Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Честито поредно ново дъно

Публикувано от javcho 
Честито поредно ново дъно
12-07-2010 - 20:26:22
След 2-3 месеца консолидация на цените и обявяването от страна на оптимистите на дъното.

Резултата е поредно ново дъно.

Справка графиката на главната страница.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-07-12 20:28 от javcho.
Re: Честито поредно ново дъно
12-07-2010 - 20:48:14
Днешна статия във в. Труд: [www.trud.bg]
Положението е добре само в София и Стара Загора (минимален ръст). Търговище е малък град и него изобщо не го броя.

По данни на Агенцията по вписванията за периода са сключени общо 73 867 сделки за къщи, апартаменти, бизнес площи, терени и земеделска земя. Това е с 15,5% по-малко спрямо първите шест месеца на м. г., които бяха определени като кошмарни.
Активността на пазара се върна шест години назад, като броят сделки драматично се е “засилил” към нивата от 2004 г. Имотният сектор продължава “да копае под дъното” като доказателство, че през 2006-2008 г. е бил надут огромен балон на цените.
Re: Честито поредно ново дъно
12-07-2010 - 21:18:11
avatar
Може да се определи и като: броя на сделките към завръщане към нивата от 2004 година.
За да има определение дъно, то трябва да разглеждаме 20-годишния период на търговия с имоти у нас.
Дори философски би могло да се определи и така: пазара се връща в нормалния ритъм.
През периода 2006 - 2008 кьораво, куцо и сакато мина по няколко пъти през "нотариус".
Вече няма да е така.
Re: Честито поредно ново дъно
12-07-2010 - 21:53:34
avatar
Quote
javcho
След 2-3 месеца консолидация на цените и обявяването от страна на оптимистите на дъното.

Резултата е поредно ново дъно.

Справка графиката на главната страница.




в началото бе словото ....
и дойде олигофренията :}
Re: Честито поредно ново дъно
12-07-2010 - 22:42:01
Quote
TZARS
Може да се определи и като: броя на сделките към завръщане към нивата от 2004 година.
За да има определение дъно, то трябва да разглеждаме 20-годишния период на търговия с имоти у нас.
Дори философски би могло да се определи и така: пазара се връща в нормалния ритъм.
През периода 2006 - 2008 кьораво, куцо и сакато мина по няколко пъти през "нотариус".
Вече няма да е така.

Tzars,
мисля, че беше споменал, че си брокер - ако е така те поздравявам за едни от най-безпристрастните мнения на брокери във форума, които съм чел.
Аз лично (без да съм експерт) очаквам спада да продължи още 2-3 години, като в добри квартали цените ща паднат още 10-20%. В крайни квартали (Дружба, Обеля), макар и с наличие на метро, цените на панелите ще паднат до Е 250 м2 (преди 2 месеца в Люлин 10 до Фантастико имаше обяви за Е520 за ново строителство). Все пак панелните сгради са с по 25-30 години живот ( от максимум 50-60). Във всички нормални дъражи за масовите сгради се отчита амортизацията на сградата (не говоря за исторически сгради и в най-престижни квартали), а за масовите такива.

Очаквам и още 1 тенденция в по-далечно бъдеще - хората масово ще възприемат жилищата главно като място за живеене, а не като за някаква супер топ инвестиция и ще са склонни (поне тези с пари) или да живеят под наем на комуникативно място (а да инвестират във вили или къщи в престижни квартали - Бояна, Симеоново за София; Арбанаси за В. Търово) или да купуват жилище и след 7-8 години, като им омръзне (или ако си намерят в друг град, да продават и да търсят нов апартамент. Това вече се наблюдава при телефони и автомобили (знам хора, които на 2-3 години си взимат нова кола и продават старата, не че не върви, дори още може да е в гаранция - просто имат пари. Бих помолил брокерите във форума да коментират какво мислят по темата. Може примерът да ви звучи глупаво, но НИ са стока все пак...

Иначе спадът според официалната статистика в сделките е около 2 пъти спрямо 2008. Отделно и цените са спаднали значително. Следователно спадът "паричните потоци" от влогари към собственици излиза, че е намалял повече от 2 пъти.
Re: Честито поредно ново дъно
12-07-2010 - 23:52:28
Потокът си е намалял с повече от 50%. Някои влогари се услушват да участват, някои собственици още вярват в дядо Коледа, въобще нормални неща. Хората, които сега правят пари от имотния пазар, са не повече от 15% от предишния брой.
Re: Честито поредно ново дъно
13-07-2010 - 00:40:21
avatar
Quote
antoninus_pius

Очаквам и още 1 тенденция в по-далечно бъдеще - хората масово ще възприемат жилищата главно като място за живеене, а не като за някаква супер топ инвестиция и ще са склонни (поне тези с пари) или да живеят под наем на комуникативно място (а да инвестират във вили или къщи в престижни квартали - Бояна, Симеоново за София.

Да се посочи Бояна и Симеоново като престижно място за живеене, не се обиждай, но само в очите на парвенютата те са такива. Да си минавал през последната година през Симеоново, да видиш в каква бетонна кочина се е превърнало, на фона на това, което бе преди десет - петнайсет години?
Забравете изобщо този склон на Витоша, като престижно място за живеене - ако ви влече селянията в комплект с парвенющина и чалга-просперитет, да това е идеалното място за живеене.

- Как е, как е, продават ли се имотите?
- ... миииии продават се ..., ама не се купуват нещо?!!
Re: Честито поредно ново дъно
13-07-2010 - 07:24:29
Quote
valsodar
Quote
antoninus_pius

Очаквам и още 1 тенденция в по-далечно бъдеще - хората масово ще възприемат жилищата главно като място за живеене, а не като за някаква супер топ инвестиция и ще са склонни (поне тези с пари) или да живеят под наем на комуникативно място (а да инвестират във вили или къщи в престижни квартали - Бояна, Симеоново за София.

Да се посочи Бояна и Симеоново като престижно място за живеене, не се обиждай, но само в очите на парвенютата те са такива. Да си минавал през последната година през Симеоново, да видиш в каква бетонна кочина се е превърнало, на фона на това, което бе преди десет - петнайсет години?
Забравете изобщо този склон на Витоша, като престижно място за живеене - ако ви влече селянията в комплект с парвенющина и чалга-просперитет, да това е идеалното място за живеене.

Valsodar,
аз посочих такива квартали, които се водят за престижни (не всички съм изредил). В Симеоново ходя с жена ми чат-пат (нея й се ходи до Романса). Та миналото лято, като ремонтираха основната връзка с Околовръстното трябваше да минем през 1 селски път, като на 1 място имаше 2 къщи от всяка от двесте страни на пътя и аз едва се разминах с 1 джип. За мен по-престижен е Бояна (сега и Магистрала ще минава наблизо) и до някаква степен с. Мрамор и кв Божурище.
Re: Честито поредно ново дъно
13-07-2010 - 08:55:38
avatar
Quote
antoninus_pius
Tzars, мисля, че беше споменал, че си брокер. Очаквам и още 1 тенденция в по-далечно бъдеще - хората масово ще възприемат жилищата главно като място за живеене, а не като за някаква супер топ инвестиция и ще са склонни (поне тези с пари) или да живеят под наем на комуникативно място или да купуват жилище и след 7-8 години, като им омръзне (или ако си намерят в друг град, да продават и да търсят нов апартамент. Това вече се наблюдава при телефони и автомобили (знам хора, които на 2-3 години си взимат нова кола и продават старата, не че не върви, дори още може да е в гаранция - просто имат пари. Бих помолил брокерите във форума да коментират какво мислят по темата. Може примерът да ви звучи глупаво, но НИ са стока все пак...
Моето мнение за имотите като стока и сравняването им други видове стока е различно.
Да вземем едно средностатистическо българско семейство, то спестява средно 100 евро на месец. Един нормален апартамент (в долните граници) струва 35 – 40.000 евро, което се равнява на 30 години месечни спестявания. Това обаче е почти целия съзнателен живот на един човек. Колко много народ су купи апартаменти и сега ще ги изплаща 20 години напред, при коя друга стока това също е валидно? Как може това да се приравни към други стоки. България, като държава е мащеха за българите (за ромите, може и да е майка) и тук човек без сигурен подслон (дом) е като дърво без корен. Как да живее човек добре, да има самочувствие и да вдъхва такова на децата си, ако е на квартира? – Трудна работа. Докато човек е на 20 – 25 години, може всякак – лудо младо, живее му се. Когато защъкат деца, човек е длъжен да осигури сигурност на семейството си. Това, ако си на квартира някак не се връзва. Живял съм седем години на квартира и имам страхова невроза от думата НАЕМ.
Анонимен потребител
Re: Честито поредно ново дъно
13-07-2010 - 09:06:45
Quote

Да вземем едно средностатистическо българско семейство, то спестява средно 100 евро на месец. Един нормален апартамент (в долните граници) струва 35 – 40.000 евро, което се равнява на 30 години месечни спестявания.
Quote

Колко много народ су купи апартаменти и сега ще ги изплаща 20 години напред

Нещо не ми се връзва - излиза че със заем жилището го изплашаш по-бързо.
Има и друго обяснение - като изплащаме заем се "свиваме" и спестяваме по 200 евро на месец. Ама от тук следва въпросът трябва ли покупката на жилище да рефлектира върху начина ни на живот.
Трябва ли да ставаме "роби" на имота?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход