Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Малко инфо за сградите в БГ. При такова съотношение и състояние как би изглеждал бъдещия пазар на имоти, щото настоящия го знаем!

Публикувано от darkside 
"Голяма част от жилищата в България не отговарят на съвременните изисквания. По-добро е положението с водоснабдяването и електроснабдяването, като на практика почти цялото население е осигурено с вода и електричество, там обаче проблемът е свързан с качеството и надеждността на мрежите. Вътрешна канализация в жилището има в над 82,5 на сто от жилищата, но само 40 на сто от населението ползва канализация поради неизграденост или недоизграденост на колекторните системи. Жилищата с централно парно отопление са 12,7 на сто в 42 града.
Външните ограждащи елементи на сградите имат реални коефициенти на топлопреминаване, които са 3–5 пъти по-високи в сравнение с нормите за ново строителство, въведени през 1999 г. В 80 на сто от съществуващия сграден фонд сутерените и таванските плочи са без топлинна изолация. Недобрата топлоизолация на външните ограждащи конструкции е причина за увеличени топлинни загуби. Топлинните загуби през остъклените повърхности - прозорци и остъклени балконски врати, понякога достигат до 50 на сто от общите топлинни загуби.
Най-големи проблеми се очертават в сградите, строени по едропанелна технология. Те са над 11 000 и са разположени в 120 жилищни комплекса в страната. В тези сгради се намират над 787 000 жилища, обитавани от над 2 млн. души. 83 на сто от панелните жилища се намират в областните центрове, като в редица големи градове панелните жилища представляват около 40-50 на сто от целия жилищен фонд.

Състояние на жилищния фонд
Панелните сгради, които са част от стоманобетонните, са 11 000, жилищата в тях са 787 000.
Стоманобетонните сгради са 105 хил. с 1239 хил. жилища, тухлените сгради - 1578 хил. с 2096 хил. жилища, а 453.3 хил. жилища се намират в 452.8 хил. сгради с друга конструкция.
Жилищният фонд в страната се състои от 2136 хил. сгради. В страната са регистрирани 3789 хил. жилища, от които 63.8% са в градовете, а 36.2% - в селата. Общата им площ е 242 291 хил. кв.м.
По-голяма част от жилищата са с две и три стаи - 65.4% от всички, следвани от жилищата с четири и повече стаи - 22.9%, едностайните са 11.7%.
През 2009 г. най-много жилища на 1000 души от населението са регистрирани в
Перник - 725, София - 712, Видин - 654, Ловеч - 641, и Габрово - 625.
Най-висок среден брой лица на едно жилище през 2009 г. е отчетен в градовете в
областите Благоевград - 2.6, Пловдив - 2.5, Пазарджик - 2.4, София - 2.4, и в
областите Благоевград и Разград - съответно 2.3 и 2.2, a най-малък - в селата на
област Перник.

Всички тези данни могат да бъдат основа за прогнозиране на пазара на имоти. Те са достоверни.

Почти всички жилища са частна собственост
Повечето жилища са частна собственост на физически лица – 96,5 на сто. 3,0 на сто от тях са държавна или общинска собственост, останалите 0,5 на сто са собственост на търговски дружества, обществени или кооперативни организации или са необитаеми към момента на отчитането.
Жилищното потребление в България е сравнимо с това в развитите западноевропейски страни и на 1000 лица се падат по 471 жилища, което създава убеждение, че жилището не е приоритетен проблем. Жилищата са разположени неравномерно по територията на страната, като необитаваните жилища се намират в непривлекателни райони, а голяма част от тях са нестандартни, без благоустройство, изоставени, полусъборени.
Оценка за състоянието на жилищното потребление дават и показателите ,,едносемейно обитаване" и ,,брой обитатели на стая". У нас само 69,3 на сто от жилищата се обитават от едно семейство; в над 130 000 жилища се падат по трима и повече обитатели на стая, а в около 55 000 – с четирима и повече обитатели на стая.

Националната жилищна стратегия
Съществуващата национална жилищна стратегия би трябвало да спре влошаването на сградния фонд и да осигури нови достъпни жилища. На практика държавна политика по обновяването на стария жилищен фонд в момента няма, въпреки че има утвърдена такава стратегия. Основните изводи за сегашното състояние и проблемите в жилищния сектор са известни - застрашително влошаващо се състояние в резултат на неадекватно поддържане, висока енергоемкост - лоша термоизолация на стените и уплътненията на физически остарели дограми, неефективно отопление, увеличение на дела на собствениците на жилища, които не могат да поддържат собствеността си в сегашните пазарни условия, недобра организация на управлението на сгради в режим на етажна собственост, липса на специализирана нормативна база за целите на обновяването.
Факт е липсата на система за жилищно субсидиране, кредитите за строителство са недостъпни, символичен е делът на обществения жилищен фонд (3 на сто), като при това той е неуправляем поради разпръснатостта му сред частни жилища в етажна собственост.
Това са някои от изводите от авторите на жилищната стратегия, изготвена от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Какво може да се предприеме?
При липсата на държавно подпомагане проблемите, свързани с обновяването на жилищните сгради, са преди всичко финансови.
Логично е системата на държавно подпомагане да бъде съчетание на пряко субсидиране, кредитни и данъчни облекчения.
Първи стъпки бяха направени с разпоредби от законите за енергетиката и за енергийната ефективност за освобождаване от данък сгради."
Една нова мярка за субсидиране е новата мярка за саниране по програма "Регионално развитие".


Ето и едно експертно мнение:
".......бла, бла, бла,......Усещането за голямо предлагане на пазара на жилищни имоти в България в момента e донякъде измамно.( Ама направо си е чиста измама...кой ги качва тия хиляди оферти, мамка му...) През 2010 г. на практика не беше започнат нито един нов по-значителен проект за изграждане на жилища в София. Ако тенденцията се запази и предлагането не отговори на търсенето, вероятността в близко бъдеще да се появи дефицит на нови жилища е съвсем реална....бла, бла, бла,......."

Християн Хараланов "Корект проект" ООД



Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2011-07-19 18:42 от darkside.
[paper.standartnews.com]

Още за копторите в панеляка...

питам се кой идиот в еврокомисията реши да се дават пари за саниране вместо за булдозери???
1 тон CO2 в момента върви някъде около 25-30 евро.Март месец си върнахме акредитацията за тази търговия.

Ако не можеш да разбереш къде е далаверата само на базата на горния ред...е безсмислено да ти обяснявам каквото и да е,защото просто няма да го разбереш.
Quote
salvador
1 тон CO2 в момента върви някъде около 25-30 евро.Март месец си върнахме акредитацията за тази търговия.

Ако не можеш да разбереш къде е далаверата само на базата на горния ред...е безсмислено да ти обяснявам каквото и да е,защото просто няма да го разбереш.

салвадоре, тази търговия в момента е под разработка и урегулиране на европейско ниво. Така че бегейските далавери оттам ще секнат МНОГО СКОРО. Информацията ми не от 1-ва ръка, а от регулировчика. Намерил се кой да ме отваря на търговия с емисии...
Търговията с емисии е само едната част от далаверата-за момента най-съществената.С тенденция да не е в бъдеще.Но в близките години ще си остане съществена.Ползата от инвестиции в саниране в сравнение с инвестицията в булдозери,в нашия случай е от порядъка на 1:100 в полза на санирането.БГ номера в търговията с емисии няма.Когато започнахме с номерата,ни взеха акредитацията...
Целите си остават дългосрочни,работи се и по една нова директива.Все процеси,които не засягат само нас.Просто сега идва наш ред да си решим проблемите.Трябва съотношението енергийно потреление/единица БВП да стане като в другите държави.В момента разликата е меко казано драстична.И бъркаме ключови политики на самия ЕС.
Така,че...май трябва да накараш тия от "регулатора" да ти обяснят по-добре нещата...
На всички далавераджии искрено пожелавам да се задавят и да пукнат. winking smiley
През последните дни "Имот.БГ" са коригирали калкулатора си "колко струва моя имот" с около 18% надолу!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход