Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

копирано директно от блога на уважаваният от мен Маранди

Публикувано от Шльокер и 3/4 
копирано директно от блога на уважаваният от мен Маранди
30-11-2010 - 12:25:56
avatar
Ако Маранди е прав, следва че цените на НИ още дълго ще са надолу. И според мене Маранди не греши.

"Уф, трябва да се започне отнякъде и големия “спор” в момента в България е дали има инфлация или дефлация.


Категорично дефлация!

Защо?

Кратки дефиниции:

Какво е Инфлация и какво Дефлация?

Инфлация е покачване на цените на стоките и услугите, в следствие, на което с единица парични средства, можем да потребяваме по-малко от преди. Най-общо казано, можем да дефинираме инфлацията като обезценка на парите. Съществуват и други дефиниции, но ще се разграничим до тази.
Дефлация е обратното – най-общо казано – цената на парите се покачва, спрямо стоките и услугите, които могат да бъдат консумирани с тяхна помощ.

Кое е по-болезнено?

Инфлацията е свързана с обезценка на парите ни, но най-често се случва в периоди на икономически растеж. Често е силно ненавиждана от крайният потребител, тъй като не разбира същността й. Тя се характеризира с ниска безработица, лесно кредитиране, високо потребление, висока икономическа активност и инфлационни очаквания.

Дефлацията е нещо коренно различно и често води след себе си до фалити, висока безработица, замразено кредитиране, свиване на паричната маса, свиване на икономическата активност и дефлационни очаквания. Обикновено, тя е доста по-болезнена.

Какво е дефлационна спирала?

Дефлационна спирала може да бъде свързана с принципа на действие на снежна топка спусната от хълм. Когато се сменят очакванията на хората за дефлация, хората започват да спестяват. Спестяването води със себе си до спад в търсенето на стоки и услуги. Спадът на търсенето принуждава производителите да съкратят персонала си, за да могат да преживеят в настоящата икономическа действителност. Съответно страхът на хората да не загубят работата си, кара хората още повече да свият потреблението си, което отново се връща до тях. В тази обстановка, заплатите вървят надолу, което долу-горе е компенсирано и от спад в цените на стоките и услугите, но това, което остава на същата цена е дългът, който трябва да се изплати. Именно той става все по-тежък и по-тежък за обслужване, което води себе си до повишаване на проблемните заеми и съответно до още повече проблеми на банките и банковата система като цяло.

[tanev.eu]

Това е цитат от блога на един приятел ( който е в 3 части ), с който често сме спорили и определено има много моменти, в които не сме били на една позиция, но това е демокрацията и аз го уважавам. Тук ( само в цитатите, които ползвам от него!! ) ще се съглася с него и огромно “Благодаря, Емца”!, че ми спестяваш доста писане. “Сполай ти! Ти си сладур!”

Факторите, от които зависи какво ще изпитаме – Инфлация или Дефлация, са:
Количество на парите в обръщение

•Скорост на обръщение на парите
•Наличие или липса на свободен капацитет
•Инфлационни и дефлационни очаквания
•Смяна на потребителски навици
( пак от Емо и спирам )

Оттук насетне започвам с уточнението на по-горе написаното, понеже Емцата е писал по принцип, а не конкретно за България и е визирал събития при монетарна политика за развити държави.

Основна разлика – България е във валутен режим, т.е. горните монетарни мерки при нас се трансформират във фискални и няма как да е иначе, понеже БНБ няма как да изпълнява основните си, регулаторни функции и е превърната в една пионка. При фискална политика в кратко-срочен план ( 1-2 години ) основно въздействие оказват: потреблението, нетния износ, бюджетния дефицит и инвестициите. Също така производствените разходи и нивата на трудови възнаграждения.

Накратко, новото правителство заяви твърд курс за приемане в ERM II, т.е. в еврозоната. За целта е ясно, че има критерии, които трябва да се изпълнят. И тук се започва с хитреенето, което не е от това правителство, а още от … Костов насам до сегашното.

Как се хитрее с макро-показателите на статистиката?

Инфлация/Дефлация касае и единствено само книжните пари! Това съм го “разказвал” в по-предишни статии.

Накратко, измисля се една “потребителска кошница” ( малка или голяма ). Или това е опция, при която статистиката може да си вкарва/изкарва параметри, които на нея й харесват, с цел “оптимизиране” на резултатите. Не случайно в България хвърчат “глави” при неизпълнение на “спуснатите” от политиците “БЪДЕЩИ” данни. Примери бол …

Наскоро гледах, че вече се измерват 511 стоки и услуги в “нашенската кошница” - хихи

Отдавна съм се отказал да следя простотиите на родната статистика, но да кажем по отношение ХИПЦ ( хармонизирани индекси на потребителските цени ) от януари 1997 – октомври 2010 г. има “САМО” …. 18 корекции в методологията им. Също са интересни и другите параметри на т.нар. методика като обхват, начин на събиране на данните и прочие. На когото му е интересно:

[www.nsi.bg]


От друга страна в по-читавите държави като индекс за инфлация се използва т.нар. дефлатор на БВП, който не прави разлика с разни потребителски кошници ( малки, средни, големи и още по-големи ), както е в България. За съжаление дефлатора на БВП е отношението между номиналния и реалния БВП на съотвената страна. Тукашните срокове като данни за номинален БВП за България са “само” 24 месеца и затова не трябва да се учудва никой, че в сайта на НСИ данните са само до 2007 година изведени. Както се казва – време за напасване … дал Господ. Иначе има общо 5 дефлатора по НСИ – колко мило? Само, където няма данни за тях …

Като казахме БВП стигаме до следващите “техники”. От времето на Костов още, когато трябва да се преизпълнява петилетката, както е в наши дни при новите “Костовци” се стига до т.нар. сива икономика.

Тук родните аршини за измерване пак са различни. Пак в развитите страни сивата икономика се измерва спрямо реалния БВП на страната, но в България се обявява спрямо общия БВП, т.е. идеята е да се свали нивото й като %. Колко сърцераздирателно, та последно ни обявиха за 37% по данни от октомври 2010 г., и вече от нея щели да добавят към официалната икономика по 10-12%. Забавно …

Или, когато се говори за рецесия и спад на БВП ( реалния ) и в следващия момент се появява инфлация е логично да се запитаме ние ли сме луди или някой е решил да грабва Нобелова награда по икономика, дето я няма?

Накратко инфлацията има преразпределителни функции. От това се възползват “нашите” юнаци като правителство и НСИ. Вероятно вече може да си обясните, че в масовото пространство постоянно се говори за сваляне цените на монополистите, а в същото време цените им растат и вече добиват хумористични размери спрямо развитите страни ( визирам ток, газ, петрол, телефонни, транспортни услуги, лекарства, вече и храни с обяснението “Ама, в ЕС е така ). Смехориите понякога достигат в пъти спрямо богатите от ЕС!!! Целта е да се пълни приходната част от ДДС, акциз и прочие … затова ни говорят, че ще ги свалят, а в същото време ги вдигат. Иначе спада в БВП щеше да бъде сходен с балтийските републики от над 10%. Но, няма да се излагаме пред чужденците, нали?

Грешките на Дянков:

По време на рецесия, когато ти спада БВП, спада и приходната част на бюджета, оттам за да се избегнат масови съкращения в публичния сектор, той предпочете да се качват силово цените на акцизни стоки, ток, горива и от догодина осигуровки. Целта е да се запазят работни места, което не е лошо като жонглиране.

Само, че за да се прилагат тия мерки трябва да има равен старт за всички, а него го няма. Т.е. огромна грешка беше неразплащането с бизнеса от една страна, а от друга страна бюджетните организации спокойно си дължат средства към монополистите ( ток, вода и т.н. ), а също и към частния сектор, като говорим за фактурирани неща и се получава .. имаш да вземаш, ама … някога си. За целта се промени и законодателството от февруари месец, че частен кредитор към община не може да прави запор на средствата й. Оттам ескалираха междуфирмените задължения и респективно фалитите в частния сектор. Чак тогава “някой” се усети, че тия ‘орица на улицата някой трябва да се грижи за тях, но те нямаше да са там, ако държавата гаменски не беше постъпила с бизнеса да се опитва да му извива ръцете и да не му плаща, а той да внася ДДС през това време. Имам много познати, които фалираха по този начин, т.е. имаха да вземат на фактури, но си внасяха и дължимото ДДС към държавата, която им дължеше.

Оттук падна и скоростта на обръщение на парите, която е пак в 2 форми ( Емо, мерси пак, че ми е по-лесно ):

Следващият фактор е скоростта на обръщение на парите. В една икономика, продуктът може да се измери с помощта на следните две формули:

Произведен продукт = количеството на стоките и услугите Х средната цена
Произведен продукт = количество на парите Х брой пъти на тяхното обръщение

В тази част ни интересува втората формула. Когато икономиката е стабилна и в процес на растеж, обръщението на парите е високо, тъй като хората получават своите пари и веднага ги харчат. Това е свързано със светлите очаквания за бъдещето и сигурността на доходите в утрешния ден. В моменти на криза обаче, хората се сещат за спестявания. Тази смяна на навиците води до спад в обращаемостта на парите.

Накрая да завърша, има един коефициент на Джини, който разглежда преразпределението на БВП на човек от населението. Предишното правителство гаменски постъпи с най-ниската и средна прослойка от населението чрез въвеждането на плоския данък, който го няма в нито една нормална държава. Оттам влязоха дисбаланси на пазара на труда, които няма да бъдат изчистени. Като цяло днешната политика е също толкова некадърна, каквато беше и предишната и по-предишната.

Да се вярва на данните на НСИ, АЗ, НОИ, НАП и прочие, е като да се вярва, че Господ е розов. Демек всеки е чувал за него, ама никой не го е виждал!

Не са виновни и ‘орицата, които работят в НСИ на най-ниско ниво – те се сбръчкват от простотии също. Или когато данните станат “неудобни” се сменя т.нар. методология и се почва с простотиите от управляващите колко сме богати, уникални и неповторими или план Б “от ЕС,МВФ,СБ казаха така”.


Като цяло населението обеднява и все повече изостава от т.нар. развити страни, които уж трябваше да догонваме. Това го бях казал още в началото на тази година, че ще се случи и не се гордея с това. Също ми писна ония тъпанари от Синята коалиция ли, к’ви бяха там да ме повтарят постоянно по медиите, само че няколко месеца по-късно.


Когато ви излъжат един път – винаги ще ви лъжат! ( та, така и с родните партии и с родната статистиката ). Тия трикове не се прилагат само в България, тук дразни наглостта."

Голееемо благодарско за Маранди за трудът който е вложил.
Re: копирано директно от блога на уважаваният от мен Маранди
30-11-2010 - 12:48:08
avatar
След прочетеното по-горе още ли има съмнения за 149те кинта/квадрата на паветата?

Вече всеки знае че въпросът не е дали, а кога ще стават сделки на тези ценови нива.
Re: копирано директно от блога на уважаваният от мен Маранди
30-11-2010 - 12:51:00
avatar
Хубаво си цитирал Маранди, но мислиш ли, че прасетата ще оценят кладенчовата вода?

А и Тинки пак ще си ги натъмани нещата, вече ми е в графата безнадежден случай winking smiley

- Как е, как е, продават ли се имотите?
- ... миииии продават се ..., ама не се купуват нещо?!!
Re: копирано директно от блога на уважаваният от мен Маранди
30-11-2010 - 13:01:05
avatar
Валсодаре,

Нито аз нито предполагам Маранди пише заради "прасетата" (те си знаят кои са).

Аз пиша заради случайните посетители на форума за да се предпазят от грешни и прибързани решения за "инвестиции" в НИ.

Мисля, че е време Продавача да цензурира първият ми постинг, защото той подсказва за това че Маранди има блог, където пък има линкове към други интернет страници, на които пък има линкове към конкурентни страници.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-11-30 13:10 от Шльокер и 3/4.
Re: копирано директно от блога на уважаваният от мен Маранди
30-11-2010 - 13:08:08
А кой е Маранди ?
Re: копирано директно от блога на уважаваният от мен Маранди
30-11-2010 - 13:13:20
Quote
Шльокер и 3/4
Валсодаре,

Нито аз нито предполагам Маранди пише заради "прасетата" (те си знаят кои са).

Аз пиша заради случайните посетители на форума за да се предпазят от грешни и прибързани решения за "инвестиции" в НИ.

Браво, ето един много загрижен Шльокер. Обаче 3/4 е малко, трябва поне 5/6
Re: копирано директно от блога на уважаваният от мен Маранди
30-11-2010 - 13:14:08
avatar
Quote
Naskata
А кой е Маранди ?

А кой е Наската? Давай драсни няколко реда...
Re: копирано директно от блога на уважаваният от мен Маранди
30-11-2010 - 13:20:38
Quote
Шльокер и 3/4
Quote
Naskata
А кой е Маранди ?

А кой е Наската? Давай драсни няколко реда...

Не, бе питам ?!
Re: копирано директно от блога на уважаваният от мен Маранди
30-11-2010 - 13:24:43
avatar
Quote
Naskata
Quote
Шльокер и 3/4
Quote
Naskata
А кой е Маранди ?

А кой е Наската? Давай драсни няколко реда...

Не, бе питам ?!

Наска,

Темата не е кой кой е, а какви ще са последствията за цените на НИ ако Маранди се окаже прав? Всички други писаници, личностни нападки, изгрухтявания и изхождания са очаквана реакция на набълбукани, бивши и гладни брокита, които с нищо не допрнасят за една ползотворна дискусия.
Re: копирано директно от блога на уважаваният от мен Маранди
30-11-2010 - 13:47:29
И аз не знам кой е Маранди , но и аз мисля като него. Само човек , който е напълно откъснат от живота , който няма приятели и познати и не следи събитията в световен план може още да се заблуждава относно истинското положение в страната.Около мен само фалити и ликвидации! Преди планирах бизнеса година напред , сега всичко е едва ли не ден за ден! Скорпион съм, няма да си оставя каруцата в блатото ! Относно пазара на имоти - до 2012-та твърдо надолу! По Виденово време съм купувал под 149$ ! Сега дъно просто няма! Хладилника на безработния обаче има дъно и колкото по-ясно се вижда то, толкова по-далече е дъното на цените на имотите . Заровената глава в пясъка не спасява задника! Всички в тази поза съветвам да се събудят!



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2010-11-30 14:04 от paio.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход