Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Кризата с имотите в България към края си ?

Публикувано от borsi 
Кризата с имотите в България към края си ?
13-07-2009 - 20:32:57


Кризата с имотите в България е към края си, по мое мнение, колкото и еретично да звуча в момента.

Това ще е факт, само ако валутния борд в страната ни се запази.

Смятано от Април месец мога да кажа, че спада в цените на имотите поне за мен и за сега приключи. Реално може би увеличението ще може да се усети след Септември, но времето сега и лятото би било подходящо за тези които ще влагат в недвижимости да се огледат на пазара.
Графика от преди няколко години на която съм отбелязал приблизително цените на скъпите имоти във Варна и София. Тогава (2001-2002), първо никой не вярваше, че цените ще се качат, после всички очакваха спад (който не само не дойде, а те се качиха с още над 100%), а когато спада дойде, всички още чакаха покачване:



В големите градове (като Варна и София), водещи на пазара, спада може би ще продължи още известно време, но все пак да не забравяме и най-високите цени бяха отбелязани в тях така, че е естествено и понижението да продължи малко повече, но мисля не по-късно от до есента.
Казвайки горното обаче може да се има предвид, че е възможно по-скоро дълго запазване около тези нива и плавно повишение, вместо скокообразните движения от предните години 2002-2007 г., когато буквално за 10-15 дни, в 2003 апартаментите във Варна бяха удвоили цените си, за да направят следващото лято още един гигантски скок.
Стагнацията в строителството може и да продължи, строителните компании и тези на недвижими имоти да продължат да фалират, но малко по малко пазарът ще започне да възвръща позиции, макар и не до максималните си нива.

Мисля, че първия растеж в цените ще се усети в земеделските земи и малките градове, въпреки много по-слабо ликвидните позиции там.

BGREIT



Не казвам, че купувачите ще скочат и ще започнат да вадят пари, или да теглят кредити за да си купят имот, но че спада вече е към края си.
Евтино и сега може да се намери, може да се почака и още, но цените нямат почти нищо общо с обществените нагласи, а с малкото или много реални сделки които се вършат, ще се вършат или ще се оферират имотите.
За отпушване на пазара (Наивен според мен термин) обаче не можем да говорим, а и големите продажби почти винаги са били само мит.
Дори в разгара на балона в България, имот се продаваше трудно и бавно.
Който е купувал, продавал, бил е строител, посредник, или като моя милост е наблюдавал пазара от близо, знае колко време, тичане и пазарлъци са нужни в 95 % от случаите.
Да очакваме, че ще се върне 3004 и 2005-та скоро няма да стане, но дори тогава продажби имаше, но митологията как едва ли не инвеститорите се редят на опашка с пачките в куфари, да си купят имот в Слънчев Бряг, Банско, Варна или София си бе медиен мит за пред овцете, следящи и вярващи на медиите.
Повечето чужденци идваха със сравнително скромни суми от порядъка на 20 - 50 000 паунда в 2003 година, а голямата психоза зарази предимно българи, банки и големите перачи на крадени пари. Сега и едните и другите и третите загубиха от кризата и балона преди нея.
Най-големите и първите сривове бяха и сред картонените сгради в първите два курорта. Бяха нужни почти 2 години Варна и София да ги последват в спада, макар и не така устремно.

За мен обаче и факта, че медиите обсъждат вече кризата и психозата силно е ударила мисленето на хората е вече сигнал, че може да се огледаме.

Мнението е лично мое и не желая да ангажирам никого с него.




www.Borsi.dir.bg
www.Zlato.dir.bg



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-07-13 20:33 от borsi.
Re: Кризата с имотите в България към края си ?
13-07-2009 - 22:00:25
Напомяш ми на един пич дето ме убеждаваше да играя на борсата през ноември 2007. Тя кризата тепърва започва, вие се избихте да се надпреварвате да казвате, че свършила.
Re: Кризата с имотите в България към края си ?
13-07-2009 - 22:25:31
Да ви кажа чесно ...ако искат да си скачат не 2040 да стане квадрата ами ако ще и 4080 ....все ми е тая
Масово се бачка за заплати в порядъка 600-1000 лв ..кредити казаха че ще дават хората ...колко му е .....
значи според графиката 100кв жилище трябва да струва има -няма 200400 евро ...ми то си е направо без пари
Цялата истина е че според моята графика навън е около 30 градуса и би трябвало студената бира да помогне
Септември ще свърши жегата и децата ще тръгнат на училище ...и тогава пак на никои няма да му дреме за имот
По Коледа се набляга на луканки и тежки вина и пак никои не мисли за имоти
Януари и Февруари се твърди че са традиционно слаби - навънка студ , народа пази печките .....
един форумец има подпис - които не е продал все още не закъснял ....почти съм съгласен ...само дето вече закъсня....
някои твърдеше че след изборите цените щели били да скочат ...
и на мене ми е кеф да си мисля че апартамента ми струва 200 хил евро ....но като гледам какви къщи има в Италия,Испания за по 50 000евро...
Наи сигурния начин в момента да се вдигнат цените е ако всички продавачи едновременно изтеглят офертите си .....не виждам как ще стане ....
Re: : greenbul
13-07-2009 - 22:27:11
Лятото на 2007 казвах да се излиза от БФБ, пък януари тази година казах да се влиза.
Разлика във вижданията сме имали с познатия ти winking smiley



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-07-13 22:32 от borsi.
Re: Кризата с имотите в България към края си ?
13-07-2009 - 22:30:11
Quote

За мен обаче и факта, че медиите обсъждат вече кризата и психозата силно е ударила мисленето на хората е вече сигнал, че може да се огледаме.

Аз официалното закриване на кризата го виждам с всенародни празненства с камънье и дървье пред парламента.
Представи си само, какво оглеждане ще падне тогава. *xxx*



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-07-13 22:45 от Scyther.
Re: Кризата с имотите в България към края си ?
13-07-2009 - 22:31:51
+1 за дивалката
Re: Scyther
13-07-2009 - 22:33:37
Re: Кризата с имотите в България към края си ?
13-07-2009 - 22:35:59
avatar
Точно чакам тия дни заплатата ми официално да стане 10К евро. На месец. Та точно ще си купя копторче за 2040Е. кв., ако ми останат от семките и бонбонките. Пък и ще водя жената на кино, та знам ли...
Re: Кризата с имотите в България към края си ?
13-07-2009 - 22:44:12
Пред офиса - на около 10 метра се намира една кантора на натариус
в дясно на окло 15 метра има още един ...как да ви кажа че се виждаме всеки ден , как да ви кажа че са едни от наи вървежните , а сега нямат работа ....и о чудо не чакат скоро да имат ....
добре че има земеделска земя , парцелчета, стари коли , пълномощни и др. че да не заспят съвсем ...
Понеделник - служителките на работа ..викам ''Добро утро" къде е шефа (нотариуса) ...отиде до морето за риба ...отговарят ми заедно с поздрава и сутрешното кафе .....
ама иначе ако кажете че имотите ще скачат - нека ....аз няма да споря
Re: Кризата с имотите в България към края си ?
13-07-2009 - 22:51:20
avatar
С риск да подразня масата сривагентури smiling smiley)) (без да излишен оптимизъм от моя страна) бих искал да ви споделя, че информацията ми от всички колеги с които се чувам еждневно е, че има много сериозно раздвижване на пазара в София. В нотариата днес била уникална блъсканица ми казаха колеги. То и аз днес имам сделка но една сделка пролет не прави. Според мен обаче раздвижване има само за изгодните имоти.

Ама чак кризата с имотите да е към края си...тцъ

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход