Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Необслужваните кредити ще продължат да растат, депозити - надолу, лихви - нагоре, реват ипотечковци

Публикувано от големо жувотно 
[www.capital.bg]

Продължаващо увеличаване на обема на просрочените заеми, забавяне в темпа на нарастване на депозитната база и плавно стабилизиране на кредитната активност – това са основните тенденции, които ще характеризират банковия сектор в България през 2012 г. според анализаторите от "Уникредит Булбанк". Прогнозата беше представена в рамките на годишната конференция на Euromoney за Централна и Източна Европа (ЦИЕ).

Пикът на лошите кредити още не е достигнат

Според анализаторите на банката пикът в нарастването на необслужваните кредити (с просрочие над 90 дни) ще бъде достигнат в края на 2012 или началото на 2013 г., при равнища между 17.5% и 19% от общия обем на банковите заеми.

"През 2012 година качеството на кредитите ще бъде подложено на допълнителен тест поради забавянето на растежа в еврозоната, която остава най-значимият външнотърговски партньор за българските фирми", посочват от банката.

Като фактори за уязвимост анализаторите посочват още продължаващият спад в цените на жилищата, както и все още протичащият процес на редуциране на финансовата задлъжнялост на корпоративния сектор, особено по отношение на средствата, привлечени от чужбина. В посока стабилизиране действат фактори като плавното нарастване на реалните доходи и здравите консолидирани баланси на домакинствата и публичния сектор.

Банките могат да поемат още загуби

Същевременно капацитетът на банките за абсорбиране на загуби остава висок – към края на третото тримесечие на 2011 г. първичната капиталова адекватност, измерена чрез съотношението капитал от първи ред спрямо рисково притеглените активи, е 15.6%. В същото време общата капиталова адекватност, която показва съотношението между собствения капитал и рисково претеглените активи на банките, е 17.8%.

"В допълнение, свръхрезервите (т.е. резервите над онези, които са необходими, за да се гарантира 100% покритие на паричната маса с чуждестранна валута), които БНБ може да използва в случай, че трябва да действа като кредитор или източник на ликвидност от последна инстанция, са над 4 млрд. лева в края на 2011 г.", посочва главният икономист на "Уникредит Булбанк" Кристофор Павлов.

Според него обаче, не е изключен сценарий, при който отделни банки биха могли да имат нужда от капиталова подкрепа, тъй като, макар и на консолидирана база, финансовите институции в България да са по-добре капитализирани от тези в много други страни в ЦИЕ, няма яснота по въпроса какво е разпределението на този капитал в отделните банки.

Депозитите ще растат по-бавно

Прогнозата на "Уникредит Булбанк" по отношение на привличаните от местния пазар средства е темпът на увеличаване на депозите на домакинствата да се забави в резултат на очакваното през втората половина на 2012 г. подобряване на перспективата пред българската икономика. Увеличаването на вложенията от корпоративния сектор също ще се забави, заради продължаващите усилия за намаляване на задлъжнялостта на фирмите.

"След като достигна дъното си през 2010 г., ръстът на кредита е в процес на стабилизация, макар и на много ниско ниво", посочват от "Уникредит Булбанк". Според анализаторите от финансовата институция през следващите години може да се очаква постепенно ускоряване на ръста на корпоративните сектори, като фактор за това ще е приключването на процеса на редуциране на финансовата задлъжнялост във все повече сектори на икономиката.

По отношение на цената на финансирането очакванията на анализаторите са за плавно поевтиняване в следващите няколко години. Среднопретеглените лихви, както по кредитите, така и по депозитите, постепенно ще се понижават, както за корпоративния сектор така и за домакинствата.

Очакванията за региона

"Банковият сектор на Централна и Източна Европа все още има потенциал да генерира над средния за Европа ръст", коментираха в рамките на конференцията от Unicredit Group. Положителните очаквания се обуславят от все още ниската степен на проникване на банкови услуги в пазарите от региона в сравнение със Западна Европа – съотношението на обема на кредитите към БВП например е в размер на 49% за ЦИЕ спрямо 120% за страните от еврозоната.

"В светлината на настоящото развитие на глобалната икономика и европейския банков сектор, значимостта на региона на ЦИЕ за успеха на бизнеса на международните банкови групи става все по-очевидна", посочи Джани Франко Папа, директор на Unicredit за ЦИЕ. По думите му, регионът ще остане ключов двигател за растежа на международните финансови групи, тъй като представянето на ЦИЕ ще продължи да изпреварва това на местните им пазари.

От групата обаче подчертават, че налице са съществени разлики между отделните страни в региона, което обяснява и все по-ясно очертаващата се тенденция за изграждане на географски диверсифицирани бизнес стратегии. Като най-атрактивни пазари в региона групата идентифицира Русия, Турция, Полша и Казахстан. По думите на Папа, именно върху тези страни ще бъде поставен фокусът за експанзия на дейността на Unicredit в следващите години.

Основните предизвикателства за банковия сектор в рециона през 2012 г. ще бъдат дълговата криза в еврозоната и регулаторните изисквания за дейността на финансовите институции, посочват анализаторите от групата.

"Финансовата криза в Еврозоната допринесе за появата на страхове, че натискът и капиталовите нужди на западноевропейските банки ще се отрази негативно върху банките в ЦИЕ", коментира Фабио Мучи, директор "Стратегическо планиране" за ЦИЕ на Unicredit.

Според представените от него данни, от общо 2.5 трлн. банкови активи в региона, 46% са собственост на чуждестранни финансови институции. Анализът на групата обаче показва, че като цяло вероятността от съществено изтегляне на средства от дъщерните дружества към централите е относително ниска. По-висок е потенциалният риск пред страните от Югоизточна Европа, включително България, където е налице съществено присъствие на гръцки финансови институции. "Местните банки в тези страни обаче са стабилни и достатъчно добре капитализирани", подчерта Мучи.
В посока стабилизиране действат фактори като плавното нарастване на реалните доходи и здравите консолидирани баланси на домакинствата и публичния сектор.
Това обаче не е вярно. Увеличава се средния осигурителния праг - и то защото работните места в реалния сектор намаляват , там заплатите са по-ниски от държавно/чиновническия с около 60-70 лв.Реалните доходи на глава от населението /вкл- и безработните/ драстично намаляват.

В същото време общата капиталова адекватност, която показва съотношението между собствения капитал и рисково претеглените активи на банките, е 17.8%.
Това е "алабализъм" щото голяма част от "рисково претеглени активи" на прост език означава ЗАГУБИ а те не смеят да си ги признаят.

"не е изключен сценарий, при който отделни банки биха могли да имат нужда от капиталова подкрепа,"
Това не е "сценарий" а гарантиран процес поне за 30% от баМките.

ускоряване на ръста на корпоративните сектори, като фактор за това ще е приключването на процеса на редуциране на финансовата задлъжнялост във все повече сектори на икономиката.
Е те това е мечта на всички но няма да се случи, защото чудеса не стават. Сетълмънт по междуфирмена задлъжнялост и между банки и корпоративни длъжници няма как да се получи от самосебе си. "Редукция" се прави с плащане или опрощаване на зъдължения - нито едното
нито другото ще се случи в обозримо бъдеще.

Според представените от него данни, от общо 2.5 трлн. банкови активи в региона, 46% са собственост на чуждестранни финансови институции. Анализът на групата обаче показва, че като цяло вероятността от съществено изтегляне на средства от дъщерните дружества към централите е относително ниска.
Хайде де ...а последните две години не се ли характеризират точно с изтеглянето на чуждия капитал ? Впрочем единственот нещо което задържа все още "чуждия финансов капитал" са безбожните лихви. А са ги пипнали "надолу" а са изгърмели половината баМ ки ! А това прави съвсем невярно твърдението че
Среднопретеглените лихви, както по кредитите, така и по депозитите, постепенно ще се понижават, както за корпоративния сектор така и за домакинствата.

*beer*
последна статистика лошите кредити са 21.90%
последна статистика лихви по депозити 10%.
В грешка си, скъпи сривльо, лошичките кредити падат. Което е логично.
падат верно . миналия месец бяха 22%
Re: Необслужваните кредити ще продължат да растат, депозити - надолу, лихви - нагоре, реват ипотечковци
25-01-2012 - 08:16:43
Лошите кредити са голям проблем. Особено за скопение мозъци, които гледат на съдия-изпълниелите, като на някакви зли демони. Първо лошите кредити не са намалели. Увеличиха се възможностите банките да ги прикриват. Положението обаче е все така тежко. За да се съживи икономиката и пазара на имоти, частните съдия изпълнители трябва да работят много повече и по-бързо. Всеки освободен лев от фирма длъжник поражда серия о погасявания на вземания между фирми, защото един дължи на втори, той на трети и чевъри и т.н. , а когато фирмите имат пари, пари имат и хората, които работят в тях. Всеки проведен търг за имот катализира изрезвяването и показва къде реално са цените. Така че не се радвайте на задържането на лошите кредити. Това е един цирей, който трябва да бъде изтискан, а не да му се радваме какъв е наедрял и напръщял.

Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване
Грийни, нищо не си казал. Нищо смислено имам предвид. Разбирам, че фактът, че лошите кредити намаляват хич не ти харесва и че до март 2012г. има два месеца, ама не мога да ти помогна. Очевидно срив на цените на имотите и края на света пак няма да има.
С банките трябва да се внимава много.Повечето от нас помнят фалитите през 1996-1997г.Когато се взема кредит трябва да се мисли и преценява хубаво а не после рев.
Аз лично съм "ЗА" банките да си събират максимално дължимото. Така ще бъдат гарантирани и нашите депозити и добрите лихви (7-8%) които банките ни дават. Дай боже вечно да има ипотечковци да плащат по 10-12% лихви за да може на нас банките да дават по 7-8%.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход