Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Съвет за цена на къща?

Публикувано от Zdravko 
Съвет за цена на къща?
31-08-2006 - 22:19:21
Уважаеми колеги, имам нужда от следния съвет: Преди около година взех земя на хубаво място в градче, близко до София и минаващо за престижно място за живеене. Земята е на главна улица с целогодишен достъп. Към момента на покупката беше в регулация, но с общински планоснимачни номера, тъй като предните собственици са я били закупили от общината...
През този период проведох процедури по определяне на планоснимачни номера и преотреждане, изготвих предварителни договори със Соф.вода и енергото, направих проект и с цената на 9-месечни мъки го прекарах през общината и вече имам строително разрешително... Идеята ми бе да построя къща, която в последствие да продам и реализирам определена печалба... Ето го и проблема: В момента пазара е залят с предложения за къщи около 120-130К Евро - стари къщи, строени преди години или ново строителство на цени от 150-160К Евро... Всичкото това е строено преди година-две, а от тогава имаме увеличение на цените на труд и материали с поне 50%... Банката която ще ме финансира ще ме одере с лихва както е ясно... За да съм конкурентен на пазара (150-160К Евро) трябва да продам веднага, на зелено, за да избегна бъдещи покачвания поне на материалите... За да имам сметката на тези които продават на 160 аз трябва да продам на 190... За тази цена обаче клиент трудно ще се намери... В същото време се появи клиент който иска да закупи земята и готовите планове и разрешителни, като може да плати цена която бих имал като печалба ако построя и продам после къща за 150000... Да му давам ли земята или да се набутвам със строителство и евентуална по-висока печалба до година...Това е въпросът...
Re: Съвет за цена на къща?
01-09-2006 - 09:23:38
Ако не си се занимавал със строителство, продавай парцела и се отървай от главоболия.
Първо, няма гаранция че ще направиш печалба.
Второ, няма да е след една година.
Трето, клиент който може да извади 200,000 евро ще предпочете сам да си направи проекта както на него най му харесва.
Re: Съвет за цена на къща?
01-09-2006 - 09:50:37
"Идеята ми бе да построя къща, която в последствие да продам и реализирам определена печалба... "
Сбъркал си още в началото. Къща трудно се продава, поради факта, че хората , които искат да живеят в къща имат строго индивидуални критерии.
И сега ти се появява спасителния вариант - продавай без да се чудиш.
Re: Съвет за цена на къща?
01-09-2006 - 12:04:37
Голям риск си поел, като си искал да построиш и продадеш къща...Той 4овек вече ти е казал.
Ако наистина си искал да спечелиш от парцела според мен би трябвало да го оправиш като градоустроиство, регулация и после след като му извадиш визата, оправиш водата, тока, канала ограда евентуално, цената му скача зхачително, дори без да имаш успоредно общо покачване на индекса. Не е трябвало да се набутваш с проект и разрешение за строей, така стеснявах кръга на потенциалните купувачи. Ако не смяташ да живееш в тази къща и ще я строиш само за продаване, защо не инвестираш още и не промениш плана така, че да направиш редови къщи - две или три и да се опиташ да изкараш пари (риска ти обаче се увеличава). Ако отсега смяташ, че ще се провалиш, взимай парите и се оглеждай за друго нещо, в което няма риск - банков депозит например, да ти изяде инфлацията парите, а отделно че банката ще ги вземе от теб и ще ги даде на друг.
Всичко опира до това какъв тип човек си, какво ти е начинанието, финансирането продукта, който предлагаш и ситуацията в която го предлагаш. Риск апетита също. Ако някъде сбъркаш, променят се параметрите, ако се промени ситуацията - също.Може и да спечелиш, но не толкова колкото можеше за периода 2003-2005 със сигурност.
В този смисъл решението трябва да вземеш сам, опитвайки се трезво да прецениш всички тези фактори.
Успех!
Re: Съвет за цена на къща?
02-09-2006 - 10:32:17
Благодаря за мненията!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход