Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Има ли връзка между данъка и цената на НИ?

Публикувано от Seira 
Има ли връзка между данъка и цената на НИ?
10-03-2011 - 09:59:12
Загледах тази сутрин по BTV-то интервюто с Минко Герджиков:

[www.btv.bg]

И ми стана интересно следното:

"В "Младост”, за двустаен апартамент, за четвърта зона са се плащали 56 лева, сега става 84 лева – 50% е увеличението."

Колко би трябвало да е реалната цена на този двустаен апартамент, чиито данък е 84 лева? Че то на 15 годишна кола за 3000 лева се плаща данък 25 лева smiling smiley. И изобщо има ли някаква дори символична връзка между цената и данъка на НИ? Или пак, типично по български, всичко се определя по таванно-подовата система?
Re: Има ли връзка между данъка и цената на НИ?
10-03-2011 - 10:02:55
Би трябвало да е 1% на година от данъчната оценка на имота.

Така например ако живеете в центъра и имота ви е оценен на 100К ЕУР, всяка година би трябвало да плащате по 1К ЕУР на държавата. Така центъра ще се изчисти от пенсионери, ще се оформят квартали за богати и за бедни. Т.е. всичко ще си дойде на мястото.

Може би ще изчезнат новобогаташите в НИ като тези, дето си купуват джип за 100К, след което му слагат газова уредба за да гори по малко :] . Хора богати отвън, но не и вътре smiling smiley

Предприемачите ще започнат да строят така, че имотите да се продават бързо smiling smiley

Но ако данъка стане реален ще се окаже, че 98% от хората в БГ няма да могат да го плащат.
Просто цените на НИ не отговарят на доходите.

НИ за сега са....




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-03-10 10:14 от okorosent.
Re: Има ли връзка между данъка и цената на НИ?
10-03-2011 - 10:06:59
Quote
Seira
Загледах тази сутрин по BTV-то интервюто с Минко Герджиков:

[www.btv.bg]

И ми стана интересно следното:

"В "Младост”, за двустаен апартамент, за четвърта зона са се плащали 56 лева, сега става 84 лева – 50% е увеличението."

Колко би трябвало да е реалната цена на този двустаен апартамент, чиито данък е 84 лева? Че то на 15 годишна кола за 3000 лева се плаща данък 25 лева smiling smiley. И изобщо има ли някаква дори символична връзка между цената и данъка на НИ? Или пак, типично по български, всичко се определя по таванно-подовата система?
Аз мисля, че около 10000 лева и то ако е читав. На много имоти данъчната оценка е по-голяма от цената на която ще се продават след две-три години. Само необразовани и злеинформирани хора неследящи събитията които се развиват в световен план, могат да твърдят че е възможен застой, камо ли растеж на цените в тоя сектор.
Re: Има ли връзка между данъка и цената на НИ?
12-03-2011 - 01:17:57
Quote
okorosent
Би трябвало да е 1% на година от данъчната оценка на имота....
По-скоро от пазарната цена, но за процента съм съгласен. *ok*
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход