Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Ще прихване ли България от балтийската треска

Публикувано от kuku 
Ще прихване ли България от балтийската треска
16-04-2007 - 05:03:45
Eti vi ja kartinkata...

[www.segabg.com]

За ръста на балтийските икономики до голяма степен е "виновен" възходът в ипотечното кредитиране, става ясно от анализа на Fitch. Този бум е насърчил цените на недвижимите имоти до "неразумно" високи според някои анализатори нива. Почти като в България, нали?
По цени на недвижимите имоти Вилнюс, столицата на Литва, е изпреварила Копенхаген, Стокхолм и Берлин. Квадратният метър в латвийската столица Рига излиза по-скъпо, отколкото във Виена и Франкфурт.
Според Fitch евентуална корекция при цените на недвижимите имоти в посочените страни може да доведе до финансова нестабилност, особено като се има предвид значителният размер на отпуснатите ипотечни кредити. Подобни забележки се прокрадват и в някои чуждестранни анализи за България.
Re: Ще прихване ли България от балтийската треска
16-04-2007 - 12:21:37
ЗА Вилнюс и Рига не знам, но ниски цени като в София, няма в никоя столица от старите членки на ЕС.
Re: Ще прихване ли България от балтийската треска
16-04-2007 - 15:05:34
Kuku,
може би не си прчел интервюто в "Дневник"

Още един от групата на "нереализирани и депресирани " индивиди

Ларс Кристенсен: Пазарът на имоти е раздут - купуват се жилища за спекулации, а не за живеене
"Тук доста се спори за цените на недвижимите имоти.
- В момента у вас, както и в още няколко източноевропейски страни, според мен има "балон" в недвижимите имоти. Цените на имотите се покачват прекалено бързо. Последната ми проверка показа, че цената на недвижимите имоти в Рига е същата като в някоя скандинавска столица или във Виена например. Това със сигурност не е отражение на общото ниво на доходите в латвийската икономика. Ето защо това може да се опише само като лудост."

Dnevnik


Коментарите на читателите също са показателни. winking smiley smiling smiley
Re: Ще прихване ли България от балтийската треска
17-04-2007 - 22:23:54
avatar
"По цени на недвижимите имоти Вилнюс, столицата на Литва, е изпреварила Копенхаген, Стокхолм и Берлин. Квадратният метър в латвийската столица Рига излиза по-скъпо, отколкото във Виена и Франкфурт."

Е това вече е повече от смешно. Бил съм в Копенхаген, говорил съм и с българи, които живеят постояно там. Средната заплата е към 6-7000 евро. Не мога да си представя как във Вилнюс може да е по-скъпо от там. Да не говорим за Франкфурт - там са събрани парите на половин Европа...
Re: Ще прихване ли България от балтийската треска
18-04-2007 - 11:07:26
zlostyr,

Цените в Стокхолм до преди година бяха средно 3500-4000 е/кв (тогава съм питала специално, докато бях там). В Копенхаген бяха малко по-високи - 4500-5000.

Обаче в тези градвое има една особеност - има два вида пазар - свободен и регулиран. На регулирания цените са съвсем други и правилата са съвсем други. Социализъм в действие smiling smiley

Не знам какви са цените във Вилнюс, за Талин преди 2 месеца ми казаха цени 1400 е/кв за панелки от соц. време в комплексите. Там, както и у нас, има само един пазар - свободен.

Та ми се струва, че господинът от Данске Банк можеше да прецизира повече с числа, като говори за цените в тези градове. Да беше обяснил кои цени в Копенхаген има предвид - на свободния или на регулирания пазар. Не може да не знае, че има два пазара smiling smiley, но може би си мисли, че ние не знаем smiling smiley

Защото явно има условия и подробности, които променят "картината", когато се знаят и обяснят.
Re: Ще прихване ли България от балтийската треска
18-04-2007 - 12:25:28
Ами смешно е - просто не е вярно, че цените във Вилнюс са като цените в Копенхаген.
Както е и смешно да се твърди, че цените в София са колкото в Европейските столици.
Както е и смешно да се предполага, че може в София да се построи сграда с немски технологии и стандарти, която да излезе доста по-евтина отколкото в Берлин. По-евтин е труда, но материал ще е по-скъп, защото склада е на 2000 км.smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход