Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Банки ОЛЕ ЛЕ

Публикувано от OwnerBG 
Банки ОЛЕ ЛЕ
24-04-2010 - 21:10:31
avatar
Проф. Кръстьо Петков:
Висши банкери участват в престъпни схеми за точене на пари! коментари/5
24 април 2010, 18:53

В момента БНБ е най-замръзналата институция в България.
През последните години проф. Петков е научен ръководител на група млади макроикономисти от Югоизточна Европа и Западните Балкани по теорията и практиката на икономическите преходи, ролята на Световната банка и МВФ, неформалната икономика и алтернативната заетост. Той е основател и първи председател на Конфедерацията на независимите синдикати (КНСБ).

- Проф. Петков, в писмо до управителя на БНБ Иван Искров го помолихте да ви разреши достъп до информация за преводите в чужбина на банките, опериращи в България, за периода 2008-2009 г. Какво ви отговори той?
- Иван Искров възложил отговора на заместника си Димитър Костов. Просвещават ме как /не/мога да получа исканата информация. Казват, че в сайтовете си БНБ публикува това, което следва да знае широката публика. Оттам трябвало да взема информацията и аз. Разбира се, там такава няма. Привлякох екип от експерти, но не успяхме да се доберем до точни данни. За мен най-важното е: прозрачност при изнасянето на пари от депозитите в България към банките-майки в чужбина!

Виждам обаче, че от БНБ бягат от конкретен отговор на всяко питане, което се отнася за движението на паричния поток в и извън банковия сектор. Вече ме посъветваха да си намеря къртица в БНБ. Но аз не съм човек, който работи с подобни методи.

След което се случи нещо много интересно. Приключи финансовата година и видяхме, че една от най-активно работещите у нас банки - австрийската “Райфайзен” - е намерила начин да получи това, което й се „полага” от събраните депозити. Въпреки спада на годишната печалба са раздали дивиденти на едноличния собственик, който е сто процента австрийски. Поради което половината от печалбата директно заминава във Виена! Това ,“преведено” на съвсем простичък и достъпен език, означава:

българите спестяват, а чуждестранните банки печелят и изнасят дивидентите извън България.

Държавата и БНБ мълчат.

Което е непростимо, защото това са нашите пари - вашите, моите, на българските домакинства, на средния и дребния бизнес. Хората, бизнесът ни се е доверил на банката не само да бъде ковчежник и да даде лихва по влоговете, но и да бъде участник в икономическата игра. Което означава - банката да държи парите тук, в България, и да ги реинвестира, за да върви българският бизнес. Като не искат, нямат място на нашите пазари...

- Вие попитахте: Готов ли е г-н Искров да заложи дипломата и поста си, за да покаже в числа каква част от привлечения от чуждите банки национален капитал е останал в подкрепа на стабилитета на българската индустрия и финансова система и каква част от този капитал е преминал зад граница?
- БНБ в момента е най-консервативната, най-замръзналата, най-неподвижната институция. Г-н Иван Искров и БНБ се грижат за едната част от общия стабилитет. Парите, които са при тях, се пазят срещу минимална лихва, пази се стабилността на валутния борд. Искам да напомня, че България няма суверенна национална банка, емисионната функция отдавна, преди 13 години, е премахната и, въвеждайки валутен борд, България загуби не само банковия, но и макроикономическия си суверенитет. В този смисъл г-н Иван Искров не е пълноценен банкер. Нищо лично, но по-важната личност трябва да е шефът на валутния борд. При това положение, особено като сме в криза, би трябвало да се активизират правителството и особено финансовият министър.

В интерес на истината Симеон Дянков постави въпроса дори още по-остро. Той поиска информация от БНБ - и на него беше отказана такава в пълния й размер. Тогава Дянков заяви нещо абсурдно. Каза, че щял да потърси подкрепата на МВФ, за да научи истината. Представяте ли си – българският финансов министър трябва да моли Вашингтон да открие тайните на националната банкова система!

- Има ли друга държава, освен България, с 80% чужди капитали в банковия сектор?!
- Има, но това са държави-офшорни зони, които е бяха заклеймени от Г-20.
През последните 10 години България се е превърнала в нещо като нерегламентирана офшорна зона и в данъчен рай. Защото при нас и данъкът върху доходите на физическите лица, и корпоративният данък е най-нисък в света. България се е превърнала в една своеобразна перачница на пари, през която се превъртат огромни средства, перат се и други непарични ресурси.

Ние сме активна локация за спекулативно финансово действие, но не и за живеене. Има групичка свръхбогати фамилии, останалата част от населението е просто обслужващ персонал. Финансовата и банковата система е изкуствено поддържана, защото производство няма.

- Според вас ще има ли фалити на банки в България сега?
- Аз съзнателно бягам от този въпрос. От отговора вече съм си патил. Да припомня 1997 г., когато със Стоян Александров още през януари предупредихме публично, в това число и премиера Виденов, че предстои верижен фалит на банки! Тогава какво ли не изрекоха по мой адрес.

Само 4 месеца по-късно вместо 12 фалита се състояха 14!

Тогава изхождах от убеждението – по-добре да предупредим навреме гражданите, вложителите за катастрофата. Защото като дойде денят Х, всичко се срутва и вече няма начини за противодействие. Научих си урока от 1997 г. и сега не желая да говоря за предстоящи банкови фалити.

Ние тогава познахме за фалитите, но бяхме оплюти, обругани. Нарекоха ни черногледци. Обвиниха ни, че предизвикваме изкуствена паника. Само дето не ни обвиниха, че с изявленията си сме дестабилизирали банковия сектор. Банковите фалити се причиняват от онези, които стоят много близо до центровете за информация – стратегическите мозъчни центрове. Това са финансови министри, техни съветници, една група банкери и хора, които през последните 15 години се специализираха да бъдат брокери на капиталовите пазари. Говоря за тези, които работят с дългови инструменти.

- Като Милен Велчев например?
- Ами във всеки случай тази фамилия и фирмите, с които е свързана, играха много активна роля при обслужването и управлението на българския външен дълг. Бившият финансов министър Орешарски беше изчислил, че щетите, които са нанесени тогава, са около един милиард долара. Щом нанасяш щета на държавата, значи тези пари са отишли в други джобове, а не в хазната.

Надявам се, че днес, 13 години след срива на банковия сектор в България, икономическата култура на хората се е повишила.

Затова искам да обърна внимание върху факта, че на 9 април т.г. агенция "Фич" намалява кредитния рейтинг на Гърция до "ВВВ-", което е ниво с много висок риск и много висок спекулативен елемент. Може ли при това положение техните банки да са суперстабилни, както ни уверява г-н Искров? Знае се, че пет гръцки банки оперират в България и досега не са излезли да успокоят нашите вложители и да поемат гаранции за нашите пари.

- А какво ви отговори г-н Искров на въпроса - откъде гръцките банкери черпят „евтин кредитен ресурс”, който раздавали у нас, при положение че са в ликвидна криза?
- Частичният отговор, който получихме, е – държавата им е в ликвидна криза, но банките не са. Аз се съмнявам в това и затова питам и няма да спра да питам, докато не получа убедителни аргументи. Никаква лична или националистическа пристрастност няма в моята позиция.

Затова твърдя, че в условия на най-тежка криза БНБ и българското правителство в лицето на финансовия министър Дянков са пренебрегнали опасността, която идва от чуждестранните банки в България, от промяната в начина, по който работят с депозитите и кредитите и т.н. Някой трябва да носи отговорност след време. Но търсейки отговорност след време, няма да можем да възстановим парите, загубите са си загуби. И този, който ще плати за загубите, е българският гражданин.

- Чрез депозитите си в гръцките банки ние, българите, помагаме на Гърция да излезе от кризата?!
- Ние вече им помогнахме, като не си потърсихме правата си заради блокадата на Кулата-Промахон и загубихме 240 милиона евро. Самият премиер вдигна шум, но нищо добро за България не се случи. Тези 240 милиона ще трябва да ги компенсира кой? Пак българинът.

Не от вчера независими международни институции ни предупреждават да сме внимателни със съседите на юг. Още преди два месеца агенция Блумбърг разпространи доклад на „Морган Стенли”, в който се казва: „България и Румъния са най-уязвими от кризата в Гърция, тъй като най-големите инвестиции на гръцките банки са в тези две страни. Гръцките банки ще оттеглят финансирането си от най-младите им подразделения в Европа и ще се опитат да увеличат местните депозити за сметка на кредитирането. В краен случай гръцките банки временно ще спрат всякакво кредитиране. В резултат икономиките от Централна и Източна Европа ще изпитат остра липса на кредити. Това ще спъне възстановяването най-вече на България и в по-малка степен на Румъния".

- С меморандум уведомихте премиера Бойко Борисов за непрозрачното управление на над 300 милиона евро, отпуснати в аванс от Европейската комисия...
- Разговорът за тези пари започна с уволняването на Пламен Камбуров, изпълнителен директор на Агенцията по рибарство и аквакултури, от тогавашния министър на земеделието Валери Цветанов. Проблемът е следният. Европейската комисия превежда 350 милиона евро, които стоят в България на депозит и когато се одобрят качествени програми, тогава може да се използват. Докато не се получат такива проекти, парите от лихвите по депозитите трябва да се набират и да се изразходват за подобряване на административния капацитет, подготовка на консултанти.

Веднага започват нарушенията. Вместо да се спазят предписанията на ЕК, със знанието на бившия финансов министър Пламен Орешарски и на Иван Искров, тези 350 милиона евро са поставени на депозит. До определен момент се съхраняват в БНБ, след което

дирите на депозираните суми и лихвите по тях се губят.

Аз не съм в състояние да проследя пътя на милионите в детайли. Точно за това в меморандум до премиера с проф. Димитър М. Иванов апелираме да се направи пълно разследване. Най-вероятно БНБ, след като е получила тези европари, ги дава на краткосрочен депозит в различни търговски банки.

В кои точно - те са над 30?! Това не може да е държавна и банкова тайна. Узнахме, че парите се държат на седмичен депозит. Имам сведения, че дори ползват схемата на еднодневен депозит. Така че лихвите вместо да отидат за подобряване на работата по усвояване на еврофондовете, както ЕК иска, отиват някъде другаде. Най-вероятно се разпределят по веригата от посветени в сделките. Колко взимат те? Можем да сметнем - имаме 350 милиона евро, да приемем че годишната лихва е 7 % - тези пари, разделени на седмици и дни, водят до стотици хиляди евро комисиони...

Едно интервю на Мария ДРУМЕВА

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Подбрани статии за собственици на имоти.За купувачи и продавачи си има други места.
[www.sobstvenik.com]



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-04-24 22:52 от OwnerBG.
Re: Банки ОЛЕ
24-04-2010 - 21:41:46
avatar
Поздравления адаш! Това беше смея да кажа най-интересната статия която съм чел от месеци! Отдавна съм настроен към неолибералите които са маши на МВФ и изповядват едно и също - съкращение на администрацията, намаляване на данъците за бизнеса и запазване на статуквото в банковата система. Както е видно от статията наистина нашите псевдоинвеститори - влогарите се гърчеят като подхранват гръцката икономика с техните влогчета. Това е политика. От друга страна проф.Петков е наистина прав като казва че при липса на емисионна независимост БНБ фактически е колония на МВФ. Правилно се е ориентирал Дянков, че трябва да се обърне към ръководството на МВФ за информация. В такива моменти прозира каква полуколония сме в действителност!
Re: Банки ОЛЕ
24-04-2010 - 21:48:09
Quote
proprietaire xxxІ
Поздравления адаш! Това беше смея да кажа най-интересната статия която съм чел от месеци! Отдавна съм настроен към неолибералите които са маши на МВФ и изповядват едно и също - съкращение на администрацията, намаляване на данъците за бизнеса и запазване на статуквото в банковата система. Както е видно от статията наистина нашите псевдоинвеститори - влогарите се гърчеят като подхранват гръцката икономика с техните влогчета. Това е политика. От друга страна проф.Петков е наистина прав като казва че при липса на емисионна независимост БНБ фактически е колония на МВФ. Правилно се е ориентирал Дянков, че трябва да се обърне към ръководството на МВФ за информация. В такива моменти прозира каква полуколония сме в действителност!

"Страшна статуя". От която не си разбрал нито един ред. Прочети я пак. Ако не разбираш нещо не го коментирай!
Re: Банки ОЛЕ
24-04-2010 - 21:50:41
avatar
От доста време си задавам разни въпроси.
Дано в тази статия да не са повечето отговори.
Дано, ама надали.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Подбрани статии за собственици на имоти.За купувачи и продавачи си има други места.
[www.sobstvenik.com]
Re: Банки ОЛЕ
25-04-2010 - 00:47:36
За неформалната офшорна зона е прав.Но от това до тоя момент имаме само положителни резултати.
Re: Банки ОЛЕ ЛЕ
25-04-2010 - 00:51:25
avatar
няма да се уморя да пускам тази статия.

[www.marketoracle.co.uk]

Форми на жестоко неолибералните Латвия икономически експеримент
Икономика / Източна Европа
13-ти април 2010 - 02:50 AM

От: Michael_Hudson



Латвия е опустошен от две глобални войни. От геополитическа отпред е на Студената война, преврат де Грейс. Неолибералите са успели да де-индустриализирам Русия и останалата част на бившия Съветски съюз, да убедят парламентите разбиване на държавна подкрепа за икономическото възстановяване. В "Вашингтонския консенсус" е обезпечена политика на раздаването на публични предприятия и земя за нов сечени олигархия на вътрешни лица, и им помага да продават акции на западни инвеститори. Произтичащата от това икономически останки помогна предотврати бъдеща военна съперничество за хегемония САЩ.



Западните инвеститори се водят на собственото им социално война на финансите и имуществото на труда. По инициатива на Чикаго момчета в Чили през 1973 г., спонсориран във Великобритания от консерваторите Маргарет Тачър след 1979 г. и от републиканците Роналд Рейгън в САЩ след 1980 г., този клас войната е с таван от "Rubinomics" в Бил Клинтън и демократите след 1992 година. Отхвърлянето на класическата разлика между доходите (заплатите и печалбите) и капиталови доходи (икономическата под наем, финансови разходи и цена на земята печалби или други придобивки, с активи на цените), тази глобална война се стреми да рационализира приватизацията на земята и основните източници на бившия Съветския съюз и Китай, както и тези в страните от Третия длъжника свят. Нейната цел е да победим един век на прогресивно регулаторни реформи ера и облагането на рентиер богатство. Така че над е на губещата страна в този победа над комунизма, Латвия бе пометен в тази война на олигархията срещу демокрацията.

Западна Европа гледа на пост-съветската икономика като пазари за износ излишък (особено тези, субсидирани от Общата селскостопанска политика) и банков кредит. Последното нещо, което на Запад искаме е да помогнем на потенциалните конкуренти развиват по начин, който самата тя е разработен - от протекционистични тарифи, публична субсидия на промишлеността и селското стопанство, разходите на инфраструктура, социално-демократичен регламент, и прогресивно данъчно облагане. Стратегията е за глобалното конгломерати да купи имот (с приспадат кредит), а Европейската банка отпуска заеми за гориво дълг мехурчета. Тази политика е напуснал Балтийските страни и други бивши съветски републики икономически зависими отвъд способността им да плащат за установяване на задължения са загубили толкова бързо през последното десетилетие.

От незапомнени времена, имуществото е поемат задължение да подкрепи цялостното социално благополучие. Но през последните няколко десетилетия на интереси са усъвършенствали своята стратегия за обръщане на този принцип. Водени от финансовите лобисти, те са един от инициаторите на кампанията за промяна на данъчната тежест на разстояние от недвижими имоти и монополът върху труда, приватизация на публичното пространство и да се освободим от обществения регламент за извличане на наемите и таксите, без ограничение. Резултатът е промяна в посоката, в която западната цивилизация е била движат в продължение на векове.

Международният валутен фонд (МВФ) и Европейския съюз (ЕС) са ключови играчи в този за лице. Те искат това правителство налага строги икономии планове, лющене обратно на заетостта и публичните разходи за тези от първа необходимост, като училища и болници, и разпродажба публични активи и предприятия да плащат на кредиторите. Това миннодобивните усилия поляризирани икономики. Кредиторите са подкрепени политици обещаха да пренапише данъчните закони, за дерегулация надзор правителството, и да скачам с парашут банки (дори и чужди банки) с публични средства, когато заема отидете лошо, тъй като те трябва да правят като се свива дълг въздушната икономики.

Латвия и балтийските съседи са жертви на тази контра-революция. След разпадането на Съветския съюз през 1991 г. те са били използвани като лаборатория за почивка от либералната европейска традиция. За начало, една радикална данъчна политика (тежък плосък данък върху труда, почти никой от собственост) е заменил традицията на прогресивното данъчно облагане. А философията на приватизацията, без възвръщане на стойността на наема, създадени от публичните инвестиции и общ просперитет замени традицията на смесена икономика, докато финансовата политика насърчава по заеми в чуждестранна валута, въпреки местните приходи е в местна валута.

И накрая, не е "обществена опцията" под формата на базисната инфраструктура, банкови или други физически или юридически монополи. Нито пък има обществено регулиране цените да се поддържат в съответствие с реалните разходи за производство. Вместо това, неолибералите са инвалиди правителството на Латвия и се обърна на икономиката нагоре към чуждестранни собственици, кредитори и доставчици. Тази политика канализацията икономическата излишък, докато чуждестранните икономики също получават труда на Латвия и изтичане на капитали не могат да си намерят работа у дома.

В резултат на тази политика, за народите, които доминират Латвия през последните векове от военната мощ сега това във финансово отношение, както се вижда от последните си капитулация пред Европейския съюз и Международния валутен фонд заем условия. Тази война срещу постсъветските икономики налага икономически строгост подобни на диктата на МВФ е, наложени на страни от Третия свят за последния половин век. Резултатът е дълга крепостничество и neofeudal привилегии създаване на зависими "tollbooth икономики."

Не страни извън постсъветското сфера са опитвали подобни експерименти. Тя има за цел изпробване на това как доколкото една икономика може да бъде депресия преди неговото население умира на разстояние или емигрира. Какво е толкова забележително е, че това се прави в името на свободния пазар, а дори и в името на Адам Смит. Но Смит и други класически икономисти, определени като свободни пазари тези без земя под наем, наем монопол и финансови разходи. Те разработиха класическа стойност и цена теория като инструмент да подкрепят тази неизплатени данъчни приходи, които те смятат за ненужни такси, надвишаващи разходите стойност, начело с рентата.

Икономически наем е пословичен безплатен обяд: доход без съответното производствени разходи. Вместо за облагане далеч този "празен" ценообразуване, без разходите стойност, плоският данък се облага труда, както и данък добавена стойност по отношение на продажбата на потребителски стоки. Тези данъци повишават и разходите за живот и правене на бизнес, което прави труда на Латвия и индустрията неконкурентоспособна. Вместо облагане сайт на земята под наем за свеждане до минимум на разходите за живот и правене на бизнес, като задържите натиснат цените на имотите, и вместо ограничаване на цените, които монополи могат да налагат, "неолиберален" политиката е принуден на икономиката в задълбочаване на търговските и зависимостта задължение чужди страни за финансиране на структурните хроничен дефицит, че тази политика е причинила.

Латвия е изправена пред проблема как да печелят на валутни средства за заплати с валутни дългове, които е предприела за, и как да се плаща за вноса, на която си отворена икономика, висок плосък данък върху заетостта и разрушаване на държавна подкрепа да го остави на издръжка .

Какво е финансирал Латвия търговския дефицит и нарастващите чужди дълг е ипотечните кредити, привлечени в чуждестранна валута. Някои 87% на недвижими имоти ипотеки са докладвани да бъде в евро и други валути, най-вече от шведски банки и техните клонове. Тези кредити не са поискали това как този дълг да бъде погасен. Цената на тази безотговорност без съмнение ще бъде да страдат по подразбиране, които заплашват да убият и свои собствени капитали.

неолибералната Латвия планирането също са вял. своята политика за финансиране на търговския дефицит от заеми срещу имот вече съществуват (а не да се инвестира в нови производствени средства за увеличаване на износа или измести вноса) може да продължи само докато цените на имотите се съхранява на въстание и достатъчно доходи от наеми остава unpledged да заплати обслужване на дълга. Ипотечните кредитополучатели обърна тази валута на централната банка, която го използва за покриване на вътрешните разходи за внос. Но това положение може да продължи само, докато реалната балон имоти се разширяваше. Но тъй като финансовата и недвижими имоти пръсване балон, чуждестранни банковото кредитиране доведе до затишие. Валутата в момента се поддържа от заеми от чужди официални институции - на разрушителните условия, които пряко Латвия да се свие икономиката си, дори повече! Това свиване прави Латвия, дори по-зависими от чужденци за неговия внос, а всъщност и за заетостта.

Е, как е икономиката да се възстанови? Неолибералите не отговори. Кулминацията на това, което те наричат "свободния пазар" доктрина (една пародия на това, което "свободния пазар" означава на Адам Смит) е да централизира планиране в ръцете на кредиторите: Европейският съюз, МВФ и скандинавските лобисти банка на името, чиито интереси на кредитора министър-председател и ръководител централната банка са представени в сравнение с тези на задлъжнелите латвийците. Това е функцията на неолибералната политика, в крайна сметка: да се смени планиране от ръцете на изборни длъжности (икономически демокрацията) в тези от финансовия сектор (олигархията), с посредничеството на международните финансови агенции (долар хегемония).

Този жесток експеримент трябва да приключат. Латвия трябва да избягат от икономическата и демографска смърт спирала, в която си политиците са го управляващите. С indebting Латвия на чуждестранни кредитори извън нейната способност за плащане - и осакатяване на нейната конкурентоспособност с регресивен плосък данък - неолибералната "реформа" (по-точно, една реакция срещу прогресивни реформи на 20 век ERA) причинява емиграция и социален колапс. Време е за Латвия се присъединява отново към курс, по които западната цивилизация е, пътуващи за последните осем века и да отхвърли пътя на дълга крепостничество и neoserfdom.

радикална плоски данъци, Латвия експеримент

Всеки от Западните икономика е финансирал в общественото образование, транспорт и други инвестиции в инфраструктурата, най-вече от данъка върху собствеността, следвани от прогресивно данъчно облагане доходи, които първоначално падна на най-високо скоби богатство. В Съединените щати оригиналната 1913 данък общ доход се изисква само най-богатите 1% от населението да подаде данъчната си декларация. Капиталовите печалби са обложени с данък в същия размер като заплати и печалби, върху логиката, че ефектът на капиталовата печалба е същият като печелите приходи: както за увеличаване на чистата стойност.

Борба назад, рентиер класове са прекарали близо един век се опитва да се обърне прогресивното данъчно облагане. Фискалната промяна върху труда са насърчавани от финансови инвеститори и собственици на имоти се стреми да избягва традиционните си фискални задължения. Капиталови печалби в САЩ (най-вече увеличаване на цените на земята сайтове), се облага само половината курс събира върху трудовите доходи. Много страни не събират тези данъци въобще, или да могат да бъдат лесно избегнати. Труда плаща регресивен данък скрити под формата на заплата, удържан при източника за социално осигуряване и здравно осигуряване, чиито разходи са извадени от общия бюджет, където те ще са за сметка на по-висок данък скоби. (По-добре платена управители са освободени от тези данъци.)

В държавните и местно ниво, собственост данъци са постепенно, но постоянно заменя с доходите и данъците върху продажбите, които попадат върху труда и потребителите. В резултат на това данъчно преса, че е принуден съкращения на обществените услуги, обръщане на финансиране на местните просперитет. Counter-интуитивно, тъй като може да изглежда, високите данъчни ставки и защитни тарифи са склонни да вървят ръка за ръка с високи темпове на растеж - докато данъчните приходи се инвестират в инфраструктурни и други икономически подкрепа. През последните американски и британски стопанска история, периоди на относително високи нива на данъка върху доходите също са били тези с най-висок растеж и най-накрая поляризирани дисбаланс.

Причината за това е лесно за разбиране. Каквото и наем на приходите от данък отказва колектор е на разположение да бъдат заложени банки обслужването на дълга на кредити за закупуване на имот. Homeowners по този начин да плащате на банката на доходи, които те използват за изплащане на данъците. Но правителството от своя страна все още трябва да повиши приходите от данъци, с който се облага заплати доходите и потреблението. Покачване на цените на жилищата в пропорционално на данъчната тежест преминават разстояние от собственост върху служителите.

До 1990-те години не е поискал икономика все така радикално насрещен реформа с оглед премахване на данък сгради. Тя ще изглежда на пръв поглед, че не биха гласували за демокрация срещу труда данък като изключителна, както това с което Латвия и други бивши съветски икономики са се оседла. В Съединените щати през 2000 г. един милиардер десен кандидат на републиканците, Стив Форбс, е засмя от президентските първични избори за предлагане на плосък данък. В Западна Европа такъв данък би срещу демократична традиция. Но това не е смях в Балтийските страни. Този на пръв поглед антидемократичните ситуацията е била поддържана от misrepresenting на данъка по-ефективни, а не разрушителни на вътрешния пазар.

Така че първият латвийски експеримент е как да убеди страната да приеме това данъчната политика и да го на място, като същевременно се оставя за недвижими имоти и богатството почти необлагане. В лицето на надигащата се вълна на задлъжнялост и емиграцията, вторият етап на този експеримент е да видите колко далеч тази политика може да се свие икономиката, без избиратели изискваща промяна. Никой не може да знаеш отговора до избирателите всъщност избутване по избор на партия или коалиция, с една по-малко корозивни политика.

Американската икономика на Върховния доктрина Заплати срещу ниско заплащане на труда политика на Латвия

на данъците върху труда на Латвия е чувствителна към нараснала на труда, което изисква повишаване на жизнения стандарт, нивото на образование и здравеопазване, като предварително условие. анти-трудовата политика на страната е противоположен на този на всяка икономика, която е постигната от световна класа промишлени статут. В икономиката на САЩ, например, се изградена не от смилане условията за нейното заплати да се конкурират с Великобритания и други индустриални държави, а от точно обратното стратегия. Американската система на политическата икономия ", пише Д. Peshine Смит през 1852, почива" върху вярата, че за да се направи евтина работна ръка, работниците трябва да бъдат добре хранени, добре облечени, добре подава, добре инструктирани за това, не само в детайлите на неговия занаят, но във всички основни знания, които могат по никакъв начин да се направи филиал към него. Всички тези разходи на пари на работодателя и да я изплати с лихва. "[1]

Това стана политиката за развитие на САЩ след Гражданската война (1861-65) освободи страната от Южна анти-индустриална търговска политика. Предприятие проучване на международната работна заплата и сравнения на производителността през 1884 г., САЩ Deptartment на труда заключи: "Това не е чрез намаляване на заплатите, че Америка е като си завоевания", но от нея се чувствате организация, по-висока ефективност на труда, вследствие на по-висок стандарт на живеещи въпроси в страната. ... Високо цени труда страни са навсякъде бие "бедняк-труда" страни. "[2]

Латвия е постигнала най-лошото от двата свята. Той изтъкна, цена на труда, чрез събиране на по-висок плосък данък върху заетостта, отколкото се намира в друга страна (над 50% от комбинацията на социалните данъци, работодателя данък един данък върху заплатите), като оставя работниците и служителите с твърде малко разполагаем доход за повишаване на тяхната производителност на западноевропейските стандарти. Съкращения на публичните разходи за образование и общественото здраве смяна на икономическата тежест върху труда допълнително, оставяйки една икономика, в която само най-богатите са в състояние да оцелеят. Това е причината защо толкова голяма част от населението в трудоспособна възраст на Латвия е емигрирали, или възнамерява да замине. Без заден тази строгост политика към работната сила и подобряване на условията на работното място, Латвия ще пострадат допълнително изтичане на капитали и емиграцията, а търговският дефицит ще се задълбочи.

радикалната приватизация на Латвия политика

Западна Европа и Северна Америка инвестиции в публична инфраструктура е предоставил своите икономики, с ръководител на проекта. Липса на инвестиции - или да се извършва на приватизирани основа - води до по-високи разходи. Неолибералната приватизация по този начин поставя след разпадането на СССР икономии на стойност неравностойно положение. Вашингтонския консенсус е имала ефект на "дърпа нагоре по стълбата," предотвратяване на Централна Европа и други региони след разпадането на СССР от улов, за да станат сериозни конкуренти със Запада.

лидери на Латвия са казали избирателите, че публично предприятие е противоположен на частни предприятия. Но това, което се критикува е съветска бюрократична планиране. Те пропусна по-успешни американски и западноевропейски социална демократична традиция на публично предприятие, и дори пропусна дългосрочен почистване на историята на самата цивилизация. Вече е прието, че на всеки търговски и предприемачески практики известни днес, като се започне от развитието на пари и монетосечене, стандартизирани качество, мерките и теглилките, ценообразуването и заплащането на такси от интерес за разпределение на печалбата търговски договори и споразуменията за партньорство, бяха разработени в храмовете и дворци на Шумер, Вавилон и техните източни съседи Близо още от бронзовата епоха, 3200-1200 г. пр. Хр. Частният сектор приемат тези техники, като се започне с членовете на двореца бюрокрация действат за своя собствена сметка. Приватизация на кредитна и друга основна инфраструктура - и управителите на провинции под римляните - създаден социален дисбаланс, като кредитор олигархии опит власт и инвалиди кралски проверки и баланси. [3]

Близо Източна владетели обявен Чисто Плочи за отмяна на обрастване на вземанията, които поляризират обществото между кредиторите и длъжниците. Тези кралски отмяна дълг се съдържаха три основни измерения: една Wipeout на лични и потребителски дългове (но не и търговски бизнес дългове); освобождението на физическите лица, заложени като bondservants на кредиторите, както и за връщане на земи и култури правата на длъжниците, за да освободи земята от кредитора вземания си узуфрукт [4].

Всяка успешна икономика в историята е била смесена публично-частна симбиоза. първият професор Америка по икономика в първия бизнес училище на нацията - Саймън Патън в Университета на Пенсилвания Wharton School на бизнес - обясни, че обществената инфраструктура и предприятие е "четвърти" фактор на производството. Тя се различава от труд, капитал и земя в тази му цел не е да се получи доход. Труда печели заплати, капиталови печалби и печели земя получава наем, но целта на публично предприятие е да се намали разходната структура на икономиката - цената на живот и правене на бизнес. Публично предприятие работи на нулево ниво да предоставят основни услуги на цена (в случай на пощата), на субсидирани проценти (здравеопазване, научни изследвания и развитие на патенти, както и телефон и системи за разпръскване) или дори свободно (пътища, обществени образованието, полицията и службите за пожарна безопасност). По същия начин, една класическа система за данък се начислява за наем на земя на площадката, така че да се избегне избягване на данъци, повишаване на цената на труда и капитала, като същевременно се предотврати този наем да бъдат капитализирани в банкови ипотеки, които да повишат цените на жилища и търговски недвижими имоти.

Приватизация повдига цената за правене на бизнес, чрез събиране на такси за покриване на изплащане на печалби и дивиденти, лихви и други финансови такси, растящите заплати и премии, управление и опции върху акции. Целта на privatizers е да се направи печалби от наем добив, превръщането на икономиката в един конгломерат от гишета за таксуване на достъпа такси. Външни наблюдатели взема на заем пари от банка за закупуване на приватизирани инфраструктура и повишаване на таксите за достъп още по - получаване на подкрепа от страна на финансовото лоби от превръща в един от най-големите пазари, тъй като обществената инфраструктура е най-големият капитал на инвестициите в повечето икономики и по този начин най-голямата банка на пазара .

Appropriators на естествените монополи и други държавни предприятия превеждат своите икономически печалби в политическо влияние, за да се освободят от данъци и деактивирате регулиране на цените и анти-монополни закони. Идеята им за "свободния пазар" е да се смени на данъчната тежест върху труда, на разстояние от себе си и своите специални привилегии - и изключване на лихвените разходи, изплащани на банката за закупуване на такива привилегии. Целта е да се оставите на максималния размер на приходите "свободна", за да се обърне на високо финансиране.

История на големите плен са били издълбани от публичната сфера, често с военни завоевания и по-мирна от политическите търговията с вътрешна информация. Това, което отличава последните приватизация е ролята на финансовия сектор, като действа в международен мащаб. Приходите от приватизация права на собственост се капитализира в ценни книжа, финансови и банкови заеми, в мащаб, достатъчно големи, за да управлява общия бум на фондовия пазар подчертано след разпадането на СССР фондови пазари и недвижими имоти. Трагедията на нашето време е, че това финансиране и финансиране от дълга е бил управляван по една хищническа и добивните начин - чрез натоварване на съществуващите активи, определени с дълг и финансови претенции, без да се създават нови средства за производство, приходите от износ или други средства за плащане.

От 1950 през 1970 на Световната банка, озаглавен финансови консорциуми кредитирането на правителствата от Третия свят, за изграждане на пътища и пристанища, електроцентрали и друга инфраструктура - главно на "външни" разходи за чуждестранна собственост суровини производството материали. Финансовият сектор и неговите клиенти е забогатял за предоставяне на кредит за тези проекти. След това, през 1980 г., те направиха още по-голям плен продажба от този публичен капитал. От Великобритания до Латинска Америка, обществена инфраструктура и предприятията правителството са най-голямата категория активи с изключение на недвижимите имоти. Global банкери и финансови институции прави пари два пъти, първо чрез финансиране на тази инвестиция и след това да ги прехвърлят в публични ръце на кредит, основно чрез ливъридж изкупувания и последвалото вълнение на сливания и придобивания.

В продължение на много десетилетия приватизация е наложена главно на дълги закъсалите икономики от Третия свят, принуден да се откаже от политиката си правомощия за вземане на МВФ и Световната банка. Но Балтийските страни не е имал задължение на всички, когато излезе от Съветския съюз. Всички бивши съветски икономики са дълг свободен - и не са имали собственост вземания. Но вместо да стане най-конкурентната икономика в света, се предали доброволно на западноевропейските банки натоварване на техните икономики надолу с дълг, както и за инвестиционни консултанти им кажете, да създават и раздават на правата на собственост на вътрешни лица. Последният след това са били уведомени за това как да продават големи парчета за Западна мениджъри пари, завъртане на обекти след разпадането на СССР икономики в превозни средства, водещи в света на фондовия пазар. Вместо това за консултации за тези икономики да се изгради път, че Северна Америка и Западна Европа бе сторил, чрез публични инвестиции в инфраструктурата за свеждане до минимум на разходите за живот и правене на бизнес, на Вашингтонския консенсус продиктувано създаването и разпродаване на привилегии наем добив.

Това е от прилаганите с почти религиозна страст - или по-точно, един суеверен ентусиазъм най-добрите характеризира като неолибералната cultism. Централната банка на Русия дори и заплатил 100% лихва за долари заеми на САЩ за ненужно обратно собствените си вътрешни емитиране на парични средства - само за този заем източват разстояние и отвеждане на субсидиране на капитали на Запад, в една от наводнения оценява на $ 25.00 милиарда годишно в продължение на едно десетилетие! Митът, че националната валута трябва да бъде подкрепена от чуждестранна валута - по силата на стария златен стандарт - е купен, както ако бяха едно религиозно учение свише, а не ход на безизходно положение и ще задуши руски развитие.

Латвия експеримент за свободна търговия зависимостта

Всички водещи индустриални и финансови икономии, от Великобритания през 17-ти век в Съединените щати след 1860 (когато Гражданската война освободи страната от Южна анти-индустриална търговска политика), Германия и Франция, Япония и модерен Китай са изградили тяхната индустрия и селското стопанство - а оттам и техните външната търговия, което от своя страна е направил и финансови powerhouses - чрез защитни тарифи, субсидии и обществена инфраструктура.

Земеделска протекционизма е особено успешна в Съединените щати (на базата на земеделието за приспособяване към Акта от 1933 г. и 1938 г., подкрепена от квотите за внос и системно противопоставяне на трети храна Световната независимост) и на ЕС Общата селскостопанска политика (ОСП). Цена подкрепя за култури са дали възможност на земеделските производители да инвестират в капитал и повишаване на производителността фермата, както поддържа като в преработващата промишленост. Това протекционистки политики направени култура износ опора на търговския баланс САЩ, докато европейските протекционизъм също е произвела нарастващите излишъци стопанство.

Подвижния обратно митата и други данъци, прави по-малко конкурентни страни като забавят капиталови инвестиции, блокиране покачване им в стандарта на живот и производителността. повеждат на протекционизма политика позволи на най-развитите страни да се възползват от изтичане на капитали и емиграцията от страните, които не са успели да постигнат със смесена икономика. В резултат фискални дефицити са принудили правителството в дълг, все повече чужденци. загуба на автономия, позволи на индустриални, земеделски и кредитор блока да оперират чрез МВФ и ЕС, и търсенето на строги икономии, което прави длъжник "свободния пазар" икономики още по-малко конкурентни, затваряне в един икономически и дори демографски спирала смъртта на дълга и бедността.

Това е перспективата изправени Латвия днес. Той е купил в един анти-правителствени вяра, че специализирана в банкирането и транспортни услуги - докато все по-промишлено, селското стопанство и финансово зависими от чуждестранни доставчици - е начинът да се направи богати най-бързо. Реалността е, че чрез увеличаване на зависимостта от (и плащания на) чужди банки и международни финансови институции, тази политика оставя по-малко възможност за повечето латвийци да си изкарват прехраната.

Политика сключването

Преди петдесет години Сталин разпръснати около 50 000 членове на имотния средната класа на Латвия със сила, изземването им собственост и арестуването на много, exiling някои в Сибир и управление на други да емигрират да спаси живота си. Латвийците разбираемо откат от това на деструктивното поведение и да отидете в другата крайност, само за да открият, че това се произвежда подобен ефект. Латвия и другите балтийски страни са уловени в отзвук на Студената война. "Пазарните сили" са заменя военна сила, но ефектът е също толкова тежки: да се премахне след разпадането на СССР промишлеността и труда карам - особено квалифицирана работна ръка - и капитали от тези страни.

Логиката е, че САЩ всеки промишлен капацитет е потенциална военна характер. От това следва, че производството и високите технологии трябва да бъдат демонтирани през бившия Съветски съюз. икономиката на Русия е отвали да стане по-на страна от Третия свят - това, което американците дълго нарича "един резач на дърва и чекмеджето на вода" в библейски език. В случай, че Русия това означава, живеещи на разстояние от нефт и газ, заедно с никел, алуминий, платина и други метали. Но балтийските страни не се ползват от това резервно позиция.

Западните личен интерес е хищнически в насърчаване на икономическото режим, който да доведе до финансова катастрофа днес. Западът е подчинява след разпадането на СССР населението и присвоил икономически излишък от имота тя е изградена, както почти идентични линии, които са възникнали в Латинска Америка през 16-ти и 17-ти век и Африка през 19 век, изпълнен с клиента войвода , данък "свобода" за хищници и дългови крепостничество за местната работна сила.

радикална неолибералната Латвия експеримент е проверка на степента, в която този вид унищожаване на труда, публичните предприятия и политика на правителството могат да бъдат махаше с невоенни средства. Въпросът е колко дълго ще Латвия се поддаде на синдрома Стокхолм, ще установи със страните, които са заловени на икономиката си и самостоятелно, наложени срещу труда, анти-промишлени и анти-демократично селскостопанска политика. Ефектът е намаляване на населението до състояние на дълга крепостничество към чужденците, а всъщност към старите феодални капитанът на Латвия, Швеция.

Какво поддържа латвийците в тази раболепна позиция е пародия те са били учени по отношение на данъчната политика, на заплатите и политиката по заетостта и търговска политика, която ръководи от най-успешните нации. Европа и Америка са казали Латвия, "Не това, което казваме, а не това, което правим."

Латвия може да се превърне в евтин производител чрез прехвърляне на жилища и офис обекти свободно своите обитатели и ползватели по време на независимост или скоро след това. Може да са предоставили на публичната инфраструктура по себестойност. Производствения и другото предприятие е бил освободен от задължение, и би могъл да използва продуктивно кредит за разширяване на операциите. В пост-съветската икономика не е имал задължение на всички, когато те са получили своята политическа независимост от Русия през 1991-Без претенции за собственост, наем или интерес. И все пак през последните десет години те са се превърнали в света най-дълго яздени страни. Като взе назаем срещу недвижими имоти, публични предприятия, естествените монополи и минерални залежи, които сега трябва да просят от МВФ и ЕС за заем за стабилизиране на техните teetering обменни курсове.

Този заем е основно да обслужва чужди банкери не, латвийци, както Латвия данъчната система е предназначена да служи на тези банкери. Ефектът на междубанковото кредитиране на Латвия е да се даде възможност - наистина да задължи - купувачи да наддават на цените на жилища и други активи. извратен данък Латвия система, отношенията с вътрешна собственост, липсата на данъчни икономическите под наем, и да губи кредит създаването на чуждестранни институции дадоха висока цена икономика. Истинска е балон имоти, аплодираха за превръщането му в един "Балтийско Тигър" е постигнато чрез поемането на дълг валутни кредити за да наддават до цените, които купувачите на жилища и предприятия трябва да плащат за място те трябва да живеят и бизнес поведение . Световната банка одобри Балтийско Чудото, както вътре в системата и други appropriators забогатял чрез продажбата на активи, наследени от времето на Съветския съюз.

Плоският данък, премахването на държавната подкрепа за стопански и заетост в селското стопанство, отнемане на държавните субсидии за производството, които всяка европейска държава съюзът се ползва в рамките на Общата селскостопанска политика (ОСП) и векове на промишлени протекционизъм, премахването на държавните бюджети да обслужват нов рентиер клас, като Physiocrats, Адам Смит и други класически либерали иска да освободи от индустриалния капитализъм - всичко това имаше за цел да премахне руската индустрия и по този начин сложи край на Студената война потенциал заплаха за НАТО.

Липсва сурово-основни материали да ги подкрепят дори и в Латинска Америка стандарти, Латвия трябва да сложи край на неолибералния експеримент и да приеме политики, които прави в Западна Европа и Америка богати. За щастие, това може да стане с инсулт на писалката. Точно както неолибералната разпокъсването на Латвия е безкръвна, така че възстановяването на пазарите не се нуждае от революция. Това може да стане чрез пренаписване на данъчното законодателство на страната и финансовото законодателство по-прогресивна линии.

За да стане това начало, Латвия трябва да се освободи от антидъмпинговото мито, промишлени, против данъчната система на труда, че неолибералната мениджъри са наложени и от валутни тежестта на дълга, с които чуждестранни банки са натоварени на страната надолу. Проблемът е, че доходите, които не се облагат с данък, ще свършиш като обеща за дълг - и изплатени като разходи за лихви. Противно на това, което банката лобисти и неолибералната пропагандисти твърдят, данъци върху земята намаляване на цената на недвижимите имоти. Това е данъкът върху труда и капитала, които добавят към разходите за живот и правене на бизнес.

След класическа пътя към neofeudalism и крепостничество дълг

Проектиран да служи на кредитора нации, междуправителствени заеми са склонни да бъдат вредни за страната. Тези жертва политика независимостта при вземане на Международния валутен фонд, а в случай на Латвия, на Европейския съюз бюрокрация. ЕС и МВФ оглед длъжника страни като превозни средства за предоставяне на кредити на собствените им банки и износители. През последните две години те са "помогне" на пост-съветските страни поддържат валутните курсове, като се жертва националните си икономики, за да запази изплащането на ипотеки на европейските банки, които в противен случай ще трябва да вземе сериозни загуби на техните заеми за недвижими имоти длъжници не може да плаща по-високите вътрешни валута извършване такса, която би била резултат от местните приходи, попадащи спрямо еврото.

Европейският съюз ясно заяви, че кредитът не е за финансиране на вътрешни инвестиции или разходи, а точно обратното. Тя изисква длъжникът правителствата да наложат строги икономии и дори в бюджетни излишъци да изтръгне чуждестранна валута, като ограничи способността на населението да си позволят вноса и вероятно "свободен" продукция за износ. (Това никога не се работи.) Тази политика на икономически свиване е точно обратното на Кейнс антициклични разходи като стимул плана на Обама да помогне за Съединените щати от своя спад. Строгост планове са само за износ за икономически зависимости - и да ги направи още по-зависими от финансовата ядро. [5]

Латвия БВП спадна с 18% през 2009 г. и се очаква да се свие общо с близо 30% от кризата "проява през есента на 2008 до края. Повече хора вече са без работа (в края на годината 2009 безработицата е съобщено, че 16.8%), така че наказателните лихви се повишават. Жилищно настаняване и други цени на недвижимите имоти са потопени от около 50 до 70% в повечето пазари, както и ново строителство е всички, но спря.

В обществения сектор, където свиването е най-драстичните, Латвия има над 150 болници и клиники, когато Съветският период е изтекъл през 1991 година. Тя сега е само около 40, и на МВФ и Световната банка да изисква да му затвори половината от тях. Много необходими услуги са приключени, включително травма центрове и услуги за бърза помощ. Обществено здраве стандарти се влошиха и живота участъци съкратен от няколко години за мъжете, както бе случаят в Русия. Налице е една масова емиграция на лекари и здравни специалисти, особено за по-богатите съседните скандинавските страни - част от една сериозна емиграцията на високо квалифицирани и неквалифицирани работници, така. Според скорошно проучване, около една четвърт от мъжкото население на възраст между 20 и 35 години планира да емигрират през следващите пет години. И както за обучение на нови специалисти, по-рано свободни университети са такси за обучение, така че пари, а не талант сега получава висше образование. Това е резултат от financialization като свива Латвия икономиката си да плащат чужди кредитори.

Един мотив за емиграция е да се избегне живота на дълга крепостничество. Homeowners се оказват замразени в домовете си почти като роби в цените на имотите се потопите под размера на ипотечните дългове. Те не могат да се изнесат, тъй като те ще трябва да плащат на банките на остатъка от дължимата сума на отрицателните им капитал. Те, а не на банките, трябва да поемат загубите на лош кредит. Не може да се намери купувач на цена, която покрива си за ипотека, длъжниците остават лична отговорност, за да запаметите шведски банкери да предприемат една загуба, като се долива разликата от собствените си пропуснати ползи. И ситуацията се влошава, както наеми спад в намаляването на икономиката. Няма начин да се намери наемател за покриване на дълга ипотека. Много от длъжниците са решили, че е по-лесно да напусне страната. Това е, което много родители са призова децата да направят и днес.

Така че икономиката изглежда е в една смърт спирала - не само икономически, но смъртта на демографска криза. Въпрос заплашва да влоши, ако силите на Латвия търговския дефицит на валута, които се обезцени. Балансова такси на сто 87 от латвийската ипотеки, деноминирани в чуждестранна валута, ще скочат. Но единственият начин да се отклонявам девалвация е да се задържат на заеми от ЕС и МВФ. И финансовите им диктуват призовава за подвижния обратно заплатите и стандарта на живот, облагането на труда още по-жесток и публичните разходи и инвестиции още по-далеч! Вместо да идва с план за отделям на икономиката от този дълг крепостничество, неолибералната правителството на Латвия може да се повтаря своята вяра в "възстановяване на равновесието" на затягане на фискалната и финансовата винтове.

Икономическа програма за подновяване латвийски развитие

Банките трябва да си поделят отговорността за поддържане на заем в рамките на възможностите на длъжника да плати. Това основно правило е било нарушено в целия свят през последните години. Това е до голяма степен резултат от алчността на банките при вземането на заем повече от ограничено до 70 на сто от стойността на имота, като е дълго правило в Съединените щати. С оглед на факта, че валутата на Латвия е под натиск да се обезцени - с 87 на сто от ипотечните дългове са деноминирани в чуждестранна валута - банките трябва да могат да вземат само къщата, когато те изключват. Това е обезпечението, които би трябвало да подкрепи заема, и то е това, което прави ипотечните кредити, различни от лични заеми. Личната отговорност не следва да бъде разрешено за ипотечните длъжници. Няма по-добър начин да се предотврати банките да правят безотговорни кредити, а след това се опитват да направят заплатата на длъжника.

От друга страна, всички кредити и задължения трябва да бъдат повторно, деноминирани в местна валута. Това е подобно на това, което президентът на САЩ Франклин Рузвелт е в през 1932 г., когато той бъде отменено златото клауза в повечето договори за заем. (Клауза, че ако цената на златото се променили, дългът трябва да изплаща в злато равностойност.) Това е предназначено за предотвратяване на кредитори от получаване на извънредни приходи и наистина, една печалба над възможностите на длъжниците да плащат и по този начин за сметка на икономическото възстановяване. Икономиката е на първо място, а не банкери. Това е особено важно в днешния свят, където вече няма ограничение върху способността на банковата система за реализиране на печалба за кредит.

Една трета дъска на програмата за подновяване Латвия има за цел да се справят с проблема за изоставените жилища, заселници и престъпността, който е измъчван възбрани в САЩ. При несъстоятелност или изключване от пазара на жилищни и бизнес имоти, на блокиращ банката трябва да я тури в тръжна процедура в срок от един месец, да се продават на пазарна цена. Настоящият обитател (или на собственика или наемателя длъжник) ще има право да отговаря на офертата. Нашият план е за правителството да се създаде банка, за да отпускат заеми на пътника средства за закупуване на имоти, преобразуване на сегашната си наемната цена в експлоатация ипотечен дълг. По текущи цени, на нова ипотека могат да бъдат около 30 на сто от съществуващ дълг - и това ще бъде деноминиран в местна валута. Олигарсите изглеждат щастливи с това, защото кредити в големи обществени услуги и други активи, те са поели и привлечени срещу също ще бъде реденоминирала в местна валута.

През октомври 2009 г., Латвия премиер одобри първата дъска на тази програма, като каза, че не трябва да има повече лична отговорност за ипотечен дълг. Шведският финансов министър се ядоса и каза, че това би нарушило всички традиции. Хармония център ("Конкорд"winking smiley страна отговориха, че традицията, за които Швеция изглеждаше препращащата е феодализъм, и припомни, че Швеция Латвия отметна шведската робство през 17-ти век - и хвърли на немски барон земя през 1905.

Има един случай на когнитивен дисонанс, когато става въпрос за структурни финансови и фискални реформи. Повечето хора не знаят, че един работещ са налице други възможности, което е било разгледано за един век като на безплатна алтернатива на пазара - един пазар, свободен от капиталови доходи и "празни" ценообразуване. Студентите вече не се учи, че икономически мислители са прекарали последните седем века обсъждане на по-добър начин на данъчно облагане, банковото дело и ценообразуването, въз основа на способността да се прави разлика между икономически необходими разходи и приходи, както и излишни разходи.

Класическата реформатори иска да завърши това, което те гледа като на икономическата програма на индустриалния капитализъм: за отхвърляне на останалите наследство на феодализма и преди всичко на наемодателя аристокрация, че се е наричала богатите безделници, а също и хищнически банкери - един космополитен интерес обикновено работят с неприсъствен собственици, монополисти и други под наем за добив страни. Собствениците на земя, privatizers и монополисти са подкрепени от техните международни банкери, обединяват усилията си да се превърне в нова агресивна сила като финансови спекуланти. Техните действия не са необходими за индустриални икономики да работят, но са рентиер режийни, че забавя.

Най-важните дъска на нашата програма се отнася до данъчната система. Подобно на повечето други бивши съветски икономики, които са били neoliberalized, Латвия има проблемни плосък данък върху заетостта - общо данъчно бреме (труда, на работодателя и социални данъци) от над 50%. Това е основният ценообразуващ фактор, латвийски изложени на труда на световните пазари. Ние призоваваме, че данъкът се премести на разстояние труда и работодателите върху където класическите икономисти и прикани да бъдат настанени: на земята и природните ресурси, в момента облагат по-малко от 1% от стойността им.

Това би "реформа на реформаторите." Очакваме, че ЕС и неговите търговски банки ще се борят срещу този данък промяна, страхувайки се, че може да разпространи и в други страни. Това в крайна сметка е икономическата и финансова война, в която попада в обхвата на Латвия като премиер жертвата. Фискална реформа трябва да бъде ключов елемент във финансовата реформа, тъй като двете клипса на реформата са симбиотични. Облагането на земята ще спести си наемната цена да бъдат капитализирани в банкови заеми. Нашата цел е да се ограничи банков кредит за финансирането на създаването на нови средства за производство, а не само да подкрепят цената на непродуктивни, миннодобивните привилегии и собственост вземания.

Нашите препоръки са тези на века на класическата либерална икономика, от френското Physiocrats чрез Адам Смит, Джон Стюарт Мил на постепенни реформи на Америка ера. За да отхвърли техните класическата икономическа и финансова логика, неолибералната планирането на Латвия е много подобен фундаменталистки вярващите в Битие бяха обиди, когато Томас Хъксли защитава теорията на еволюцията. "Уважаван churchgoers бяха ужасни. "Нека се надяваме, че не е вярно," извика един ужасен дама на съдебното заседание, че хората са произлезли от маймуните ", но ако е така, нека да се молим, че няма да стане известна." [6]

Това е отношението взети днес от неолибералната талибаните Латвия. Те биха искали да се надяваме, че идеята на мъжете, те посочват като интелектуалната си свети покровител - Адам Смит, и др. - Не е наистина казват какво са направили. Но фактите са факти. В проблемни данъчна система, финансовата система и демонтаж на публичните предприятия и публични банкови тече вариант противоречи на идеята за свободния пазар държани в продължение на векове от класическите либерали. представата си за свободния пазар е пазар, свободен от капиталови доходи, без земята под наем и агресивни финансови разходи. неолибералната владетели на Латвия са били заети натоварване за определяне на икономика с тези такси по време на цялото си време на мандата. Резултатът е една икономическа и демографска смърт спирала за Латвия.

Латвия финансови и икономически проблеми не са естествени, нито са неизбежни. Латвия все още могат да се превърнат в конкурентни промишлени и селскостопански производители, с висок жизнен стандарт. Всичко, което трябва да направите, е края на радикални неолиберален експеримент - един експеримент, който в края на краищата, имаше за цел да унищожи Руската съветска военна сила, метат жалко икономиката на Латвия в обратно течение.

НАЙ-ОБИЧАМ БОБА, ЛЕБА И ДА ЕБА!
Re: Банки ОЛЕ ЛЕ
25-04-2010 - 01:13:10
avatar
[www.bloomberg.com]

[www.balticbusinessnews.com]’t_linked_to_lats

Значи октомври 2009 премиера на Латвия предлага закон за ограничаване на отговорността на кредитополучатели на ипотеки при фалит само до размера на самия имот и всички, най-вече кредиторите, писват колко ужасно ще е това. Как ще наруши доверието в добрите стари феодални традиции и доверието в самите нови крепостни селяни като такива.
Къде остава момента с отговорността на банката за поетия риск при даден непосилен кредит?*huh*

НАЙ-ОБИЧАМ БОБА, ЛЕБА И ДА ЕБА!
Re: Банки ОЛЕ ЛЕ
25-04-2010 - 08:13:12
avatar
Отговорност на банката за поетия риск няма нито в Латвия нито в България. Където условията се диктуват от МВФ, централните банки на тези страни защитават само кредитодателите, не и кредитополучателите. В САЩ, където банките си поемат риска от началото на годината има 50 банкови фалити /да не говорим за "Голдман Сакс", а в нашата мила Родина банките са с около 750млн. печалба за 2009г.. И продължават да дерат кожи. За да набират нужният им паричен актив, са готови да дават високи лихви по влоговете и опита на БНБ да укроти този ръст на лихвите който се отразява и на кредитите за бизнеса, с намаляване на основния лихвен процент се оказа жалък и неуспешен.
Какви ли щуротии не изговори Искров и с-ие. Че лихвите били високи защото ни бил нисък кредитния рейтинг, висок бил риска за бизнеса и т.н. За бизнеса има най-добрите условия, но за едрия бизнес който има огромни резерви и не се нуждае от кредитиране за своите реинвестиции. Похвално е също така, че в статията се споменава за факта, че имаме най-ниския корпоративен данък в целия ЕС.
Наскоро четох, че сме данъчен рай дори за румънците! При тях плоският данък е 16%. Наистина сме офшорка в рамките на ЕС.
Докато не се въведе пропоционалната ставка, няма да се налеят пари в тази държава. Ако дереш само най-бедните няма да стигнеш далеч. Някой умник ми обясняваше че нямало да се съберат много от пропоционална ставка защото по-заможните били малък %. Само че този малък % заможни притежава доста голям % от облагаемите активи. Ето това никой не го казва. Ако се вдигне пропоционално данъка със стълбички от 5%, всички инвеститори ще си останат тук защото пак за тях ще си останем с ниска данъчна тежест. Дори веднага и за всички да вдигнат данъка с 5%, пак ще сме с най-ниския плосък данък в ЕС. Твърде елементарно, но никой не го прилага защото целия парламент е заложник на лобистки итнереси на олигарсите окопали се в последните години и неолибералите за които е най-важно статуквото, а не факта, че народа оскотява, че учителки обират банки и прочее.
Re: Банки ОЛЕ ЛЕ
25-04-2010 - 10:59:10
Quote
gamper
[www.bloomberg.com]

[www.balticbusinessnews.com]’t_linked_to_lats

Значи октомври 2009 премиера на Латвия предлага закон за ограничаване на отговорността на кредитополучатели на ипотеки при фалит само до размера на самия имот и всички, най-вече кредиторите, писват колко ужасно ще е това. Как ще наруши доверието в добрите стари феодални традиции и доверието в самите нови крепостни селяни като такива.
Къде остава момента с отговорността на банката за поетия риск при даден непосилен кредит?*huh*

Интересен въпрос. Нали по-високата лихва е свързана с по-високия риск. Освен банките да имат прдвид, че след като вземат имотите на ипотекарите и ги подадат, те няма да могат да продължат да внасят вноските по разликата между взетия заем и продажната цена. Ако е така, то тези лихви говорят, че предстоят детилетия мизерия за тези хора, в които няма да могат да се хванат на легална работа без да плащат ли плащат.
Re: Банки ОЛЕ ЛЕ
25-04-2010 - 12:58:05
avatar
След продажбата на имота хората не трябва да дължат нищо повече на банките.Това е нормалното положение в доста държави по света.Затова и както каза колегата по горе,там банките фалират.
А у нас как е?Все едно аз и Грийнбул да почнем бизнес,аз с 50 000 Е начален капитал, той с 10 000Е.Бизнеса фалира и аз му казвам на човека:
-Слушаи,пич, дължиш ми мойте 50 000 Е и пропуснатите печалби от бизнеса за следващите 30 години,плащай си ми ги.
И той да превие врат и да опава кайша като луд.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход