Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Интересни статии за икономиката ни

Публикувано от dreamer79 
Интересни статии за икономиката ни
04-02-2010 - 10:45:08
Състоянието на икономиките на три страни на Балканите, включително България, все още е крехко. Това e заключение от годишния доклад за глобалните заплахи за 2010 г., изготвен от шефа на американското разузнаване Денис Блеър и представен във вторник пред специалната комисия в Сената на САЩ. В текста се отправя предупреждение и за валутните бордове в Източна Европа.Постът, заеман от Блеър, има за задача ефективно да интегрира външното, военното и вътрешното разузнаване на САЩ.

Той е основният съветник по разузнаването на президента Барак Обама и информира висшата администрация, Конгреса и Пентагона.Министерството на финансите в София не коментара доклада. Повечето икономисти, които "Дневник" потърси за мнение, определиха като повърхностно и безпричинно поставянето на България в рисковата група. Според тях чуждите компании няма да обърнат сериозно внимание на доклада, когато взимат инвестиционните си решения.

Инвеститори, анкетирани вчера от "Ройтерс" обаче, направо заявиха, че България изобщо "не е на радарите" им. В анализ за готовността за завръщането им в имотния сектор - ключов за растежа и на българската икономика - Ричард Питърсън от "Кушман енд Уейкфилд" заяви: "В момента няма кой знае с какво да привлечем хората в България заради лошата инфраструктура... развиването й ще отнеме поне 20 години."

"Ако говорим за Русия, Румъния, България... те не ни интересуват за обозримо бъдеще", казва Щефан Брендген, изпълнителен директор на имотния застраховател Allianz Real Estate Germany.Гърция (също спомената в доклада на Блеър) се превръща в сериозен проблем за района. Макар вчера Европейската комисия да одобри антикризисния план на правителството, това стана с цената на безпрецедентно задействане на член 121 от Лисабонския договор. С него се въвежда извънреден режим на мониторинг на статистиката, фискалната и икономическата политика. От 16 март на всеки три месеца специална комисия на ЕС ще публикува отчети дали Гърция прилага обещаното.

Ето и линк към още една интересна статия за икономиката ни: Коледното пазаруване не е раздвижило търговията в България .

Мисля, че двете статии са интересна тема за дискусия, а първата добре показва накъде ще е тенденцията на имотния пазар. Поне чужди купувачи скоро няма да се появят явно.

Имаше и едни думи на Меркел при посещението на Бойко Борисов в Германия, които не знам защо не се коментираха изобщо:

Quote

На въпрос дали Берлин подкрепя желанието на София да влезе в еврозоната и дали за смята за реалистично това да се случи до 2 години, Меркел отговори, че не е от компетентността на германското правителство. "Оценката ще я направи Европейската централна банка, има съответни критерии, които трябва да се изпълнят. Националните правителства не се намесват. Но аз се застъпвам всяка страна да бъде оценявана отделно - и когато говорим за България, да говорим само за нея", отбеляза Меркел. Същото по думите й важи и за присъединяването към Шенгенската зона, което зависи от решенията на Европейската комисия.

Пълният текст на статията е на дневник.бг . Това не ни ли казва, че за еврозоната няма надежда да ни помогнат на политическо ниво, както разчита Бойко, а според големите в ЕС неговото желание за влизане там изобщо не означава, че ще стане нещо? Все пак си знаем, че по критериите на ЕС държавата ни е в много по-голям дефицит от обявения заради различното ни отчитане. По касов принцип наистина сме на -0.8%, по критериите на ЕС за реално дължими плащания сме на минус 2-3 милиарда, а не 500 милиона. Т.е. май минаваме с бая 3% дефицит необходим за ЕРМ2.
Ще ми е интересно какво мислите за тези тенденции плюс очакваното спиране на еврофондовете до 2013- ок 2 милиарда евро и заплаха за спиране на всички 11 милиарда. Как според вас това ще се отрази на имотния пазар и на цялата страна.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-02-04 10:47 от dreamer79.
Re: Интересни статии за икономиката ни
04-02-2010 - 11:31:24
[Как според вас това ще се отрази на имотния пазар и на цялата страна.[/quote]

Пазар въобще няма, има пазарлък. И както ясно ти казаха хората - зависи от вътрешно-национални фактори. Добро управление на наличните средства, правилен мениджмънт и т.н. Така, че всичко е в ръцете на Тр. Трайчев, Плевнелиев и Дянков.
Re: Интересни статии за икономиката ни
04-02-2010 - 11:43:39
Гърците направиха много лоша услуга на всички.Оказа се,че статистиката им не струва нищо.Прогнозна статистика и реални данни се разминаха с разни безумни стойности от порядъка на 4 пъти.
Рано или късно това ще обърне погледа и към нас,защото тук го има същия проблем.
Re: Интересни статии за икономиката ни
04-02-2010 - 17:01:18
Пак сме в кюпа с Латвия,Литва и Естония -там как е демографския тренд , вярно ли е че се движим с няколко месеца след тях -те стигнаха ли дъно winking smiley
Re: Интересни статии за икономиката ни
13-02-2010 - 08:15:54
Днес видях, че по статията за посещението в Германия явно съм бил прав с мнението си.
Quote

Влизането в еврозоната остава цел номер едно, но става трудно постижима цел в следващите 2-3 години, заяви в предаването "Панорама" по БНТ премиерът Бойко Борисов тази вечер. Той обясни "лошата новина", както сам я нарече, с "уплаха и стреса" на ЕС от това, което се случва в Гърция.
Е, ъпърите вече трябва бая да се замислят. Икономиката ни е съсипана от стъкмистиката за ЕРМ и гонене на добър дефицит на хартия, последните надежди на банките за скорошно финансиране от ЕЦБ отпадат, чужди инвеститори вече хептен няма да дойдат, щом се дава знак, че сме с толкова скапана икономика, че определено никой не иска да рискува да ни подаде ръка за еврозоната. Ех, весело е...
Между другото, май става актуално да се мисли по едни мои размисли какво става с банките и защо не са чак толкова лоши да искат големи лихви. Ще взема да ги постна и тук. Там има и част защо всеки чака ЕРМ с нетърпение.
Quote

Днес се замислих за ситуацията. Леко злобеех досега за банките, ядосвах се на неразумните теглили огромни кредити над възможностите си...
Нека разгледаме една по принцип нормална днес ситуация заради безработицата. Ненормалните от па-па политиката ги знаем всички. Та... Лицето Х има доход 1500лв, 2008 е възход, лъжат го отвсякъде, че цените на имотите само ще скачат, семейно си виждат със съпругата, че имат общо 2500 на месец. Решават да хванат мига и тегят ипотека с вноска 800лв. Критиците на неразумното не могат да гъкнат- под 50% от единия доход, 30% е от дохода на семейството, за имот е, а не за плазма. На всичкото отгоре е годината на очакванията да скачат доходите и да гоним европейските нива, т.е. се мисли, че след 2-3 години вече семейството ще взима примерно 4-5000. Никой не мисли за това, че, днес останал без работа, Х няма да намери нова на същата заплата или съвсем близка до нея. Безработицата е реално отрицателна- всеки търси хора и не може да подбере с месеци един що-годе читав, защото всички са заети. Идва кризата и лихвите скачат. Вече вноската е 900лв. Х мърмори, но плаща. Но... Идват съкращения и Х остава безработен, а вече нова позиция се намира на 700-800лв, заплатата на жената е намалена на 600лв. Родило им се е и дете. А може и вече жената да не може да си намери работа и да е с 200лв помощи. Банката не иска да пристъпва към принудитено изпълнение. Ще го обясня после защо. Само че дългът е 30г и 60000 евро или нещо подобно. Как да се разсрочи още, та вноската да е 300-400лв? До 60г+30 колко от нас работят и имат доходи за изплащане на ипотека? А и 300-400лв са проблем реално за това семейство.
А сега защо банките са лоши, но реално не са против длъжниците си. Логиката е проста- днес не се иска по никакъв начин да се минава към описване на кредит като лош, защото никоя банка не иска да фалира заради:
- лоша репутация от огромен % лоши кредити
- всеки лош кредит се провизира, т.е. се внася равностойността му в БНБ, а това източва огромен ресурс при голям % на лошите кредити
- цените на имотите как ли ще изглеждат при 10000 търга в София? Банката има ли интерес да продаде нещо за 20-30% от дълга, да търси 70-80% с наказателни лихви някога, но сега да внесе този остатък в БНБ като провизии и да ги замрази?
- при пълно спихване на спукания НИ балон фалитите на инвеститори с десетки и стотици милиони дългове дали ще са здравословни? При 200-300 евро цена на кв.м. на куп имоти и почти 0 пари свободни за закупуване кой ще издържи? А и при налични пари пак покупката би била свързана с изтегляне на депозити.
Та... Лошите банки сега борят всякак да не показват лоши кредити и да не описват имоти. Масово се предлагат схеми на максимално разсрочване. Това са огромни разходи за системата, а финансирането е реално само от депозити на големи лихви. Е, затова таксите и лихвите по кредити са ОГРОМНИ. Оцелелите покриват загубите заради изгърмелите. Вече на нашия пример Х сигурно няма как да му се размине- дължи прекалено много. Но сега е бум на гърмене на овърдрафти(Срокът за покриване е година без гонене да се внася нещо в периода.), кредитни карти и т.н. Защо ли банките против правилата си с почти 0 изисквания натискат поне да минат като потребителски кредити за по 5-10 години, но да не лъснат като лоши кредити? Ами, просто няма откъде да внесат за всички равностойността им в БНБ. Депозитите виждаме, че почти не мърдат въпреки всички промоции. Всеки май се надява на чудото ЕРМ и достъп до пари от ЕЦБ на ниска лихва, които да покриват дупките вместо скъпия ресурс на 7-8%.
Има едно стряскащо нещо в момента- ВСИЧКИ КРЕДИТИ СЕ ПРЕДЛАГАТ ИЛИ ПРЕДОГОВАРЯТ САМО В ЕВРО. Т.е. банките си имат едно наум да се пазят от възможна промяна на курса на лева. На изгърмелите коректни или глупави да си финансират плазмата в хола при 500лв заплата мога да кажа само да си плащат, че така или иначе все дължат, но поне да се измъкнат от тинята някой ден, а не да им се отнема наред и да дължат цял живот с изпълнителен лист. Ще плащаме адски дълго всички. И нетеглилите кредит страдат заради намалелите обороти, огромната междуфирмена задлъжнялост, безработицата. Поне да не се гърми още и още и съвсем да затънем по виденовски, макар че с неплащането на задълженията на държавата и фалитите покрай това натам отиваме май.

...

Песимистично е, но е около истината. Предоговарянето съм го видял с очите си как драпат за него. Позната счетоводителка ми говореше за тегобите си как трябва да се бори, че фирмата излиза на загуба и не може да си предоговори овърдрафта, а е усвоен на близо милион евро, че и фирмата иска още да дърпа, а няма с какво да се внесе и стотинка. Освен това имат и кредити за инвестиция в строежи, за завод... Пред мен инспекторка се чудеше как да навие човек с изгърмяла кредитна карта с усвоени 15000 да не го пишат лош кредит, а да мине на потребителски за 10 години с "един поръчител с осигуровки и даже и с кредити, ама да е с чисто кредитно досие". Да си чувал такива условия за такъв голям кредит? Ама борбата е да се плаща нещо и да не се провизира.
Акули сигурно има. Няма толкова, че в София да изкупят с кеш 10000 апартамента или повече. А в цялата страна колко са? Знаеш и как става при търг- начална цена 70% от задължението, после се пада с %, нов търг и т.н. В момента ЧСИ по колко влачат имоти? Ако не са 1000 извадени, а са 50000? Имаме силно дърпане на целия пазар надолу. А така официално гърмят и инвестиционни кредити в строителството с обезпечение обезценени до неузнаваемост терени, нетърсена от никой техника, непостроени сгради, дето е по-голяма загуба да се довършват. Представи си и инвеститор строител на кооперация да е с кредит милион и да е ООД с тая сграда, техника на лизинг, която не е обезпечение... Така че банките не искат да бутат НИ пазара и не пускат изпълненията. Няма да издържат дълго, обаче. Казаха ми случай, в който ипотека вече 6 месеца се рефинансира постоянно, не се плаща и стотинка по нея, но банката просто прави магии да не се пише лоша. Ще имаме пак отчетен ръст на кредитите. Реално ще са еквилибристики с лошите и адски малко нови.
Но... В цялата схема просто си цъфва ясно защо лихвите и таксите са огромни- няма пари, дето да не са раздадени или върнати на майките. В тоя хаос се заравят в БНБ за провизии новите депозити, но тяхната цена е 7-8%, при вече клонящи към 15% лоши кредити нормално се изтисква всичко и се трупа малко резерв за бъдещи провизии. Ако нямаше проблеми, нямаше да има закрити банкови офиси куп, да остават във вътрешните отдели в пъти по-малко хора от преди. Това го има, обаче. Значи банките не печелят на наш гръб. Е, официално няма кой да каже, че е огромна каша и едва се покриват дупките.
Re: Интересни статии за икономиката ни
13-02-2010 - 08:38:14
Бъркаш ги двата щата.Въвеждането на еврото с допускането в ЕРМ-2.В ЕРМ-а може да чакаме доста време 2-3-5 години....

Второ...10 ХИЛЯДИ апартамента и изобщо имоти в Сф на публична продан....ти наред ли си...то няма толкоз ипотеки...



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-02-13 08:40 от salvador.
Re: Интересни статии за икономиката ни
13-02-2010 - 08:44:47
Да, ама ЕРМ вече е вратичка към финансиране от ЕЦБ или най-малкото надежда, че ще се стиска само 2 години, а не поне 2-3+още 2. Сега наша банка не може директно да тегли пари от там. А и цялата история удължава с 2-3 години нужното време да се стигне до еврото, което значи още и още разходи за кърпене на положението. Т.е. самата идея, че еврото е чакано спасение на системата, не е толкова грешна. ЕРМ е и чакан психологически момент за повишаване на интереса за инвестиции у нас, по-изгодни заеми за държавата заради по-високия й рейтинг и очакванията, задържане на краха на цените на имотите, т.е. нещо като ефекта на влизането в ЕС за чисто по психологически причини надуване на имотен балон, а тоя път- поне спиране на низходящия тренд. Макар че имотите са само малка част от цялата картинка.
Re: Интересни статии за икономиката ни
13-02-2010 - 09:42:54
dreamer79,
Заради постове като предпоследния ти отделят по час и половина, два на форумите.
Благодаря.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход