала да
> плаща под масата./ ще ти бъде 2500 евро. От тях си
> намаляш ДОО ок. 200евро, трябва да платиш
> осигуровки на осигурителния максимум от 1800лв,
> имаш данък на имота и т.н. Чистата сума ти отива
> може би под 2000 евро на месец. Май се налага и с
> тази регистрация да наемеш счетоводител, ако си
> нямаш, което в Пловдив е 150-200лв в кантора и
> може да падне до 100лв при някоя бабичка с домашна
> практика само заради регистрацията по ДДС...
> Тези неща обикновено ти ги спестяват и ти казват
> само сумата на самия наем. Но в един момент се
> оказват важни. От тях дохдността ти е паднала с
> 30%. Провери и за колко време напред е договорът
> за наем. Да не се окаже, че сегашният наемател се
> изнася скоро и т.н.... Иначе % възращаемост е
> наистина голям за България, даже и при намаляне на
> дохода с всички данъци. Просто обмисли всички
> плюсове и минуси.
> Успех в сделката и/или бъдещи такива.
> Между другото, тук често смятат по правилото за 10
> годишни наема. То е наистина използваното в цял
> свят за оценка, но пълният му вариант е:
> Чистите приходи от имота за 10години напред плюс
> цената на терена/Част от парцел- апартамент или
> магазин в сграда, ти дава 0 влияние, защото иди я
> продай.../ ти дават реалната му цена. Чисти са
> приходите след намаляне на риска от оставане
> празен или неплатени наеми/5-10%/, данъци/Мисля,
> че добре се вижда колко е важно./, текуща
> подръжка/В България все още тя е оставена на
> наемателите./, амортизации/Заделяне на пари за
> бъдещи основни ремонти. Обикновено се ползват
> законовите, които са 5%, защото 10000 на 5 години
> за ремонт, примерно, са ок. тази сума./, но пак в
> правилото никога не се отчита влиянието на лихвите
> по заеми. Те променят доходността, но не влияят на
> оценката на цената. В най-пълната формула се
> отчитат и влиянието на инфлацията и
> предполагаемата промяна на наема.
>
>
>
> Редактирано 2 пъти, последният път 11/17/08
> 08:05AM от dreamer79.

Колега благодаря са изчерпателният отговор. Сега колегата Zrvf мисля, че му стана ясно защо казах, човека да си прави сметката при 1/2 по нисък приход от наем(чист)! Че подобна инвестиция е привлекателна по всяко едно време е ясно. Въпросът е на каква цена!




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-11-17 08:50 от hrabar.
Re: Съвет
17-11-2008 - 09:24:51
hrabar Написал:
>
> Колега благодаря са изчерпателният отговор. Сега
> колегата Zrvf мисля, че му стана ясно защо казах,
> човека да си прави сметката при 1/2 по нисък
> приход от наем(чист)! Че подобна инвестиция е
> привлекателна по всяко едно време е ясно. Въпросът
> е на каква цена!
>
>
След такава сериозна обосновка не мога да направя друго, освен да се съглася. *beer*

Само да вметна, че след като става дума за деклариране на реални наеми, аз не виждам причина в един дългосрочен за наем да не залегне и инфлационно индексиране. Чувал съм за такива договори. Нека колегата да го има предвид, ако ще калкулира по формулата, защото би било несериозно да се пренебрегне.
В крайна сметка нека не забравяме, че доход от подобен порядък е доста добра сума за българската действителност и дори и да не се изплати за 10 години, след 20-30 години може да осигури спокоен живот на старини - нещо, което пенсионното ни осигуряване, за съжаление, не може.
Re: Съвет
17-11-2008 - 10:35:09
Никой не е казал, че инвестицията е лоша. За оценка на това има много фактори- доходност от лихви и сигурност на банките, възможност за алтернативна инвестиция и т.н. Наемът приемам, че ще се плаща с реален договор, защото става все по-трудно да се крият под масата такива пари, а големите търговски вериги гонят всеки нячин за доказване на разходи, т.к. реално за тях плащането по закон е печалба- спестени 500 от ДДС, спестени данъци и т.н. А малък играч не гони площ от 60кв.м. и такъв наем. При криза наемът вероятно ще върви известно време надолу въпреки инфлацията, а и го има неприятният момент със завареното положение- договор за няколко години без добри защитни клаузи за наемодателя.
Нека човекът си оцени сам. Той търси информация, която да го насочи. Хубаво е да знае всичко свързано с този тип инвестиция.
Иначе МОЛовете не са проблем. Новите вече спряха да ги финансират. Старите ще поиздъхнат от кризата. Лошото е, че все по-често големите фирми правят магазините си точно в тях. Тук всичко зависи от локацията на имота. Определено 60кв.м. около "МОЛ"-а/Визирам търговския център в бившето кино Ботев/ са много апетитни, но сам се сещам за търговски площи там с несигурни перспективи за бизнеса. В момента не се сещам за много отделни площи ок 50-60кв.м., но примерно такъв магазин е този на Pepe Jeans до кино Република. На супер центъра е, но е един от примерите за замираща търговия, защото се наложиха много други. При него, примерно, не е сигурно докога ще стои. Ако сега на мястото е фирма за по-луксозни стоки и има добър оборот, то... Все пак говорим за голям за България наем. Важно е да се мисли кой ще може да си го позволи. Магазините на Райхъла/Чейнч бюрото до театъра с два магазина отстрани и кафене над тях/ пак са по на 50-60кв.м., но сградата е адски амортизирана, самите магазини не продават скъпи стоки и за тях 3000 евро са много. И пак въпреки локацията сигурността от наем е малка. Така че съветът ми е да не се прави нищо прибързано без помощ от хора, които наистина познават центъра на града, търговията по него, проблеми с разни сънаследници и т.н. Сделка от този тип е адски рискована.
Перспективните места на пловдивската главна са по нея самата само в горната й част- от Джумаята към Пощата. В долната част са все евтини магазини, няма нито една сериозна марка и т.н. Изключенията са магазините за електроника и магазини като този на Мустанг, но за техника търсят по-големи площи. Това също е важно да се отчете, защото определя и къде хората са склонни да пазаруват.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-11-17 10:46 от dreamer79.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход