Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

весела коледа и щастлива нова година от куку

Публикувано от kuku987 
весела коледа и щастлива нова година от куку
26-12-2010 - 22:00:21
весела коледа и щастлива нова година от куку.

очаквано равитие на имотния пазар в Бг. 40 процента спад на офертните цени, 50 процента спад на цените на реалните сделки, доколкото има такива. досега. всичко живо продава, купувачи няма.

това е 'за съжаление' е само началото на голямото падане на цените.
ефекта на лошите кредити и ипотеки и голямото изкарване на фоуркложърс на пазара от банките тепърва предстои.

моята прогноза навремето ако някой си спомня беше за 90 процента спад на цените в Бг. това е и базата на която калкулирам прословутите 149 евро на квадрат 'топ локейшън'.

В Бг си минахме по класическия сценарий:
- отначало се твърдеше че цените все ще растат с по 10-20 процента на година‌ (на този етап аз като пишех за спад изглеждах като паднал от марс и какво ли не ми чу главата...)
- после започнаха да приказват за плавен растеж от по няколко процента
- след това за плато.
- след това за лек спад, стабилизация и после пак цените нагоре...

а тя каква стана?
Каквото куку предрече, това и се случва в момента.

фундаменталното гориво на 'растежа' в Бг си беше лесния и 'евтин' кредит отвън. аз и за това предупреждавах най-много. да не се тегли кредит. който си е изкарал парите да си ги харчи както си иска. кредитът обаче е друга работа. стойността си е променлива а дългът - фиксиран. valuations are variable, debt is constant.
това което се случи в световен мащаб в последните години си беше зарибяване на баламурниците с кредити. сега ще трябва да се плаща.

интересно е че все още се намират cocky и откъснати от действителността хора които продължават да сънуват някакъв растеж, въпреки фактите. В другите си разсъждения тези хора изглеждат напълно нормални (с някой очевадни изключения), в случая става дума или за опарени инвеститори купили на пика или за търсачи на баламурници и на лесни печалби.

сещам се на времето камелия и някои други форумци ме атакуваха много емоциално след поредния сезон на 'растеж' че съм обърквал главите на хората и те пропускали шанса на живота си да се накиснат с непосилен кредит (в случая в Бг с изключително високи лихи) доживот. сега ред на същите е да обяснят на хората останали на улицата какво точно за съжаление се обърка та сметките излязоха криви.

и тъй като продължават да се ръсят небивалици и глупости от изпаднали в отчаяние спекулатни считам се за длъжен да поясня:
1. в момента в световен мащаб няма никакво рикавъри/излизане от рецесията. това което се случва е натрупване на нови заеми и формирането на големи дефицити с цел да се облечки сриването. това обаче е до време.
2. финансирането на псевдоикономическото 'възстановяване' в момента е за сметката на продажбата на бондове (тоест по-нататъшно задлъжняване) и печатането на пари. печатането на пари е околко 1/3, продажбата на бондове - 2/3 от дефицитите, никой не може да си позволи да печата повече от 1/3 от парите който му трябват, за останалото трябва да се продават бондове.
3. лихвите по бондовете тепърва предстои да растат.
4. никаква хиперинфлация нема да има. много е възможно и няма да има и значителна инфлация колкото и да се дъвче този аргумент в момента. има някаква инфлация в момента която се дължи на дефицитите и заемите.

цените на каквото и да е било са достатъчно високи в момента , благодарение на евтиния кредит и левъриджа.
не може да се бори левъридж с още по-голям левъридж и опасното разрастване на кредита с нови кредити. това което се слува в момента е доизтупването на брашнения чувал.
за съжаление изобщо не виждам (и не само аз) как тази рецесия не е депресия. каквито и да е статистически хватки да прилагат факт е че мижавите растежи на ГДП които дадоха основание да се обяви че кризата е приключена се дължат на новите кредити и на дефицитите.
ако тях ги няма ще има реални спадове на ГДП от по 5-10 процента на година.

това което ни чака за съжаление са по-високи данъци, по-малко сървиси и услуги от страна на държавите, особено в здреопазването очаквам всякакви експерименти и 'иновации' и трансферирането на финансовата тежест на потребителите. по-скъпо образование. А за пенсиите не ми се мисли, не мога да проумея откъде ще намерят пари за пенсионерите особено при демографската картинка в развитите страни.

Развитието на събитията е Бг в последно време показва точно това - най-големите проблеми в бъдеще ще са пенсиите и здравеопазването.

5. кризата в Бг още не е започнала. още няколко годинки в същото темпо и 149 евро ще са факт.

6. купувачите с пари чакащи далаверата и 'евтинията' ги няма. защо почти никой не купува в щатите? в момента във флорида и калифорния има реални сделки на 1/4 от цените на върха. И пазара продължава твърдо надолу. вече 4-та година. та 4 годинки (2-3 от сега нататъка) в Бг със същите темпове и 149 евро вече ще изглежват като оптимистична прогноза.

и още веднъж дебело подчертавам че поне едно 70 процента от имотите в Бг нямат никакъв шанс изобщо да си намерят купувач поради:
- инфраструктура
- локация
- качество на строежа/изолациите
- липсата на удобства.

та тези 149 евро ще са за реална а не идеална квадратура, и не за разпадащи се жилища, за панелки в люлин продадени на по 1000 евро квадрата (идеална квадратура) ще се носят легенди. добрите стари времена...

проблемите в бюджета за съжаление ще се отразят и на пенсиите, държавните заплати, изобщо няма да се учудя ако след 3-4 години средната заплата в Бг е 200 евро на месец.
ако го има все още еврото...
ако не, ще преизчисля прогнозата си в долари.
Re: весела коледа и щастлива нова година от куку
26-12-2010 - 22:05:30
avatar
Честита Коледа и на теб Катастрофико. Това беше единственото смислено изречение което си написал. Ти си гледай у хамериканско как са нещата и не се кахъри за тука. Що не земеш да се евтаназираш преди декември 2012?
Re: весела коледа и щастлива нова година от куку
26-12-2010 - 22:23:56
не виждам какво му е катастрофичното на това дето съм написал.

хората си преживели и по-лощи неща от 149 евро на квадрат топ локейшън.

а бъдещето ще покаже че за най-важните неща ще се плаща и че много услуги на който сме свикнали от соц време няма да са достъпни за много хора. за съжаление. и че тези най-важни неща не включват панелка в соц предградие или ново строителство с радиоактивен турски цимент дето стените мухлясват отвътре след първия дъжд.
Re: весела коледа и щастлива нова година от куку
26-12-2010 - 22:29:38
avatar
Quote
kuku987
не виждам какво му е катастрофичното на това дето съм написал.

хората си преживели и по-лощи неща от 149 евро на квадрат топ локейшън.

а бъдещето ще покаже че за най-важните неща ще се плаща и че много услуги на който сме свикнали от соц време няма да са достъпни за много хора. за съжаление. и че тези най-важни неща не включват панелка в соц предградие или ново строителство с радиоактивен турски цимент дето стените мухлясват отвътре след първия дъжд.

Я си се върни на стария ник и не пляскай глупости.
Важните неща са на друго място, а не където си се вторачил.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Подбрани статии за собственици на имоти.За купувачи и продавачи си има други места.
[www.sobstvenik.com]



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-12-26 22:31 от OwnerBG.
Re: весела коледа и щастлива нова година от куку
26-12-2010 - 22:44:30
не се вземайте много насериозно. уважавам спортния ви хъс. бекграунда обаче ви липсва.
Re: весела коледа и щастлива нова година от куку
26-12-2010 - 22:45:00
avatar
Е па я да ги чуем теа важните неща ??? Ако това не са...
Re: весела коледа и щастлива нова година от куку
26-12-2010 - 22:46:47
Куку Честита коледа, май си пийнал в повече, ама по това време е позволено*drink1*
Като се освестиш прочети следните няколко факта относно твоите "прогнози":
1.Топлокейшъните са поне по 1490Е, 10 пъти повече от това което прогнозира. Надявам се не си имал предвид топлокейшъна в вашето село.
2.Борда си съществува, а трябваше отдавна да се е разпаднал
3.Лева не се е инфлирал поради точка 2

ПП: Абе вий там в Канадата само това ли ви е в главата по Коледа?
Re: весела коледа и щастлива нова година от куку
26-12-2010 - 22:59:45
avatar
И нашето момче Куку и група канадски учени- емигранти май са се поизхвърлили в прогнозите. Сега добави и Е200 средна заплата след 3-4 години. Ще следя с интерес.:]
Re: весела коледа и щастлива нова година от куку
26-12-2010 - 23:07:02
всъщност отменянето на борда беше според мен по-логичния и безболезнен вариант. Да речем през 2003-2004. Тогава със сигурност нямаше да имаме толкова кредити и щехме да си стимулираме производството и износа по времето когато световната икономика растеше.

сега ни чака по-лошият вариант - на доста дълга стагнация и свиване на икономиката. наблюдавайте дефицита в бюджета и намаляването на резерва. и ми обяснете как ще се покрие горният дефицит. и като се изчерпа резерва какво следва.

---
1.Топлокейшъните са поне по 1490Е - това не е вярно.
---------------------------------
2.Борда си съществува, а трябваше отдавна да се е разпаднал
3.Лева не се е инфлирал поради точка 2
-----------------------------------
очакванията ми за борда - за контролирано инфлиране на лева и стимулиране на износа се базира на очакванията ми за някаква нормалност в икономическата политика на Бг. което за съжаление не се случи.

така че сега както писах по-горе ни чака по-лошият вариант.
китай и япония си контролират валутите и ги държат на нисък курс спрямо долара с една единствена цел - износ. сега китайците дето произвеждат пластмасови боклуци имат резерви от 2.7 трилиона долара и дават заеми на европейците и американците.

а за бъдещето на лева и другите европейски валути ще говорим пак. както продължавам да твърдя моите прогнози са оптимистични, това дето се случва обикновено надминава очакванията ми.
Re: весела коледа и щастлива нова година от куку
26-12-2010 - 23:12:41
avatar
като за 3-4 месечно писание се ядваш... само дето пак са те налазили комплексите. Що ли? Щото пускаш неправилна тема в неправилен раздел :] Знам, че държиш да ти се обърне особено внимание ахахха, но повярвай мили, нямаше нужда от нова тема - и в тази отново нищо не си казал *rose*


Никво "честито" на човек, който прикрива зад "честитката" поредната си криза! "Честито на всички... ама да ви кажа пак за 100ен път да си ебавате майката и че 5лв ви чака заплата и 7лв на топ-а ако имате късмет" Хехе Смешник! А да паднеш в метрото под мотрисата на връх нова година позьор :g:

в началото бе словото ....
и дойде олигофренията :}
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход