Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Изповедта на един *angel* Пунди

Публикувано от valsodar 
Изповедта на един *angel* Пунди
26-03-2010 - 14:26:48
avatar
"Никой не е предполагал, че ще има такава криза. Много тежко ме удари право по челото, чувствам се излъган. Увлякох се по бума на строителството и дадох наследствения си имот за строеж на кооперация. Сега имам четири апартамента и не мога нито един да продам", оплаква се 59-годишният Душко Душков от Монтана.

Както "24 часа" писа вчера, собственикът на 400 кв. м жилищна площ се договорил преди 3 години със строителна фирма и й прехвърлил наследствен имот, срещу който да получи 4 апартамента.

Кооперацията е още в груб строеж. Всичките опити на Душко да продаде жилищата "на зелено" и да се замогне поне малко, засега се оказват безуспешни. Според него всичко е заради кризата и срива на пазара на имоти. На всичкото отгоре Душко е безработен и живее на квартира.

Иначе е запален по животинския свят и по професия е зоолог. Пада си по змии, гущери и всякакви влечуги. От години предлага на местната управа изграждането на терариум в Монтана, но и тук удря на камък. Сега към кахърите му се прибавя още един. "Естествено, че ме е страх да не ме удари данък "лукс", оплака се Душков.

"Изгубих и 100 000 лева само заради това, че не познавам печена врачка, да ми каже какво бъдеще ме чака - продължава разказа си Душко. - Освен жилищата в кооперацията имам и парцел от 22 дка на околовръстното на международния път Е-79. Преди години германец ми предлагаше 100 000 лева за него, но аз мислех, че трябва да изчакам да взема повече. Полакомих се, а и тогава имотите вървяха скъпо. Държах се като Плюшкин - да си кътам каквото имам. Сега съжалявам, не беше най-добрата тактика. Излъгах се. Вече е затишие - никой не пита за никакви имоти, може би така ще бъде още 20 години, не знам. И брокерите нищо не знаят."

На книга Душко уж е заможен, а няма пари. Няма и мобилен телефон заради неизплатени сметки. Всяка сутрин подхваща пресата откъм обявите. Първо тях прочита и ако открие някой да търси жилище, го издирва.

Идвали млади семейства да гледат апартаментите му, харесвали ги, но цъкали с език, че нямат средства. Дошъл и ентусиазиран мъж от Плевен, дори жена от Пловдив, която искала да прекара старините си в малък, спокоен и чист град. "Не мога да стигна до сделка след поредица от огледи. А си правя всекидневно мозъчни атаки, следя стриктно тенденциите на пазара на имоти", казва пишман богаташът.

"Ще се отприщи, може да направиш удар и до края на живота си да живееш като Крез, потърпи още малко", успокоява го приятелят му Ценко Георгиев. Душко обаче вече умува как да стане хазяин. Щом не може да продаде жилищата, ще опита да ги дава под наем. Има едно наум обаче - джобните вече не стигат за обяви. Пуснал офертите си по агенциите, но оттам никакъв интерес.

Все пак надеждата крепи човека, казва Душков. По цял ден бистри политиката в кафене с приятели, не му убягват антикризисните мерки на правителството. Чуди се как с този данък "лукс" ще го приравнят със собственици на “Бентли” и луксозни вилаети. "Дядо ми имаше един кон, а сега всички разполагат с по 150 конски сили. Хората прекомерно се увличат по богатство, сякаш носи щастие. Ама и аз така направих, макар и от нужда", разсъждава Душко.

Макар и оптимист по душа, често изпадал в отчаяние, че дори в депресия. Страховете от дереджето, в което е изпаднал, го преследват навсякъде. Плаши се, че ще остане без пари дори за парчехляб при толкова имоти. Имал да изплаща и 20 000 лева заем. Така загубил съня си, че скача сутрин в 4 часа, излиза от квартирата и се разхожда сред недостроените светли и празни стаи.

"При тази криза да се печели от имоти, вече е бита карта. Въведоха и 30 процента данък наследство, а сега удрят и лукса", казва собственикът на 4-те апартамента.

Терена му оставили покойните му родители. Когато идеята за продажбата на жилищата била все още жива, Душко понякога сядал с тефтерчето и пресмятал какво ще си купи - пералня, компютър, фотоапарат. И няколко змии, за да ходи по селата и да прави снимки със смелчаците. Любителят на пепелянки, кобри и гущери смята, че екзотикатасе търси точно по време на криза.

Затова заедно със свой колега от време на време урежда изложби на страховитите и редки екземпляри. Въщност оттам идват и парите за препитанието му. Вярва, че децата, необременени от нищо, истински се забавляват. Продължава да мечтае в Монтана да се построи зоопарк.

Допреди години Душков поддържал връзки с престижни чужди издателства. Купил си много луксозни и добре илюстрирани енциклопедии за влечугите. Похарчил много валута за хобито си. И сега, когато разлиства книгите, тъжните му мисли изчезват.

В такива мигове въпреки терзанията Душко дори съзира понеискрица надежда. За него тя е в строежа на Дунав мост 2 и все по-усиления трафик на тирове със стоки по пътя Е-79.

"Нещата ще се раздвижат. Така или иначе вървим по европейския друм, имотите в Северозапада няма как да не станат атрактивни. Тогава и купувачите ще развържат кесиите", усмихва се Душко и почти си вярва.
PMP
Re: Изповедта на един *angel* Пунди
26-03-2010 - 15:21:59
и почти си вярва...
Re: Изповедта на един *angel* Пунди
26-03-2010 - 15:32:35
Ееех душица Душкова...*angel*
Както Валсодар писа, не си единствена. Такива "собственици", "имотковци" и "пундювци" са не един и двама.

...Все пак надеждата крепи човека
"Ще се отприщи, може да направиш удар и до края на живота си да живееш като Крез, потърпи още малко"

"Вече е затишие - никой не пита за никакви имоти, може би така ще бъде още 20 години, не знам. И брокерите нищо не знаят." (все пак, макар и късно човекът е разбрал истината за брокерите)



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-03-26 15:47 от Баш Брокеро.
Re: Изповедта на един *angel* Пунди
26-03-2010 - 15:47:40
валсодарчо, няма ли някой ден да прочета нещо позитивно от тебе бе, малко пиленце шарено ?! И злобно. Пак се кефиш на нечие нещастие, що така ? Познавам мноооо-го хора, върху чиито парцели се построиха сгради, хората си продадоха имотите, замогнаха се ,кое му е лошото ? Някой нямал тоя късмет, това защо за теб е повод да злорадстваш ? Освен това, не се ли умори да ни предоставяш нечии чужди думи ? Или и ти също като мен разбра, че свои думи, свързани с пазара на имотите нямаш ? Или ако имаш, са простотии...



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-03-26 15:59 от dicho.
Re: Изповедта на един *angel* Пунди
26-03-2010 - 15:59:14
Quote
dicho
валсодарчо, няма ли някой ден да прочета нещо позитивно от тебе бе, малко пиленце шарено ?! И злобно. Пак се кефиш на нечие нещостие, що така ? Познавам мноооо-го хора, върху чиито парцели се построиха сгради, хората си продадоха имотите, замогнаха се ,кое му е лошото ? Някой нямал тоя късмет, това защо за теб е повод да злорадстваш ? Освен това, не се ли умори да ни предоставяш нечии чужди думи ? Или и ти също като мен разбра, че свои думи, свързани с пазара на имотите нямаш ? Или ако имаш, са простотии...

Дичо, колега,

Валсодар не злобее и не се кефи на нечие нещастие. Той просто се надсмива над човешката глупост, която е била породена от алчност.
Злобеещите сега са тези които се стремят към кеша, на разумните. Когато е трябвало Валсодар просто е пресметнал, че няма как кв.м. в миризлив кимизарник да струва 1500 евро.
Re: Изповедта на един *angel* Пунди
26-03-2010 - 16:03:19
Явно всичко знаеш за валсодарчо, чудя се тогава как така не разбираш, че се кефи, когато някой е нещастен, нима не си чел и други подобни негови постове ?! Когато миризливия кимизарник се е купувал на тази цена, то е било, защото реалността тогава е била такава, какво значи "няма как" ?! Щом се купуваха, значи " имаше как". Този малкия валсодарчо нито е имал тогава пари, нито сега има, нито ако някога има, ще си купи имот, щото все ще гледа да не се мине.
Re: Изповедта на един *angel* Пунди
26-03-2010 - 16:12:39
Quote
dicho
Явно всичко знаеш за валсодарчо, чудя се тогава как така не разбираш, че се кефи, когато някой е нещастен, нима не си чел и други подобни негови постове ?! Когато миризливия кимизарник се е купувал на тази цена, то е било, защото реалността тогава е била такава, какво значи "няма как" ?! Щом се купуваха, значи " имаше как". Този малкия валсодарчо нито е имал тогава пари, нито сега има, нито ако някога има, ще си купи имот, щото все ще гледа да не се мине.

Колега Дичо,

Как разбра, че Валсодар се кефи, след като той не е написал нито дума като коментар? Той просто е постнал нещо което е намерил в нета.
Би ли ми казал какво знаеш ти за финансовото състояние на Валсодар? Аз пък имам чувството, че точно пресметливи хора като него имат финансовите възможности да те купят 3 пъти със все колегите ти в агенцийката. Защо си мислиш, че човек след като има пари той задължително трябва да ги "инвестира" в имоти?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-03-26 16:13 от Баш Брокеро.
Re: Изповедта на един *angel* Пунди
26-03-2010 - 16:45:33
avatar
Дичо,
според теб трябва да се купува на всяка цена, така ли ?
И който не е купил, обезателно е безпаричен и безимотен ?
И също е злобен ?! Всяко нещо си има справедлива цена. Алчността поражда балоните и тоя Душко хич не е за оплакване. Да е продал като е имало търсене. Ама пуста алчност ...
Re: Изповедта на един *angel* Пунди
26-03-2010 - 17:04:45
"Злобен", "тъп", "с 5 лева в джоба", "цървул"....

Айде разровете речниците де - все една и съща плоча. Мъкааа, мъкааа другари боклуци ;-)
Re: Изповедта на един *angel* Пунди
26-03-2010 - 17:07:47
Ей го Душко на фото, намерих го и аз в Гугъл! :-)



Преди да го видя не ми беше жал, сега някак съм със смесени чувства. Изглежда ми като герой на Елин Пелин...
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход