Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Въпрос към брокерите

Публикувано от Yavor@ 
Въпрос към брокерите
09-08-2010 - 22:24:43
Привет,

Бих искал да попитам хората които се занимават професионално с покупко-продажба на имоти, защо в големите портали за обяви (Имоти нет, Имоти бг, Мирела и т.н.) име едни и същи имоти вече няколко месеца...

Решил съм да купя жилище към края на годината и се оглеждам какво има на пазара но това което ми прави впечатление е,че промените в листингите са минимални. Цените им също не мърдат. Понеже съм лаик по въпроса, реших да питам за компетентно мнение.

Просто не си обяснявам факта, че очевидно непродаваеми жилища продължават да бъдат рекламирани и поддържани в тези сайтове. Какъв е съвета ви за това къде да търся? Сключване на ексклузивен договор само с един брокер/агенция, променя ли нещата (разбирай, имат ли АНИ достъп до повече обяви,информация от това което се публикува?)

Мерси.
Re: Въпрос към брокерите
10-08-2010 - 00:32:14
Quote
Yavor@
Привет,

Бих искал да попитам хората които се занимават професионално с покупко-продажба на имоти, защо в големите портали за обяви (Имоти нет, Имоти бг, Мирела и т.н.) име едни и същи имоти вече няколко месеца...

Решил съм да купя жилище към края на годината и се оглеждам какво има на пазара но това което ми прави впечатление е,че промените в листингите са минимални. Цените им също не мърдат. Понеже съм лаик по въпроса, реших да питам за компетентно мнение.

Просто не си обяснявам факта, че очевидно непродаваеми жилища продължават да бъдат рекламирани и поддържани в тези сайтове. Какъв е съвета ви за това къде да търся? Сключване на ексклузивен договор само с един брокер/агенция, променя ли нещата (разбирай, имат ли АНИ достъп до повече обяви,информация от това което се публикува?)

Мерси.

Ще си пробутам писанията от преди време, дано са полезни

Успех
Re: Въпрос към брокерите
10-08-2010 - 05:00:51
Мерси за отговора и линк-а.

Беше ми много интересно да го прочета. С някой от тезите съм напълно съгласен, с други не, но не бих искал да коментирам защото няма да ми помогне да намеря отговор на моите въпроси и ще разводня темата.

Искам да кажа, че нямам поглед в/у неджижимите имоти в страната от 15 години. Разбирам, че има проблеми и много неща са не добре регулирани но като човек който няма амбицията да се задълбава във тази материя, и като бъдещ купувач, бих искал да знам конкретно:

1. Къде (on-line само) мога да търся достоверна информация за предлагани имоти. Както споменах в предишният ми постинг, едни от най големте портали имат едни и същи неща от месеци! Пример: на един от сайтовете който споменах, при търсене на двустаен в един добър квартал за два месеца има само няколко (4-5) нови обяви. Тези които седят или не стават и за котка да живее, или са с цена от примерно 1800Е незавършени и без изгледи за завършване.

2. Ако, както пише навсякъде, има толкова голямо предлагане, къде е? Къде са обявите?

3. Да кажем, че искам да работя сляпо с някой брокер с ексклузивни права - има ли този брокер повече (необявена) информация за налични имоти?

4. Има ли брокери които се занимават само с покупка или само с продажба, т.е работят само с купувача или само с продавача (за определен имот)

5. Има ли някаква минимална (задължителна) квалификация,курс или обучение която трябва да има един човек за да стане брокер на НИ? Идеята ми е, ако работя само с един брокер и се съглася на комисионна (да кажем 3%), как аз, като клиент, мога да се уверя в знанията и уменията на този човек преди да сключа договор за който съм отговорен да си платя?
Анонимен потребител
Re: Въпрос към брокерите
10-08-2010 - 09:35:27
1) имоти.нет и имот.бг предлагат достоверна информация. По-скоро ти си бил настроен за друга картина на пазара и от там идват съмненията ти в недостоверност. Това, че едни и същи неща стоят не е проблем на порталите, а на АНИ, които ги подновяват.
2) това, че има голямо предлагане не значи, че то е в сегмента, които ти търсиш. Много недоразумения главно ново строителство заляха пазара последните години. Е, те са "голямото" предлагане.
3) не няма
4) и аз искам да видя някой брокер дето се занимава само с покупки
5) тази тема по-добре не я зачеквай, че ...
Re: Въпрос към брокерите
10-08-2010 - 10:32:27
Quote
Yavor@
Мерси за отговора и линк-а.

Беше ми много интересно да го прочета. С някой от тезите съм напълно съгласен, с други не, но не бих искал да коментирам защото няма да ми помогне да намеря отговор на моите въпроси и ще разводня темата.

Искам да кажа, че нямам поглед в/у неджижимите имоти в страната от 15 години. Разбирам, че има проблеми и много неща са не добре регулирани но като човек който няма амбицията да се задълбава във тази материя, и като бъдещ купувач, бих искал да знам конкретно:

1. Къде (on-line само) мога да търся достоверна информация за предлагани имоти. Както споменах в предишният ми постинг, едни от най големте портали имат едни и същи неща от месеци! Пример: на един от сайтовете който споменах, при търсене на двустаен в един добър квартал за два месеца има само няколко (4-5) нови обяви. Тези които седят или не стават и за котка да живее, или са с цена от примерно 1800Е незавършени и без изгледи за завършване.

2. Ако, както пише навсякъде, има толкова голямо предлагане, къде е? Къде са обявите?

3. Да кажем, че искам да работя сляпо с някой брокер с ексклузивни права - има ли този брокер повече (необявена) информация за налични имоти?

4. Има ли брокери които се занимават само с покупка или само с продажба, т.е работят само с купувача или само с продавача (за определен имот)

5. Има ли някаква минимална (задължителна) квалификация,курс или обучение която трябва да има един човек за да стане брокер на НИ? Идеята ми е, ако работя само с един брокер и се съглася на комисионна (да кажем 3%), как аз, като клиент, мога да се уверя в знанията и уменията на този човек преди да сключа договор за който съм отговорен да си платя?


1. Големите интернет-портали са достатъчно надежден / всъщност - най-надеждният/ източник за обща ориентация. Усещането за "замръзналост" на офертите идва от очакването, че темпът на продажбите е съпоставим с този на сектор "дини". Не е така - нормално един имот се продава с месеци. Освен това, пазарът е в процес на стагнация - предлагането на ново строителство намалява от ден на ден, останалите оферти "ново" са с ниско качество или висока цена, а собствениците на стари апартаменти, ако не са материално притиснати, или не продават в изчакване на по-добри времена, или продават на завишени цени. Това е обяснението. Все пак, ако в продължение на няколко месеца в сегмент от 30-50-100 оферти се забележат 3-4 нови, а изчезнат няколко от старите - това е темп от около 10%. За инертен сектор, като НИ, това не е малко!
2.Обявите са в нета. И не са "малко". Това, че предложенията не Ви устройват, е друг проблем. Както вече бе казвано много пъти - в условията на стагнация повечето качествени имоти придобиват способността да се изпаряват. Само наивниците си мислят, че подобен период е добър за покупка на имот. Истината е друга, както вече практически сте установили и Вие. Все пак, за да не се отчаете съвсем, нека Ви кажа, че намирането на търсен имот не е загубена кауза. Просто са необходими малко повече време и усилия. Като начало - пуснете подробна оферта "купува", за да се ориентирате по-точно!
3. Ако работите с брокер от голяма агенция и изчерпателно му поставите своите изисквания - можете да разчитате на това, че новопоявил се имот, който отговаря на изискванията Ви, ще Ви бъде предложен преди публикуването му в нета. В това е предимството на работата с големите агенции. Това е и единствената "необявена" информация, на която можете да разчитате.
4. Не , няма. Както няма и два вида касиери в банките, които се занимават поотделно с даване и получаване на сумиwinking smiley
5. Засега такава система в БГ няма. Критерий и съдник е Пазара.
Re: Въпрос към брокерите
10-08-2010 - 11:31:16
avatar
Да се говори за надежност на порталите за имоти е меко казано смехотворно, при положение, че една и съща обява се дублира многократно от една и съща агенция, стоят обяви за вече продадени имоти, както и факта, че се публикуват умишлено неверни обяви с цени на м2 над 10000 евро с цел единствено да се манипулират статистиките на сайтовете, така охотно ползвани от медиите за анализ на пазара.

Дори и само от тези факти, човек може да си изгради една добра представа за качествата и Професионализма на собствениците на тези сайтове, както и за самите агенции публикуващи обявите. Да се открие в наши дни свестен и качествен брокер е начинание трудно и достойно за похвала - успех! *ok*

- Как е, как е, продават ли се имотите?
- ... миииии продават се ..., ама не се купуват нещо?!!
Анонимен потребител
Re: Въпрос към брокерите
10-08-2010 - 11:46:06
Май някаква параноя те гони
Re: Въпрос към брокерите
10-08-2010 - 11:55:34
avatar
Надали е параноя способността да виждаш това, което някои искат да прикрият winking smiley
Всеки един, сам може да се убеди, чрез собствени наблюдения в това дали съм прав или не.

Цена на кв.м.: 7 673 EUR
Цена на кв.м.: 5 929 EUR
Цена на кв.м.: 4 286 EUR

Не са от моя сайт winking smiley

- Как е, как е, продават ли се имотите?
- ... миииии продават се ..., ама не се купуват нещо?!!
Анонимен потребител
Re: Въпрос към брокерите
10-08-2010 - 12:00:47
А защо смяташ, че тези цени не се игнорират при статистиката?
Re: Въпрос към брокерите
10-08-2010 - 12:15:12
Quote
valsodar
Дори и само от тези факти, човек може да си изгради една добра представа за качествата и Професионализма на собствениците на тези сайтове, както и за самите агенции публикуващи обявите. Да се открие в наши дни свестен и качествен брокер е начинание трудно и достойно за похвала - успех! *ok*
Не обиждай собствениците на сайтовете за имоти! Към всяка обява има текст и линк:
"В случай, че сте се обадили за тази оферта и разберете, че е полуактуална, грешна или некоректна изпратете сигнал до imoti.net."
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход