Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

По-скоро бих се застрелял, отколкото да притежавам жилище

Публикувано от Гладен Брокер 
По-скоро бих се застрелял, отколкото да притежавам жилище
23-05-2011 - 11:06:25
Като собственик на имоти ще трябва да потвърдя долното и най-вече заради поддръжката. В БГ е друго - имаш панелен коптор и докато той съвсем не заприлича на свинарник не пипаш нищо по него.



[www.investor.bg]

По-скоро бих се застрелял, отколкото да притежавам жилище


Животът под наем е по-безгрижен и по-изгоден в дългосрочен план, твърди американският хедж фонд мениджър


Притежаването на жилище носи толкова много стрес, загуби и негативи, че те не оправдават плюсовете от собствеността върху имота. Това смята американският хедж фонд мениджър, предприемач, рисков капиталист и автор Джеймс Алтъчър.

Той споделя мнението, че хората биха били по-щастливи, ако не ипотекираха своя живот и ако не се поддаваха на заблудата, че бялата дървена ограда води до щастие, ако се дистанцират от „американската имотна религия“ и намерят своя път, който да следват.

Той излага няколко основни аргумента, които показват защо покупката на имот е свързана с прекалени усилия – финансови, емоционални и физически, които според него дългосрочно носят повече негативи, отколкото полза.

Сред водещите финансови причини за него са:

1. Загуба на пари

Покупката на имот е свързана с плащането на голяма сума пари. Някои ще кажат: „Но това е инвестиция“. Исторически погледнато обаче това не е така. Възвръщаемостта от имоти между 1980 и 2004 г. е 0,4%, пише той. (Според някои анализи за още по-дълъг период тя е всъщност -0,6%.)

Достатъчно е да се каже, че когато плащате тази сума, повече никога няма да видите тези пари. Това е така, защото дори и като продавате имота, вие ще вземете парите и ще ги вложите в следващата вноска за новия си имот.

Още по темата
Седем съвета при наемане на жилище

Седем вида разходи за жилището, които наемателите не плащат

Жилище под наем или покупка на жилище?


2. Сключване на сделката

Забравих колко беше последните два пъти, когато закупих жилище, но със сигурност бяха още 2-3%, хвърлени на вятъра. Адвокати, застраховки, преместване, антидепресанти – събират се около 2-3%, пише Алтъчър.

3. Поддръжка

Независимо от обстоятелствата, няма начин да не ремонтирате каквото е необходимо в жилището. И всичко това е свързано с още разходи. Затова живея под наем. Миялната ми машина не работи – обаждам се на хазяина. Или пък купувам нова, но цената й се удържа от наема, а техникът идва и я инсталира. Аз не правя нищо. Техникът и хазяинът ми работят за мен.

4. Данъци

Още по-лоша новина са данъците, които трябва да плащате. За какво? За да могат вашите деца да получат страхотно образование? Да, бе, да.

5. Клопка

Нека да изясним защо притежанието на жилища се превърна в повече от религия в САЩ – защото големите корпорации не искаха служителите им да имат на разположение многобройни избори за работа. Затова те ги окуражаваха да притежават жилища – за да не могат лесно да се преместят и да сменят работата си. Работната заплата е функция от търсене и предлагане. Ако не можете лесно да се преместите, тогава и вашето предлагане от възможности за работа е по-ниско.

6. Непривлекателна инвестиция

Инвестицията в жилище има всички характеристики на една от най-непривлекателните инвестиции: тя е нисколиквидна, предполага голям заем, има ниска диверсификация – за повечето хора къщата заема най-голям дял от техния портфейл.

Как банките правят бизнес? Много просто – те заемат капитал от вас при ниски лихви и ви отпускат скъпи заеми.

Това е всъщност толкова добър бизнес, че на практика вече 200 години банките ни облъчват с него с милиарди, похарчени за реклама.

Често обаче се оказва, че ако искате да бъдете феодали и да притежавате жилище, вие трябва да сте готови да харчите много по-голяма сума от наемателя/крепостния селянин. Последният пък обикновено трябва да плаща само наема, който понякога може да бъде фиксиран за години напред.

В отговор на тази теза Рик Шарга, вицепрезидент на RealtyTrac, пише, че по отношение на риска на инвестицията исторически погледнато, по-малко от 1% от собствениците на жилища са загубили имота си поради принудително отнемане. Също така повечето случаи от тях са се дължали на „лична катастрофа“ като безработица, развод или сериозно заболяване.

Тук стои логичен въпросът как би се справил един наемател в тази ситуация. Дали хазяинът би бил склонен да му позволи да остане в апартамента, ако той спре да си плаща наема?

Може ли капиталът, вложен в имота под наем, да се използва за рефинансиране, за да се покрият временни проблеми с дохода? Едва ли, пише той.

Алтъчър от своя страна изрежда и някои лични причини, поради които живот под наем е по-привлекателен. Сред тях са възможността за безпроблемна смяна на местоживеенето при необходимост или при желание. Наред с това наемането дава възможност за много повече избор – на локация, на управление на времето, което няма да е заето с поддръжка на жилището, избор на вида жилище, и не на последно място, избор за управление на парите, които не са замразени в най-неликвидната инвестиция.

Помислете за личните причини, поради които искате да притежавате имот, съветва той. Чувствате ли се сякаш не можете да постигнете нищо в живота си, докато не притежавате собствено жилище? Усещате ли, че това е част от създаване на семейство и гнездо за вашите бъдещи деца? За вас лично всичко това част ли е от съзряването и превръщането ви в улегнала личност? Или това е нещо, на което са ви учили вашите родители? Замислете се за истинските причини за самия вас и се уверете, че те са лично ваши и идват от сърцето ви.
Re: По-скоро бих се застрелял, отколкото да притежавам жилище
23-05-2011 - 11:22:50
avatar
Макар на пръв поглед да изглежда, че инвестирането в имот не предполага наличието на специални знания и умения у инвеститора, вземането на решение за подобна покупка съвсем не е от най-лесните. По-изгодно ли е да се купи жилище, или да се живее под наем? Какъв имот можем да си позволим? Дали да купим имот с ипотечен заем, или да спестяваме за жилище? Кое е по-изгодно - да купим имот, да го ремонтираме и да продадем с печалба в рамките на кратък период от време или да го задържим за по-дълго и да го отдаваме под наем? Как да преценим амортизацията на имота и разходите за ремонт? Как да определим очакваната възвращаемост от подобна инвестиция?
За много от нас купуването на къща е най-мащабната покупка в живота ни и затова изглежда важно тя да е възможно най-правилната. Изборът, който купувачът трябва да направи, за да има полза от инвестицията, трябва да се основава на добре пресметнати ползи, разходи и алтернативи. Целта на този материал е да се опита да даде поне основните насоки, върху които трябва да се замислим, за да сме сигурни, че вземаме вярното решение.

Покупка или наем

Как да преценим кога е по-изгодно да се купи жилище и кога да се живее под наем? Къде е пределната граница? Отговорът на този въпрос не е от най-лесните, но има няколко основни правила. Първо, в инвестиционната теория се смята, че ако плащането на наем спестява поне 35% от разходите, свързани със собствеността върху даден имот (ипотека, имотен данък, разходи за ремонт, застраховки и т.н.), живеенето под наем обикновено е по-добрата опция. Второ, когато купувате къща, която не възнамерявате да притежавате поне няколко години, трябва да имате предвид, че транзакционните разходи по покупко-продажбата са високи. Ако в момента можете да си позволите по-малко жилище от това, което ви трябва, или пък в по-непривлекателен район и не се очаква сериозно повишаване на стойността на имота между момента на покупката и момента на продажбата, то подобна покупка е свързана с по-висок риск от загуба заради транзакционните разходи. При краткосрочен хоризонт живеенето под наем обикновено е по-евтината алтернатива.
Определянето на наистина изгодната алтернатива предполага сравняване на финансовите аспекти на покупката на жилище и на наемането на същото жилище.
Нека разгледаме един хипотетичен пример при следните допускания:
Приемаме, че сме решили да си закупим едностаен апартамент в София, който да финансираме чрез ипотечен заем за 30 000 лв. със срок на изплащане 15 години при лихва 12%. Годишната вноска по ипотечния заем (включително част от главницата и лихвата) е в размер на 4405 лв.
Приемаме, че за поддържане на имота са необходими общо 60% от днешната цена, разпределени във времето по следния начин: ремонт на 8-ата година в размер на 30% от днешната цена (или нетна настояща стойност 9000 лв.) и втори ремонт на
15-ата година в същия размер.
Допускаме, че в рамките на
15-годишния период като собственици ще плащаме по 100 лв. годишен имотен данък. За улеснение приемаме, че размерът на данъка не се променя в рамките на целия период.
Изискуемата годишна норма на възвращаемост е 5%, т.е. винаги трябва да разглеждаме алтернативата да спестим „излишните“ пари при 5% лихва на депозит. С тази норма изчисляваме нетната настояща стойност на бъдещите парични потоци.
Очакваме, че след 15 години реалното поскъпване на имота е 20% (за целия период). Не разглеждаме разходите по прехвърлянето на имота.
Приемаме, че алтернативата е да наемем същото жилище за 200 лв. месечно (или 2400 лв. на година), този наем се актуализира/нараства с 5% годишно.
При тези допускания разходите при двата алтернативни варианта се описват в таблицата (виж таблицата). Изчисляваме разходите в нетна настояща стойност, за да сравним паричните потоци през различните периоди. Така изчислени, настоящата стойност на общите разходи за имот при покупка чрез заем са 67 096 лв. (събираме сумите в четвъртата, шестата и седмата колона, или 48 006 лв.+ 1 090+18 000 лв.). За да получим нетния разход, който ще трябва да направим като собственици, от настоящата стойност на общите разходи изваждаме цената на имота след 15 години (т.е. 36 000 лв.), следвайки нашите очаквания за цените в бъдеще (защото в крайна сметка в края на периода разполагаме с актив, който има съответната цена). Тогава получаваме нетен разход от притежаването на имота в размер на 31 096 лв. Това число сравняваме с настоящата стойност на разхода за същия имот, ако сме го наели, която е
36 000 лв. при нашите допускания. По-малката число показва кое е по-изгодно. В случая това е собствеността върху жилището.
Но при положение че само едно от очакванията се промени, е възможно да се промени изборът. Например, ако лихвата, при която получим заем, е по-висока или данъкът върху имота нараства, може да се окаже, че е по-изгодно да наемем имота. Обратното ще важи, ако наемите нарастват с по-бързи темпове всяка година.

Колко скъп имот можем да си позволим

Няма готова и приложима към всички обстоятелства рецепта за това как да преценим колко е пределната цена на даден имот, която можем да си позволим предвид доходите ни, наличните ни спестявания, общата ни задлъжнялост, разходите ни за издръжка и т.н.
Един възможен подход към определянето на това колко скъп имот можем да си позволим е да изчислим очакваните периодични (месечни или годишни) плащания. Ако ще финансираме покупката чрез ипотечен заем, задължително трябва да имаме предвид погасителните вноски по заема, които обикновено включват част от главницата и лихвата за съответния период. Към тези плащания трябва да се прибавят и други вероятни плащания, като например имуществени данъци, евентуални застраховки и др.

Пример:

Искаме да купим апартамент с ипотечен кредит и годишната вноска по заема е 4000 лв. Годишният имуществен данък за този апартамент е 100 лв., а всяка година ни се налага да заделяме по 300 лв. за застраховка. При тези допускания общите годишни плащания за жилището са 4400 лв. За да преценим доколко при текущите си доходи и задлъжнялост можем да си позволим покупката, обикновено се налага да изчислим два коефициента. Първият коефициент е съотношението между годишните плащания по имота и годишния ни доход. Обикновено се смята, че този коефициент не трябва да надхвърля 28%. Това означава, че в нашия пример с годишни плащания по жилището в размер на 4400 лв. трябва да имаме годишен доход поне в размер на 15 714 лв.
Вторият коефициент е коефициентът на задлъжнялост, който в нашия случай е равен на съотношението на годишните плащания по жилището плюс плащанията по други заеми спрямо брутния годишен доход. Обикновено се смята, че този коефициент не трябва да надхвърля 36%. Тоест, ако годишният ни доход е 12 000 лв., годишните ни плащания по жилището и по други дългове не трябва да надхвърлят 4320 лв.
Горепосочените допустими граници на тези коефициенти, разбира се, не са абсолютни и зависят от конкретните икономически условия и предпочитания на кредиторите. Например изискването на една от българските банки при отпускането на ипотечни кредити е съотношението дълг/доходи да не надхвърля 45%. Посочените в примера цифри могат да послужат само за груба преценка и не са много релевантни за анализа на доходите, разходите и инвестициите, който обикновено се извършва от банката кредитор.

Краткосрочна или дългосрочна инвестиция в имот

Едно от първите решения, които трябва да вземем, когато възнамеряваме да инвестираме в недвижим имот, е дали тази инвестиция да е краткосрочна или дългосрочна. Един възможен (печеливш) сценарий на инвестиционно поведение е да закупим даден имот, да го ремонтираме и/или подобрим и да го продадем на по-висока цена, реализирайки определена печалба. Друга възможна опция е да задържим имота за дълъг период от време и да печелим от отдаването му под наем. При този вариант е възможно и реализирането на печалба вследствие на повишаване стойността на имота във времето.
Очевидно е, че възвращаемостта на инвестицията при първия вариант е по-бърза и вероятно нормата на възвращаемост ще е по-висока поради по-краткия период на реализация. Трябва да се отчете и фактът, че при този вариант получените приходи могат да се вложат в други доходоносни активи и така по-бързо да мултиплицират ефекта от инвестицията. При определени обстоятелства обаче дългосрочната инвестиция може да се окаже по-изгодна, особено ако успеем да пласираме имота на такава наемна цена, която да позволи относително бързото изплащане на вложението, и/или има тенденция към трайно нарастване на цените на имотите.
В същото време и при двата варианта са налице потенциални рискове, които трябва да се отчетат при вземането на решение. Може например да се окаже, че подобряването на имота ще изисква по-голяма от първоначално планираната инвестиция или че ликвидността на този имот е по-ниска от очакваната, търсенето е по-слабо и т.н.
При дългосрочни инвестиции в недвижим имот с цел отдаването му под наем трябва да се има предвид фактът, че е възможна непълна заетост с наематели във времето. При всички положения при пресмятането на възвращаемостта от инвестицията трябва да се има предвид и амортизацията на имота, както и другите оперативни разходи, свързани с неговата поддръжка. Ако вземем дадения с по-горната таблица пример, виждаме, че при така зададените параметри на очакваните постъпления от наем и на разходите по поддръжка инвестицията ще е изгодна само ако за 15 години стойността на имота се е повишила с повече от 20%.
В същото време при вземането на решение за дългосрочна инвестиция трябва да се вземат предвид и редица други фактори, като например очакванията за макроикономическото развитие на страната (и съответно рискът от по-сериозни сътресения), ликвидността на пазара, възможните пречки пред упражняването на правата на собственост.
Сравнение на паричните потоци при собственост и наем на жилище Цена на имота (в лв.) Годишна ипотечна вноска Нетна настояща стойност на ипотечната вноска Годишен данък върху недвижимия имот Нетна настояща стойност на данъка Нетна настояща стойност на разходите за ремонт Годишен наем Нетна настояща стойност на наема
Година 1 30 000 4 405 4 405 100 100 2 400 2 400
Година 2 4 405 4 195 100 95 2 520 2 400
Година 3 4 405 3 995 100 91 2 646 2 400
Година 4 4 405 3 805 100 86 2 778 2 400
Година 5 4 405 3 624 100 82 2 917 2 400
Година 6 4 405 3 451 100 78 3 063 2 400
Година 7 4 405 3 287 100 75 3 216 2 400
Година 8 4 405 3 130 100 71 9 000 3 377 2 400
Година 9 4 405 2 981 100 68 3 546 2 400
Година 10 4 405 2 839 100 64 3 723 2 400
Година 11 4 405 2 704 100 61 3 909 2 400
Година 12 4 405 2 575 100 58 4 105 2 400
Година 13 4 405 2 453 100 56 4 310 2 400
Година 14 4 405 2 336 100 53 4 526 2 400
Година 15 4 405 2 225 100 51 9 000 4 752 2 400
ОБЩО 36 000* 66 071 48 006 1 500 1 090 18 000 51 789 36 000
* това е стойността на имота при допускането за 20 % увеличение в рамките на 15-годишния резултат
Re: По-скоро бих се застрелял, отколкото да притежавам жилище
23-05-2011 - 14:01:39
avatar
Quote
Гладен Брокер

Като собственик на имоти ще трябва да потвърдя долното и най-вече заради поддръжката. В БГ е друго - имаш панелен коптор и докато той съвсем не заприлича на свинарник не пипаш нищо по него.

[www.investor.bg]

По-скоро бих се застрелял, отколкото да притежавам жилище

Най- сетне нещата около теб се поизясниха..........
Набутал си се с кредит, нямаш пари да го обслужваш, нямаш пари да си плащаш данъците и затова мразиш всички, които не са като теб.
Сори, Майкъл!
Да чакаме ли да се гръмнеш или ще продължиш да сипеш жлъч?smoking smiley
Re: По-скоро бих се застрелял, отколкото да притежавам жилище
23-05-2011 - 14:29:56
камелке имаш желязна логика! Почти като във вица за аналогичният случай:

Говорят си двама брокери: "Вчера във фирмата постъпи нов колега-студент" казал единият, "Аз знам за аналогичен случай - един от наше село си еба козата" отвърнал другият.
Re: По-скоро бих се застрелял, отколкото да притежавам жилище
23-05-2011 - 14:48:44
avatar
Quote
Гладен Брокер
камелке имаш желязна логика! Почти като във вица за аналогичният случай:

Говорят си двама брокери: "Вчера във фирмата постъпи нов колега-студент" казал единият, "Аз знам за аналогичен случай - един от наше село си еба козата" отвърнал другият.


Quote
Гладен Брокер
Като собственик на имоти ще трябва да потвърдя долното и най-вече заради поддръжката. В БГ е друго - имаш панелен коптор и докато той съвсем не заприлича на свинарник не пипаш нищо по него.

[www.investor.bg]

По-скоро бих се застрелял, отколкото да притежавам жилище

Е, ти си по логиката- аз само цитирам какво си казал!:]
Re: По-скоро бих се застрелял, отколкото да притежавам жилище
23-05-2011 - 21:38:40
avatar
Quote
камелия
Quote
Гладен Брокер
камелке имаш желязна логика! Почти като във вица за аналогичният случай:

Говорят си двама брокери: "Вчера във фирмата постъпи нов колега-студент" казал единият, "Аз знам за аналогичен случай - един от наше село си еба козата" отвърнал другият.


Quote
Гладен Брокер
Като собственик на имоти ще трябва да потвърдя долното и най-вече заради поддръжката. В БГ е друго - имаш панелен коптор и докато той съвсем не заприлича на свинарник не пипаш нищо по него.

[www.investor.bg]

По-скоро бих се застрелял, отколкото да притежавам жилище

Е, ти си по логиката- аз само цитирам какво си казал!:]

Значи е време да си тегли куршума. Няма да е голяма загуба. Едно кречетало с безмислени мнения по-малко.
Re: По-скоро бих се застрелял, отколкото да притежавам жилище
23-05-2011 - 22:35:06
Чисто нова сграда.Така до колкото виждам от две седмици,са се нанесли само две семейства за сега.Аз подготвям апартамента на мои познати ,които ще са явно третите .
Самата сграда има много хубав вътрешен двор.
Днес единя мъж от нанеслите се,5 часа си миеше и лъскаше аУдиту 100 на бясна чалга набримчена до дупка!!!

Нема оправия в тази държава!!!
Re: По-скоро бих се застрелял, отколкото да притежавам жилище
23-05-2011 - 22:52:36
avatar
Quote
igra4
Чисто нова сграда.Така до колкото виждам от две седмици,са се нанесли само две семейства за сега.Аз подготвям апартамента на мои познати ,които ще са явно третите .
Самата сграда има много хубав вътрешен двор.
Днес единя мъж от нанеслите се,5 часа си миеше и лъскаше аУдиту 100 на бясна чалга набримчена до дупка!!!

Нема оправия в тази държава!!!

Що?
Я, питай Додко2 и сие, дали в новопостроените блокове има измекяри?
Няма, ще ти кажат и ще ти покажат къде вирее чалгата........:]
Re: По-скоро бих се застрелял, отколкото да притежавам жилище
23-05-2011 - 23:33:30
avatar
Quote
камелия
Няма, ще ти кажат и ще ти покажат къде вирее чалгата........:]

Веднага - в Люлин и Надежда е царството на чалгата!


239% или 3.39 пъти повече е нарастнал броят на обявите с цена 400-600 евро/м2 в последните 3 месеца, сравнено с предпоследните три месеца

„Четвърти километър – на всеки километър”
Re: По-скоро бих се застрелял, отколкото да притежавам жилище
23-05-2011 - 23:38:31
avatar
Quote
камелия
Няма, ще ти кажат и ще ти покажат къде вирее чалгата........:]

Quote
dodo2
Веднага - в Люлин и Надежда е царството на чалгата!

Хи,хи!
Ти си като Ровър-1- програмиран желязно, без никакви изненади.
Браво, така те искам........
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход