Всичко, което трябва да знаете за покрива.
video: [
www.youtube.com]
Изграждането на основите на къщата и покрива са най- важните етапи в построяването на един обект. Ние от фирма „Сечков и КО „ ЕООД сме профилирани в изграждането на еднофамилни къщи от основи до ключ в зависимост от желанието на Клиента. Фирмата е наследник на ЕТ „ Георги Сечков „ , която е основана през 1996 година.
Тук искаме да дадем пояснения на нашите потенциални Клиенти за направа на дървена конструкция и керемидени покриви , които са 90% при еднофамилните къщи в България. Основните правила, които трябва да се спазват при всеки дървен покрив ще ги опиша, следвайки етапите за изграждане на един здрав и красив покрив.
В момента завършихме груб строеж на къща и започваме изграждането на покривната конструкция. Покривът, които започваме да строим е с големина от 190 квадратни метра. Материалите за покрива са доставане и складирани в близост до строежа.
Първата и изключително важна стъпка при започването на изграждането на нов покрив е абсолютно точното пренасяне на плановете от чертежа горе на плочата на къщата. Трябва да стане на 100% мащабирано прехвърляне на главните позиции на които ще се поставят водещите елементи. Всяко минимално отклонение от чертежа би довело до промяна в конструкцията, която би допринесла до нежелани и неприятни последствия. Затова тази дейсност при нас се извършва от строителен инженер с над 45 годишен опит в строителството на къщи и покриви.
Това означава точното място на дървените елементи , а именно : попове , столици, маи , ребра, да бъде правилно ситуирано на съответното положение.В нашия случай, за изграждането на покрива, който правим в момента са предвидени 8 кубика дървен материал.
Следващият етап при изграждането на един покрив, след пренасянето на плана от чертежа на подпокривната плоча, започва с така наречените дървени елементи – поповете , които се монтират първо, за да се определи билото. Обикновено поповете са най- мощните и здрави дървени елементи „ колони „ върху които лежат столиците. Така се оформя една стабилна рамка от която тръгват по наклона маите и ребрата. Тази рамка дава вече представа за билото и наклоните към стрехите. Къщата , която строим в момента има попове и столици с дебелина 16/16 см, като най- дългите столици са по пет метра. Дървената конструкция на покрива трябва да се импрегнира, за да се предпази от гниене и дървояди.
След като е готово и проверено по – горе описаното започва следващия етап при строежа на покривната конструкция, а именно – коването на челни дъски и обшивка. Нейното прецизно изпълнение е изключително важно за следващите етапи на строежа. Трябва да се изпълнява от майстори с отличен професионален опит в изработката на покриви. След което се продължава със скара от летви, дишаща мембрана за хидроизолация и редене на керемиди и капаци. Препоръчително е да се сложат и дишащи керемиди , които дават допълнително проветряване на покрива. Проветряването на покрива е необходимо, за да се избегне образуването на конденз, които конденз действа разрушително на конструкцията. Кондензът се образува, като топлият въздух от къщата премине към подпокривното пространство и там се охлади. И ако няма как да се изведе се появява мухъл, плесен и по-бързото разрушаване на дървения материали с годините.
Успоредно с всичко това трябва да се изведат комините и монтирани , ако има такива , покривни прозорци и отвори за излизане на покрива.
Много важна част за добър покрив са тенекеджийските работи : улуци , поли , улами и обшивки. Те придават красив и естетически завършен вид. Улуците , които ние предлагаме са безшевни , като се изтеглят на обекта с машина с мярка от място . Така се избягват снадките , които след време могат да предизвикат течове
Когато е изпълнено всичко това от добри майстори , може да сме сигурни, че сме направили стабилен и красив покрив.
Керемидите , които ще се използват за покрива трябва да са качествени , за да може строителят да даде гаранция за работата си. На тази къща , която завършваме в квартал Челопечане покривът ще бъде с керемиди БРАМАК КЛАСИК – НОВО и всички други елементи също ще бъдат на тази система. Така се осигурява на клиента 30 годишна гаранция и застраховка.
За изграждането на нови строежи и покриви фирмата ни дава гаранция по действащите Правилници и норми на страната.
Покривите с дървена конструкция и керемиди са 90% двускатни и четирискатни. Независимо от това какъв е покрива и с какви керемиди и система / БРАМАК , ТОНДАКС или др./ се покрива , последователността е една и съща .
Описваме отделните етапи за практическото изграждане на покрива :
Започваме с монтаж на дървената конструкция в следния ред :
Определяне местата на основните попове , за да може върху тях да се монтира билната столица за определяне на билото на покрива. Това е много важно по две причини :
а/ да се види дали е изпълнен точно проекта с кота било
б/ да съвпаднат наклоните на маите и ребрата с този на проекта
Като е готово това се монтират допълващите попове и лежащи столици, които образуват една рамка ,която държи цялата покривна конструкция. Столиците се захващат в бетоновата плоча и бетоновия пояс с оставени фиби от желязо ф6,5 или дюбели за бетон. Това трябва да бъде много здраво , защото там се коват ребрата спускащи се от билото до стрехите. Столиците , които лежат върху попове се коват в тях с достатъчно дълги пирони и метални скоби , където е необходимо. За да бъдат точни наклоните на ребрата и маите се опъва канап от билото до стрехата. Когато свериме това с нивелир и канап , ако е вярно всички ребра трябва да са в една равнина. Тогава започваме да ковем дървената обшивка или плоскости
Следва полагане на дифузионно фолио , което е мембрана едновременно дишаща и хидроизолация. Продължаваме с монтажа на скара от летви.
Следващата операция е монтаж на улуци ,поли и обшивки. Когато това е завършено разчертаваме и започваме монтажа на керемиди от стрехата към билото
Последен етап е монтаж на капаци и вентилиращи елементи на покрива
Основни елементи на покривната система
Покривната система Тондах за вентилиран покрив се изгражда върху стандартна дървена обшивка.
За гарантирано отвеждане на водата към улука, върху дървената обшивка се монтира надолучна пола. Фиксира се стакер над залепваща бутилова лента. Алуминиевата надолучна пола е оребрена по ширина и може да се разтяга при необходимост.
Монтаж и обработка на надолучната пола
Надолучната пола се оформя с ножици за ламарина, като при застъпване се внимава за залепването ѝ или скотчването ѝ, за да се гарантира водонепропускливост. Перфорацията по цялата ѝ дължина улеснява прецизното огъване по улука.
Пародифузно фолио и неговото значение
Пародифузното фолио е съществена част от покривната система Тондах. Монтира се отдолу нагоре по покривната конструкция. При улами и маии се предвижда презастъпване с поне 10 см. Разкройното фолио се залепва към надолучната пола и се притиска, за да прилепне здраво, така че дори при проникване на вода под керемидите, тя да бъде отвеждана към улука.
Около комина или други отвори в покрива фолиото се скроява така, че поне 10 см от него да застъпват нагоре по зида. За водоплътност в тази зона то се залепва с двойнозалепваща бутилова лента.
Монтаж на дървената скара и летвите
Преди фиксиране на контралетвите се залепва допълнителна вулканизираща лента, която уплътнява винтовете и отворите във фолиото.
След монтажа на контралетвите се преминава към носещите летви. Първата носеща летва се монтира в долния край на ската, така че избраната керемида да влиза на не повече от една трета от широчината на улука. Разстоянието между най-горната носеща летва и билото варира между 2,5 и 4 см в зависимост от наклона на покрива.
Осигуряване на вентилацията
За добра вентилация на покрива в началото на ската над надолучната пола се монтират вентилационни елементи. Те осигуряват приток на въздух и регулират височината на долния ред керемиди.
Обработка на критичните зони
Уламата: За осигуряване на уламата Тондах предлага алуминиева ламарина с оребрение, която се фиксира към дървената конструкция със скоби. Краищата ѝ се подгъват на обозначени и перфорирани места, за да се предотврати преливане на вода.
Коминът: Обшивката на комина е от алуминий с висока степен на разтегливост и бутилова лепяща лента. Лентата прилепва плътно към вълните на керемидите и елиминира риска от проникване на вода.
Закрепване на керемидите и защита от вятър
Реденето на керемидите започва отдолу нагоре и отдясно наляво. В райони с по-силен вятър първият ред керемиди се закрепва със скоби против ураганни ветрове.
При маиите и комините керемидите се режат и фиксират с винтове, за да не се разместят. В зоните със силен вятър се използват специални скоби за рязани керемиди, наричани „крокодили“, които осигуряват стабилност.
Вентилационни керемиди и сух монтаж на билото
Вентилационните керемиди се монтират в горната част на ската, за да позволят топлият въздух да излиза от покрива. Те се поставят в предпоследния ред по схема, съобразена с наклона на покрива.
При сухия монтаж на билото върху билната летва се поставя перфорирана алуминиева вентилационна лента. Тя предотвратява навлизането на сняг и вода, като същевременно осигурява циркулация на въздуха.
Системи за безопасност и снегозадържане
За безопасно преминаване по покрива при обслужване на соларни системи и комини се препоръчва използването на специални стъпала.
Снегозадържащите скоби и керемиди спомагат за равномерното разпределение на снежната маса, като предотвратяват внезапното падане и повреждането на улуците.