Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Брокерите да отговорят моля

Публикувано от poli_pocket 
Re: Брокерите да отговорят моля
09-10-2008 - 13:20:35
Potential_Buyer Написал:
-------------------------------------------------------
избрахме един И
> така си спестих няколко хиляди евро комисионна. И
> смятам за другия апартамент пак така да направя.


:} Е е е хубава работа! Така ще обърнете посоката на "брокерската"миграция-пак на село при картофите :} :} :}
Re: Брокерите да отговорят моля
09-10-2008 - 13:50:46
Potential_Buyer Написал:
-------------------------------------------------------
> Камелия и с "черно на бяло" съм пробвала

Potential_Buyer, просто смени брокера!
Но следващия път се обърни към посредник който ти е препоръчан от човек на когото имаш доверие и е работил с него. Така, коствено и двамата ще си имате доверие донякъде и се работи по-лесно.



> - въпреки устното обяснение какъв апартамент търсим, аз
> изпратих всички изисквания и параметри по и-мейл -
> "черно на бяло" - точно, стегнато, конкретно, за
> да го има написано, да го чете, препрочита и
> анализира и търси това което искаме.

Това търси в България винаги ме е озадачавало! Агенциите тук предлагат тези имоти които имат и евентуално имотите на колеги с които си сътрудничат. Отговрите обикновено са
- имам нещо подобно
- нямам, но ще видя при колегите
- нямам
Другото, което също ме озадачава е когато клиентите търсят имот от (да дам софийски пример) от Младост до Западен парк. За мен просто означава, че не знаят какво искат. А всъщност разговора с посредника би следвало да се започне от там - къде да купя съобразно критериите си? и да се изясни, което не би било трудно ако посредникът познава отлично града, възможностите в отделните райони, ценовите равнища - а купувачат знае долу горе долу какво иска, къде работи, колко са големи децата му и къде ходят на училище, къде живеят роднините му и пр...

> И какво стана? С една дума - нищо. То е ясно, че идеално
> няма и все с нещо трябва да се направи компромис,
> но например като сме писали без "циганската
> махала", защо излизахме от работно време и с нашия
> автомобил возихме брокерката, за да ни покаже
> апартамент в "циганската махала"? Еми комисионна
> от нас не взе тази жена.

Нещо от практиката ми, Potential_Buyer, посредника добива ясни представи за изискванията на клиента си едва след 2рия 3ти имот който сте видяли и обсъдили заедно, независимо от точните описанията които сте дали. Всеки следващ, ако работиш със сериозни хора ще покрива все по- плътно изисканията ти.
Обикновено, при нас се продава 4тия 5тия имот който един клиент вижда, рядко някой по назад и рядко първия втория. Възможно е да се наложи да смениш ценовата категория в която търсиш съответния имот - ти го търсиш - не посредника. Може да се окаже, че в този ценови диапазон просто няма имот с тези характеристики.

Ако след първите два имота отидеш при следващия посредник - процедурата започва отначало. Накрая следва и тъжен извод за посредниците!

Понякога, когато клиента е абсолютно непознат и не е изградено взаимно доверие, ни се налага да му покажен имот който не отговаря реално на изискванията и го знаем предварително - но клиентът държи да е в определена ценова категория - хората започват от най-евтините обяви. Вместо да настояваме, че обявата която е видял не отговаря точно на изискванията освен по цена и брой стаи - просто показваме това което стои зад нея, предупреждавайки, че то по всяка вероятност няма да бъде харесано. Понякога се изгражда доверие, понякога не. Ако се изгради нещата стават, ако не - не. Но мисля че две три срещи са достатъчни и за двете страни за да са наясно.





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-10-09 14:03 от goro.
Re: Брокерите да отговорят моля
09-10-2008 - 14:01:06
goro, моите уважения, но аз намерих вярната формула за себе си - обаждам се на строители директно, спазарявам се със строителите и си купувам имота. Не се обиждай, не го приемай лично, но с брокери не ми се работи. То няма никакви правила във вашия бизнес - всеки си работи както си знае, говори каквото си знае и действа както си знае и т.н.

Няма правила, няма ред, всичко е хаос.

Дори се сещам сега как една брокерка ме убеждаваше, застанала пред архитектурния проект, че нямало скосове - чакай бе жена, тези линийки тук, точно това означават - скосове, след което тя възкликна учудено: "Ааа, ама вие можете да четете архитектурни проекти!". После я питам с какво изложение е имота - ааа, южно. Да, мила, но аз зная, че обикновено стълбищата гледат на север, като гледам и знакчето на проекта, май със северно изложение е апартамента, не със южно smiling smiley Мога още да ви пиша такива случки, но няма смисъл.

Докато не си регулирате бизнеса, докато не поставите ясни и точни правила, които да се спазват, клиентите ви ще са разочаровани - както купувачи, така и продавачи.
Re: Брокерите да отговорят моля
09-10-2008 - 14:09:03
Potential_Buyer,

Съжалявам за неволите ти!
И все пак, моят съвет е да отидеш поне с човек, който разбира! И на който имаш доверие.
Тук Дичо беше казал нещо много точно! Каквото ни е обществото, такива са ни и посредниците! Нали не си мислиш, че строителите правят изключение? Прибави и многократно по-големия интерес от сключването на сделката точно за техния имот!
Хора сме.
Re: Брокерите да отговорят моля
09-10-2008 - 14:16:35
goro, така е, всеки може да греши.
Ама аз стоителя си го проучвам (имам познат оценител на недвижими имоти). Аз като си комуникирам директно със строителя и вноските си мога да спазаря - кога и колко, и да проследя как е грубия строеж (дори съм снимала апартамента като беше на груб строеж - няма скрито-покрито), ако искам може мазилка вместо гипсокартон, може и допълнително контактче да си сложиш докато опъват кабелите за ел. инсталациите. И 2-3 хиляди евро спестих, с една дума - доволна съм - това е вярната формула.
Re: Брокерите да отговорят моля
09-10-2008 - 14:21:07
фло Написал:
-------------------------------------------------------
> Potential_Buyer Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> избрахме един И
> > така си спестих няколко хиляди евро
> комисионна. И
> > смятам за другия апартамент пак така да
> направя.
>
>
> Е е е хубава работа! Така ще обърнете посоката
> на "брокерската"миграция-пак на село при картофите


Изпратено от: Potential_Buyer (IP съхранено)
Дата: October 9, 2008 02:16PM


goro, така е, всеки може да греши.
Ама аз стоителя си го проучвам (имам познат оценител на недвижими имоти). Аз като си комуникирам директно със строителя и вноските си мога да спазаря - кога и колко, и да проследя как е грубия строеж (дори съм снимала апартамента като беше на груб строеж - няма скрито-покрито), ако искам може мазилка вместо гипсокартон, може и допълнително контактче да си сложиш докато опъват кабелите за ел. инсталациите. И 2-3 хиляди евро спестих, с една дума - доволна съм - това е вярната формула.

Има умни хора,не си косят нервите и да плащат затова.Наздраве с парите спестени от брокери.Да не попаднем в "клопката на брокера" :ami:
Re: Брокерите да отговорят моля
09-10-2008 - 14:34:26
Potential_Buyer Написал:
-------------------------------------------------------
> goro, така е, всеки може да греши.
> Ама аз стоителя си го проучвам (имам познат
> оценител на недвижими имоти).
Аз като си
> комуникирам директно със строителя и вноските си
> мога да спазаря - кога и колко, и да проследя как
> е грубия строеж (дори съм снимала апартамента като
> беше на груб строеж - няма скрито-покрито), ако
> искам може мазилка вместо гипсокартон, може и
> допълнително контактче да си сложиш докато опъват
> кабелите за ел. инсталациите. И 2-3 хиляди евро
> спестих, с една дума - доволна съм - това е
> вярната формула.

Potential_Buyer,

Подчертах, това което струва ми се пропускаш. Мога да коментирам и надолу, но не искам да влизам в подробности!
Само ще попитам - ти на твоя познат нищо ли не му дължиш?
Сега дали сте спестили 2-3 хиляди евро дали не - аз не знам.
Знам само, че в живота безплатни неща няма. Но има натурална размяна!

Да споделя нещо от първата година на емиграцията си.
Идва моят хазаин за строителна услуга един ден и аз по познат български обичай, нали го смятам за мой човек, свой човек изпилявам всичко до себестойност - моя си труд въобще не го оцених.
Знаеш ли какъв беше отговора?
Виж момче (хазаинът ми беше бивш учител - пенсионер, към 70те) Аз искам магазина ти да е отворен. Не съм дошъл да го затварям. Вземи си сметни както трябва нещата!

Та оттогава, не правя отстъпки за приятели! Достатъчно е, че влагам два пъти повече усилия!
Re: Брокерите да отговорят моля
09-10-2008 - 14:41:22
ех, goro, всъщност роднина ми е този оценител, на роднински начала "работим". Но и аз мога да направя разлика между добър груб строеж и този, който е като китайски йероглифи. И аз мога да си проуча строителя какво е построил, какво строи в момента. Варна не е огромен град - всички се знаем. Още някакви въпроси към мен имате ли?
Re: Брокерите да отговорят моля
09-10-2008 - 15:00:09
Potential_Buyer Написал:
-------------------------------------------------------
> ех, goro, всъщност роднина ми е този оценител, на
> роднински начала "работим". Но и аз мога да
> направя разлика между добър груб строеж и този,
> който е като китайски йероглифи. И аз мога да си
> проуча строителя какво е построил, какво строи в
> момента. Варна не е огромен град - всички се
> знаем. Още някакви въпроси към мен имате ли?

Potential_Buyer
Моята препоръка беше
- Но следващия път се обърни към посредник който ти е препоръчан от човек на когото имаш доверие
- И все пак, моят съвет е да отидеш поне с човек, който разбира! И на който имаш доверие.

Ти това и си направил. И правилно си направил!
Искам да кажа, че все пак си платил! "роднина ми е този оценител, на
роднински начала "работим"
Това е и натуралната размяна - ти ще му свършиш друга услуга, ако не си наблагодарник!

И тук хората така постъпват в много от случаите: отиват при роднината, приятеля, съседа, колегата (само за пример коментар на познат "не можех да не им я дам тази работа/строеж/ на тях - те хората купиха от мене плочки за 300000)
Единствената разлика е, че размяната е в пари!
Но, да повтовя - такова ни е обществото! Понякога се цени повече бутилка ракия донесена от шефа отколкото достойния надник.
Иначе въпроси нямам. Темата е Брокерите да отговорят
Re: Брокерите да отговорят моля
09-10-2008 - 16:39:55
Камелия, има един индивид, на когото още не сто, хиляди пъти по сто страници няма да му стигнат да разбере елементарни неща, не се хаби бе човече, докато не напишем - "Прав си, ние лъжем, крадем, подвеждаме, не спазваме законите", няма да миряса. Да ме прощават читавите спорещи от групата на незанимаващи се с недвижими имоти, ама ако човек погледне как и какво пишем ние - занимаващите се с недвижими имоти, мисля, че разликата е очебийна. В наша полза. Казвам го не за да се заяждам, повечето от "другите" нямат НИВО, освен познания. Един като се запънал - в кой закон, на кой ред, кое изречение, един куп народ се изреди да му обяснява, няма оправия, той си знае неговото. Проста работа. Затова отново отправям апел - хайде всички вкупом да признаем колко сме грешни, ако трябва и да обещаем, че няма да правим повече така и ще следваме точно препоръките на добрия индивид. Щото ще се поболее индивидът.
За съжаление, не можете да отговорите на тази тема. Тя е затворена.