Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Бъдещите купувачи са потомствени безработни!

Публикувано от paul 
Бъдещите купувачи са потомствени безработни!
09-11-2013 - 22:04:36
За 24 години България създаде нов феномен - потомствени безработни!

Това коментира изпълнителният председател на Българската стопанска камара Божидар Данев по време на дискусия за младежката безработица, организирана от Европейската комисия.

По думите му това са 40 000 млади хора на възраст между 15 и 29 години, на които и родителите са безработни. Младежи, които никога не са имали първо работно място, които имат ниско образование и никаква квалификация. Младежи, за които пазарът на труда е затворен завинаги.

Според данните на БСК всеки четвърти безработен младеж е с висше образование. 30% от безработните млади хора никога не са започвали работа, почти толкова са и младежите, които нито учат, нито работят.

Тревожна е и тенденцията за „оголването" на цели професионални направления в икономиката, посочва още Данев. Средноквалифицираните кадри са на изчерпване и това води до феномена на места за хора със средно-техническо образование да работят инженери. По тази причина близо 30 на сто от всички работещи в България са свръхквалифицирани за длъжността, която заемат, поясни той.

Все повече са и фирмите, които сами обучават специалистите си, а не разчитат на бюрата по труда или квалификационните програми. Липсват ИТ кадри, заварчици, монтьори, асансьорни техници, трактористи.

Според Божидар Данев едно от решенията за справяне с младежката безработица е всички средства, включително и тези за субсидирана от държавата заетост, да се насочват към фирмите, а не към общините, каквато е практиката в момента. „Общините не могат да дадат качествена работа, която развива потенциала на хората, не може да създаде технологична и организационна дисциплина, а често не осигурява и качествени работни места", коментира изпълнителният председател на БСК.

Той допълни, че е необходимо още да се направи цялостна реформа в образованието, която да доближи кадрите и техните компетенции до реалните изисквания на работодателите.

Божидар Данев представи на всички участници Информационната система за оценка на компетенциите MyCompetence, като подчерта, че на нея всеки може да провери знанията, уменията и компетенциите си и съответствието им с професионалните стандарти, разбработени от бизнеса.

Като средносрочна мярка за решаване на проблема с младежката безработица Божидар Данев посочи насочването на усилия за осигуряването на работа за нискоквалифицираните.

Не на последно място Данев отбеляза, че основните проблеми пред обществото, включително и при реализацията на хората на пазара на труда, са свързани с това, че мнозина заемат неподходящи за тях позиции и не притежават знания за това.
„Караме да чистят и метат улиците хора, които не знаят какво е чистота. Караме да ни управляват хора, които не знаят какво е управление.", обобщи Данев.


Освен това:

Всеки втори българин между 15 г. и 64 г. не може да работи с компютър, сочат данни на БСК. Хората масово имат затруднения и при изготвянето на презентации, обработка на файлове и прилагането на математически формули, съобщава „Монитор“.Около 120 000 души между 5 г. и 15 г. нито учат, нито работят, съобщи Томчо Томов. „У нас се забелязва т.н. потомствена безработица, при която децата вземат пример от родителите си”, коментира той.

Томов каза още, че работодателите не отдават вече толкова голямо значение на дипломата, колкото на уменията на бъдещите си служители. „Бизнесът е готов да подкрепи дуалната система в образованието, особено компаниите в ИТ сектора, в машиностроенето и металургията”, изтъкна Томов. Според него тя ще намали процента на безработни младежи у нас.

И една особеност:

Стремежът към покупка на жилище повишава безработицата. До този извод са стигнали британски учени, изследвали зависимостта между процента на собственост на недвижим имот и този на безработицата в САЩ. През последните години все повече американци преминават от наем към покупка на апартамент. Това от една страна понижава мобилността на работната сила, а от друга спъва развитието на бизнеса.

Проф. Едуард Освалд от Йоркширския университет, анализирайки американската статистика от 1950 г. досега, достига до извода, че ръстът на собственост в даден щат води автоматично до повишаване на безработицата пет години след регистрирането на такъв, а удвояването на броя на собственици води до удвояване на безработицата. Такава тенденция се наблюдава в 49 от 50-те американски щата. Вече много по-рядко хората се местят от един в друг щат, заради работа. Това увеличава времето за намиране на работа, което забавя развитието на бизнеса. Също така хората вече не искат да всекидневно да пропътуват големи разстояния от вкъщи до работа и обратно.

Резултатите частично обясняват защо в Испания, където има 80% собственост, безработицата надхвърля 25%, а в Швейцария, където една трета са собственици, процентът на заетите е 97%.

Финландски изследователи също да стигнали до подобен извод, анализирайки пазара в редица скандинавски държави.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2013-11-09 22:54 от paul.
Re: Бъдещите купувачи са потомствени безработни!
10-11-2013 - 06:49:02
Бъдещите купувачи са потомствени безработни!
-----------------------
Страхотно заглавие, сам ли го измисли ? Нямаш представа какво попадение е това,браво.
Анонимен потребител
Re: Бъдещите купувачи са потомствени безработни!
10-11-2013 - 14:55:29
може би по доброто заглавие би било: Предизвестената смърт на заниманието пльокер на НИ
Re: Бъдещите купувачи са потомствени безработни!
11-11-2013 - 08:33:50
Българите, живеещи под прага на бедността, са се увеличили с 80 хиляди през последните три месеца, спрямо предходното тримесечие.Това показва изследване за издръжката на живот, проведено от КНСБ. Данните сочат, че линията на бедност през последното тримесечие е 212 лева, а с доход под нея живеят 23,5% от българските домакинства, съобщава Дарик.

Около 1,695 млн. българи живеят с доход до 212 лева месечно. От друга страна, 3,2 млн. души разполагат с доход до минималната работна заплата, като техният брой е намалял с около 500 хиляди за последните три месеца. Издръжката за живот на един човек в четиричленно домакинство към края на септември е 562 лв. С доход над нея са 200 хиляди души у нас.

За първи път през последните десет години данните за издръжката на живот показват дефлация на годишна база, което означава изключително свито потребление, обясниха от КНСБ. Запазва се високата поляризация между доходите на бедни и богати, като съотношението е над шест пъти, а хората с най-високи доходи са два пъти по-малко от тези с най-ниски.
Re: Бъдещите купувачи са потомствени безработни!
13-11-2013 - 11:32:29
Най-големият етнически квартал “Столипиново” е застроен почти изцяло незаконно, показва обследването на сградите в гетото. Според данните на кмета на район “Източен” Петър Петров 90 на сто от сградите в махалата са вдигнати в нарушение на Закона за устройство на територията, пише marica.bg. Собствениците на повечето палати и коптори нямат нотариални актове за земята, нямат одобрени проекти и разрешение за строеж. Не плащат данъци, защото имотите не са въведени в експлоатация с акт 16.
Над 2000 постройки в квартала са със статут на незаконни обекти. Не се събарят, защото са оставени в режим на търпимост. Къщите на ул. “Ландос” са завзели тротоара. Някои са градени преди половин век, други през последните години. На пресечката с ул. “Крайна”, зад високи огради от бетон, се извисяват същински дворци на два-три ката, украсени с гипсови орнаменти, мрамор, гранитогрес, ковано желязо. И те са незаконни, твърди Петър Петров.

На “Крайна”, покрай блоковете с окрадени елинсталации и затлачени с мръсотия изби, е наредена цяла стена от гаражи. Във всеки от тях се вихри алъш-вериш. Така - дюкян до дюкян - е в целия квартал. Пред джамията на кръстовището с ул. “Батак” е зарязан незавършен строеж - две тухлени стени без покрив и под. Искахме да направим кафене, но от кметството не разрешиха, затова го построихме зад джамията, обясняват чорбаджиите.
Re: Бъдещите купувачи са потомствени безработни!
14-11-2013 - 17:37:06
Гражданите в областите на страната повсеместно декларират най-ниско удовлетворение от стандарта си на живот и доходите. В повечето области се наблюдава влошаване на два от трите наблюдавани показателя за бедност и социално включване.

Това са едни от изводите от изследването "Регионални профили: показатели за развитие 2013" на Института за пазарна икономика, цитирано от БТА.

Анализът е фокусиран върху социално-икономическото състояние и развитие на областите в България въз основа на 58 индикатора в 8 категории - икономика, инфраструктура, данъци и администрация, демография, образование, здравеопазване, околна среда и социална среда.

В изследването инфраструктурата и сигурността също получават относително ниски оценки.

Над една пета от анкетираните споделят, че им се е налагало да правят нерегламентирани плащания за здравни грижи, а близо една четвърт от тях са пътували извън областта, за да получат нужното им лечение, цитира други изводи от анализа Десислава Николова от Института за пазарна икономика.

По социално-икономическо състояние и развитие столицата София продължава да е водеща като силно се отличава от всички останали области в страната, тук има и най-високата заетост и равнище на доходи, показва изследването.

Дори следващите най-развити области след София - Варна, Бургас, Пловдив и Благоевград са далеч от столицата. През 2013 г. към тях се присъединява и област Русе.
Областите Разград и Силистра продължават най-лошото си социално-икономическо състояние, като през тази година към тях се присъединява област Сливен.

Област Габрово продължава да регистрира негативни тенденции на развитие, а през 2013 г. същото се отнася и за област Смолян.

Добри тенденции на развитие през тази година регистрират Софийска област, Перник, Стара Загора и Ямбол.

През 2012 г. и седемте области с най-ниска заетост се намират в Северозападния и Северния централен регион на страната - Видин, Монтана, Враца, Ловеч, Плевен, Силистра и Разград.

След настъпването на кризата икономическата активност в страната се е съсредоточила в Южна България, сочи извод в изследването. Тук пазарът на труда е по-устойчив и по-добре балансиран. Въпреки постепенното стабилизиране обаче е все още рано да се говори за устойчива тенденция за възстановяване на пазара на труда в страната, показват данни от анализа.

Три области през 2012 г. постигат нивата на заетост от 2008 г. - Кърджали, Разград и Стара Загора.

Анализът на данните за първите две тримесечия на 2013 г. показва, че освен тях единствената област, в която коефициентът на средногодишна заетост през тази година може да се очаква да достигне нивата отпреди кризата, е област Бургас.
За този период броят на заетите в Разград, Стара Загора и Търговище отбелязва спад на годишна база.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход