Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Цени на проектиране

Публикувано от ixeos 
Цени на проектиране
25-04-2007 - 13:46:10
Колко горе долу излиза на квадрат проектирането като в него се включват всички части:

1. Архитектура
2. Строителен инженер
3. Геология
4. Геодезия
5. Ел.
6. ВиК
7. ОВ
8. Охрана на труда

Чудя се дали 20 евро / кв. м. е нормална цена за всичко това. Мерси.
Re: Цени на проектиране
25-04-2007 - 14:07:20
Аз мисля че е много а това геология и геодезия за какво ти е аз нещо нямам спомени при мен да е имало подобни неща.
Re: Цени на проектиране
25-04-2007 - 14:41:42
Геодезията е задължителна част, това е жертикалната планировка.
Геологията не е, но ако имаш геология - преди 2 години беше 800 лв геоложкия доклад, инженера ти не фондира на сляпо, по целесъобразност и според средните за района почвени структури, а конкретно се съобразява с това, дето е в земята на твоето място и под твоята основа...

Аз проектирах, когато въведоха минималните цени... през октомври 2004 май беше. Тогава вървеше 6-9 евро, после въведоха минималните и стана 11-13 евро. Миналата година някой споменаваше, че за еднофамилни къщи искали 15-25 евро, както попаднеш. Искай още поне една оферта, а ако си си избрал и държиш на определен архитект, нямаш опция - колкото ти каже, толкова ще му платиш...
Щом интериорният дизайн е около 20 евро... беше 6 преди 3 години, щото нямаше толкова нови жилища и платежоспособни клиенти.
Но - пазарът си е пазар, търсенето определя предлагането.
Re: Цени на проектиране
25-04-2007 - 15:43:30
За цената, определяща е квадратурата на обекта. Едно е да проектираш хотел 10000м2 с голяма повтаряемост на етажите, друго е къщичка 250м2. Има и други фактори, като фаза на проектиране, срокове и т.н.
Re: Цени на проектиране
26-04-2007 - 11:08:49
Доколкото разбирам това е що годе нормално цена. В момента няма хем гладни, хем кадърни проектанти, така че ...
Re: Цени на проектиране
26-04-2007 - 11:31:23
20 евро на квадрат е и много и малко. Както ти каза един участник много зависи какво точно е заданието и какво искаш да получиш в замяна и големината на проекта.
Т.е. има го и варианта точно в твоя случай хонорарът да е нисък, а ти да останеш с впечатление, че плащаш много. А може пък и да ти искат много...
Следващия път като решиш да търсиш информация поне си направи труда да зададеш правилно въпросаsmiling smiley
Re: Цени на проектиране
02-05-2007 - 20:59:06
За мен е много.
В момента ми проектират на 10 евро.
И то чиновник от общината, който после ще го одобрява на РЕСУТ.
Re: Цени на проектиране
10-05-2007 - 10:00:30
20 евро е много!!!
На нас ни оферираха за 12.
Нормално е около 10-12 - повече не. Това включва всичко без геология и геодезия - те се изработват отделно, от специализирани и лицензирани фирми.
Re: Цени на проектиране
10-05-2007 - 10:12:43
Сигурно за 10-12Е не влизат още много работи - ПБЗ, Озеленяване, Външни връзки и т.н. И не очаквайте нещо наистина добра за тези пари. Има толкова много работа в проектантските фирми, че да работят толква евтино ме съмнява. А може да имат няколко "типови" проекти, които с малки изменения да предлагат на такава цена. Иначе не се рентира.
Re: Цени на проектиране
02-06-2007 - 13:41:27
А бихте ли споделили за какъв срок е нормално да се изработи проект за около 280 кв. РЗП (в тази цифра е включен сутерена), който да включва всичките части на проектирането?

Още не съм подписала договора с архитекта, това ми предстои другата седмица, но той ми определи 3-4 седмици. А на мен ми изглежда твърде кратък срок. Той е наясно с моите идеи (аз също съм наясно winking smiley), има моя "пред"- идеен проект, направен с Chief Аrchitect, но все пак...

И още, стандартно колко от цената на проекта се предплаща при подписване на договора?

Предварително благодаря за отговорите!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход