Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Имотният бранш видя край на кризата

Публикувано от patriot 
Имотният бранш видя край на кризата
29-05-2009 - 08:39:26
Имотният бранш видя край на кризата
СЕГА - 29 Май 2009, 07:25
Представители на имотния и строителния бранш стигнаха по време на дискусия вчера до извода, че краят на кризата в сектора им вече се вижда. Заетите в сектора с недвижимости взаимно се успокоиха, че има раздвижване на пазара, банките отпускат все повече кредити, а българинът дори разполага с 3-4 млрд. евро живи пари, с които всеки момент ще си купи жилище.
Цените на жилищата отдавна се задържат на достигнатите през последните шест месеца нива от 700-1000 евро на кв.м. Според експерти те едва ли ще паднат повече, защото е достигната себестойността на имотите. Под тази цена може да се купи вече само жилище, за което няма гаранции, че е качествено, а по-нататъшно намаление на цените може да се очаква само за силно надценени имоти.

Брокерите отчитат повишаване на интереса от страна на купувачите и считат, че е достигнат психологическият момент, в който хората са готови да купуват. "През последните два месеца не се забелязва понижение на цените. Купувачите постепенно се завръщат на пазара и недоверието намалява", коментира Лъчезар Искров, председател на Национално сдружение "Недвижими имоти" (НСНИ). Според Страхил Иванов от "Явлена" броят на сделките през последните два месеца дори се е увеличил два пъти.

Повод за оптимизъм дава раздвижването при ипотечните кредити. За март БНБ отчете, че домакинствата са изтеглили рекордните 228 млн. лв. за покупка на жилища. Това, че през април тенденцията рязко се промени и са изтеглени ипотечни кредити само за 12 млн. лв., бе подминато по време на дискусията.

Според експерт в момента най-изгодни сделки се сключват от хората, които разполагат с пари в брой, а такива у нас не липсвали. "Хората имат 3-4 млрд. евро живи пари като спестявания и вероятно те ще бъдат инвестирани в имоти", предрече Васил Шопов от Управителния съвет на НСНИ. Експерти посочват, че това е добра възможност за гарантиране на спестяванията след кризата, когато се очаква ръст на инфлацията. Според Егмонд Якимов от Българската камара на предприемачите в строителството 80% от жилищния фонд у нас е остарял, а хората разполагат с пари в брой и очакват цените да паднат.

РАДОСТ

Брокерите се радват и на оздравителния ефект на кризата, който избавил бранша от спекулантите. От началото на кризата до момента броят на "играчите" на пазара е намалял със 75%, коментират от НСНИ. Според тях са останали само професионалистите, които знаят как да реагират на променящите се условия. Още през февруари се появиха твърдения, че близо половината от агенциите за недвижими имоти у нас ще фалират.

резултати

Вашият глас за: кризата
Re: Имотният бранш видя край на кризата
29-05-2009 - 08:53:45
из форума на www . investor . bg

Zashtontcho

Мнения: 82

Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
МнениеПуснато на: Пет Апр 24, 2009 11:37 am Заглавие: Малко коментари на пресата Отговорете с цитат
Гледам аз едно интервю в инвестора с арх. Весела Мирянова, дъщеря на Пламен Мирянов шеф и основател на Артекс инженеринг, избрана за бизнес-дама за 2008 г. и ми стана любопитно как отговаря на някои въпроси:

- Как очаквате да се движат цените на жилищата у нас тази година и по-конкретно в София?

Весела Мирянова написа:
Модерното качествено строителство на реномираните строители няма нищо общо със старото, с панелното строителство, при което цените може да паднат. Там вече може да се говори за цени от 600, 700, 800 евро на кв. м.

Не знам за какви цени може да се говори при панелките, ама цени над 800 евро/кв.м за панелка реално плащани даже лятото на 2008 в най-големия балон е нямало. Не знам за какво понижение се говори тука, може би за хипотетичните цени в сайтове като @#$%& или други подобни.

Весела Мирянова написа:
Цените на качественото луксозно строителство няма да намалеят.

Защо няма да намалеят? Защото дъщерята на тати казва? Защото на тати фирмата е по-силна от законите на търсенето и предлагането?

Весела Мирянова написа:
В момента те средно са 1400 до 1800 евро на кв. м.

Айде бе Smile Аз пък знам за оферти за "ноф мноу луксозин хапартамент до България и Каблешков за 800 евро метъра".

Весела Мирянова написа:
Лично ние правим отстъпки при например 100% плащане със собствени средства и цените може да достигнат 1200 евро. Правим отстъпки, но това е така, защото е време, когато се говори за криза и медиите изиграха една недобра роля за строителните фирми.

Ауу, лоши, лоши медии. Га писаха за скъпите надници на дюлгерите и поскъпването на мат`риалите ни ривахти, сига що ривети...

Весела Мирянова написа:
Естествено, не връщаме клиенти. За под 1000 евро цена на кв. м изобщо не може да се говори за качественото строителство.

Добре, и 10 пъти да го кажеш, трябва ли да повярваме?
- Тоест разчитате до голяма степен на името на компанията, независимо от кризата?

Весела Мирянова написа:
Аз самата считам, че това е криза на финансовите институции, не е криза на пазара... Смятам, че има търсене на жилища, просто клиентите, покрай медийната политика “изчаквайте, цените още ще паднат” все още не са толкова активни и изчакват.

Ето, пак лошите медии. Права е жената, всяко семейство в България си има един чувал с хиляди левове в него и го пази като паднат имотите есента да ходи да си купи още 2 хапартамента. На, всяка вечер стоят, гледат телевизия, радват се на чувала с парите и кроят планове да купуват хапартаменти на есен.

Весела Мирянова написа:
Специално ние не сме преставали да продаваме, точно в окото на бурята - декември и януари, имаме сделки за стотици хиляди, даже за милиони евро, специално за нашите офисни площи. Не сме имали нито прекъсване, нито спад на потока от клиенти в нашия офис.

Ама как, всички останали спряха, само вие не. На оня ден гледах километрични опашки от желаещи да си купуват от вас. Е как няма, като на тати дъщерята движи нещата, всичко е наред, ще има преизпълнение на петилетката напук и въпреки кризата. Каква криза, какви бури? Той и Станишев подвърди, че няма криза Smile Да, няма криза.

- Кои са основните критерии, по които българските клиенти избират жилище и има ли нещо важно, което изпускат?

Весела Мирянова написа:
Да, много е трудно клиентите да изберат жилище, да се оправят в това море от предлагане, особено сега, когато много колеги свалят безумно цените.

Лоши, лоши колеги. Лоши, лоши колеги и лоши, лоши медии. Но на тати дъщерята ще им каже тя на всички...

Весела Мирянова написа:
На изложението, което започва днес (BalPex), ще се продава един Наръчник на купувача, в чието създаване участвах.

Добре, хубаво е че сте участвали в създаването на наръчник. Ама защо на купувача, нали вие сте продавач. Да направиш наръчник как се строят комплекси - ок, нали ваш`та фирма е правила разни обекти. Ама да казваш на хората кое да купуват? Що не кажете по-добре колко реално излиза себестойността на кв.м и да покажете счетоводните отчети, ама не тия за пред банките, а истинските Smile

- Бяхте избрана за бизнес дама на 2008 г. На какви лични качества според Вас се дължи това отличие?

Весела Мирянова написа:
... Смятам, че съм строга, но и справедлива и щедра към екипа.

Като ми кажат строг, но справедлив се сещам за култовата реплика на героя на Тодор Колев от Опасен чар за бай Ставри от Софийския, който бил Строг, но справедлив. Строго-справедливата бизнес дама за 2008 - не го купувам това обаче Smile
Re: Имотният бранш видя край на кризата
29-05-2009 - 09:04:07
avatar
Последното и аз го четох.
Хареса ми, по простата причина , че си лъсва треперещият гол гъз на очакващите краят на спада в имотният пазар.
А ние, ние в момента се опитваме да се задържим на едно тесничко плато в цените и всеки инвеститор е хвърлил въдичка за шараните и шътка срещу всеки надигнал глас, че спускането си продължава! *book*
Re: Имотният бранш видя край на кризата
29-05-2009 - 09:13:08
avatar
Ехх тези хора май не разбраха, че златните години на брокери, стройтели, инвестирори са безвъзратно отминали. Банките ще отпускат вече кредити само на хора със много стабилни доходи, а оценките на имотите ще паднат на 40%....

Ама брокерските мокри сънища не са преминали явно още.... нищо и това ще стане...
Re: Имотният бранш видя край на кризата
29-05-2009 - 10:28:10
Нека се радват хората. Сега след раздухването от 2 дена по медиите, как вече сме стигнали дъното след месец като цените продължат да вървят на долу ще се спукам от смях smiling smiley
Re: Имотният бранш видя край на кризата
29-05-2009 - 10:38:49
Аз имам кинти cash , които са ми свободни .
Може ли някой да ми каже какъв идиот трябва да съм да си ги затворя в едно жилище , чиято цена поне 2-3 години ще пада, т.е. номинално парите ми намаляват и 2-ро от наеми (при идеалното положение, че ги взимам всеки месец и не ме завличат) получавам по малко отколкото от 100 % гарантираните ми депозити.
Да - в населението може би има спестени пари , но по каква причина да ги дава за скапаните жилища ?! Това са т.н. бели пари за черни дни, това са му парите за почивки, това са му кинтите за развиване на бизнес и т.н.
Re: Имотният бранш видя край на кризата
29-05-2009 - 11:54:53
Доста безотговорно ми звучи в условия на криза да харчиш белите пари за черни дни за почивки и развиване на бизнес.

Зависи от сумата. По-добре част от нея да вложиш в малък имот от който да взимаш наем 150-200 евро и да го използваш като бели пари за черни дни, а не да ги профукаш по екскурзии и кръчми точно в този момент, в условия на невиждана от 1929 г. насам световна криза

Не бих си вложил парите в нещо, което е пред фалит. Имам предвид банковата система.

Така че, едни ще наливат пари в банките, други, след като отмине първоначалния шок ще си подсигурят старините с някоя гарсониерка за под наем..............





Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-05-29 12:04 от optimistko.
Re: Имотният бранш видя край на кризата
29-05-2009 - 12:20:18
На имотният бранш му се ще кризата да е обърнала, но просто кризата се движи стъпаловидно т.е. това в плюс и задържането са флуктуации и ще последва ново понижение и ново задържане малко повишение след което ново понижение,поне 30-40% цените ще отидат надолу в рамките на две-три години.
оптимиско
29-05-2009 - 12:31:02
Ти знаеш ли кво значи бели пари за черни дни бе Прокопи ?! После виждаш ли запетайкити, знаеш ли кво е тва и за кво служи бе Прокопи ?!
хахаха

Кво банкова система е пред фалит бе Прокопи , ти луд ли си . И ако и да фалират банките ,кинтите са ти гарантирани от държавните фондове , бе Прокопи . А й по скоро ще фалират умници като теб, отколкото банките и държавите, гарантиращи влоговете .

Що да си ги затварям в имот с падаща цена и нисък наем (с проблематични в 60-70 % от случая наематели ), като взимам повече пари от лихви . Кажи бе Прокопи
хахаха


Шокът на пазара на НИ ще отмине , ама според оптимистите след минимум 10-ина години Прокопи . Ти ако имаш друга информация , от космоса например или от баба Гица, сподели ..........

Аре
kid
Re: Имотният бранш видя край на кризата
29-05-2009 - 12:32:42
> Представители на имотния и строителния бранш стигнаха по време на дискусия вчера до извода

събрали се да се успокояват взаимно.

Заетите в сектора с недвижимости взаимно се успокоиха, че има раздвижване на пазара, банките отпускат все повече кредити, а българинът дори разполага с 3-4 млрд. евро живи пари, с които всеки момент ще си купи жилище.

това вече е след алкохолния делириум *drunk*

Цените на жилищата отдавна се задържат на достигнатите през последните шест месеца нива от 700-1000 евро на кв.м.

просто никои не си прави труда да сменя офертите - така или иначе никои вече не ги гледа

Брокерите отчитат повишаване на интереса от страна на купувачите и считат, че е достигнат психологическият момент, в който хората са готови да купуват.

тука се разчита на думата "психологически". Но българина има здрава психика

Според Страхил Иванов от "Явлена" броят на сделките през последните два месеца дори се е увеличил два пъти.

за февр и март има 1 сделка, април и май 2 сделки - но за цялата агенция sad smiley

Повод за оптимизъм дава раздвижването при ипотечните кредити.

това е някаква интерпретация или тълкувание.

Според експерт в момента най-изгодни сделки се сключват от хората, които разполагат с пари в брой, а такива у нас не липсвали.

е как и пари в брой, пък и раздвижване при ипотечните кредити. Тук вече ни заливат с информация колко много видове купувачи имало (минало свършено време).

Брокерите се радват и на оздравителния ефект на кризата, който избавил бранша от спекулантите. От началото на кризата до момента броят на "играчите" на пазара е намалял със 75%, коментират от НСНИ. Според тях са останали само професионалистите, които знаят как да реагират на променящите се условия.

3/4 останаха без работа. Та нали спекулантите надуха пазара и донесоха печалби.
Спекулантите не случайно ги няма. Просто няма печалба.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход