Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Анкета: Промяната на цените в София за трето тримесечие 2009 спрямо второто тримесечие според НСИ

Публикувано от dodo2 
Анкета: Промяната на цените в София за трето тримесечие 2009 спрямо второто тримесечие според НСИ
25-07-2009 - 14:07:12
avatar
Като мина Q2 време е за залаганията за Q3.


"За Q3 според НСИ спадът на годишна база за София ще е 60-65%. За да се върнат от това ниво цените ще трябва след това да се качат 2.5-2.8 пъти - значи това ще стане примерно за десетина години при 10% ръст годишно."



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-07-25 21:35 от dodo2.
Рано е още да се каже. Нека мине поне месец управление на герб.
Иначе в момента цените с на нива лято 2007.

Ако наистина стигнем 50% спад от максимума - (3 тримесечие 2008) - това означава връщане на нива от 2005.
Според мен това ще е зимата.
За следващото тримесечие бих заложил на 15-20% спад спрямо предното тримесечие (1396-1483), или на годишна база - 40-45%.
Последно третото спрямо първото или спрямо второто?
Нали се сещате, че отговорите са различни.
Някой, ако е отговорил, че очаква спад от 20% на третото спрямо първото като е включил и 11% на второто спрямо първото и сега излиза, че е отговорил, че очаква спад от 20% за третото спрямо второто, което прави над 30%. Различно е.

КОГАТО КАРТАТА И ТЕРЕНЪТ НЕ СЪВПАДАТ, ВЯРВАЙТЕ НА ТЕРЕНА.
Стара военна аксиома
Въпросът традиционно се поставя за промяна спрямо предходното тримесечие.

При миналата анкета гласувах за официален спад в София до 10 % и познах.
Споменавам го поради факта, че исках да сверя аргументите и подхода си към този въпрос.
Нали знаете, че тук не става дума за безстрастни изчисления по обективно регистрирани сделки. Тук се бият и озаквания и мераци и надежди.

И този път гласувам за спад, но сега ми се струва, че той ще бъде официално малко по-нисък от предишния. Значи давам същия отговор.

Колкото и сериозен и строг да изглежда пазарът, на него бушуват океани от страсти.
Продавачите на имоти (особено тези, които стискат, изпълнени с надежда) все още отказват и не могат да повярват, че преди по-малко от година можеха високомерно да издевателстват над обърканите и ошашавени потенциални купувачи и понякога са отказвали сделки в желанието си да изтискат ооооооооооще малко.
В процеси (подобни на течащия в момента) често има някакъв елемент на мистицизъм.
Една илюзорна надежда, че ако постискам още малко, нещата ще се възстановят в предишното състояния.
Когато това продължи "достатъчно дълго" (и моля не ме питайте, какво значи достатъчно, защото и така не знам, пък и строго субективно), в един момент психиката се настройва на вълна да приема реалностите и конкретният индивид е вече склонен да преглътне - я загуба, я нереализирана печалба, според случая.
Имал съл лични такива изживявания, не говоря назидателно към настоящите имотни спекуланти. Хич не ме топли и фактът, че много дълго време обяснявах, че положението е много болно.

Та така, сега около идването на новото правителство ще има отново надежди, ослушване. Ще почнат да се изтеглят оферти, ще се пускат поръчкови статии.
Уважаемите колеги брокери - нищо, че уж не работели и преди за увеличаването на цените и те услужливо и напоително ще почнат да обясняват убедително, че керванът потегля отново напред.


И аз гласувах за спад до 10%, но не познах. С малко. Спадът за София е малко над 11.8%.
[www.nsi.bg]
Въпросът на анкетата първоначално беше зададен за третото спрямо първото и това изкривява отговорите в нея.


КОГАТО КАРТАТА И ТЕРЕНЪТ НЕ СЪВПАДАТ, ВЯРВАЙТЕ НА ТЕРЕНА.
Стара военна аксиома
dragula Написал:
-------------------------------------------------------
> И аз гласувах за спад до 10%, но не познах. С
> малко. Спадът за София е малко над 11.8%.

Е, щом Драгула не е познал, значи сме двама :-)))))
Защо ли ми се струва, че някъде в нета излезе инфо за някъде малко над 9 % спад през второ!
Така ми се пада като не гледам офиц. източник.

За сметка на това се похвалих, пък ! :-)))))



Това за цялата страна. Анкетата е за София.

КОГАТО КАРТАТА И ТЕРЕНЪТ НЕ СЪВПАДАТ, ВЯРВАЙТЕ НА ТЕРЕНА.
Стара военна аксиома
dragula Написал:
-------------------------------------------------------
> Това за цялата страна. Анкетата е за София.

Разбрах си грешката. Минимално, но все пак предвиждането ми е било недостатъчно сривльовско. :-))) Трябва да се коригирам за още надолу :-)))

Радвам се, че поне съм запомнил правилно бегло погледнатото число (за цялата страна).

Запазвам си предвижданията за трето.
Не че не съм се заричал да не давам прогнози обвързани с числа, ама хайде :-))

Поздрави !


Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход