Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

за връзката между ипотечните кредити и цените

Публикувано от Анонимен 
за връзката между ипотечните кредити и цените
16-02-2011 - 22:43:42
Драги форумци нека свалиме картите на масата:

Максималният ипотечен кредит в страните с утвърден имотен пазар е в границата между 3,5 - 4,5 годишни заплати. Т.е. това е максималният размер на евентуален ипотечен кредит и обикновено не надхвърля 75% от пазарната стойност (за момента) на закупуваното жилище.

С други думи ако едно средностатистическо БГ домакинство докарва 1500лв общо месечно, то макс. ипотечен кредит би бил 72000 лв който би следвало банка да отпусне.

Друг е въпросът колко м2 и за какво качество би платил средностатистическият българин за сумата от 72000лв за жилище.

Аз лично за толкова пари бих купил жилище в БГ само ако то е на добра локация, има градина, гараж, отлична инфраструктура и е поне 160м2 чиста жилищна площ (190м2 с общите части).

Всичко друго са временни състояния на пазара на НИ които по-бързо или по-бавно ще си дойдат на равновесното положение където цените на имотите се определят от икономическото състояние на държавата, хората, качеството на живот и т.н. и т.н.

Моите думи се подкрепят от факта че най-много от отпуснатите банкови кредити в БГ са около 33000 евро. Това обаче далеч не означава че това следва да са цените на Софийските ви кенефи с квадратура около 55м2, независими дали са на улица "Кал до колене" или са до театъра Ив. Вазов.
Re: за връзката между ипотечните кредити и цените
16-02-2011 - 23:08:30
Quote
Анонимен
Аз лично за толкова пари бих купил жилище в БГ само ако то е на добра локация, има градина, гараж, отлична инфраструктура и е поне 160м2 чиста жилищна площ (190м2 с общите части).

И аз, и аз бих си купил такова жилище *yes*!

Прав си, ама донякъде. Правиш съпоставка на доходите на средностатистическият българин с жилище 160 кв.м. чисто, което според мен съвсем не е средностатистическо.
Re: за връзката между ипотечните кредити и цените
17-02-2011 - 00:21:59
Баце...ти имаш ли някаква идея колко са 160 м2 на една плоскост....Да ти кажа,че са си бая много.Това е прилична квадратура за двуетажна семейна къща.Спокойно ще отгледаш 2-3 деца в нея,без да почувстваш недостиг на място.
В града никой не работи с такива пространства,а колкото повече се приближаваш към центъра,толкова по-малка е вероятноста да попаднеш на такова жилище.В етажна собственост на 160 м2 нормално се разполагат три апартамента.Не,че имам нещо против средностатистическото жилище да беше с тая квадратура...хич не е зле даже...ама слез малко на земята.
Re: за връзката между ипотечните кредити и цените
17-02-2011 - 00:24:45
avatar
Quote
salvador
Баце...ти имаш ли някаква идея колко са 160 м2 на една плоскост....Да ти кажа,че са си бая много.Това е прилична квадратура за двуетажна семейна къща.Спокойно ще отгледаш 2-3 деца в нея,без да почувстваш недостиг на място.
В града никой не работи с такива пространства,а колкото повече се приближаваш към центъра,толкова по-малка е вероятноста да попаднеш на такова жилище.В етажна собственост на 160 м2 нормално се разполагат три апартамента.Не,че имам нещо против средностатистическото жилище да беше с тая квадратура...хич не е зле даже...ама слез малко на земята.

Няма да слезе. Виж какви ги дрънка в темата за парите на емигрантите.
Re: за връзката между ипотечните кредити и цените
17-02-2011 - 01:50:33
avatar
Чакай, чакай сопри се че нещо не излиза сметката! С 1500 лева месечно нетрябва да ти се позволява да мислиш за къща, защото се получава това в което сте в момента! 160 м2 са огромна площ аз бих наблегнал на разпределението и функционалноста на жилището. И не забравяи че България е с най много имоти на глава от населението.

Продажба на загуба да се счита като печалба към днешна дата.

Ни копува ни продава
Re: за връзката между ипотечните кредити и цените
17-02-2011 - 09:05:39
Някакъв нов разбирач-мечтател гледам се е появил из форума.
Защо спамите с глупостите си.
Re: за връзката между ипотечните кредити и цените
17-02-2011 - 09:48:38
Ако има някой, който още не знае кой е този "разбирач", да му светна ? Питам се само защо избра точно тази абсолютно неясна му материя да се прави на разбирач ?!
Re: за връзката между ипотечните кредити и цените
17-02-2011 - 20:03:10
Малко си се поизхвърлил. За тези пари е нормлно да се купи нов апартамент 120 квадрата (което са около 100 квадратно метра) от кухня, хол и две спални в квартал без цигани, граж може и да няма но трябва да може да се паркира безпроблемно. 1500 е един среден доход за София, така че следва и жилището да е средно според стандарта.

Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване
Анонимен потребител
Re: за връзката между ипотечните кредити и цените
19-02-2011 - 11:18:20
Средното жилище в София според мен е двустайно ЕПК.
Анонимен потребител
Re: за връзката между ипотечните кредити и цените
19-02-2011 - 11:19:27
Quote
Анонимен
Максималният ипотечен кредит в страните с утвърден имотен пазар е в границата между 3,5 - 4,5 годишни заплати.

Би ли дал някакво доказателство за това.
Защото аз мога да кажа примерно, че е 2 години или 10 години.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход