Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

договор за наем и клауза

Публикувано от dikobraz 
Re: договор за наем и клауза
14-12-2005 - 11:35:45
dikobraz, ясно. Не можеш да смениш ключалката и да си влезеш само въз основание на договора за наем, каквито и клаузи да има той. Мисля, че това без изпълнителен лист се нарича "самоуправство".

По повод конкретната клауза - казах ти, че обикновено всеки договор за наем има клауза за предсрочно прекратяване от която и да е страна без посочване на причини. Обикновено с едномесечно предизвестие. И наемателят може да реши да се изнесе - ако си смени работата и иска да живее по-близо до новата, например. Или замине за чужбина по-дългосрочно. И т.н.

Така че и да я няма тази клауза, въз основа на клаузата за предсрочно прекратяване наемодателят може да поиска да изгони наемателя (може и без конкретна причина, нали така).

Но пък аз бих сложила и нея.
Re: договор за наем и клауза
14-12-2005 - 12:19:56
Ани здравей

честно да ти кажа не знам; от една страна не съм юрист, а от друга не разбирам точно какво искаш да кажеш със "законната процедура по бързото производство", за да помисля на какво евентуално тя би била тук равностойна.

Re: договор за наем и клауза
14-12-2005 - 12:44:42
Кремена, искам да те питам колко време трае там "бързото производство" и за колко време изхвърлят недобросъвестен наемател, който не си плаща сметките и не си плаща наема, и не иска да напусне? За колко време го гонят законно?
Re: договор за наем и клауза
14-12-2005 - 17:36:38
4ovek Написал:
-------------------------------------------------------
ДА не говорим, че можеш да смениш ключа и да не може да влезе.



Смениш ли ключа става лошо - наемателя ти пуска жалба до прокуратурата за самоуправствени действия. Нищо, че не си е платил сметките или не си е платил наема. Не може да го изхвърлиш сам - само по съдебен ред. Иначе се получава самоуправство и писане на обяснения.
И да я има, и да я няма тази клауза, ако наемателя стои в имота... начина за освобождаване на жилището е по съдебен ред.

Re: договор за наем и клауза
14-12-2005 - 17:42:03
Ани, ако сте колега - не знам вашето колко се бави, но имам едно точно година и половина (още няма решение). С колегата го наричаме "бързо-бавно" :g:
Re: договор за наем и клауза
14-12-2005 - 17:46:05
Ще е самоуправство ако наемателят реши да се оплаче. А пък ако има такава наглост един бой би му се отразил отрезвяващоsmiling smiley Аз съм против нанасяне на телесни повреди на човек, но не мисля, че наглеците влизат в категорията хораsmiling smiley
Аз наистина предпочитам в случая да не занимаваме съда с глупости - изхвърляш го и толкова. НЕка съдът се занимава с по-важни от очевидните случаиsmiling smiley
Re: договор за наем и клауза
14-12-2005 - 17:53:31
Ще се оплаче и още как! Нека да имам опит с българския наемател... winking smiley

Чисто човешки съм съгласна с теб, чисто юридически обаче виждам първо престъпление - самоуправство, а ако пристъпи и към твоя план Б, и второ престъпление - телесна повреда. Вече как ще се квалифицира последната е друг въпрос – дали лека, средна или тежка.

Re: договор за наем и клауза
14-12-2005 - 18:00:39
Предпочитам в съда да съм обвиняемsmiling smiley И парите за адвокат да ги дам щото не съм бил прав. Направо ще се самоубия ако трябва да плащам на адвокат ако съм в правото сиsmiling smiley
Както и да е - съзнавам, че е незаконно, но пък ако всеки наемател знае, че рискува телесни повреди в този случай мисля, че рядко ще се стига до трудно напусканеsmiling smiley
dikobraz
Re: договор за наем и клауза
14-12-2005 - 19:05:14
адв. Костакиева, направо бих питал така. имате договор изтичащ примерно на 01.12.2005 г. предупреждаваш го с нотариално писмо /или Вие бихте казали каква да е формата/ на тази дата да освободи имота и на 01.12.2005г. си влизаш без никакви притеснения. мое мнение е че след като е предупреден наемателя, проблема с това дали си е прибрал вещите примерно на посочената дата си е негов. за мен оставането му след датата е именно самоуправството за което говорим.
Не съм колега....
Аз съм Ани от lex.bg: [lex.bg]
просто питах и тук...отчайвате ме...
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход