Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Анкета: Свързват нотариусите с базата данни на ГРАО и МВР

Публикувано от Poli_2 
Анкета: Свързват нотариусите с базата данни на ГРАО и МВР
27-08-2009 - 22:40:41
Заради зачестилите имотни измами и акцията на МВР от преди ден, в която бяха арестувани 7 души, опитали се да продадат жилище с фалшиво пълномощно, управляващите обявиха, че са нужни промени в закона за нотариусите, които да осигурят постоянна връзка с базата данни на служба ГРАО и МВР. Така при изповядване на сделка нотариусът ще може да направи справка за автентичността на представените документи за самоличност.

Необходимо е да се промени и редът за издаване на удостоверение за наследници, заяви в четвъртък пред репортери председателят на правната комисия Искра Фидосова (ГЕРБ). Тя доскоро беше член и на Нотариалната камара.

"Когато е фалшива личната карта, снимката, която е сложена, е на лицето, което се явява. Няма как който и да е да се усъмни в това, че е фалшива личната карта. Когато идва лице с чужда лична карта, вече виждайки лицето и снимката, да направим разлика", коментира Фидосова.

В същото време БНТ съобщи, че едно от пълномощните, намерено при обиските на домовете и офисите на арестуваните в сряда, е заварено от помощник-нотариус от кантората на Фидосова. С документа не е извършена измама, установили разследващите. Пълномощното е било подготвено, за да се извадят удостоверения и документи за имот, който впоследствие да бъде продаден.

"Пълномощното е подписано от помощник-нотариуса, който е бил там, но това е нещо, което се случва почти всеки ден в някоя кантора в страната, това е нещо, което касае целия граждански оборот. Няма как тези колеги нотариуси да проверят истинността на личната карта. На пръв поглед, когато дойде такъв гражданин с фалшива лична карта, тя изглежда по абсолютно нормален начин като тези, които са истински. Няма как да бъдат разпознати, особено когато са много добър фалшификат", коментира още юристката.




Анкетата не цели да всее смут, искам само да проуча мнението Ви.
Апропо, не е задължително да се аргументирате- всичко е на доброволен принцип.
Благодаря.

п.п. Нещо не се получи с първата ми анкета( да ме прощавате), та това е втори опит.
Re: Анкета: Свързват нотариусите с базата данни на ГРАО и МВР
28-08-2009 - 00:41:44

Поли,
Гласувах. smiling smiley
Re: Анкета: Свързват нотариусите с базата данни на ГРАО и МВР
28-08-2009 - 00:42:28
avatar
Поли, не може да се спре схема от която се печелят по 60-100000Е за една седмица.
А и това с личните карти е супер смешна история.
Re: Анкета: Свързват нотариусите с базата данни на ГРАО и МВР
28-08-2009 - 00:44:54
Оунър, знам/ предполагам как си гласувал.
Не се учудвам от отговорът ти, аз съм на същото мнение... макар да не съм си дала вота, все още.

Муза, благодаря ти.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-08-28 00:46 от Poli_2.
Re: Анкета: Свързват нотариусите с базата данни на ГРАО и МВР
28-08-2009 - 00:50:24
avatar
Гласувах със ЩЕ СТАНЕМ СВИДЕТЕЛИ.

А вярното май е
Отдавна сме свидетели. *beer*
Re: Анкета: Свързват нотариусите с базата данни на ГРАО и МВР
28-08-2009 - 01:03:29
С теб е лесно да се комуникира( от личен опит го заявявам) и на въпроси с правна насоченост. ( обаче още си чакам ФаФлите!, а аз не забравям... winking smiley ).

Няма спор, че нотари са администратори на лични данни, но няма и спор, че думата почтеност и морал са изкривени понятия за нашите ширини.
Особено последните години.
Както не се спори, че си даваме данните от личните карти на толкова места и така необмислено...но е друго да дадеш цялата информация в ръцете на знаещите.

Казано е: сиромах човек- жив дявол. Ама не е от сиромашия случващото се напоследък с имотните измами. Пък наказанията са смешни, ако изобщо се стигне до повдигане на обвинение и разглеждане на делото в съдебна зала.
Та претегляйки "-" и "+" - работата е ясна. И това правителство работи за себе си, или поне част от избраниците ни.
Същата тази дама имаше и други искания преди месец- не и мина предложението в НС.
За това, което питам днес- само бъдещето ще покаже, но нотариата има здраво лоби в парламента.



Re: Анкета: Свързват нотариусите с базата данни на ГРАО и МВР
28-08-2009 - 01:13:55
avatar
OwnerBG Написал:
-------------------------------------------------------
> Поли, не може да се спре схема от която се печелят
> по 60-100000Е за една седмица.
> А и това с личните карти е супер смешна история.


Аз пък, си мисля, че ако предварително приемеш, че някой е мошеник, и да го утрепеш, пак ще ти вреди.
Ако нотариусите се свържат с тези бази данни, ще се знае, че имат възможност да злоупотребят- т. е., ако нещо стане, първо тях ще търсят.
Така ще отпаднат всичките сега действащи оправдания.
Re: Анкета: Свързват нотариусите с базата данни на ГРАО и МВР
28-08-2009 - 01:21:58
Барби, не знам- нещо не ни се получават нещата.
"Внедряваме" непрекъснато чужди правни норми и пак- "поогледал се Илия, пак в тия".

Та не разбирам за какво аджеба точно им е нужен достъп до националната база данни?

Няма норма, която да ги задължава да правят копие на документите, с които страните са удостоверили лично явяване. Е?

Нормата е 84, ама не е важно. Затрих си глупостите...



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-08-28 02:06 от Poli_2.
Re: Анкета: Свързват нотариусите с базата данни на ГРАО и МВР
28-08-2009 - 10:37:50
Тази връзка е нещо за което току що се чудих, че е направено. Това може и да не спре измамите, но изключително ще ги затрудни, до степен да останат само сложили си главите в торбата нотариуси.
А това означава, един апарат на който поставяш личната карта и виждаш документа в паспортния отдел, барбар със снимката. буквално нотариуса трябва да си рискува свободата, за да допусне измама.



Ще споделя как е в Бразилия, извън това, което е тук:

1. Можеш да пуснеш заявление при нотариуса, че ще се разпореждаш с имота си само лично. Това означава, че никакви действия не могат да се извършват с пълномощно.

2. Сделките се филмират, като записите са док.средство. Филма се пази определен срок, а няколко снимки се прилагат към досието при нотариуса. това не е задължително, но се прави от практически всички кантори. Така залавянето на измамниците е въпрос на дни.

3. Съществува кадъстър на физическите лица, достъпът до който е свободен, през интернет, и по номера се проверяват всички участници. Така документите, които трябва да се фалшифицират стават много.

4. Може да оставиш отпечатък при нотариуса, който да се свери на скенер с отпечатъкът на фалшивата лична карта или при съмнение с отпечатъка на приносителя.

5. Изключително стриктна работа на нотариусите. Напр. нот. документ трябва да се чете с "глас висок и ясен" на всички участници, което се декларира накрая от нотариуса. една реши да се пошегува и каза, че гласът не бил ясен, като ставаше въпрос за пълномощно, а нотариуса познаваше всички. Въпреки това и протестите на шегаджийката, нотариуса прочете още веднъж пълномощното.

6. Строги закони срещу измамите. Да влезеш в ресторант или да се качиш в превозно средство без да имаш пари за да платиш е престъпление от общ характер, какво остава за имоти.
Re: Анкета: Свързват нотариусите с базата данни на ГРАО и МВР
28-08-2009 - 11:43:30
Благодаря ти, др. Иванов.

Сега да се върна на снощните си твърдения за милиони вожд и сам индианец.

Чл. 83 от ЗННД дава право на кметове на села и паланки да заверяват пълномощни за разпореждане с имоти.
Е, значи и те( не само служителите от дирекция ГРАО към съответната община) ще имат достъп до националната база данни. Е?


Да ви кажа- при толкова много вождове, никой няма да знае от къде е изтекла информация...
Предизвестена история, както всяка друга в РБ.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход