Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Има ли изобщо реални строителни бизнесмени в България?

Публикувано от dmb 
dmb
Има ли изобщо реални строителни бизнесмени в България?
03-01-2010 - 16:39:09
Този въпрос си го мисля в последните дни, защото вече съм убеден, че повечето строителни бизнесмени реално са псевдо-бизнесмени. Това са хора, успели да правят някакъв бизнес в ненормална пазарна ситуация, когато търсенето е изкуствено раздуто от външни купувачи с доста по-висок от местния жизнен стандарт. Подобна "парникова" ситуация прави възможно правенето на бизнес и от по-некадърни предприемачи, защото високата цена може да покрие нерационалните им решения. Това, което ме смущава обаче, е че не чувам нито един предприемач да излезе и да каже, че сега случващото се е нормалното, доколкото цените вървят към нива, отговарящи на местното търсене. Всички предприемачи, брокери и пр., се опитват да внушават, че "онова тогава" е било нормалното, а едва ли не сега има някакъв временен спад, заради кризата. Всъщност кризата е само катализатор, цените и без това щяха да паднат. В България няма толкова (като бройка) купувачи, колкото бяха англичаните-купувачи, които да имат английските доходи. Чисто аритметично няма толкова хора с такива заплати. Отделно няма толкова големи фондове за имоти, като тези, които дойдоха от чужбина. Т.е. няма я пазарната основа, за да се говори отново за тогавашните цени. Т.е. простата истина е, че тогавашните цени няма как да се повторят. И смущаващото е, че като че ли ние изобщо нямаме строителни бизнесмени, които да могат да построят нещо, отговарящо на настоящите цени и на тези, които идват. Ако имахме истински строители, те щяха да могат сега да се възползват от падането на цените на всичко, за да изкарат на пазара по-евтини имоти, като думата "по-евтини" всъщност означава на нормални цени, отговарящи на жизненото равнище. Такива оферти няма, а има хиляди апартаменти, стоящи заключени, защото себестойността им е над възможната пазарна цена и никой не иска да продава на загуба. Какъв бизнесмен е някой, който може да произведе нещо на цена над пазара, и след това да тръгне да се обяснява, че нормалната цена била неговата. Аз мога да произведа телевизор със себестойност 5000 лв., но на пазара той струва 500 лв. Бизнесмен ли съм тогава? Къде са ни строителите, които могат да отговорят на пазара. Ето това се питам...
Re: Има ли изобщо реални строителни бизнесмени в България?
03-01-2010 - 17:40:31
Спокойно той пазарът си знае работата. Много ми бяха забавни разсъждания от сорта, ами видите ли цените не можели да падант под 450 евро квадрата, щото толкова му излязло на еди кой си бизнес мутромен и той ако е на загуба не би продавал. Шлак-пляк и палачинката се обърна. Вече цената се определя не от продавача, а от купвача. Сега следва крехките български мозъци да разберат, че да си инвеститор значи да поемаш риск, ако имаш късмет печелиш, ако ли не продаваш на загуба и губиш. Да драги, част от инвестициите са добри, част от тях са лоши. Очаквайте неочакването, продаване на загуба и то вежливо с усмивка и поклон пред негово Величество Клиента.
Re: Има ли изобщо реални строителни бизнесмени в България?
03-01-2010 - 19:11:35
Quote
dmb
Къде са ни строителите, които могат да отговорят на пазара. Ето това се питам...

Те ги те...*drink1*
Re: Има ли изобщо реални строителни бизнесмени в България?
03-01-2010 - 19:36:20
Разсъжденията по горе макар и да изглеждат логични не е задължително да са правилни. Цената за строеж на кв. м. трябва да е почти еднаква в цяла Европа. Остават пари за разрешително за строеж, цена на земята под строежа, пари за подкупи и накрая печалба. Какви според вас са тези цени за Европа и за нас. Лично смятам че не може да се строи много по евтино тука, което ще доведе до западане на строителното предприемачесво. Цените обаче може да паднат още, защото много хора се подлъгаха и инвестираха в апартаменти, които просто няма кой да купи.
Трябва само още малко да вдигнат данъците върху имотите и те ще се принудят да ги продадат ако не искат цял да хвърлят пари на вятъра. Да не говорим че строителството се и амортизира.
Re: Има ли изобщо реални строителни бизнесмени в България?
04-01-2010 - 08:59:55
Не виждам нищо неестествено като няма достатъчно купувачи да не се произвежда. Има залежала продукция, като се реализира ще тръгнат цените нагоре и тогава пак ще се произвежда. Това се случва във всички браншове навсякъде по света.
Не знам някой да се натиска да инвестира при падащ пазар, освен ако не мисли, че ще се качи, особено в момент , когато имаме свито банково кредитиране при високи лихви. То по твоята логика и лихвите трябва да са по 2% за да може да се отговори на реалните доходи и повишаващата се безработица ама не саsmiling smiley
Дори да може да се построи нещо евтино към момента, рискът е доста висок, което значи, че трябва да се работи с доста голяма разлика между себестойност на кв.м. и продажна цена.
Още нещо да те интересуваsmiling smiley
Re: Има ли изобщо реални строителни бизнесмени в България?
04-01-2010 - 10:51:38
Quote
4ovek
Дори да може да се построи нещо евтино към момента, рискът е доста висок, което значи, че трябва да се работи с доста голяма разлика между себестойност на кв.м. и продажна цена.

Не е ли логично да намалиш разликата между себестойност и продажна цена, т.е. печалбата, но да реалзираш по-бързо продукцията си, а с това да освободиш средства, които да инвестираш в следващ обект?

При сегашния вариант на изкачване не стават ли следните неща: 1. Затворил си парите в стока, която не можеш да реализираш, защото държиш високи цени. 2. Трендът продължава да е надолу, т.е. задържайки се на цената определена от теб, правиш стоката си още по-непродаваема. 3. Излизайки от пазара, не поддържаш доброто име на строителната си фирма?

Сега пак поемаш риск - да не продадеш дълго време. Ако цените продължат да се движат надолу още 1-2 години, накрая може да си продал на по-ниска цена, отколкото сега би склонил, а същевременно си пропуснал лихви и/или възможност да печелиш от оборот.
Re: Има ли изобщо реални строителни бизнесмени в България?
04-01-2010 - 10:59:22
Quote
dmb
Има ли изобщо реални строителни бизнесмени в България?

Не, няма.
Всичките са нереални. Можете да вярвате колкото си искате в това.
Успех!
dmb
Re: Има ли изобщо реални строителни бизнесмени в България?
04-01-2010 - 11:25:57
Аз имах в предвид, че всеки бизнесмен се стреми към печалба. Поне това е целта на бизнесмена в рамките на нормалното мислене. Ако преди време цената на строителството е била Х, и е продавано на цена Х+1, или реално дори на 2Х или 3Х, то сега цената на строителството с всичко вътре би трябвало да е по-ниска от Х. Паднаха цените на терените, на материалите, на труда, дори горивата са поне 25% надолу в сравнение с времето на бума. Би трябвало цената да е доста под Х, и съответно да има бизнесмени - нови или стари, които да продават на нея с минимална печалба. Това не се случва. Не може да се каже, че няма пазар, защото пазар на по-ниски цени ще има. Достатъчно е цената да стигнне ниво, при което ипотечната вноска ще е 300-400 лв., и имоти ще се купуват. Мисля че това е възможно. Не съм съгласен, че цената на строителството в цяла Европа трябва да е една и съща. Не е така. Аз самият съм дребен бизнесмен в друга област. Никога, ама никога не ми е минавало през ума, да обявя някаква своя цена за "пазарна" и "справедлива". Справедлива е работата ми, ако се вмести в определената от пазара цена.
Re: Има ли изобщо реални строителни бизнесмени в България?
04-01-2010 - 11:46:53
А защо трябва да се инвестира в нов проект при положение, че има висок риск от липса на реализация на продукцията. Майната му на доброто име на фирмата ако то ще доведе до фалитsmiling smiley
като почнат банките д афинансират отново нови жилищни проекти - тогава.
Re: Има ли изобщо реални строителни бизнесмени в България?
04-01-2010 - 11:49:49
Ако беше възможно да се строят жилища, които да предполагат хората да плащат по 400лв. на месец вноски по кредита, аз лично щях да започна цял кварталsmiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход