Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Индустриални и декоративни подови решения – смола или цимент

Публикувано от terraline 
Индустриални и декоративни подови решения – смола или цимент
06-05-2009 - 17:52:50
Подовите покрития от тази специфична област на строителните иновации могат условно да се групират по следния начин: тънкослойни покрития, саморазливни смеси и подови системи.
1. ТЪНКОСЛОЙНИ ПОКРИТИЯ:
Както личи от именуването, тази група се отличава основно по дебелината на подовите покрития – най-често в порядъка 0.3 – 2 мм. Материалите са изключително на основата на различни видове смоли и обикновено се нанасят с ролков валяк, гумено перо или шпакла. Тънкото покритие предполага максимално добра основа: качествена замазка, най-често шлайфан бетон или саморазливен циментов под, стара смола или плочков настил. Тяхната функция е основно на анти-прахово и запечатващо защитно крайно покритие с цел хигиена и лесна поддръжка. Допускат до умерен или средно висок трафик. В повечето случаи предполагат грундиране като се нанасят в два или повече слоя. Някои производители предлагат и широка цветова гама, което дава възможности за приложението им в интериора и като декоративен под.
2. САМОРАЗЛИВНИ СМЕСИ:
Това са покрития, които притежават свойството да самонивелират. Те са циментови или отново на основата на различни видиве смоли.
- Циментови: Най-често се изпълняват в порядъка 3 – 6 мм. Определени смеси допускат полагане до 1 или 2 см. Делят се на класове по износоустойчивост и натоварване, което могат да понесат. Основното им предназначение е изравняване и постигане на гладка повърхност. Ниският клас – като подложка преди полагане на паркети, гъвкави настилки и др. Високите класове – като подложка за последващи покрития или директно като завършваща настилка. Дори и изпълявани като крайна настилка, те се нуждаят от защитно покритие – импрегнант или смола в мат или гланц – прозрачни разбира се, ако желаем да запазим визията на монолитния циментов под или цветни по избор. Самите циментови смеси могат да се оцветяват при нанасяне и съответно да се смесват по различни начини мокро в мокро или по предварителна схема. Разбира се, не забравяйте цветовите диапазони, които предполагат сивите цименти и при избор изисквайте предварително тестване под формата на мостри. Има и производители, предлагащи известна гама от фабрично оцветени циментови смеси.
- Смоли: Обикновено изпълнявани с дебелина между 2 и 4 мм. Като цяло са предвидени за големи натоварвания. Широко прилагани с еднакъв успех и като индустриални и като декоративни подове. Фабрично налични в множество цветове и с възможности за различни цветни посипки.
3. ПОДОВИ СИСТЕМИ:
Това е условно комплексно наименование за многослойни подови покрития, което предполага не просто задъжителното грундиране или наслагването на два или повече еднакви слоя за по-висока износоустойчивост, както е например при тънкослойните покрития от първата група. Отделните слоеве при подовите системи бележат съответните етапи на технологичната последователност на изработка на даден под. Към тази група могат да се отнесат и споменатите по-горе саморазливни подове. Съобразно експлоатацията, освен саморазливни подове или в комбинация с тях, се изпълняват подобни на замазка настилки, посредством добавянето на по-големи количества кварцови или други пълнители. Подовите системи са обикновено с дебелини между 2 и 10 мм. Тук се включват както индустриални подове за много висок трафик, така и декоративни покрития от различен тип – производствено оцветени мат или гланц, цветни кварцови пясъци с прозрачна смола и др.
Като цяло разделението индустриални – декоративни е по-скоро условно. Изборът се оказва претегляне на отношението функция – визия. Разнообразието е голямо, а решенията много. За практически съвети ние сме насреща. Успех!


Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход