Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Бетонни градини

Публикувано от gogolcho 
Бетонни градини
02-12-2009 - 19:44:04
бТВ - Бетонни градини
бТВ - видео - дискусия с Рагин

"Медиите трябва да си мълчат за презастрояването на Слънчев бряг и другите части на българското Черноморие, за да не вредят на туризма и имиджа на страната". Такава теза изказаха пред bTV Благой Рагин, председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация и Стефан Шарлопов, председател на Българския съюз по балнеология и СПА. Те бяха в студиото по повод филма на Генка Шекерова "Бетонни градини", който третира проблема с презастрояването и последствията от него. Те бяха в студиото по повод филма на Генка Шекерова, който третира проблема с презастрояването и последствията от него.

Седемнайсет организации от туристическия бранш изпратиха протестна декларация до премиера Борисов заради документален филм на bTV, който все още не беше излъчен. Първата част на поредицата "Бетонни градини" - "Слънчев бряг" на Генка Шикерова, беше излъчен в събота в bTV Документите (гледайте филма тук)
"Шокирани сме от агресивната предварителна реклама на филма в bТV и крайно възмутени от амбицията на една толкова престижна медия да работи срещу националните интереси на България", се посочва в декларацията, изпратена и до премиера Бойко Борисов.

Председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Благой Рагин каза за “Тази сутрин”, че инициативата била подета след разговора за филма с автора Генка Шикерова и оператора Борис Пинтев в студиото на предаването миналия петък. Въпросът бил повдигнат на годишното събрание на организацията.

"Поставяме въпроса кой печели от реалността, попита Рагин. По думите му през тази година в условията на криза туризмът е единственият отрасъл в страната, който има ръст от 1 процент. Приходите до момента са около 2 милиарда и половина и се очакват още около 500 милиона лева.

"Ако не беше туризмът, какво щеше да стане с валутния борд, какво щеше да стане с икономиката. Нещо, което може да спаси валутния борд е застрашено, и нашият бизнес е застрашен", каза Рагин.

За филма нямаме претенции, истината е такава, но какво печелим

призна Рагин и призова, цитирайки Жак Ширак: Поне замълчете, като няма какво да кажете. Стефан Шарлопов, председател на Българския съюз по балнеология и СПА, каза, че филмът е пример за това как държавата е абдикирала от своите функции през последните 20 години.

"В бранша в момента е изключително трудно. Този филм ще бъде възприет от нашите конкурентни дестинации – Турция и Гърция, и от туроператорите като възможност да натискат хотелиерите за по-ниски цени, или да предпочетат съседни дестинации заради негативните факти, посочени във филма", каза Рагин.

Филмът е много обективен, факт е

Слънчев бряг беше това, което сте показали във филма, призна и Шарлопов. Въпросът е какво печелим като държава и като туристическа дестинация като концентрираме вниманието върху негативни факти, които знаем всички.

Като пътуваме в една лодка, да не си пробиваме дупчици, призова Шарлопов и попита защо медиите не са застанали срещу презастрояването на курорта в началото на този процес. По думите му туристическият бранш много добре знае какви са минусите на българския туризъм: държавата е абдикирала от своите регулаторни функции.

Излъчването на този филм ще удари сериозно бранша. Ние се стараем да увеличаваме качеството на продукта, да се обърнем с лице към българския турист, защото го загърбихме. Въпросът е как заедно да видим къде е основният проблем в Слънчев бряг, който става ясен и във филма:

Търсим 4-5 звездни туристи за тризвезден курорт, какъвто сами си направихме

По-добре да си кажем какъв ни е продуктът - "веселото море и купонът", и има достатъчно хора в Европа, които биха харесали този продукт, каза Шарлопов. В същото време самият той призна, че почива в Гърция, защото децата му получават обриви от водата в нашето море.

Авторът на филма Генка Шикерова му припомни неговите думи, че трябва да помним историята и да се учим от грешките си.

"Факт е, че в Слънчев бряг е допусната грешка и вие го признавате още през 2007 година във ваши интервюта, където казвате: ликвидирахме Слънчев бряг, Златни пясъци, Банско, Пампорово, а може би и Боровец", каза Шикерова.

Преди 10 години вие и вашите хора сте знаели това, което ще последва в Слънчев бряг и по българското Черноморие, каза журналистката по повод упрека на бранша за реакцията на медиите в началото на процеса по застрояването.

"Хората са масово възмутени от това, което се случва по Черноморието, не защото са гледали филма, а защото са се сблъскали с отношението към българския турист и с двойния стандарт", каза Шикерова. По думите й, авторите на филма не би трябвало да са адресат на протеста на туристическия бранш.

Очаквайте и втората част от поредицата на Генка Шикерова и оператора Борис Пинтев "Бетонни градини" - "Къща край брега", която разказва за бетонирането на испанското крайбрежие и приликите и разликите в това отношение между България и Испания. Зрителите ще могат да проследят филма в bTV Документите следващата събота, 5 декември, също от 22.30 ч.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-12-02 19:48 от gogolcho.
Re: Бетонни градини
02-12-2009 - 20:07:49
Седемнайсет организации от туристическия бранш изпратиха протестна декларация..................
край на цитата.
че те повече от броя на министерствата в България
Re: Бетонни градини
02-12-2009 - 20:34:49
"Медиите трябва да мълчат ......" така започва статията
Не е ли работа на медиите да говорят ?

Имах идея , която смятам за разумна - веднъж я споделих в някоя от темите но сега ще я повторя защото мисля че тук е мястото
Както всички знаем данъка върху хазарта се вдигна от 10 на 15 % - за хора като мен които не играят хазарт едва ли има някакво значение но.........
Много по добре би било (според мен) да се забрани хазарта , да се обособи една зона която е разрешена - в случаят Сл.Бряг ми се струва наи подходящ , мисля че се води община Несебър
значи хазарт разрешен само и единственно в община Несебър - на всички други места строго забранен!
Какво постигаме по този начин
Пълним курорта целогодишно , контрола върху хазартната индустрия става много по ефикасен и от там събираемоста на данъците многократно по висока
Но понеже се намираме в Бг -сега ще се дискутира по всички телевизии , накрая драматично ще се съборят два хотела и естественно това събитие ще се предава наживо
решението е толкова просто - да превърнем дефекта в ефект !!!!!*write*
Re: Бетонни градини
02-12-2009 - 20:40:47
Питат този Шарлопов къде си изкарва почивките. Той вика, че в Гърция, защото децата му били с нежна кожа и получавали обриви на нашето Черноморие*sos*
Re: Бетонни градини
02-12-2009 - 20:45:09
Quote
gogolcho
Питат този Шарлопов къде си изкарва почивките. Той вика, че в Гърция, защото децата му били с нежна кожа и получавали обриви на нашето Черноморие*sos*

Само да те допълня че обривите не са от слънцето , а от канализацията която се излива директно в морето !
Спомням си репортаж как на плажа е поникна корен от домат - директно в пясъка ...пита се откъде е дошла семката .....:]
Re: Бетонни градини
02-12-2009 - 20:48:22
Пак опитах да го гледам. За трети път. Стига до някъде и ме връща в началото. Не знам къде е проблемът.
Re: Бетонни градини
02-12-2009 - 20:56:32
Има го във vbox:

[vbox7.com]
[vbox7.com]
Re: Бетонни градини
02-12-2009 - 21:12:42
Не "Бетонни градини", а пълен кошмар. Не стига, че ми е по-далече от гръцкото море, а и е отвсякъде по-зле. За краткия сезон се опитват да "избият рибата", ама рибата е свободна вече и избира. От години не припарвам на БГ море, след като на мен ми е по-скъпо със собствен транспорт, отколкото на германец с чартъра и трансфера. В Гърция не ме притесняват с мутри, шум, чалга, платен паркинг, платени шезлонги и чадъри, невероятни сметки с отвратителни порции, навалица на плажа и куп други неща, скапващи почивката. Плажове безкрайни, тишина и спокойствие, уютни заведения, менюта и на български, персоналът също поназнайва. За кристално чистата вода и дългия сезон да не говорим. Имат си хората закони и над 2 етажа със сутерен трудно се строи. А нашите "специалисти" ,ако искат качествени туристи, да почват да събарят! И да не забравят, събарянето извън сезона!
Re: Бетонни градини
02-12-2009 - 21:13:14
Quote
Panther1
Има го във vbox:
Пантер1, благодаря ти! Не се бях сетил да търся на друго място. Като съм почнал от събота, вече 10 пъти поне удрям на камък.
Re: Бетонни градини
02-12-2009 - 22:50:20
Какво толкова ви е впечатлил тоя филм?Не сте минавали през С.Б. скоро ли...

За Рагин или какъвто беше там.Принципно е прав.Няма лошо да се говори истината.Но има опасност да изпаднем в ситуацията на сегашния финансов министър.Първо-да казва истини,които не е негова работа да говори.И второ-не е това начина да ги каже.Филма е хубав и очевидно отразява фактите достатъчно достоверно.Но имам съмнения дали точно това беше начина тези истини да бъдат казани.Най-вече защото каквото и да правим,няма как С.Б. да се върне на нивото си от преди 30 години.В същото време няма никаква гаранция,че случилото се в С.Б. и Банско (защото там е същата работа) утре няма да се повтори другаде.Липсва ефективен възпиращ механизъм срещу проникването на сиви капитали в малките общини.А всеки кмет е заинтересиван безработицата в общината му да е 0% и да има инвестиции по няколко стотин милиона евра годишно.
Така в момента си стои въпроса за "Паничище - Езерата - Кабул" и още няколко подобни гигантомански проекта.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход