Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Дали цените наистина започнаха да падат

Публикувано от SpensX 
Дали цените наистина започнаха да падат
02-10-2008 - 17:33:15
Първо искам да кажа че не сам специалист и не разбирам нищо от имоти.
Само ще споделя с вас 2 изолирани случая които станаха за по малко от месец пред очите ми .
Саответните такива са от град Русе.
Не твърдя че е започнала някаква тенденция,но може би това е начален сигнал за неизбежното.
не желая никой да ме оборва ,защото с настоящия пост не твърдя нищо.
Цените в Русе отбелязаха сериозен скок и достигнаха тези в Пловдив.
Но.....по същество.
Двустаен апартамент идеален център,65 кв.м.,трети етаж-не разбирам но ново строителство и е някаде около Акт 16.
Обявен на 48 000 Е,нулево търсене.Ситуация за спешна нужда от пари и апартамента се обявява на 30 000 Е и е продаден за една седмица.
Доста сериозно,не мислите ли .
И .....Възрожденски стил къща в село Писанец 80 кв.м.
Изцяло ремонтирана,с климатици,баня лукс и т.н. обявена на 33 000 Е .Нулев интерес
Свалвена на 24 800Е и изчезна от обявите след седмица.между другото когато питах за нея ,конкурентен дилър на имоти коъто е от същото село ми спомена че ако проявя интерес ще ми я уреди на 20 000Е.
Също сериозна ситуациа струва ми се.
Друго което знам за имотите в Русе е че от около година няма сделка за апартамент на 90 000-100 000 Е.Превдлагане естествено има .Сделки на 40000-60000Е .Това е .
Очаквам смислен анализ от разбирачите
Re: Дали цените наистина започнаха да падат
02-10-2008 - 17:40:16
Спенс, а преди година сделките на 90-100000 евро в Русе ли са се осъществявали?
Re: Дали цените наистина започнаха да падат
02-10-2008 - 17:53:19
И аз да дам два примера за София
1. Гарсониера на хубав етаж в Младост - 55000е преди 3-4 месеца, сега 50000е и не се продава. А собственичката не я продаде защото счупи крак и не и беше до това през май. Като знам, че най-продаваеми са малките жилища на добър етаж и няма търсене, значи спада е започнал.
2. Селска къща (гредоред) с 800м2 двор на 45км. от София - източно - обявена за 30000е преди една година, продадена за 13000е преди 5 дни. То бяха 25000, после 22000, после 20000, та 18000 и се продаде чак като си дойде на цената - 13000е. Та в този случай си мисля, че просто цената никога не е била 30000е и се чудя на агенциите - 5-6 на брой, толква ли нямат представа от цените, че са я обявили за 30000е, а май имаше и 32000е. Нали претендират за професионализам, как така немогат да определят приблизителната цена. Аз след 5 минути я определих и историята потвърди на 100% моята оценка.
Не злорадствам, да не помисли някой, че съм голтак, дето се кани да купува евтино и си ги измисля - аз си имам достатъчно имоти, но истината е такава и с отричане няма да я променим.
В този ред на мисли, който ще продава или да го прави бързо ( да минимализира загуби) или да се приготви да почака 3-4 години, когато кризата трябва да е отминала и цените ще тръгнат отново нагоре. Така мисля аз, а всеки да си преценява. Успех.
Re: Дали цените наистина започнаха да падат
02-10-2008 - 18:24:57
Цените ще парат, особенно за неатрактивните локации и старите имоти
Re: Дали цените наистина започнаха да падат
02-10-2008 - 18:28:32
"ПАДАТ" е лошо звучаща дума за строители и продавачи.
Всъщност започват да се нормализират и да идват до нормално съотношение между себестойност и печалба.
В този сайт например всеки може да направи търсене с опция Бургас -Меден Рудник
Цените са между 300 и 450 евро за кв.м. и са такива вече от година.Продажби има но не много интензивни въпреки че местоположението на новото тухлено строителство е мн.добро а също и инфраструктурата. Има цели сгради изцяло непродадени.Цели непродадени жилищни блокчета има и в "престижния" квартал Сарафово.
В широкия център на града обаче търсене има и "на зелено" като цените са между 600-900 евро за кв.м.-реални сделки.Подобна цена се търси и за добри стари панели в устроените квартали.
Изводи за реалната цена на строителството всеки може да си направи приблизително а в горните примери големите ценови разлики се дължат единствено и само на фактора "предрасъдък към местоположението" и известно неудобство с транспорта от комплекса към града.
Така,че еуфорията НИ отмина а "падането" пардон "нормализацията" според мен вече е факт на някои места. Това не се отнася и няма да се отнася единствено за рядко предлагащи се качествени имоти/стари и нови/ в градските центрове или стари и добре урбанизирани зони считани за "престижни".
Re: Дали цените наистина започнаха да падат
02-10-2008 - 18:31:49
Ми...никакъв проблем...Аз от кога съм си харесал една къща в гората...ама истинска къща в истинска гора...ма ей я...от началото на май стои на 30 хил евро...стотина квадрата с гаража и към 700 квадрата двор.Ако падне под 20,налазвам...Ма не пада...Все на 30 си стои...
Така,че тия понижения явно все още са изолирани случаи или пък в моя случай продавача не бърза...де да знам... spinning smiley sticking its tongue out
Re: Дали цените наистина започнаха да падат
02-10-2008 - 18:49:49
Ако си подписал договор за една цена на зелено и си дал малко капаро - може ли да ревнеш за корекция на цената .
Re: Дали цените наистина започнаха да падат
02-10-2008 - 19:10:14
Може, ако строителят е свалил цената и новата цена плюс загубеното капаро е по-малко от старата договорена цена.

КОГАТО КАРТАТА И ТЕРЕНЪТ НЕ СЪВПАДАТ, ВЯРВАЙТЕ НА ТЕРЕНА.
Стара военна аксиома
Re: Дали цените наистина започнаха да падат
02-10-2008 - 19:56:36
To цените започнаха да падат (да не кажа свличат) още през август...ама кой да си признае.. winking smiley Тук, повечето професионално ангажирани форумци започнаха да се надпреварварват да обясняват колко съм "нечовечен"...и как не съм уважавал труда и времето на брокерите, следствие инфото което дадохsmiling smiley
... както казваше Мичмана(лека му пръст) : "Всички се надяват че няма да стане, това което ще се случи"...
Успех на всички...пък другата седмица отново ще ви кажа доколко падат имотите...
Re: Дали цените наистина започнаха да падат
02-10-2008 - 21:26:54
Корекция требе да има най малко в квадратурата.Не мое да плащаме за стени и общи части,та дори и терасите и скосовете не би трябвало да са на цената на нормалната жилищна площ.Само от тези "корекции" цената пада(коригира се :} ) с около 20% надолу.През оная работа ми е коко му струвало на строителя материалите,труда,да обезщетява и дава рушвети.Мен ме интересува за какво плащам а именно-чиста жилищна площ!.По света е така.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход